Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak nie robić rebrandingu

Jak nie robić rebrandingu

WitekT 20 Września 2005 19:14

2 0

Mamy za sobą pierwsze 48 godzin nowej marki - Orange zastąpiła Ideę. Cały proces przeprowadzony przez Centertel może posłużyć jako doskonałe case study pod tytułem "Jak nie robić rebrandingu". Przede wszystkim - nic na ostatnią chwilę.

Bałagan, jaki panuje aktualnie na ulicy Skierniewickiej, jest porównywalny co najmniej z chaosem, który towarzyszył powstaniu całego świata. Ze "smaczków" biurowych należy chociażby wspomnieć o wizytówkach. Około 400 pracowników zamówiło nowe - sądząc, że domena orange.pl będzie firmową. Dopiero przed weekendem okazało się, że... orange.pl zastąpi jednak idea.net.pl i taka będzie domena dla klientów Centertela. Taka jest polityka Orange w tej kwestii. Wizytówki idą do kosza.

Domeny - Centertel nigdy nie miał do nich szczęścia. Najpierw musiał kupić idea.pl, potem orange.pl - choć za tą ostatnią zapłacił Orange. 150 tys. euro (taka była podobno cena, o czym pisaliśmy w tej wiadomości) dość szybko zostanie odzyskane z nawiązką dzięki opłacie za markę - 1,6% rocznego obrotu firmy. Ale to dopiero początek zakupów - pracownicy Centertela przespali sprawę i nie kupili na czas domen orangego.pl i orangego.com.pl. Dopóki na stronach nie będzie treści związanych z telekomunikacją, dopóty nie będzie problemu. Prędzej czy później przyjdzie jednak czas wykupu, za co najprawdopodobniej tym razem zapłaci Centertel - Orange GO jest marką lokalną...

Dział IT nie był przygotowany do magicznej daty 19. września. Jeszcze 48 godzin przed nią nic nie było w pełni gotowe. Co otrzymali klienci można zobaczyć dzięki naszym czytelnikom, którzy w tym wątku na forum podsyłają co ciekawsze zrzuty ekranów i przykłady błędów. Pod adresem orange.pl można często zobaczyć stary i dobrze znany jeszcze z czasów idea.pl napis o przeciążeniu serwera. Do tego w pierwszych godzinach działalności nowego serwisu błędnie podane były stawki roamingowe. Niezadowoleni są też użytkownicy bramek SMS korzystający z zewnętrznych programów do ich wysyłki - Centertel zmienił adresy z dnia na dzień, od razu wyłączając stare.

Sklep Internetowy - ciekawszy niż dawny za czasów Idei. Nie przyłożono się jednak do odpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych - brak SSL przy tak poważnym przedsięwzięciu to niewybaczalny błąd. Na dodatek przy opcji wyboru numeru i jej zatwierdzeniu... następował powrót na główną stronę serwisu. Ten błąd jednak już naprawiono.




Multi Box, czyli nowy mBox, jest równie dziurawy jak Sklep Internetowy. Pozwala na czytanie cudzej poczty. Sposobu na to, z wiadomych przyczyn, nie podamy do publicznej wiadomości.

Problemy mają także abonenci korzystający z usługi ILE (SMS pod numer 333), która informuje o pozostałej do wykorzystania kwocie i pakietach.

Użytkownicy chcący zmigrować z POP-a bądź Jednej Idei na Kartę do Orange GO mogą to zrobić bez problemu. Cały proces trwa dosłownie minutę i wymaga tylko wysłania SMS-a. W zwrotnej informacji jest napisane, że w sieci Orange można dzwonić już za 20 gr - w rzeczywistości jest to, oczywiście zgodnie z cennikiem, 60 gr.

Z nowej oferty niezadowolone są punkty sprzedaży, które poniosą w krótkim horyzoncie czasowym część kosztów zmiany marki. Pojawiają się już pierwsze oferty sprzedaży sklepów... Tej części oferty Centertela - podobno najbardziej przemyślanej i gotowej od dłuższego czasu - przyjrzymy się bliżej w oddzielnej wiadomości.

To tylko skromna część tego, co nie zostało dopracowane - mała, jednak unaoczniająca jak wygląda "rebranding po polsku".

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 51
  • 1

    32. ~domin  2005-09-21 12:17:37  host: 213.180.18.182

    Dokladnie, zniszczyli marke. Jak na razie fuck you Orange!!!

  • 1

    33.  2005-09-21 14:00:16

    Prośba do PLUSA i ERY. Błagam! NIE DAJCIE SIĘ WYKUPIĆ!

  • 1

    34. ~rafales  2005-09-21 15:01:54  host: byj213.neoplus.adsl.tpnet.pl

    panowie czy mi się wydaję czy faktycznie podnieśli ilość pkt profit na zakup kart doładowujących. Jak była Idea karta 25 zł. kosztowała 500 pkt, karta 50 zł. kosztowała 900 pkt a teraz karta 25 zł. 625 pkt, a karta za 50 zł. kosztuje 1250 pkt. Jeśli to dotyczy równierz POPA to czyste zdzierstwo jak na początek ze strony Orange.

  • 1

    35. ~bao  2005-09-21 15:35:59  host: dmy111.neoplus.adsl.tpnet.pl

    www.popaki.pl :-)

  • 1

    36. ~rębajłło  2005-09-21 16:22:00  host: doz149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Modelowy przykląd jak nie robić roamingu, powinni w szkołach pokazywać na zarządzaniu i marketingu. Mam nadzieje,że z czasem będze lepiej bo gorzej nie może być :)

  • 1

    38.  2005-09-21 20:44:05

    cos: cóż - krytyka to rzecz bardzo cenna i przyjmuję ją z pokorą. Jednak to, co napisałem, podtrzymuję. Moja wiadomość była kompilacją kilku źródeł - te rzeczy, które przytoczyłeś, są z wyjątkowo pewnego, które jeszcze mnie nie zawiodło. Tak więc jest jego słowo (które bardzo cenię) versus Twoje - anonimowe i trochę napastliwe. Szkoda, że nie odniosłeś się np. do kwestii SSLa w Sklepie Internetowym. Co do 48h to chyba jasne - 2 dni przed wejściem Orange nic nie było zapięte na ostatni guzik. To nawet widać jeszcze dziś, a nie podejrzewam, żeby ogółem te 5 dni było spędzone na Skierniewickiej bezowocnie. Jestem skłonny podjąć dalszą polemikę, jednak niechciałbym ścierać się z argumentami typu "bo tak". Jestem też ciekawy czemu zareagowałeś tak bardzo alergicznie na te informacje...

  • 1

    39. ~sympatyczny  2005-09-21 22:02:34  host: chello081018196007.chello.pl

    @Artur: jesli jak piszesz Francuzi maja 43,93 % udziałow w TP, a TP ma 66% udzialow w Orange Polska, a do tego FT 34% udzialow bezposrednio, to FT ma razem (43,93%*66%) + 34% = 28,99% + 34% = 62,99%, czyli wiekszosc juz maja. z reszta tak czy siak, ich dochody sa teraz uzaleznione tez od obrotow Orange Polska, wiec obnizajac je wprost by na tym tracili

  • 1

    40. ~sympatyczny  2005-09-21 22:05:09  host: chello081018196007.chello.pl

    @WitekT: z ciekawosci to jaka jest teraz domena dla pracownikow Orange?

  • 1

    41.  2005-09-21 22:07:34

    sympatyczny: taka, jak była - czyli centertel.pl. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownicy założyli sobie Multi Boxy i mieli maile w domenie orange.pl. :)

  • -1

    42. ~cos  2005-09-22 08:29:16  host: 137-tar-2.acn.waw.pl

    WitekT: Uwazam ze w tej chwili wiele mediów robi nagonke na Orandz. Nikt nie pamieta i nie wspomina przy tej okazji wpadek Ery czy Plusa. Takie porownanie przy tej okazji bylo by w tym wypadku bardzo wskazane. Ja chetnie zobaczyl bym jakie wpadki mieli inni operatorzy w kraju lub po za jego granicami przy tego typu akcjach. Co wiecej gazeta.pl napisała artykul o "lorem ipsum". Jednak juz dzisiaj jestem w stanie pokazac podobne bledy na ich stronie tej samej wagi i kategorii. Bardzo szybko tez zapomnieli kiedy to startowala gazeta.pl i przez pierwszy rok nie mozna bylo sie na nia dostac lub sypala bledami(mam jeszcze zrzuty ekranow jesli ktos ma ochote). Wydaje mi sie ze KTOS tu tworzy negatywny PR i zastanawiam sie kto za niego zaplacil. Jesli chodzi o IT to po prostu jestem informatykiem i wiem ze w takich przedsiwzieciach nigdy na 48h nic nie jest dopiete na ostatni guzik. Prawda jest zwykle taka ze zleceniodwacy IT czyli marketing oswiadczaja IT ze chca jakis okreslonych rozwiazan na 5-10 dni przed wdrozeniem. Pozniej biedne IT siedzi 18 godzin na dobe aby to wykonac i dotrzymac chorych terminow wyznaczonych przez (nie odpowiedzialny i bez wyobrazni) marketing. A jesli chodzi o SSL to nie wiem dlaczego go nie zastosowali. Pamietajmy takze jak byla uruchamiana strona idea.pl. Wszyscy na pewno pamietamy ze byla to totalna porazka ktora udalo sie nadrobic jakies poltora roku temu i od tego czasu strona idea.pl dziala dla mnie bez zarzutu. W tej chwili strona orange.pl zalicza pewnie maksymalny ruch w swojej historii ale nikt juz nie raczy zauwazyc ze dziala bardzo szybko i same rozwiazania technologiczne sa tym razem dopiete na ostatni guzik. Po za tym widac ze brak ci wyobrazni bowiem w tego typu technologiach i przy takim ruchu poprawki (skompilowane komponenty i strony) mozna wrzucac tylko podczas zmniejszonego ruchu czyli w nocy. Zauwaz ze od poniedzialku mielismy 3 noce kiedy mozna bylo to zrobic i z tego co ja zauwazylem po kazdej nocy poprawiane sa kolejne

  • 1

    44. ~precz z oranżadą  2005-09-22 09:00:44  host: chello212186136252.chello.pl

    jedna z fajnych rzeczy - Twoj E-Plan - jest niedostępna dla użytkowników Jednej Idei. Chciałem zrezygnować z rachunków papierowych - ale nie moge (!!!) Czekam na 10 pazdziernika. Rezygnacja z sieci coraz blizsza.

  • 1

    45. ~Artur  2005-09-22 09:19:58  host: 217.153.68.220

    Sympatyczny. To chyba nowa matematyka ekonomi to liczenie udzialow.Ale mnie z rana ubawiles! Nadajesz sie na ministra finansow. No moze przesadzilem ale co najmniej na prezesa duzej firmy :-)

  • 1

    46.  2005-09-22 11:06:39

    cos: ale dlaczego mam porównywać do gazeta.pl, Heyah, itp? Oni mieli problemy głównie ze stronami, tu jest inny kaliber i zakres. O nich dostatecznie dużo zostało napisane w swoim czasie - bez porównań do innych. Dlaczego mam bronić czegoś, co uważam za niewłaściwe? Porównywać do innych i umniejszać "bo innym też nie wychodzi"? Nie jest to żadna nagonka, zawsze staram się być obiektywny, ale nie toleruję takiego kalibru niedociągnięć. Jakbyś czytał dłużej nasze strony, to z pewnością zobaczyłbyś jak swego czasu podsumowywaliśmy taryfy Komfort w Erze. Co do mechanizmów ładowania stron na obciążonych serwerach, to wybacz - ale 4 lata pracowałem w WP i Wasz ruch to nic w porównaniu do nich, a tam nie takie rzeczy robili. :) Co do Multi Boxa - nie powiem jak, bo będę śledził Wasze procedury wewnętrzne - kiedy wyśledzą i usuną błąd.

  • 1

    47. ~Jaco  2005-09-22 16:06:44  host: dhs76.neoplus.adsl.tpnet.pl

    cos: Sprawdź sam - na stronach Orange nadal (po czterech dniach) brak szczegolowych informacji na temat partnerow roamingowych oraz oplat (dla dotychczasowych abonentow). A na stronie dot. poczty glosowej jest tabelka, ktora (należy sie domyślać) miala pokazywać rożnice miedzy poczatą Standard i Gold, ale w tabeli jest dwa razy TO SAMO - Orange Poczta Glosowa. To tylko dwa przyklady ! To jest ten operator, ktory mial nas zachwycic jakością uslug ?! P.S. Że nie wspomne o przejściu z dotychczasowych taryf na nowe. W regulaminie jest mowa o 19.09, tyle że mityczny SYSTEM nie chce przyjmować zmian taryf - ma dzialać od 26.09. Powiedz to komuś, komu 25.09 konczy sie okres roliczeniowy ....

  • 1

    48.  2005-09-22 17:42:18

    cos: ciekawa linia obrony firmy, z ktora chyba masz cos wspolnego.. no ja nie wiem czy PR Oranga bylby szczescliwy za
    porownywanie jakosci Oranga do innych firm, ktore mialy wpadki i uznanie tego za norme prac IT. Zalosne jest tez atakowanie kogos za ewidentne wpadki czy to samego IT czy chocby kierownictwa.. W takich przypadkach to trzeba by bylo jak najszybciej zabrac sie za usuwanie bledow.. no ale skoro jeszcze sa problemy tzn. ze balagan jest jeszcze wiekszy niz widac.

  • 0

    49. ~usa  2005-09-22 17:45:22  host: dino.centertel.pl

    Lepsza nazwa Orange PL niz TP mobile. Chceliście TP Mobile czy lepiej pozostać przy Orandź.

  • 1

    50. ~Artur  2005-09-23 09:28:12  host: 217.153.68.220

    COS- coś ci powiem. Chaos i brak przemslenia. Nie ma na to zadnego usprawiedliedliwienia. Zgodnie z tym co wczesniej powiedziano PTK nad rebrandingiem pracowalo wiele osob przez duza ilosc czasu. Mozna bylo wiec wszystko sprawdzic, przewidziec, a przynajmnie wyeliminowac najpowazniejsze bledy. Błedy witryny www to napawde nic w porownaniu z wewnetrznym balaganem firmy. Niestety dzis mozna powiedziec jedno i bedzie to najbardziej pozytywny komentarz do zmian w ww firmie- NIe zmienilo sie nic. Choc wg mnie zmienilo i to na gorsze. Chaos komunikacyjny, niedzialajace podstawowe uslugi, fatalna oferta.... nie bede o tym przeciez pisal bo wiele juz na ten temat bylo. Idea nie zmienila sie w Orange. Nastapil na nia skomasowany atak, zlinczowano ja i wywieziono. Dzis jej trupa widac na starych ulotkach reklamowych, wystaje po kawalku na ulicznych plakatach o ktorych zapomnialy f-mu outdorowe. A jej ostatnie tchnienie - ducha- mozna zobaczyc jeszcze na wyswietlaczach swoich aparatow podczas wyszukiwania dostepnych sieci. Ale i on niebawem odejdzie w niebyt.

  • 1

    51.  2005-09-23 09:37:56

    Kolejny kamyczek do ogródka - proponuję wejść na stronę www.orangestore.pl. To oficjalny adres podany w pressie Orange o prezentacji w galeriach handlowych. :)

  • 1

    52. ~as  2005-09-23 12:25:57  host: aai23.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja dodam bład w MBoxie. Przy wpisywaniu adresata SMS-a z książki adresowej jego numer przenosi się nie do tego pola co trzeba - zamiast do "Do:" to do "Licznik SMS:". Napisałem do nich o tym kilka dni temu i jakna razie zero reakcji.

  • 1

    53. ~el_fuego  2005-09-26 00:13:35  host: warpie.biz

    Zauważyliście może, że w Orangutanie płaci się więcej pkt Profit za kartę 50? Było 900 a jest 1250! Nie wiecie może, czy jak się jest nadal w POPie można ładować po staremu za 900 pkt? Pod *111 mówia mi, że nadal jestem w POPie.

Dodaj swoją opinię