Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak Sony ochłodzi Snapdragona 810?

Jak Sony ochłodzi Snapdragona 810?

orson_dzi 4 Września 2015 21:57

6 2

sony xperia z5 premium Procesor Qualcomm Snapdragon 810 znany jest ze skłonności do przegrzewania się. Jeśli dodamy do tego zasobnożerny ekran 4K z Xperii Z5 Premium, może być gorąco. Jak temu zaradzić?



Odpowiedź na to pytanie po części udzielił OnePlus w modelu OnePlus Two obniżając taktowanie procesora. Proste i skuteczne rozwiązanie. Jednak Sony z pewnością nie chciało w ten sposób obniżać wydajności swojego flagowego produktu i postawiło na coś zupełnie innego.




z5 premium cieplo W Internecie pojawiło się już zdjęcie rozebranej Xperii Z5 Premium. Biała plama na korpusie (element po lewej), to pasta termoprzewodząca. Specyfik do tej pory powszechnie stosowany w procesorach, ale nie telefonów, a komputerów osobistych. Dwa brązowe przewody pod nim, to rurki, które są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła. Wygląda na to, że właśnie w ten sposób Sony postanowiło poradzić sobie z nadmiarem ciepła generowanym przez swój smartfon. Czy to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce, dowiemy się zapewne w najbliższych tygodniach.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: weibo; wł     

w sumie: 32
  • 2

    13.  2015-09-05 09:45:09

    11: Ja swojego smartfona ładuje raz na kilka dni. Producenci zaczęli dostrzegać problem i pojawia się coraz więcej sprzętów, z bateriami 4000mAh i większymi.

  • 1

    14.  2015-09-05 09:55:20

    @11

    jak bys smartfona uzywał tak jak kilka lat temu telefonu to też Ci wytrzyma kilka dni jak nie tydzień ;) Ja ładuje moją Z3 Compact średnio co 4 dni (jak uzywam duzo to wytrzymuje 2 dni jak mało to 5+).

  • -1

    15.  2015-09-05 11:18:43

    Z3C 5 dni to chyba na ultrastaminie z wyłączonym dźwięiem i w szufladzie ...
    Ja ten telefon muszę ładować co 2 dni (20-50 minut rozmów, 1h yanosik, ~2h neta, 3G non stop włączone).

  • 0

    16. ~Ja  2015-09-05 12:05:07  host: 89-67-53-217.dynamic.chello.pl

    Downclocking do 800mhz :D

  • 0

    17.  2015-09-05 12:25:17

    @15

    Wczoraj po 4,5 dnia miałem 15%, używane 5 h wyświetlacza, głównie chrome, face, messenger i troche gierka. do tego pare minut rozmów i kilkanaście smsów. żadnych stamin, non stop wifi i LTE włączone, jasnośc ekranu automatyczna w okolicach połowy.

  • 1

    18. ~11  2015-09-05 12:50:30  host: 92.60.132.22

    11: Kiedyś używało się telefonów do odbierania i dzwonienia, od czasu do czasu SMS, a teraz - nawet jako mało wymagający użytkownik - używasz go częściej, chociażby do sprawdzenia czegoś szybko w internecie. Moja matka ma Trend Plusa, którego używa tylko do dzwonienia/odbierania (jak stare telefony) i wytrzymuje aparat ponad tydzień czasu, po mimo, że ma już 1,5roku.

  • 0

    19. ~17  2015-09-05 12:52:09  host: 92.60.132.22

    17: Potwierdzam, też posiadam i podobnie użytkując telefon trzyma te 4 dni minimum, z tym że ja mam STAMINĘ włączoną.

  • 1

    20. ~yeeaa  2015-09-05 12:55:08  host: ip-5-172-247-208.free.aero2.net.pl

    Problem został już rozwiązany, każdy dostanie w prezencie asystenta, który będzie siusiał na telefon w przypadku przegrzewania.

  • 0

    21. ~Centurion  2015-09-05 13:08:32  host: n08-05-07.opera-mini.net

    Wygląda to jak prowizorka wykonana przez elektro-amatora :-/ Mam szczere wątpliwości co do skuteczności, a przede wszystkim trwałości takiego rozwiania!
    Jeśli tak ma wyglądać "Premium" w wykonaniu Sony to ja dziękuję!
    Mogli przecież chwilę poczekać na Snapdragona 820, a tak to Sony się tylko pogrąża takimi "wynalazkami".
    Co do przesadnej rozdzielczości to nie ulega wątpliwości, że główna, o ile nie jedyna jej funkcjonalność to szokowanie, zwracanie uwagi, czy też krzykliwa forma, na potrzeby marketingu, bo użytecznych walorów toto nie ma!

  • 0

    22.  2015-09-05 13:19:00

    Mogli poczekać, ale jak firma dawała pół darmo (albo jeszcze taniej) bo się grzeje - to Sony wzięło 810.
    PS. takie chłodzenie i tak nie ma sensu, jedyne sensowne tj. odtaktowanie procka. Cho'c jak dla mnie, usera końcowego - niedopuszczalne, w ,nowym, ,,lepszym" smartfonie.

  • 1

    23. ~Centurion  2015-09-05 13:34:57  host: n08-05-07.opera-mini.net

    @22. Nie dziwi to, że Qualcomm chciałby jak najszybciej pozbyć się wyprodukowanych partii Snapdragona 810 - niczym nomen omen "gorącego kartofla".
    Dziwi natomiast postępowanie Sony, ponieważ nawet gdy zakupili w super promocyjnej cenie układy Snapdragon 810 to przecież mają gdzie je upychać (np. Z4, Z3+, Z5, Z5 DualSIM, Z5C). Natomiast w Xperii Z5 Premium, chociażby ze względu na to doklejone "Premium" oraz absurdalną rozdzielczość 4K, mogli się postarać w kwestii doboru SoC, a nie ładować tam byle czego, co kupili na wyprzedaży !!

  • 0

    24. ~Calm7  2015-09-05 13:44:52  host: abal130.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Powinny jakiś wiatrak zamontować lub chłodnice na ciecz to pewnie problem by znikł z głowy:-D

  • 1

    25.  2015-09-05 13:46:01

    @23: Tak jak napisałeś to by było, gdyby o specyfikacji decydowali inżynierowie. Niestety, najczęściej kluczowe decyzje podejmują marketoidzi, dla których kilkadziesiąt centów mniej w sumie kolumny Excela przekłada się na sutą roczną premię za oszczędności na etapie produkcji.

  • 1

    26. ~Centurion  2015-09-05 14:00:50  host: n08-05-07.opera-mini.net

    @25. Nawet gdy w Sony marketingowcy i księgowi górują nad projektantami oraz inżynierami oraz maja najwięcej do gadania to jest ktoś przed kim czują respekt i niekiedy wręcz włażą mu w tyłek bez wazeliny ;-)
    To klient.
    Dlatego ja jestem za tym żebyśmy, my jako klienci pokazywali przysłowiowy środkowy palec wszystkim produktom schrzanionym przez marketingowców i księgowych :-)

  • 0

    27.  2015-09-05 14:13:28

    @17, @19 i jeszcze pewnie na androidzie 5,0/5,1??
    Nie piszcie głupot ...
    Mój egzemplarz jest z maja br.

  • 0

    30. ~27  2015-09-05 15:23:45  host: 92.60.132.22

    Mój jest akurat na 5.1 i mam go od czerwca

  • 0

    31.  2015-09-06 12:03:29

    @27

    Dokładnie to na 5.1.1 czyli najnowszym dostepnym sofcie. Nie wiem co w tym dziwnego, jak się nie siedzi na nim po kilka godzin dziennie to telefon trzyma jak marzenie. Ja kupiłem do tez jakoś maj/czerwiec. Jak chcesz masz nawet screeny:

    http://tlp.is/7gh
    http://tlp.is/7gi

  • 0

    32.  2015-09-06 12:35:48

    Dostępny jest na razie jeden filmik z testu nagrywania 4K, który do czerwoności rozpalał Z3+.
    http://tlp.is/7gj

  • 0

    33. ~e  2015-09-07 08:03:27  host: host117.opteris.net

    Jeszcze trochę i wiatraki zaczną montować w tych smartfonach... :P

  • 0

    34.  2015-09-07 10:13:17

    Poważnie taż rzadko ładujecie telefon? ja niestety maks co 2,5 jeżeli bardzo mało korzystam a tak to codziennie. chyba musze zastanowić się nad zmianą telefonu najwyraźniej.

Dodaj swoją opinię