Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak tanio rozmawiać z telefonu na kartę

Jak tanio rozmawiać z telefonu na kartę

LuiN 17 Listopada 2008 12:04

0 0

Na koniec września w Polsce było 22,7 mln aktywnych kart SIM w ofertach prepaid, trzech największych operatorów. Najwięcej miał ich PTK Centertel - ponad 8 mln. Gazeta Prawna postanowiła poszukać najtańszego polskiego operatora prepaid, z pominięciem dostępnych pakietów, ale z uwzględnieniem bonusów przyznawanych w zależności od kwoty doładowań.

Jak policzyła Gazeta Prawna, obecnie 14 operatorów oferuje usługi przedpłacone. Zwiększa się ilość operatorów wirtualnych i jednocześnie szczupleje baza klientów trzech największych polskich operatorów - w ciągu ostatniego roku ubyło im 802 tys. klientów usług przedpłaconych.

Jeśli nie chcesz zmagać się z pakietami minut, wybierz mBank Mobile, Heyah, Play lub Orange Go (ostatnia oferta przy założeniu jednorazowych doładowań za minimum 50 zł). Jeżeli chcesz tanio rozmawiać z jedną osobą, wybierz 36,6 lub Orange Go. Lubisz długie rozmowy w sieci i na numery stacjonarne, wybierz Nowy Tak Tak - wylicza Gazeta Prawna.

Stawki za minutę połączenia w taryfach podstawowych oscylują w okolicy 60 groszy. Najtańsza jest Heyah - 44 gr za minutę, najdroższy Tak Tak Happy - 77 groszy przez cztery pierwsze miesiące użytkowania.




Podstawowa, efektywna cena minuty czy SMS-ów może być różna w zależności od kwoty doładowania (Orange Go, stare taryfy Play). W kilku taryfach stawki zmieniają się także w zależności od stażu w sieci. W nowych taryfach Playa brana jest z kolei pod uwagę łączna kwota dotychczasowych doładowań.

Zwolennicy maksymalnego obniżania stawki za minutę połączenia zwykle korzystają z kilku kart SIM różnych operatorów, wykupując na nich pakiety minut lub usługi obniżające koszty połączeń z wybranymi numerami.

Koszyk usług, który wybrała Gazeta Prawna do porównania ofert składa się ze 100 SMS-ów i 111 minut rozmów, w tym 11 minut do sieci Play. W przypadku Play założono, że na połączenia wewnątrzsieciowe i na telefony stacjonarne przypada 27 minut. W Orange Go na połączenia wewnątrzsieciowe i na numery stacjonarne przypada 65 minut.

Przy takim koszyku najkorzystniej wypada oferta Orange Go przy doładowaniach za 100 zł (koszt 50,53 zł) oraz przy doładowaniu za 50 zł (koszt 58,95 zł). Nowy Play na kartę po przekroczeniu sumy doładowań wynoszącej 400 zł daje koszt 62,69 zł. Na czwartej pozycji w zestawieniu znalazł się mBank Mobile - 63,95 zł, a na piątej Heyah Równa taryfa - 66,69 zł.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 54
  • 0

    35.  2008-11-17 19:12:53

    Przedmiotem dyskusji jest zwykły artykulik w gazecie. Gdyby chcieć uwzględnić wszystkie opcje, bonusy, pakiety, zniżki to wyszedłby nie artykuł a pewnie co najmniej praca magisterska. Nie rozumiem czemu się bulwersujeta. Patrzeć na to z przymrużeniem oka i będzie dobrze. ;)

  • 0

    36. ~  2008-11-17 20:26:32  host: f96-064.opera-mini.net

    A jesli przyjac, ze nie uwzgledniamy pakietow za to duzo dzwonimy w sieci i na stacjonarne to kto wygrywa? No? Sami Swoi. Wystarczy tylko odpowiednio dobrac kryteria :-)

  • 0

    37. ~remek  2008-11-18 09:55:53  host: dpi184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mogliby uwzględnić transmisję danych - teraz to już prawie każdy w jakimś zakresie korzysta. Tak z 5/10 Mb miesięcznie. No ale wtedy by było, że autor zrobił tekst pod Równą taryfę w heyah :) i też byliby niezadowoleni

  • 0

    38. ~leon  2008-11-18 12:47:29  host: nat-tar.aster.pl

    Po prostu wybrac najlepsza oferte na rynku.Np. simplusa ,a jak komuś sie znudzi prepaid moze na bardzo dobrych warunkach przejsc do mixa.

  • 0

    39. ~nick  2008-11-18 18:13:25  host: caq213.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie wiem jak wy to liczycie ale z której strony bym nie zaczął to najtańszy zawsze wychodzi MobilKing.

  • 0

    40. ~ziomek13  2008-11-18 19:29:34  host: aclv70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jako specjalista w tej dziedzinie twierdze ze najtansza taryfa ktorą kazdy normalny czlowiek powinien czy takze powinien miec to stary play nie liczac nawet tych 200 sms-ow do wszystkich,mobilking byl najtanszy do niedawna #nick 39

  • 0

    41. ~nick  2008-11-19 23:20:44  host: cbh206.neoplus.adsl.tpnet.pl

    40. ~ziomek13 - tytuł to 'Jak tanio rozmawiać z telefonu na kartę' wiec tanio to jest za 40zł/rok (czyli MK), 50gr/min w MK to też taniej niz standardy cennikowe innych opów; stara-play-karta jest tania w uzytkowaniu ale droga w utrzymaniu (w porównaniu do MK) więc wyłacznie dla tych którzy mają sponsora albo potrzebują dużo rozmawiac; tylko jezeli potrzebują dużo rozmawiać to wybiera się voip więc?

  • 0

    42. ~  2008-11-23 06:43:50  host: gbg182.internetdsl.tpnet.pl

    mam play i w pakiecie po 30gr za minutę to dla mnie najlepsza oferta

  • 0

    43. ~  2008-11-23 11:51:47  host: f142-246.opera-mini.net

    a dla mnie tanio wychodzi jak mam mixplusa i playa. jesli mialbym wybrac tylko jedna z tych ofert (czyli albo stara karte play albo mixplus III) W pewnych sytuacjach każda z tych ofert wyszła by mi drogo (czyli ponad 100-150zl miesiecznie) a tak to korzystajac z obu ofert naraz wydaje okolo 50zl miesiecznie łącznie)

  • 0

    44. ~Sly  2008-11-23 21:20:25  host: 77-254-146-172.adsl.inetia.pl

    nie wiem jak to było liczone ale najtańszą ofertę ma Heyah w taryfie równa 50 minut(50*0,44) + 200 smsów(200*0,14) =22+28=50 zł,przy okazji tani internet 20 groszy za 1MB

  • 0

    45. ~orange_fan  2008-11-24 00:52:48  host: nat-01-038.rtk.net.pl

    moim zdaniem nie ma lepszej ofery niz orange go! to prawdziwy hit! zwlaszcz teraz kiedy dostaje sie 200% za doładowanie. I tak jezeli doladuje konto za 100zl dostję: na konto glowne 110zl, na konto bonusowe 200zl, do tego 30zl w ramach promocji za staż w sieci, a zeby tego bylo malo dostaje jeszcze 240min na orange i stacjonarne oraz 1200min z jednym numerem :D jak policzylem to okazalo sie ze minuta kosztuje mnie mniej niz 2grosze wewnatrz sieci!!!

  • 0

    46. ~m  2008-11-24 08:39:09  host: user-89-108-215-248.mobile.playmobile.pl

    do 45: gorzej juz jak wiecej dzwonisz poza siec... bo wtedy te minuty i bonusy mozna se w d... wsadzic:/ mam orange i moze zuzywam 10 min miesiecznie do orange reszta poza siec wiec dla mnei drozej nie ma nikt:/

  • 0

    47. ~INSPIRON  2008-11-24 08:59:29  host: apn-77-112-17-222.gprs.plus.pl

    @45: Napisze Ci, że byłem kiedyś w Pop'ie /5 lat 6 m-cy/. Po wejściu oranżynady pobyłem jeszcze 6 m-cy i spaliłem sim'a. Oferta jest dobra. Przy inwestycji 25pln + 100pln = 125pln z masz na staż 30%, to wychodzi Ci z gratisami dodatkowo 518 PLN. Jest o.k. W orżnąć mnie denerwuje to, że nie można sprawdzić pakietów krótkimi kodami. Tego mi brakuje. Przez ten cały staż w POP'ie raz udało mi się ze zdrapki 100 + 20 pln dwukrotnie wpisać kod doładowujący i takim sposobem otrzymałem z jednej zdrapki 240pln. To był jedyny bonus i prezent, który otrzymałem od operatora /nie licząc punktów profit/ ...

  • 0

    48. ~INSPIRON  2008-11-24 09:09:06  host: apn-77-112-17-222.gprs.plus.pl

    @45: ... Oczywiście te 518 pln bonusu to do WSZYSTKICH w orange. Obecnie jestem w PLAY. Na starcie tego operatora dostałem 12h na rozmowy w prezencie na dzień dobry + 3 x 50 minut do wszystkich sieci + 3 x 60mb. Jestem użytkownikiem starej taryfy Play karta. Do tego dochodzą bonusy typu 3 x 10 min za 1zł + 90 min za 9pln + 10 za 5 + 30min do play za 6zł /promocja wygasła z końcem października/ + 30 min do wszystkich sieci za 9pln + 200sms'ów do wszystkich za free + zbieraj minuty...

  • 0

    49. ~INSPIRON  2008-11-24 09:18:48  host: apn-77-112-17-222.gprs.plus.pl

    ... Dodatkowo w połowie grudnia wybieram się po telefon na deser. Warto wspomnieć jeszcze o bonusach za doładowanie. Od play'a otrzymałem SE k530i, starter play online, bilety na White Sensation oraz kartę z kontentem z tej imprezy. Wszystko ładnie i pięknie - Play. Od 1,5 m-ca brakuje mi bardzo pakietów na połączenia w sieci Play i na stacjonarne, coś takiego jak jest w abo, czyli 500 minut za 15pln. Połączenia z jednym numerem mnie nie interesują, także czekam na wprowadzenie takiego pakietu lojalnościowego/utrzymaniowego. Obecnie konsultanci play dzwonią do użytkowników ofert na kartę i przeprowadzają ankietę dot. reformacji oferty ;]

  • 0

    50. ~ziomek13  2008-11-24 17:08:53  host: aclj19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    promocje dla frajerów do WSZYSTKICH W SIECI trzymają sie mocno jak chinczycy,nie wiem czy ludzie sa pojebani czy co i wisi mi czy ta opinie zdejmą czy nie

  • 0

    51.  2008-11-25 08:06:03

    chillout ludzie.. "test" to test.. wplywy marketingowcow i sprytne wyliczenie jak ma wygrac co i co to druga sprawa.. kazdy ma swoje potrzeby.. i kazdy chcacy osczzedzac sam sobie wyliczy GDZIE mu sie najbardziej oplaca.. NOG + staryPLAYkarta..

  • 0

    52.  2008-11-25 08:07:30

    *dopisek_poprawka* co by nie posadzano o looby*: jak dla mnie i moich znajomych w polowie orange druga polowa roznie to optymalnie NOG + staryPLAYkarta..

  • 0

    53. ~ziomek13  2008-11-25 15:45:10  host: aclg39.neoplus.adsl.tpnet.pl

    51,52 przede wszystkim opłaca sie miec 2 telefony,mam pytanie do "sieciówkarzy": kupuje na allegro rózne rzeczy i konsultuje czesto i co mi radzicie,mam kupowac tylko o tych co mają numer w orange?

  • 0

    54.  2008-12-11 19:20:47

    Z moich obserwacji: jeśli dużo dzwoni się poza własną sieć do róznych osób - najlepsza oferta - stary PLAY na kartę

Dodaj swoją opinię