Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak użytkownicy smartfonów wysyłają wiadomości

Jak użytkownicy smartfonów wysyłają wiadomości

orson_dzi 29 Grudnia 2015 10:28

3 6

SMS-y są nadal wiodącą formą komunikacji. Wygodę tę doceniają nie tylko posiadacze zwykłych telefonów, ale także użytkownicy smartfonów. Za co doceniają oni powiadomienia SMS i jakie komunikatory mobilne są wśród nich najpopularniejsze?



Z przeprowadzonego przez platformę SerwerSMS.pl badania Komunikacja SMS w Polsce wynika, że posiadacze smartfonów bardziej doceniają zalety SMS-ów niż użytkownicy zwykłych telefonów komórkowych, którzy nie mieli do tej pory doświadczenia w korzystaniu z mobilnych komunikatorów. Dla 46% osób korzystających ze smartfonów szybkość dostarczania powiadomień SMS jest ich najważniejszą zaletą. Na drugim miejscu znalazła się prostota użytkowania, która została pozytywnie oceniona przez ponad jedną trzecią badanych. Co interesujące, tylko 25% użytkowników smartfonów wymieniło wspomniane aspekty jako zaletę komunikatorów mobilnych.

Z raportu przygotowanego przez UKE (Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2015 roku) wynika, że 69% Polaków korzysta z Internetu, z czego tylko 10% z nich łączy się z siecią poprzez telefon komórkowy lub tablet. Co istotne, tylko 7% Polaków posiada dostęp mobilny w telefonie komórkowym lub tablecie. Komunikatory, które wymagają połączenia z Internetem często są droższą alternatywą od SMS-a, zwłaszcza jeśli korzystamy z nich poza granicami naszego kraju.




sms a system Z komunikatorów mobilnych korzysta prawie trzy czwarte użytkowników smartfonów, mimo to w ogólnym ujęciu SMS-y nadal pozostają główną formą komunikacji użytkowników. Wyjątek stanowią tutaj posiadacze iPhone'ów. Z danych SerwerSMS.pl wynika, że 60%. z nich częściej wysyła wiadomości tekstowe korzystając z komunikatorów mobilnych niż z wiadomości SMS. Pod uwagę należy jednak wziąć fakt, że najpopularniejszym mobilnym system operacyjnym w Polsce jest Android, w czołówce pozostaje również Windows Phone. W przypadku tych systemów zdecydowana większość użytkowników wybiera SMS-y jako narzędzie komunikacji. Na krótkie wiadomości tekstowe stawia 62% posiadaczy smartfonów z Androidem i ponad trzy czwarte z Windows Phone.

sms a system Zgodnie z raportem Komunikacja SMS w Polsce wśród najczęściej wykorzystywanych komunikatorów mobilnych bezsprzecznie pierwsze miejsce zajmuje Facebook Messenger, z którego korzysta 84% posiadaczy smartfonów. Na drugim miejscu znalazł się Skype (36%), a na kolejnych WhatsApp, Viber i Gadu Gadu. Swoją popularność WhatsApp i Viber zawdzięczają dostosowaniu do wielu platform oraz prostocie. Z aplikacji tych mogą korzystać m. in. użytkownicy smartfonów z takim systemem operacyjnym jak Android, Windows Phone, iOS czy BlackBerry. Co istotne, komunikatory te działają w oparciu o numer telefonu użytkownika, a grupa kontaktów w bazie aplikacji nie musi być połączona z kontem w serwisie społecznościowym.

Źródło tekstu: SerwerSMS.pl     

Dodaj do:

Tagi: faceboo messenger | sms | smartfon

w sumie: 18
  • -6

    1. ~LTE  2015-12-29 11:03:01  host: user-94-254-145-185.play-internet.pl

    Kto w dzisiejszych czasach pisze smsy? Jak rozmowy są bez limitu i idzie się lepiej dogadać.

  • 0

    2. ~pabloki  2015-12-29 11:10:54  host: user-188-33-118-212.play-internet.pl

    ja tam widzę whatsapa albo przez fb.

  • 1

    3. ~  2015-12-29 11:11:23  host: public-gprs516631.centertel.pl

    @1 -Często napisanie SMSa jest lepsze niż rozmowa, np gdy masz przekazać adres, nr telefonu, czy inne dane które trzeba zapisać

  • 1

    4. ~  2015-12-29 11:19:10  host: user-188-33-23-255.play-internet.pl

    @2: SMS-a wyślesz każdemu, a nie każdy korzysta z usług Imperium Zuckerberga (Facebook, WhatsApp)

  • 1

    5.  2015-12-29 11:21:07

    @1 Nie zawsze możesz odebrać ten telefon, a smsem dostarczysz informacje bez względu na sieć , system operacyjny telefonu jak i konfiguracje gdyż ustawienia SMSC najczęściej są na karcie sim

  • 1

    6.  2015-12-29 11:40:52

    Faktycznie, u mnie też z biegiem lat, rozmowy wzięły górę nad esemesami i to dość znacznie. Jednak doceniam zalety esemesów takie jak dyskrecja, taniość i minimalne obciążenie telefonu, w porównaniu z komunikatorami sieciowymi. Jak już wcześniej wspomniano- nieocenioną zaletą jest ich precyzja w przekazywaniu np. trudnych nazw czy symboli. Mam też nadzieję, że ochrona prywatności w przypadku wiadomości sms jest znacznie większa niż np. Facebookowego Messengera. Nie mam panienki na boku, ale bardzo bym się zdenerwował wiedząc, że np. informacje osobiste jakie zdarza mi się esemesowo przekazywać, są znane innym osobom niż powinny. Dlatego mam nadzieję, że tak genialny wynalazek jakim jest wiadomość sms, nigdy nie przeminie.

  • -1

    7.  2015-12-29 11:43:13

    1 - mnóstwo, większość użytkowników telefonów komórkowych?
    Ja nie korzystałem z tej formy komunikacji niemal wcale (a mam telefon od 1997 roku), jednak odkąd w końcu - po zmianie komputera stacjonarnego) i po dojściu do wniosku, ze stare dobre programy do wysyłania esemesów przez komórki podłączone do komputera (obojętnie w jaki sposób) odeszły do lamusa i jedynym poczciwym programem pozostaje Nokia Suite, wysyłam ich setki a nawet tysiące ;-) Też ze względu na fakt, że są nielimitowane ;-)

  • 0

    8.  2015-12-29 11:52:14

    Jeżeli komunikatory będą na tyle stabilne skuteczne i bezpieczne co poczciwy sms to może się skuszę ale jak narazie podziękuje.

  • 1

    9. ~Liwiusz  2015-12-29 12:08:31  host: ip-37-152-18-209.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Śmieszą mnie takie osoby, które twierdzą, że smsy odeszły do lamusa, bo są rozmowy za free. No chyba że jest to osoba z typu takiego, co trudno jej poprawnie napisać jedno zdanie. Boże, ile ja flirtów przebyłem smsami, do rozmów to się nie umywa. A mam 37 lat.

  • 1

    10.  2015-12-29 13:21:30

    @1: SMSów używam zawsze gdy wiem, że osoba której chcę coś przekazać jest właśnie w pracy albo może być w inny sposób zajęta. W takich przypadkach nie chcę przeszkadzać telefonem, a SMSa przeczyta sobie, kiedy będzie miała czas i ochotę.

  • 0

    11.  2015-12-29 14:21:23

    Telefonu używam od 15 lat, od zawsze mnóstwo smsowałem, szczególnie w czasach, gdy miałem Nokię Communicator. Do tego na komputerze komunikowałem się przez Gadu-Gadu i IRC. Od kilku lat większość znajomych porzuciła GG na rzecz Facebooka, a smsy na rzecz Messengera. Sam do niedawna bardzo aktywnie korzystałem z Messengera, ale w pewnym momencie powiedziałem STOP. Odinstalowałem to dziadostwo i powróciłem do smsów. Od razu zauważyłem, że formułuję dłuższe zdania wielokrotnie złożone i piszę staranniej bez literówek. Komunikatory internetowe na smartfonach strasznie odmóżdżają, rozmowa to słowo, enter, zdanie, enter, dwa słowa, enter, uśmieszek, enter - to takie pitolenie o niczym tak naprawdę. Jedyną zaletą (a może to wada? Któż wie...) jest powiadomienie o dostarczeniu i przeczytaniu wiadomości.

  • 0

    12.  2015-12-29 19:38:33

    @11: W telefonie też można ustawić wyświetlanie raportów doręczeń. Ja mam tak ustawione. I widzę czy ktoś jest w sieci i odebrał czy wiadomość oczekuje. W 99% wszystkich wysłanych wiadomości sms nie sprawdzam owego raportu ale czasem są sytuacje gdy muszę zerknąć czy do kogoś doszło i komu wysłałem i o której godzinie. Ja też wolę sms niż jakieś komunikatory. I robię coś, czego nie wspomniałeś u siebie: piszę z użyciem polskich znaków. Polecam to każdemu. Zarówno na forach internetowych, jak i sms. Łatwiej i milej się czyta. Z szacunkiem dla czytającego. Sms ma jeszcze jedną zaletę: dojdzie do każdego, nawet do archaicznych telefonów. A weź teraz wyślij mms? A ten nie ma skonfigurowanego serwera mms (bo a ja jakże - za trudne), a to telefon jakiś paść. Smsy jeszcze długo nie znikną z ofert operatorów. Pozdrawiam wszystkich piszących sms :)

  • 0

    13.  2015-12-29 19:55:46

    @12: na FB są 3 statusy - wiadomość wysłana (kółeczko bez tła), odebrana (niebieskie tło) i przeczytana (miniaturka avatara). Chciałem napisać, że raporty sms dotyczą tylko doręczenia, a nie przeczytania, ale uznałem, że nie trzeba tłumaczyć tej różnicy. Oczywiście mam ustawione raporty doręczeń, bo lubię wiedzieć czy ktoś nie odpisuje, bo ma mnie w głębokim poważaniu, czy nie odebrał wiadomości ;) Poza tym mam większość kontaktów w Play, więc dzwonię do nich i piszę za darmo w ramach Stanu Darmowego - nie muszę się ograniczać i piszę z polskimi znakami. Jedynie gdy pojadę za granicę, to z powrotem zainstaluję Messengera, żeby móc za darmo korzystać przez wifi lub wykorzystując pakiet internetu zagranicznego operatora. Jednak 99% czasu spędzam w PL, więc nie spieszy mi się do powrotu do komunikatorów. Facebooka coraz częściej używam jedynie do doładowań promocyjnych Play, a coraz rzadziej do umieszczania informacji.

  • 0

    14.  2015-12-29 20:12:37

    Ja sms-em nawet emaila wysyłam gdy nie mam innego sposobu / gdy jest to bardzo pilne
    :-) :-)

  • 0

    15.  2015-12-29 20:38:01

    @14: przypomniałeś mi piękne czasy prostej bramki sms Plusa itp. np. www.text.plusgsm.pl/sms/ , wysyłanie smsów na numer 119999 z odpowiednio sformatowanym tekstem i dochodziło to do kogoś jako email.

  • 0

    16.  2015-12-29 21:21:43

    15). hehe... do Plusa, to ja wysyłałem (w podobny sposób) smsy po groszu, gdy było drogo za sms do innych sieci - i tak z Orange waliłem najtaniej do Plusa
    :-)
    Wadą było dodawanie adresu do każdego pisanego eska, oraz zgoda Plusowiczów na akceptację (jednorazową) sms z internetu.

  • 0

    17.  2015-12-30 20:11:03

    reboot - to ciągle działa ;-)

  • 0

    18. ~HD  2016-01-05 00:31:45  host: public-gprs365477.centertel.pl

    Ja smsy to tylko z banku po dokonanej tranzakcji dostaje. Sorry dostalem dwa z życzeniami na święta

Dodaj swoją opinię