Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak się zgubisz, zrób zdjęcie

Jak się zgubisz, zrób zdjęcie

sirmark 16 Kwietnia 2004 12:39

0 0

Dwaj naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali nowe oprogramowanie, które ma zapobiec przypadkom zagubienia się w dużych miastach posiadaczy telefonów komórkowych z wbudowanym aparatem fotograficznym.

W przypadku utraty orientacji wystarczy sfotografować najbliższy budynek i przesłać zdjęcie do serwera, który rozpozna miejsce i prześle SMS-em dokładną lokalizację osoby. Jak podaje "New Scientist", naukowcy Roberto Cipolla i Duncan Robertson z Uniwersytetu w Cambridge opracowali mechanizm, pozwalający dopasować fotografię budynku do przechowywanej w bazie danych trójwymiarowej reprezentacji ulic miejskich.

Oprogramowanie przekształca zdjęcia do takiej postaci, jak gdyby byłoby one robione na wprost budynku - eliminując efekt usytuowania ich pod kątem - a następnie wyszukuje charakterystyczne cechy budynków, takie jak narożniki okien i drzwi. Następnie analizowana jest kolorystyka i intensywność pikseli w wybranych punktach budynku.
Po obróbce otrzymanego zdjęcia, oprogramowanie przeszukuje obrazy zgromadzone w bazie danych i dopasowuje do nich obliczone dane. Przy tym procesie system wykorzystuje lokalizację stacji bazowej telefonii komórkowej, z której nadeszła wiadomość z zapytaniem o lokalizację. Do dokładnej lokalizacji nadawcy wiadomości wykorzystywana jest analiza różnic, pomiędzy przesłaną fotografią i obrazem przechowywanym w bazie danych.

Wynikiem procesu lokalizacji jest określenie pozycji osoby z dokładnością wynoszącą 1 metr. To jest większa precyzja niż oferuje system GPS, którego dokładność w obszarze o gęstej zabudowie wynosi 20 metrów.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-182-0.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (13)

Archiwum Ankiet