Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak Polacy płacą rachunki za telefon?

Jak Polacy płacą rachunki za telefon?

orson_dzi 31 Marca 2016 12:10

5 0

Rachunki za telefon należą do podstawowych stałych opłat i - jak podaje GUS - stanowią średnio 5% miesięcznego budżetu gospodarstwa domowego.

Według danych Blue Media, aż 17% ankietowanych zdarzyło się kiedykolwiek zapomnieć o uregulowaniu rachunków telefonicznych. Brak pieniędzy jako powód niepłacenia wskazuje blisko jedna trzecia respondentów (28%.). Najczęściej jednak zapominanie o rachunkach to efekt nawału innych, ważnych spraw na głowie - tak deklaruje 36% respondentów. O płatnościach zapominamy również z powodu zgubienia rachunku lub zapomnienia loginu do konta na portalu internetowym operatora (po 6% wskazań).




Faktury za telefon opłacamy głównie za pomocą przelewu internetowego (66%). Nadal popularne jest także dokonywanie płatności na poczcie (26%) lub w instytucjach finansowych (15%).

Źródło tekstu: Blue Media     

Dodaj do:

Tagi: blue media | gus

w sumie: 69
  • 0

    50.  2016-03-31 17:57:27

    @46 - Sony M4 Aqua można kupić już bez problemu za 700zł na wolnym rynku (nowy z gwarancją). Czyli za złotówkę mniej miesięcznie masz ograniczony wybór telefonów i umowę na dwa lata z jednym operatorem. Średni interes.
    @47 twoje argumenty są silne i rzeczywiście mogą przekonać do postpaida ale tylko w przypadku dużej rodziny i dodatkowych usług. Dla singli w wynajętym mieszkaniu żadna korzyść
    @45 korzystam z VM pakiet za 19zł/mies (efektywnie 10zł/mies bo skorzystałem z promocji na doładowania przy przechodzeniu ze starej taryfy) - zasadniczo tylko do internetu bo mam też tel. służbowy do dzwonienia

  • 0

    51.  2016-03-31 18:08:47

    niechcący ;) wywałem ciekawą dyskusję, chociaż zupełnie off topic. Muszę dorzucić jeszcze jeden argument ze prepaidem. Brak zobowiązań 12-24miesięcznych to dowolność zmiany oferty w niemal każdym momencie. Raz, że ciągle pojawiają się nowe oferty z których możemy od razu skorzystać, dwa, że nasza sytuacja życiowa może ulec szybkiej zmianie (dzisiaj mam telefon służbowy i nie potrzebuję oferty nolimit ale za miesiąc zmienię pracę i może będę potrzebował czegoś innego). Dzisiaj wydawanie 50-80zł/miesięcznie to pestka ale za miesiąc bez pracy i z ciężką chorobą może to być istotne obciążenie dla budżetu, różnie w życiu bywa.

  • 0

    52.  2016-03-31 18:14:37

    sloniacz - no i dobrze - sobą się zajmuj ;-) Ja nie mam takich dylematów na przykład... Mogę nie mieć, prawda?

  • 0

    53.  2016-03-31 18:33:12

    @50 Masz coś z rycerza "@46 - Sony M4 Aqua można kupić już bez problemu za 700zł na wolnym rynku (nowy z gwarancją). Czyli za złotówkę mniej miesięcznie masz ograniczony wybór telefonów i umowę na dwa lata z jednym operatorem. Średni interes.
    "
    Podałem Ci najniższą ceną w sklepie nowego telefonu. Ludzi co nie liczą każdego grosza nie kupują z drugiej ręki. Allegro unikam. Druga sprawa - telefon zawsze możesz sprzedać i kupić inny. Jakiś problem? Próbujesz na siłę wskazać, że prepaid jest bardziej opłacalny. Jak widać, nie jest. Wymyślasz po prostu herezje
    @51 I tak, siedzenie na telepolis i śledzenie każdej promocji. Na umowie masz gwarancję warunków a z promocjami jest tak, że się zaraz kończy. Inni chcą mieć wygodę i oszczędzać czas. Przez dwa lata nie siedzą 24h na necie i nie szukają promocji. Jak dorośniesz, zobaczysz że jest jedna rzecz bezcenna - czas. Tego się nie da kupić.

  • 0

    54. ~Mar-cell  2016-03-31 18:54:30  host: public-gprs378723.centertel.pl

    ad 49. Mnie natomiast nie interesują twoje fanaberie i na siłę wymyślne warunki żeby wykazać, że wolisz prepaid niż abonament. Twój wybór - twoja strata.

  • 0

    55.  2016-03-31 19:00:31

    No dobra. Pasuję. 40ka dawno na karku a kłócę się jak gimbaza ;)
    ale i tak zostaję w prepaidzie.

  • 0

    56.  2016-03-31 19:36:41

    Jak można w ogóle wysuwać tezę, że sposób płatności decyduje o taniości oferty? To w jaki sposób płacę, to tylko jeden mały czynnik.

  • 0

    57.  2016-03-31 21:36:48

    polecenie zapłaty używam od ponad 16 lat, płacę nie tylko za abonament w telekomach, doładowanie w ofercie na kartę ustawiam, cykliczne doładowanie w systemie bankowości elektronicznej, można wybrać cykl dzienny lub tygodniowy lub miesięczny, przykład, internet na kartę play, doładowuje co 21 tygodni 125 zł.

  • 0

    58.  2016-03-31 21:41:27

    a co tam, podroczę się jeszcze. Teza: w systemie prepaid oferta no limit (roznowy i sms'y) z pakietem przynajmniej 5GB/mies jest aktualnie najbardziej korzystna w porównaniu do analogicznych ofert postpaid (warunki brzegowe: oferty bez telefonu, bez konwergencji usług, zobowiązanie max 6 miesięcy, oferta dla każdego nowego klienta bez historii i zasług u operatora, prostota i bezobsługowość). Dowód: zamawiam kartę prepaid z ofertą nolimit na stronie opa. Aktywuję kartę, doładowuję konto kwotą180zł, upewniam się, że pakiet sam się odnawia co miesiąc. Przez pół roku cieszę się życiem, rozmawiam przez telefon, serfuję po sieci. Bez umów, bez zleceń stałych, bez poleceń zapłaty, bez faktur. Oszczędzam ten cenny jak ktoś wspomniał dla dorosłych czas. Ktoś obali taką tezę?

  • 0

    59.  2016-03-31 21:45:13

    @słoniacz
    ofert jest wiele, także każdy znajdzie coś dla siebie.
    Musisz pamiętać, że to co jest dobre dla Ciebie niekoniecznie musi być tak samo dobre dla innych i odwrotnie.

    Ja aktualnie korzystam z postpaida, gdzie na swój numer wydaję średnio 20zł/mc i mam wszystko co praktycznie jest mi potrzebne. Dodatkowo w każdej chwili, z dnia na dzień mogę zrezygnować z umowy bez żadnych konsekwencji. Jest to dla mnie jedna z najlepszych ofert lecz nie twierdzę, że jest ona najlepsza dla innych.

  • 0

    60.  2016-03-31 21:59:41

    @59 moja teza nie głosi, że oferta nolimit prepaid jest najlepsza i odpowiednia dla każdego (sam z niej też nie korzystam)

  • 0

    61.  2016-03-31 22:12:26

    @60
    pisałem w odniesieniu do Twoich wcześniejszych postów, gdzie m.in. oczekiwałeś, aby ktoś Ciebie przekonał do wyższości abonamentu nad pre-paidem. Także moja wiadomość nr 59 nie była konkretną odpowiedzią na Twój post nr 58.
    Każdy wybiera to co jest dla niego najlepsze dlatego uważam, że dalsza polemika i kolejne tezy są zbędne.

  • 0

    62.  2016-03-31 22:18:14

    @58 "Aktywuję kartę, doładowuję konto kwotą180zł, upewniam się, że pakiet sam się odnawia co miesiąc. " Składam dyspozycję mailowo o poleceniu zapłaty i nie muszę się martwić. Jedna czynność. A jak jeszcze przedłużasz co 18 lub 24 miesiące w tej samej sieci, polecenie zapłaty pierwotnie złożone działa dalej. Masz obaloną teorię. Robię jedną czynność a Ty kilka.

  • 0

    63.  2016-03-31 22:58:14

    Ale śmiesza dysusja. Jakby doładowanie telefonu albo opłacenie faktury trwało godziny. :) Ja nie mam żadnych poleceń zapłaty ani e faktur i nie narzekam. Dorabiacie tu wielką ideologię do sposobu płatności.

  • 0

    64.  2016-03-31 23:00:13

    @Halset, chwila chwila. Jak już liczymy czynności. Idziesz do salonu albo zamawiasz kartę na stronie opa, podpisujesz umowe, którą przyniesie kurier, odsyłasz umowę (jeśli zdalnie to jeszcze zapewne skan dowodu osobistego). Operator sprawdza cię w BIKu, aktywuje kartę (może mylę kolejności czynności ale wszystkie one występują). Teraz zlecasz polecenie zapłaty. A jeszcze co będzie jak chwilowo na koncie zabraknie środków? Polecenie zapłaty nie zadziała. No i co miesiąc spamują cię fakturą elektroniczną/papierową. Chyba to nie jest mniej czynności?

  • 0

    65.  2016-03-31 23:06:47

    " Teraz zlecasz polecenie zapłaty. A jeszcze co będzie jak chwilowo na koncie zabraknie środków? Polecenie zapłaty nie zadziała. No i co miesiąc spamują cię fakturą elektroniczną/papierową. Chyba to nie jest mniej czynności?
    " Ostatni wpis bo @słoneczny ma rację. Nie zabraknie mi środków, bo podczas polecenia zapłaty możesz sobie ustalić kiedy mają środki iść z konta. Proste jak budowa cepa.

  • 0

    66.  2016-03-31 23:20:10

    Dobrze, dajesz sloniacz, dajesz! ;-)

  • 1

    67.  2016-04-01 05:14:32

    @65 tak, ustalasz dzień na zlecenie zapłaty a potem pilnujesz, żeby w tym dniu była kasa na koncie (nawet pensje w korporacji nie wpływają zawsze w tym samym dniu). Zawsze może się zdarzyć że dzień wcześniej potrebujesz całej kasy z konta albo konto wyczyści komornik, żona itp. No chyba, że na koncie stale leży 100tys.Tylko wtedy to już rybka czy się płaci 30 czy 60zl za tel. ;)

  • 0

    68. ~  2016-04-01 06:42:30  host: n28-04-03.opera-mini.net

    dzieciaki, idźcie już do piaskownicy - babki czekają (whatever)

  • 1

    69. ~Falset  2016-04-01 10:49:42  host: 188.146.141.13.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @51: Taka gwarancja warunków jak rok czy 2 temu w T-Mobile - podwyższyli abonamenty o 5zł, a klient mógł tylko wypowiedzieć umowę. Gdzie była "gwarancja"? Gdyby warunki umowy równo "wiązały" obie strony, to operator musiałby zapłacić klientowi odszkodowanie w przypadku niedotrzymania warunków.

    @65: Polecenie Zapłaty "idzie" automatycznie w ostatnim dniu terminu płatności (wiem, bo korzystam0 - nie da się zmienić daty wykonania transakcji.
    Chyba, że przesuniesz cykl rozliczeniowy u operatora (wykonalne w W3, a niekoniecznie w Play oraz MVNO).

Dodaj swoją opinię