DAJ CYNK

Jak serwis wymienia stłuczoną szybkę w telefonie?

LuiN

Sprzęt

Nie każdy wie, że pękniętą szybkę w smartfonie lub tablecie można wymienić bez konieczności zakupu nowego, kompletnego modułu wyświetlacza. Z pomocą przychodzi komora kriogeniczna.



Nie każdy wie, że pękniętą szybkę w smartfonie lub tablecie można wymienić bez konieczności zakupu nowego, kompletnego modułu wyświetlacza. Z pomocą przychodzi komora kriogeniczna.

Ekran dotykowy składa się z kilku warstw - są to kolejno szybka ochronna, warstwa kleju, polaryzator, moduł dotykowy oraz wyświetlacz. Większość usterek, które dotyczą ekranów w smartfonach i tabletach, stanowią pęknięcia szybki ochronnej, przy czym wyświetlacz oraz warstwa dotykowa pozostają sprawne.

Naprawa takiej usterki polega na refabrykacji, czyli rozwarstwieniu wyświetlacza i wymianie uszkodzonej szybki na nową. Do rozwarstwienia ekranu można wykorzystać metodę mechaniczną oraz tak zwaną separację kriogeniczną. W przypadku tej pierwszej ekran podgrzewa się i rozdziela szybkę od wyświetlacza za pomocą dedykowanych narzędzi.

Druga wykorzystuje wpływ niskiej temperatury, w której krystalizuje się klej, co umożliwia łatwiejsze oddzielenie pękniętej szybki od ekranu. Proces ten odbywa się w tzw. separatorze kriogenicznym.

Separator kriogeniczny to specjalne urządzenie, które umożliwia wytworzenie i utrzymanie temperatury od -80 do -160 °C, w niewielkiej komorze roboczej. Co ciekawe, istnieją separatory kriogeniczne, które nie wymagają podłączenia butli z ciekłym azotem, a zadaną temperaturę osiągają wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej.

Jak wygląda separacja kriogeniczna?

Proces separacji kriogenicznej wymaga odpowiedniego przygotowania modułu wyświetlacza. Do komory w żadnym przypadku nie można włożyć całego urządzenia, ponieważ niska temperatura uszkodziłaby akumulator oraz płytę główną. Konieczne jest wymontowanie całego modułu ekranu, a w przypadku niektórych wyświetlaczy wymagane jest usunięcie podświetlenia ekranu. Same wyświetlacze są całkowicie bezpieczne.

Następnym krokiem jest ustawienie odpowiedniej temperatury roboczej w separatorze kriogenicznym. Jest ona różna, w zależności od rodzaju wyświetlacza oraz zastosowanego kleju. Urządzenie osiąga zadaną temperaturę w czasie około 30-40 minut, jednak należy mieć na uwadze, że wymagane jest do tego dobrze wentylowane pomieszczenie, o temperaturze nieprzekraczającej 25 °C.

Wyświetlacz jest następnie umieszczany w komorze roboczej separatora szybką do dołu i pozostaje tam, przez określony dla danego typu wyświetlacza czas, zazwyczaj nieprzekraczający kilku minut. Pod wpływem niskiej temperatury klej traci swoje właściwości, dzięki czemu uszkodzoną szybkę można w łatwy sposób zdemontować, bez naruszania wyświetlacza. Należy jednak zrobić to bezpośrednio po wyjęciu modułu ekranu z separatora.



Co dalej?

Serwisantowi pozostaje usunięcie z wyświetlacza pozostałości po starym kleju, założenie nowej szybki oraz zamontowanie całego modułu w naprawianym smartfonie lub tablecie. Wykorzystywane do tego urządzenia - laminator i autoklaw zapewniają, że pod szybką nie pozostaną żadne zanieczyszczenia lub bąbelki powietrza. Po serii testów, sprawdzających działanie wyświetlacza, dotyku oraz pozostałych funkcji, urządzenie jest pakowane i odsyłane do klienta.

Największą zaletą refabrykacji jest fakt, że w urządzeniu pozostaje oryginalny wyświetlacz, stosowany w danym modelu. Jest to szczególnie istotne w przypadku ekranów AMOLED oraz Retina. Nie bez znaczenia jest również cena takiej naprawy - dla większości smartfonów i tabletów jest ona niższa nawet o 50%, w stosunku do kosztu wymiany całego wyświetlacza.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: GoRepair