Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Japończycy wdrażają LTE-A, czyli "prawdziwe 4G" o szybkości 300 Mb/s

Japończycy wdrażają LTE-A, czyli "prawdziwe 4G" o szybkości 300 Mb/s

LuiN 21 Lutego 2013 11:28

5 0

LTE Advanced to pierwsze "prawdziwe 4G" według standardów ITU przyjętych w 2008 roku. W październiku 2012 roku wdrożenie technologii rozpoczęli Rosjanie, teraz przyszła pora na Japonię.

W marcu 2008 roku ITU-R ustaliło standardy dla sieci 4G, które zakładały transfery rzędu 100 Mb/s przy szybkim poruszaniu się (autem czy pociągiem) oraz 1 Gb/s przy stacjonarnym korzystaniu z Internetu. W 2009 roku LTE Advanced zostało oficjalnie zatwierdzone przez ITU jako technologia 4G.

Późniejsze, bardziej liberalne podejście regulatora do nazewnictwa sprawiło, że to, co do tej pory nazywaliśmy technologią 3G czy 3,5G zaczęło być nam sprzedawane jako 4G. W końcu względem pierwotnego niespełna 0,4 Mb/s różnica jest kolosalna. Marketingowo był to bardzo dobry chwyt, jednak "tradycjonaliści" kręcili nosem.

Dopiero teraz doczekaliśmy się "prawdziwego 4G" w bardziej klasycznym podejściu do tematu. Nawet 150 Mb/s oferowane przez dostępne na rynku LTE nie jest jeszcze technologią 4G, w myśl standardów z 2008 roku.




Sieć NTT DOCOMO jako partnerów technologicznych wybrała koncerny Nokia Siemens Networks i Panasonic Mobile Communications. Budowa sieci zakończyć ma się do 2015 roku. Od 2007 roku NTT DOCOMO buduje też sieć opartą o "tradycyjne" LTE (komercyjny start w 2010 roku), które będzie dostępne równolegle do LTE-A.

Warto nadmienić, że 300 Mb/s to prędkość startowa nowego wdrożenia i będzie ona sukcesywnie zwiększana do 1 Gb/s.

Źródło tekstu: Nokia Siemens Networks, wł     

Dodaj do:

Tagi: lte-a

w sumie: 28
  • 1

    9.  2013-02-21 12:47:00

    @5. thonka masz racje, mamy pseudo HD, a mydli się o 150Mb/s czy LTE-A... A praktyka? Dajmy choć sygnał HSPA+21Mb/s w każdym miejscu gdzie jest GSM - i tak sieć się będzie nudzić... Rozumiem iż "prestiż", ale w praktyce to nie halo.

  • 1

    10.  2013-02-21 12:47:34

    Wolę stabilne 20Mb/s w całym kraju na HSPA+ wystraczy, Mi LTE nie jest potrzebne do szczęścia :)

  • 1

    12.  2013-02-21 12:51:50

    @5 Co masz na myśli mówiąc, że nie umie się na świecie nadawać sygnału 1080p? Twierdzisz, ze jakość dżwięku i obrazu telewizji jest taka jak 5 lat temu?

  • -1

    13.  2013-02-21 13:18:58

    @12 pokaz mi nadawce ktory wszystko nadaje w 1080p. jeszcze do niedawna nie bylo nawet jakiejs znaczacej stacji chocby na satelitach, ktora nadawalaby w tym formacie cokolwiek, a co dopiero puszczala w tym formacie material (wszak dorobienie znaczka HD native nie oznacza, ze to Full HD nie mowiac o tym, ze moze byc tak nadawany upscal SD)... 4k tak jak Full HD bedzie wykorzystywane w domach tylko w przypadku gamingu i kinach domowych.

  • 1

    14.  2013-02-21 13:39:38

    @8 Ja potrzebuje znacznie więcej, szczególnie w upload w dobie chmur. Filmik ze smartfona FHD 60fps strumień 30Mbit/s, ląduje na karcie SD, ale chcę podzielić się z rodziną tym filmikiem, wrzucam na serwer, film nie długi 15 min, czyli około 3,3GB. Ale przesyłając 1mb/s to by zajęło 30*15min = czyli 7,5 godziny. A to tylko jeden filmik ze smartfona. Nie wspomnę już o tym, że do obejrzenia na youtube FHD potrzeba minimum 6mb/s. Sony wznowi lada chwila Gaikai, czyli streaming gier. Przykro mi ale 1mb/s to nie starczy w dzisiejszych czasach nawet do wygodnego przeglądania net-u z tą ilością flash-a.

  • -1

    15. ~amigo  2013-02-21 13:48:25  host: 80.72.44.64

    Pragmatyk ty wiesz ile ciebie będzie to kosztowało zakładając 1 GB - 20 zł to twój filmik to koszt ponad 60 zł ale, że ty chcesz szybko to i szybko bo czas to pieniądz więc i płacić trzeba więcej powiedzmy 1GB - po LTE 50 zł. :)

  • 1

    16.  2013-02-21 14:01:50

    @15 Widzisz niektórych stać, nie znaczy, że mnie(choć pojęcie stać jest względne), ale są tacy co by chcieli, a i tak nie mogą.

  • 1

    17.  2013-02-21 14:06:19

    14, Pragmatyk - nawet na 150 Mb/s YouTube ochoczo się zacina. Nie chcę myśleć co będzie gdy Internet postanowi znacząco zwiększyć swoją objętość, bo przecież są już szybsze łącza...

  • 1

    19.  2013-02-21 14:20:13

    @17 Nie wiem jakiego operatora masz, ale osobiście nie widziałem jeszcze żeby mi się jakikolwiek film na YouTube ciął. Mam kartę Play i Orange w obu przypadkach pingi na duże polskie serwery ~60ms (Płock). Karty LTE od plus-a nie miałem nigdy więc nie wiem jak to działa. Czegoś takiego jak zapchanie internetu można uniknąć inwestując w sieć szkieletową, co się robi wszędzie, ale w Japonii wzorowo. To nawet nie wymaga skoku w technologii, wystarczy dołożyć światłowodów.

  • -1

    20. ~  2013-02-21 14:37:59  host: host-89-229-27-249.torun.mm.pl

    Wszyscy piszą Japonia , Japonia . A moze ktoś sprawdzi jakie pokrycie ma Japonia tym szybkim Internetem? 100% ? Wątpię. Pewnie tak jak u nas. W dużych aglomeracjach przesyt a na prowincji bieda . Japonczycy też umieją liczyć :(

  • -1

    22. ~amigo  2013-02-21 14:43:19  host: 80.72.44.64

    Te duże prędkości to tylko do piractwa potrzebne.

  • 1

    23. ~tex  2013-02-21 14:56:12  host: 89-70-224-78.dynamic.chello.pl

    U nas w 2059 r.

  • 1

    24. ~X  2013-02-21 15:04:37  host: firewall.if.wfis.uw.edu.pl

    A kiedy Polska? Ot i odpowiedź: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/solorz-zak-inwestuje-w-inteli gentne-domy-i-mysli-o-kolejnej-generacji-szybkiego-internetu-mob ilnego,2,3,27291.html

  • 1

    25.  2013-02-21 15:15:29

    LuiN: Tfu tfu, mówiłem, iż LTE-A to 1 Gb/s ;-) tym razem literówka.

  • 1

    26.  2013-02-21 15:17:28

    LuiN: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/-aktualizacja-pierwsze-zdjeci e-samsunga-galaxy-s-pro,2,3,18426.html - koment nr 8. O widzisz, to nawet nie Witek, a Ty :)

  • 1

    27.  2013-02-21 15:57:34

    amigo: słyszałeś o usługach w chmurze?

  • 1

    28. ~klimass  2013-02-21 16:02:24  host: 217-67-201-162.itsa.net.pl

    Moze tylko dodam, bo wszyscy zdaja sie tego nie dostrzegac, ze wraz ze wzrostem "G" (2G->3G->4G) zmniejsza sie poziom czulosci tzn. zmniejsza sie minimalna moc, przy ktorej urzadzenie mobilne jeszcze dziala. Daje to nam taki plus, ze przy nadajniku o tej samej mocy wypromieniowywanej 3G i 4G w przypadku 4G bedziemy w stanie osiagnac lepszy poziom sygnalu z mniejsza iloscia bledow/retransmisji. Oczywiscie zalezy to w duzym stopniu od planowanie radiowego, ale jesli operator ma w danym miejscu licencje na transmisje z dana moca, to zmieniajac technologie z HSPA na LTE jest w stanie powiekszyc obszar, w ktorym usluga internetu bedzie dzialac. Wg mnie rozwijanie nowych technologii jest na plus i nie nalezy mowic, ze juz starczy, bo bysmy sie na 2G zatrzymali...

  • 0

    32. ~Słoneczny  2013-02-21 21:53:34  host: 89-78-97-216.dynamic.chello.pl

    Temat 4G w Play jest tak samo nudny jak sztuczne pompowanie megapikseli w aparatach foto, czy czasu reakcji matrycy w monitorach lcd. Wiadomo, że dziś rządzi marketing. Trzeba po prostu dokładnie czytać specyfikacje każdego urządzenia, a nie oburzać się na puste marketingowe slogany.

  • 0

    33. ~Piotrek  2013-02-22 17:44:24  host: user-164-127-182-215.play-internet.pl

    Przez PLAYA to "4G" zaczęto kojarzyć z "wielkim G" - teraz marketingowo literki LTE robią karierę dobrze że Polkomtelu nie promuje swojego internetu jako 4G a właśnie jako LTE

  • 0

    34. ~preply  2015-01-12 10:13:24  host: mx-ll-14.207.131-6.dynamic.3bb.co.th

    preply.com/pl/skype/japoński-z-native-speakerem japoński przez skypa native

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-90-112.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~ | 2017-07-21 18:57:39

Chińczyk potrafi?


~ | 2017-07-21 18:57:09

Teraz firemki typu Telekogucik będą miały kasę na udostępnianie na udostępnianie dla całej wsi jednego biednego internetu z Neostrady ;)


~Szwagier wlo | 2017-07-21 18:51:36

Szwagier obiecał że kupi taką


~Vences | 2017-07-21 18:50:05

http://tlp.is/e9p Galaxy s5 Neo też ;o


~ | 2017-07-21 18:47:17

ostatnie zdanie "Masz Ci los"!

Ankieta

Najlepszy smartfon w cenie do 1500 zł to:

10 najlepszych smartfonów do 1500 zł (lipiec 2017)

 

Zobacz wynik | Opinie (11)

Archiwum Ankiet