Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jaki jest polski Internauta

Jaki jest polski Internauta

LuiN 15 Maja 2014 08:14

3 1

Ponad 5 proc. polskich Internautów najczęściej surfuje po sieci przy pomocy smartfonów i tabletów. Wciąż daleko nam do średniej światowej (12 proc.), ale na tle państw europejskich wypadamy całkiem nieźle - wynika z badania Mindreader. Wciąż najczęściej łączymy się z Internetem przez laptopy - głównie po to, żeby sprawdzić pocztę elektroniczną i przeczytać bieżące informacje. 66 proc. osób co najmniej raz w tygodniu korzysta z portali społecznościowych.



Badanie Mindreader przeprowadzone przez Mindshare Polska pokazuje, że w Polsce wciąż najpopularniejszym medium jest telewizja. Coraz więcej Polaków korzysta z usług płatnej telewizji - aż 74 proc. osób deklaruje posiadanie pakietu abonamentowego u wybranego dostawcy. Na następnych miejscach znalazły się radio i magazyny, a dopiero za nimi Internet - z zasięgiem poniżej 2/3 populacji w grupie powyżej 15. roku życia.

Internet przede wszystkim jest miejscem szukania informacji. W następnej kolejności jest to narzędzie, które ułatwia nam komunikację i służy do rozrywki. Dlatego najpopularniejszymi sposobami spędzania czasu w Internecie jest poszukiwanie informacji i sprawdzanie wiadomości [84 proc. Internautów - red.], po to, by dotrzymać tempa temu, co się dzieje na świecie - komentuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Dagmara Robak z Mindshare Polska.

Z badań firmy Mindshare wynika, że najpopularniejszym sposobem łączenia się z Internetem jest albo komputer stacjonarny, albo laptop. Z drugiej strony już ponad 5 proc. polskich internautów deklaruje, że najczęściej łączy się z internetem przez smartfon.

To pozornie niedużo, ale czyni z nas niemal liderów w Europie. Wciąż jednak daleko nam do średniej światowej, która wynosi 12 proc. informuje Dagmara Robak.

Smartfony przede wszystkim są wykorzystywane są do rozrywki. Na kolejnych miejscach znajdują się takie aktywności, jak szukanie informacji, zakupy czy bankowość elektroniczna.

To, co wyróżnia posiadaczy smartfonów, to pobieżne podejście do informacji. Wystarczają im nagłówki, chociaż jednocześnie deklarują, że wiedza to potęga - tłumaczy przedstawicielka Mindshare Polska.




Podobnie jak Niemcy i Kolumbijczycy, Polacy najbardziej troszczą się o finanse. O zdrowie bliskich - które jest największym zmartwieniem Hiszpanów - obawia się 31 proc. Internautów z Polski. Smartfonowcy - zgodnie z wynikami badań - nie różnią się pod tym względem od innych Internautów.

Na rynku reklamowym taka wiedza pozwala sensownie zachęcać reklamodawców do wydawania budżetów na kampanie kierowane również do osób, które posiadają smartfony. Dlatego, że z punktu widzenia reklamodawców są to osoby tak samo wartościowe jak każdy inny internauta - wyjaśnia Dagmara Robak.

Cechą wyróżniającą - dość negatywnie - polskich Internautów jest skłonność do krytykowania.

Statystyczny polski Internauta jest przede wszystkim młody, ambitny, trochę brakuje mu pewności siebie. Niestety mamy bardzo przykrą cechę - dużą skłonność do krytykowania. Ponieważ częściej wykonujemy aktywności w Internecie, które wiążą się z ocenianiem, krytykowaniem niż jakiekolwiek czynności twórcze - mówi Robak. Ponadto jesteśmy bardzo rozmowni i bardzo zależy nam na podtrzymywaniu relacji. Bardzo często na tle innych krajów korzystamy z wszelkiego rodzaju komunikatorów. Warto pamiętać, że 66 proc. przynajmniej raz w tygodniu korzysta z portali społecznościowych.

Jak podkreśla, porównanie wyników z Polski i innych krajów pozwala ocenić nasz kraj jako prymusa - Polacy są aktywni w internecie, dobrze sobie z tym radzą, a pod względem technologicznych szybko gonią Zachód.

Na tle krajów azjatyckich - Korei Południowej czy Hongkongu - wypadamy gorzej. Dystans do technicznych liderów wciąż jest duży - stwierdza przedstawicielka Mindshare Polska.



Polacy bardzo chętnie korzystają z bankowości internetowej. 70 proc. ankietowanych wskazało, że raz w tygodniu loguje się na konto w Internecie, najczęściej w celu opłacenia rachunków. W odróżnieniu od krajów bardziej rozwiniętych technologicznie, na przykład azjatyckich, jeszcze nie wykorzystujemy Internetu do standardowych płatności i rzadko korzystamy z płatności mobilnych w telefonach komórkowych.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: dagmara robak

w sumie: 22
  • 2

    3.  2014-05-15 08:41:17

    Ciekaw jestem czy ta babka ze sobą fakturę za prąd nosi, żeby w parku, na trawie bez butów, jedząc loda, i podziwiając wiosenne słońce ją ze smatrfona opłaca?

  • -3

    4. ~Adam  2014-05-15 08:54:11  host: user-164-127-196-19.play-internet.pl

    A ja w swoim smartfonie zablokowałem internet żeby nic mnie nie naliczało i telefon słuzy do rozmów, sporadzycznie do sms

  • -2

    5. ~Parapatapam  2014-05-15 08:58:54  host: ip-193-239-82-162.merinet.pl

    Przeciętny polski internauta to troll zielony.

  • 2

    6. ~Sk.  2014-05-15 09:01:57  host: d222-242.icpnet.pl

    Chodzi raczej o to, aby mogła kupić coś zanim się zastanowi :-). Inna rzecz, że jeśli się zapomni o terminie płatności i będzie w terenie, to ta możliwość może się przydać. Chcecie zapłacić kartą a pieniądze na oszczędnościowym, itp... Sam zainstalowałem IKO, bo z konta PKO mało korzystam, a karta bankomatowa jest płatna (gdy się nią nie zapłaci stówki), więc z niej zrezygnowałem i do bankomatu jest teraz IKO.

  • 1

    7.  2014-05-15 09:05:51

    @Wlo Faktury też już są w sieci.Ta reklama jak zresztą ich większość ma nikła wartość merytoryczną ale co komu przeszkadza możliwość płacenia w smartphonie. Jedni robią to na ławce , inni w z łózka jeszcze inni mają gabinet ze specjalnym kompem do wykonywania płatności . Wolność wyboru nie szkodząca nikomu.

  • 1

    8. ~Calm7 * Uważajcie na ZIELONE !  2014-05-15 09:09:49  host: n08-08-02.opera-mini.net

    Ja jestem Telepolisnauta 60%, konkurencjonauta 20%, pozostałe strony 20% ;-)

  • 0

    9.  2014-05-15 09:17:21

    Calm7, Ty jesteś znany przede wszystkim jako wajchowy sieci Orange.Wystarczy we włoskiej wersji google wpisać Twój nick i wszystko wiadomo :)

  • 0

    10. ~piróg  2014-05-15 09:27:34  host: 213.158.216.44.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Nie czytając tego newsa mogę spokojnie opisać polskiego internautę.
    Polski internauta to hejter, mentalnie poniżej gimnazjum, ekspert w każdej dziedzinie. Oczywiście jest również polonistą, zawsze znajdzie błąd w artykule/newsie i mimo pod nim przycisku "raportuj o błędzie" i tak napisze w tej sprawie komentarz. Internet zawsze za wolny, pingi zawsze za duże i dyski zawsze za małe. I oczywiście nie płaci za usługi bo ceny zawsze za duże, nawet te o wysokości $1 (słownie: jednego dolara)
    Ja z Internetu w telefonie korzystam od 2007 roku i dobrze mi z tym :)

  • 0

    11.  2014-05-15 10:49:51

    ~Sk. - tak jak ci ludzie w reklamie ING? Zatrzymuje auto i za prąd płaci? Skąd wie ile? No fakt - może na podstawie poprzedniego rachunku zapłacić... Ale ze mnie głuptas - w ogóle nie myślę ;-) Za buty w sklepie, za gofra w budce, za bilet w tramwaju... Zgoda, Ale nie ważne rachunki, gdzie w szczególności zmienne kwoty są. Czy nie lepiej polecenie zapłaty albo stałe zlecenie w takim razie ustawić? Stentor - no są, szczególnie elektroniczne. Nie wiem jak Ty, ale ja w spokoju wolę realizować tak poważne rzeczy a nie w wolnej chwili albo i nie w wolnej, bo w czasie pracy jak ta księgowa w parku przed budynkiem biura ważne dla firmy faktury - na pewno są wszystkie w sieci i są dokładnie opisane i w ogóle - realizować ;-) Nie wiem czy czujesz o czym mówię, ale nie mówię o tych płatnościach, do których sam chciałbym wykorzystywać płatności mobilne, w szczególności zbliżeniowe bez pośrednictwa bankowości mobilnej - bo na to szkoda czasu a i nie po to wymyślają proste formy płatności, żeby bawić się w przelewy realizowane z aplikacji w smartfonie. ~piróg - korzystałem z internetu w telefonie już w Nokii 6110 (?? nie pamiętam jużnawet tych oznaczeń - fajna w mieniącej się obudowie) i 7110 (też nie pamiętam na pewno - z klapką osłaniającą klawiaturę). Dzisiaj, mimo możliwości jakie daje mi mój bank, na pewni nie będę bawił się w realizowanie przelewów z komórki, bo mam normalny komputer z normalnym wyświetlaczem i wygodną klawiaturą przed wygodnym fotelem - no chyba, ze dla sprawdzenia jak to działa albo pokazania innym jak to działa ;-) Bo czy to wygodne jest? Nie dla mnie ;-) Od razu zaznaczę - wiem co mówię, bo każdy mój bank daje mi taką możliwość i jak najbardziej już je sprawdziłem. Dobrze że można, ale bez przesady znowu z tym używaniem w każdym miejscu - też na autostradzie, żeby kaczka się nie rozmroziła albo lód do wódki jak prąd wyłączą...

  • 0

    12. ~jaaa  2014-05-15 11:02:40  host: n05-07-08.opera-mini.net

    a ja mam przegladarke puffin na adroida i se cisne redtuba i showupa jak na kompie :)

  • 0

    13. ~piróg  2014-05-15 11:09:27  host: 213.158.216.44.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @wlo nie mówię o przelewach, sam choć mam taką możliwość to z niej nie korzystam, bo jak sam wspomniałeś jest to po prostu nie wygodne :P

  • 0

    14.  2014-05-15 11:29:51

    Ludzie w Polsce nie potrafią i nie umieją wypoczywać a promowanie aktywnego wypoczynku skutkuje tym, że więcej się wymęczy niż to wszystko jest warte. Jedziesz w góry tłok i nerwy. Wszystko niby dla zdrowia i kondycji lecz nerwy, pośpiech swoje robią. Przerwa w pracy jeśli taka jest nie jest po to aby robić przelewy dla firmy. U nas pracodawca to by człowieka zaprzągł do kieratu i tak od świtu do nocy a potem następny. Japończycy już dawno wiedzą, ze wypoczęty pracownik to dobry pracownik dlatego udostępniają kabiny do drzemki w czasie pracy. 15 min i człowiek wypoczęty.

  • 0

    15.  2014-05-15 11:44:46

    Internet, to tylko stacjonarka, lub AiO z dużym ekranem. Oczywiście może być laptop podpięty do monitora, klawiatury, myszy. Laptopa to używam jak braknie prądu :) Wysoko cenię sobie ergonomie pracy.
    Co do smartphonów, to kupię jak Samsung Note w kolejnej wersji jeszcze podrośnie i dadzą w końcu ekran 4:3. Historia zakręci koło i dostanę nowoczesne PDA.

  • 0

    16. ~Rzeźnik  2014-05-15 11:55:57  host: apn-37-248-24-144.dynamic.gprs.plus.pl

    Nie podobają mi się tego rodzaju rankingi a tym bardziej komentowanie ich. Używanie słów: "wciąż nam daleko do świata" a w kolejnym zdaniu "wypadamy całkiem nieźle" to zaciemnianie rzeczywistości. Gdy będziemy mieli 20% i będziemy liderem mobilnego surfowania to będzie tak ekstra? Naprawdę? I co nam to da? Jedną minutę dziennie mniej przy laptopie? Czy ktoś wspomniał o zagrożeniach z tym związanych? Ależ skąd. Cieszą się tylko producenci sprzętu i softu bo oni zarobią. A czy my zarobimy? Nie. A wprost przeciwnie. Zapłacimy za sprzęt i aplikacje bez których można się obejść i które cofaja nas w rozwoju osobistym, wyręczają, tworzą zombi uzależnione od serwera. Bez serwera jestem zerem. Będziemy siedzieć wszędzie i zawsze podpięci do sieci i/lub z nosem w ekranie. Stracimy urządzenie - ktoś zrobi zakupy na nasz koszt, popisze na naszym fejsie, napisze kilka ciekawych maili, wyśle niecne foty na insta, zmieni numery do wszystkich kontaktów które zapiszą się na serwerach google. Więc bez kopii offline już po nas. Nasze życie wywróci do góry nogami. I co ja biedny pocznę bez telefonu? Jak będę chodził po mieście? Pytałem o drogę googla a teraz? Zapytać przechodnia? To obrzydliwe. Propagowanie stylu życia z urządzeniem mobilnym to kasa, kasa z mojej kieszeni i i robienie wody z mózgu. Mojego mózgu. Twojego zresztą też.

  • 0

    17.  2014-05-15 12:45:54

    4 - Adam, to po co Ci smartfon? Bez internetu nie wykorzystasz nawet 10% możliwości smartfonu.

  • 0

    18.  2014-05-15 13:59:58

    *wlo: mieszasz i mylisz różne rzeczy. Najpierw reklamę z życiem. W obecnych czasach reklama musi być przerysowana, żeby w ogóle zaistnieć w świadomości potencjalnej grupy docelowej. Stąd takie, a nie inne reklamy w mediach. Trzeba być bardzo naiwnym, żeby w ogóle próbować utożsamiać reklamę z rzeczywistością.
    Następnie utożsamiasz możliwość z przymusem. Tymczasem bankowość mobilna to MOŻLIWOŚĆ, a nie PRZYMUS. Trzeba mieć bardzo ograniczone horyzonty, żeby zakładać, że ludzie siedzący przy laptopie z założenia robią przelewy przez telefon, albo specjalnie wychodzą z domu z rachunkiem, żeby go zapłacić.
    Robiłem przelew przez telefon. Była potrzeba, to skorzystałem z takiej możliwości. Sprawnie, szybko, wygodnie i nie czuję się idiotą. Ale Ty wiesz wszystko najlepiej, więc zawyrokowałeś, osądziłeś i nazwałeś, wg ciebie, po imieniu.

  • 0

    19. ~Am  2014-05-15 16:53:41  host: apn-37-7-244-129.dynamic.gprs.plus.pl

    @17 Dalmar Jak ja uwielbiam takie pytania... Po co Ci smartfon? @4 odpowiedział - do dzwonienia i sms. To wystarczy. Internet w smartfonie nie jest obowiązkowy. To co proponujesz w takim razie do dzwonienia i smsów jeśli nie smartfon?

  • 0

    20.  2014-05-15 17:31:28

    tymis - tak sądzisz? A do kogo jest ta przerysowana rekalma mobilnej pracy kierowana jak nie do firm? Znasz księgową, która tak pracuje - bo firma ma mobilny internet i mobilną bankowość? Ja obsługuję ponad na stałe setkę firm i jakoś w żadnej nie mają takich systemów - wszystkie księgowe siedzą po uszy zawalone papierami w biurach i co najwyżej ktoś im kubek kawy przyniesie albo sobie zamówią pizzę. Żeby na ławce przed biurem zajmowała się przelewami nie widziałem nigdy ;-) Ja wiem oczywiście, że reklama rządzi się innymi prawami niż życie. Problem w tym, że ja przerysowując większość moich komentarzy, tak samo odpowiadam tym, którzy widzą reklamę i ślepo w to wierzą co widzą! Ja mam te wszystkie możliwości w mojej taryfie. Ale ciągle wystarcza mi E52 do tego co potrzebuję, także do podłączenia komputera do internetu "mobilnie" - właśnie wykorzystując telefon jako modem - nie musze chyba więcej komentować? A to, ze uważam, ze są teraz takie czasy, ze wmawia się ludziom określone zachowania, produkty, usługi, których nie potrzebują aż tak żeby określoną cenę płaci... Sam doskonale wiesz jak jest, tylko nie chcesz tego głośno powiedzieć, zęby nie wyjść na zacofanego? Nie sądzę. Ja natomiast nie boję się tego głośno powiedzieć, ze wolę plastikową kartę, która równie dobrze o ile nie lepiej wyczerpuje wszelkie te szybkie większe albo mniejsze płatności. Cokolwiek wymyślą jest to niszowe ciągle, albo "niekompatybilne" z czymś co inny wymyślił - ale każdy z nich wymyśla, żeby zarobić a nie żeby ułatwić ludzim życie. No bo co niby lepszego wymyślono niż zwykły kawałek plastiku - najpierw z kodami w postaci magnetycznej, potem w czipie - stykowo, a teraz bezprzewodowo? No co? Nic!

  • 0

    21. ~JustMe  2014-05-15 22:42:03  host: cpc43-wolv14-2-0-cust146.16-1.cable.virginm.net

    Reklamy o jakich piszecie są za wcześnie emitowane w PL. Stąd Wasze komentarze wiec nie będę Was krytykował.
    Płacenie za gaz, prąd? A wiecie co to direct debit?
    Po co mi rachunek? Za internet, telefon tez direct debit, pozostałe? Wchodzę na podany link do zapłaty czy też loguje się na www I płace karta...

  • 0

    22.  2014-05-16 11:00:11

    ~JustMe - a karta to co jak nie rachunek? Co do tego typu płatności - też tak płace (bo kocham karty płatnicze/kredytowe jak widać z moich komentarzy), ale zauważyłem - i to wszędzie gdzie płacę - że ta metoda nie jest dorobiona u sprzedawców, ponieważ płaci się tylko za bieżącą fakturę, kwotę jaka jest w niej określona, niestety bez rabatów udzielonych w jakichś okazji, odsetek czy ogólnie mówiąc - bilansu konta, żeby po zapłacie na "zero" wyszło. Wskutek czego co jakiś czas trzeba zrobić "ręcznie" przelew, żeby zlikwidować niedopłatę/nadpłatę. A przy okazji - płacąc kartą - pomniejsza się próg darmowości dla utrzymania rachunku, karty czy darmowości wszystkich bankomatów, co podobno takie trudne jest i wszyscy szukają całkowicie darmowych banków...

Dodaj swoją opinię