Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak się buduje polskie 3G - część II

Jak się buduje polskie 3G - część II

WitekT 30 Sierpnia 2005 16:55

0 0

Trwa rozbudowa sieci 3G polskich operatorów. Zdecydowanym liderem jest Polkomtel.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni od napisania pierwszej części raportu pojawiło się trochę dodatkowych informacji, zdobytych także dzięki głosom czytelników.

Polkomtel w tym roku zbuduje jednak sieć w Krakowie. W tej chwili ma już tam ponad 20 stacji, które zgodnie z jego polityką zapewniają przede wszystkim jak największy obszar pokrycia kosztem zasięgu wewnątrz budynków. Na dzisiejszej konferencji ujawnione zostały mapy zasięgu sieci UMTS w:
Warszawie,
warszawa m
Trójmieście,
trojmiasto m
Poznaniu,
poznan m
Wrocławiu,
wroclaw m
Krakowie,
krakow m
Katowicach.
katowice m




W tych miastach sieć będzie jeszcze rozbudowywana do końca roku, ekspansja na inne jest w trakcie analiz.

Oprócz informacji zawartych w poprzednim raporcie należy dodać, że Centertel pokrywa swoim zasięgiem centrum Krakowa. Ponad 25 stacji zapewnia dobry sygnał także wewnątrz budynków.

Sytuacja z PTC jest dalej niepewna, głównie w związku z ostatnimi perturbacjami w sprawie wpisów do KRS i legalności zarządów, o czym pisaliśmy w tej wiadomości i w tej wiadomości. Zarząd popierany przez Elektrim i Deutsche Telekom jako dostawców sprzętu wybrał Ericssona i Nokię - oferta Siemensa została odrzucona w związku z problemami, jakie sprawia jego infrastruktura 3G w Warszawie. Sieć powinna ruszyć na przełomie października i listopada w Łodzi i Wrocławiu (oba Ericsson). Sieć ma zapewniać kompleksowe pokrycie obszaru - zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Inne miasta - m.in. Trójmiasto (Nokia) i Kraków (Ericsson) są niepewne. Podkreślić należy, że aktualna budowa sieci jest przez dostawców realizowana tylko na podstawie listów intencyjnych, a nie podpisanych umów.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1.  2005-08-30 18:30:43

    Witek, a co sie tam pierdaczy ze sprzetem Siemens'a? (ja slyszalem ze ostatnio stolki sie posypaly w Siemens'ie przez Ere apropo ;) )

  • 0

    2.  2005-08-30 18:35:03

    D@rio: a co dokładnie słyszałeś? :)

  • 0

    3.  2005-08-30 18:42:01

    hehe :) a slyszalem ze pare osob juz polecialo z Siemens'a w zwiazku ze sprawa UMTSu w Erze ;) ...i nic wiecej nie slyszalem :)

  • 0

    4. ~andkra1  2005-08-30 19:13:11  host: gprs5.plusgsm.pl

    a ja słyszałem że nie chce im się przełączać z UMTS na GSM i np rozmowa telefoniczna jest przerywana podszas zmiany... ale tuż po przerwaniu połaczenia znów włacza się GSM i jest OK.... dlatego era wprawadziłą tylko transmisję danych... o Videopołaczeniu nie wspomnę...

  • 0

    5. ~plusik  2005-08-30 19:15:11  host: cdu246.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hej! Szukam kogoś kto ma telefon UMTS, jest w zasięgu 3G i ma plusa;) Chciałbym wypróbować wideorzomowe. Chętnych prosze o kontakt:
    kulis@plusnet.pl

  • 0

    6. ~jamol  2005-08-30 20:27:40  host: agc226.neoplus.adsl.tpnet.pl

    cytując reklamę plusa można powiedzieć : "..i po co tyle krzyku ?" .. przecież ten UMTS w skali kraju praktycznie nie istnieje .. pomijam fakt, że 95 % abonentów nie wie co to wogóle jest .

  • 0

    7. ~zofia  2005-08-30 20:41:13  host: aqg22.internetdsl.tpnet.pl

    W Erze zaangażowano byłego dyrektora sprzedaży z Siemensa. Odpowiada on za segment prywatny, więc jak to jest?

  • 0

    8.  2005-08-30 20:48:40

    witam!!!

  • 0

    9.  2005-08-30 22:48:45

    janol: ale nigdy nikt nie twierdzil ze UMTS ma byc w calym kraju... pokryte beda aglomeracje.. w pozostalych mniejscach bedzie mozna spotkac EDGE.

  • 0

    10. ~markus  2005-08-30 23:51:13  host: bnr67.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no szczerze mowiac uzywam UMTS w krakowie od pierwszego dnia i mapki sa troche zanizone, ale to pewnie dlatego ze bylem jedyny na bts-sie wiec zasieg byl wiekszy

  • 0

    11. ~ferdek  2005-08-31 11:45:47  host: dpx149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    3 generacja kuleje równo u wszystkich operatorów. To że raz jeden sie troszke wysunie raz drugi nie ma znaczenia, bo umtsu u nas w zasadzie nie ma. I myśle, że nie ma bo nie jest potrzebny, ludzie jeszcze długo nie będą go tak nap-rawde potrzebować

  • 0

    12. ~gosciu  2005-08-31 12:06:37  host: dpq36.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Smiem twierdzic, ze UMTS jest potrzebny. Po pierwsze puszczenie voice przez 3G choc troszke odetka sieci GSM, a przy okazji jest tansze dla opa ;-) Po drugie liczba ludzi, ktorym potrzeby jest staly dostep do netu bez wzgledu na to gdzie sa stale rosnie. A jedno z porzekadel szerokopasmowych mowi, ze jamniejsza predkoscia jaka akceptujemy jest najwieksza z jaka mielismy okazje pracowac. Po trzecie dla wielu UMTS moze byc backupem w sytuacji, gdy szanowna Neo powie nie (tak jak mnie dzis rano), a musza sie zmierzyc z Internetem i sciagnac cos duzego.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-107-247.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Maniek | 2017-05-26 18:57:07

Piękna sprawa , u nas pewnie niedługo play uruchomi taką :-D


~Calm7 | 2017-05-26 18:44:09

23). Wypad, złodzieju


~marian | 2017-05-26 18:34:36

u nas może to będzie za 10 lat :)


~Hongkong | 2017-05-26 18:31:24

Mamy


Rogi | 2017-05-26 18:28:23

A roam like home w UE mają?

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę roamingową sieci T-Mobile?

[Aktualizacja] T-Mobile -  koszty roamingu od 15 czerwca

 

Zobacz wynik | Opinie (6)

Archiwum Ankiet