Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak operatorzy pokrywają "białe plamy" - stan na koniec 2012 roku

Jak operatorzy pokrywają "białe plamy" - stan na koniec 2012 roku

Piszemy o tym pierwsi WitekT 12 Marca 2013 19:48

9 1

Czterej operatorzy komórkowi, w ramach porozumienia z regulatorem dotyczącego wolniejszego spadku stawek MTR, do końca zeszłego roku uruchomili 63 stacje 2G oraz 401 3G - wynika z danych TELEPOLIS.PL. Do I połowy 2014 roku operatorzy powinni, w ramach porozumienia, uruchomić ogółem 86 stacji 2G oraz 584 3G.

Przypomnijmy, że w połowie 2011 roku UKE porozumiał się z operatorami i w zamian za inwestycje w obszary, gdzie nie ma zasięgu 2G i 3G, przyhamował spadek stawek MTR. Teoretycznie, stawka hurtowa od 1. lipca 2011 roku powinna wynosić 9,66 groszy, jednak w związku z porozumieniem od tego dnia do 30. czerwca 2012 roku wynosiła ona 15,20 groszy, a od 1. lipca do 31. grudnia 2012 roku - 12,23 groszy. Wielkość inwestycji operatorów określał dość szczegółowy kwestionariusz, który uzupełniony o liczbę minut pokazywał całkowity zysk telekomu, który ten miał wydać na rozbudowę sieci.

Decyzje UKE zobowiązały operatorów do wykonania inwestycji na obszarach:
  • "białych plam" 2G, gdzie występuje całkowity brak zasięgu sieci 2G telefonii komórkowej,
  • "białych plam" 3G, gdzie występuje całkowity brak zasięgu sieci 3G telefonii komórkowej,
  • pozostałych obszarach inwestycyjnych, czyli obszarach geograficznych obejmujących miejscowości powyżej 20 tys. mieszkańców.

W ramach bieżącego monitoringu postępów prac operatorów sieci komórkowych, od września do listopada 2012 roku została przeprowadzona kontrola stanu realizacji procesu inwestycyjnego, wynikającego z wydanych decyzji. Kontroli poddano wszystkie spośród 46 obiektów na obszarach "białych plam" telefonii 2G, wymienionych w decyzji.




Wyniki przeprowadzonej kontroli wykazały na częściowe opóźnienia w realizacji niektórych inwestycji ze względu na złożoność i wieloetapowość procesu inwestycyjnego. Najczęstszym powodem opóźnienia jest proces pozyskania lokalizacji, przeprowadzanie procesu legalizacji i uzyskania niezbędnych pozwoleń od samorządów oraz protesty mieszkańców. Warto zaznaczyć, iż często występują sytuacje, gdy z tej samej miejscowości, w której nie dopuszczono do lokalizacji stacji bazowej, przychodzą do operatorów i Prezesa UKE skargi na zasięg i jakość usług komórkowych - powiedział TELEPOLIS.PL Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Zawarte w decyzjach zobowiązania dotyczące obowiązkowych inwestycji w obszarach "białych plam" 2G przedstawiają się następująco:

Operator

Zobowiązanie

Zakończone

W realizacji

Zagrożone

P4

21

14

4

3

Centertel

11

4

2

5

Polkomtel

10

9

1

0

PTC

4

3

0

1

Razem

46

30

7

9


Cześć procesów inwestycyjnych w obszarach "białych plam" jest jeszcze w fazie realizacji, ponieważ na ostatnich wybranych obszarach operatorzy rozpoczęli inwestycje w II połowie 2012 roku. Stąd biorąc pod uwagę założony w decyzjach 18-miesięczny proces inwestycyjny, termin ich zakończenia to I połowa 2014 roku.

W pozostałych obszarach (czyli poza zobowiązaniami inwestycyjnymi obowiązkowymi, wymienionymi w decyzji), zgodnie z przekazanymi UKE raportami, sytuacja przedstawia się następująco:

Okres i technologia

Ilość lokalizacji

Zakończone

Rozpoczęte

Zagrożone

Centertel

2H2011 2G

28

8

8

12

2H2011 3G

34

34

0

0

1H2012 3G

106

93

13

0

2H2012 3G

90

0

90

0

Razem 2G

28

8

8

12

Razem 3G

230

127

103

0

Polkomtel

2H2011 2G

5

5

0

0

2H2011 3G

85

85

0

0

1H2012 3G

75

75

0

0

2H2012 3G

74

74

0

0

Razem 2G

5

5

0

0

Razem 3G

234

234

0

0

PTC

2H2011 3G

37

21

10

6

1H2012 3G

44

19

25

0

2H2012 3G

39

0

39

0

Razem 2G

0

0

0

0

Razem 3G

120

40

74

6

P4

2H2011 2G

4

0

4

0

1H2012 2G

3

1

2

0

Razem 2G

7

1

6

0

Razem 3G

0

0

0

0


Operatorzy mają obowiązek w terminie 2 miesięcy od zakończenia danego półrocza przedstawiać UKE raport z prowadzonych inwestycji. Kompleksowa analiza wykonania wszystkich zobowiązań operatorów komórkowych wynikających z decyzji UKE, będzie możliwa do przeprowadzenia po zakończeniu i rozliczeniu wszystkich inwestycji w obszarach "białych plam" telefonii 2G i 3G, czyli w I połowie 2014 roku.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: centertel | p4 | polkomtel | ptc | uke

w sumie: 62
  • 0

    48. ~Nick  2013-03-13 10:30:22  host: aepn46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No to w mojej mieścinie, +/- 40 tyś ludzi, T-Mobile i Plus mają dobry zasięg, Play jak jest w roamingu plusa to tak, w swoim, jedynie w ścisłym centrum jest 3g a tak to E, Orange to całkowita klęska, 2 piętro i telefon musi leżeć przy balkonie bo inaczej jest się odciętym, jedynie pomaga przełączenie sieci na 2G, ale przecież w smartfonie o to nie chodzi. Co do T, jestem bardzo zadowolony, są miejsca gdzie zasięg spada na E, ale praktycznie w całym mieście mam 3g/h, plus to samo.

  • 0

    49. ~rakers  2013-03-13 11:14:48  host: s01cfpi.pkobp.pl

    Dzięki Play zasięg pojawił się pod koniec lata 2012 z Sromowcach Niżnych

  • 0

    50. ~dermi36  2013-03-13 12:43:55  host: 31-128-3-9.ip.xcore.pl

    Widać, że PTC nie musiało dużo stawiać masztów, żeby załatać dziury. A jeszcze teraz przy Networks to wszystko powinno być lepiej. U mnie zasięg znacznie się poprawił. A i internet śmiga lepiej.

  • 0

    51. ~białą plama  2013-03-13 13:08:15  host: 88.220.49.144

    A czy w Piasku Wielkim pojawi się kiedykolwiek sieć 3G jakiegokolwiek operatora lub Aero2? NAwet jest problem z zasięgiem 2G.

  • 0

    52. ~  2013-03-13 14:50:29  host: 178-37-112-179.adsl.inetia.pl

    Okolice Gór Świętokrzyskich. Od miejscowości Bieliny, poprzez góry, aż do Nowej Słupi zasięg T-Mopa szczątkowy. Od siebie mogę tylko prosić korporacyjnych naganiaczy, by przejechali się trochę po kraju, a dopiero później zaczeli wypisywać te swoje dyrdymały.

  • 0

    54. ~  2013-03-13 19:46:17  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

    @50. Dane w tabeli opisanej jako "białe plamy" obejmują obszary gdzie nie było zasięgu żadnego operatora telefonii komórkowej, więc nie ma to żadnego odniesienia do ilości "dziur" w zasięgu poszczególnych operatorów. Mnie akurat dziwi, czemu Play zadeklarował najwięcej inwestycji w te rejony. Być może liczy na nowych klientów i wielką wdzięczność mieszkańców tych rejonów :).

  • 0

    55. ~UBI76  2013-03-13 21:28:19  host: ip-151-248-36-19.free.aero2.net.pl

    Pewnie liczy na to, że jak mieszkańcy złapią 1 kreskę zasięgu polecą do Play.

  • 0

    57. ~yey  2013-03-13 22:38:42  host: user-94-254-195-44.play-internet.pl

    @32 Na stronie Uke można znaleźć info, jak gminy mogą zgłaszać białe plamy. Uke weryfikuje tylko braki tam, gdzie ma zgłoszenia.

  • 0

    58. ~marcellove  2013-03-13 23:21:30  host: 77-92-37-221.cable-modem.tkk.net.pl

    Pniewo-woj. Wielkopolskie,gmina Okonek,powiat Złotów-stoi maszt Orange i zasięg jest ok w okolicy.Co do pozostałych operatorów to jedna wielka porażka,z najbliższych nadajników w Jastrowiu sygnał nie dociera!!!Kiedy sie tu cokolwiek zmieni?????

  • 0

    59. ~xy  2013-03-14 09:24:18  host: user-188-33-16-32.play-internet.pl

    WOW, ale P4 stacji nastawiało! @Redakcja: stacje bazowe jak najbardziej są policzalne, więc nie "ilość", a "liczba". Po drugie co to za nowomowa pokraczna "2H2012"?

  • 0

    60. ~xy  2013-03-14 09:25:59  host: user-188-33-16-32.play-internet.pl

    @40: Nie do wiary, że trzech opoeratorów postawiło stacje w tym samym czasie...

  • 0

    61.  2013-03-14 16:43:15

    xy: to skróty na półrocza, które stosujemy od bardzo dawna. Tu nie portal językowy, żeby być megapurystami.

  • 0

    62. ~rere  2013-03-15 20:19:44  host: ip-93-154-228-89.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    w Innych krajah jest internet 150mb/s a mi niewyciąga nawed 145kb/s a obiecywali mi łącze ok.20mb/s

  • 0

    63. ~roam Play  2013-03-16 11:51:41  host: s29-13.opera-mini.net

    @46 - Wątpię czy będziesz miał to wytęsknione HD via T-debile, bo roam wewnętrzny Play po tym Opie jeszcze nie hula.

  • 0

    64. ~xy  2013-03-17 15:50:33  host: nat.pansa.pl

    Ależ ja dobrze wiem o co chodzi, tylko po prostu brzmi to tragicznie i to pomimo, że żadnym purystą również nie jestem. ruwnie dopże morzecie pżecież pisać w ten sposub - co za różnica skoro nie jesteście purystami? Podoba się? Wydaje mi się, że granice przesunęły się za daleko i jeśli nikomu nie będzie na tym zależało, to styl wypowiedzi już niedługo będzie naprawdę bardzo "śmieciowy".

  • 0

    65. ~roaming  2013-03-18 00:16:22  host: 62.61.60.38

    Kiedy w końcu ruszy roaming krajowy z siecią T-mobile?

  • 0

    66. ~ppowski  2013-03-18 09:02:29  host: egy222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja mieszka w mieście wojewódzkim i pewnego pięknego dnia Orange (Networks) ścięło przekaźnik niedaleko mnie i 3G już nie mam !!

  • 0

    67. ~Asia K.  2013-03-18 20:31:30  host: v31-02.opera-mini.net

    Biała plama to miejsce, w którym w ogóle nie ma zasięgu żadnej z 4 sieci-Orange, T-Mobile, Plusa i Play ? Jeśli w mojej miejscowości liczącej około 2 tys. mieszkańców jest tylko zasięg Orange to normalne czy można zgłosić do UKE ten fakt ?

  • 0

    68. ~  2013-03-18 21:03:18  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

    @67. To niestety nie jest miejsce określane jako "biała plama" w zasięgu sieci komórkowych.

  • 0

    69. ~Rysiek  2013-03-19 13:55:09  host: 62-89-105-114.ip.netia.com.pl

    Stare Brzozowo powiat mławski (woj. mazowieckie), niedaleko Dzierzgowa jedynie Orange jako tako chodzi. Plus ledwo 2G łapie i net po gprs jedynie. Play dopiero jak przejdzie sie z kuchni do pokuju w drugim końcu budynku. Jedynie Era działa dobrze bo akurat nadajnik pod drodze do dzierzgowa i nie daleko. Pozostali bardzo słabo.

Dodaj swoją opinię