Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak długo będziemy płacić za niechciane usługi?

Jak długo będziemy płacić za niechciane usługi?

LuiN 28 Października 2010 19:08

0 0

UOKiK przygląda się niechcianym usługom, które sieci uruchamiają swoim klientom. Pod lupą jest między innymi Play i jego Notka SMS oraz Era z usługą Granie na czekanie.

Użytkownicy sieci Play, którzy zdecydowali się na wyłączenie poczty głosowej, gratis otrzymują kolejny automat - Notkę SMS, która naraża na koszty osoby próbujące się dodzwonić na numer będący poza zasięgiem. Marcin Gruszka, rzecznik Play, problemu nie widzi: - Usługę można prosto wyłączyć, o czym informowaliśmy klientów specjalnym SMS-em.

Mimo to zasada działania Notki SMS i sposób jej aktywacji przez sieć są analizowane przez UOKiK. Podobnie jak między innymi uruchamiana wybranym użytkownikom na siłę usługa Granie na czekanie Ery.




W przypadku sieci Play sprawa jest o tyle poważna, że Notka SMS komentowana jest jako próba wyciągnięcia dodatkowych wpływów od konkurencyjnych sieci, w związku z naliczaniem opłat za połączenia przychodzące. I ten zarzut jest jednak bagatelizowany przez rzecznika Play, jak powiedział Gazecie Wyborczej: - Średni czas połączenia to kilka sekund, daje to średnio grosz przychodu.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 77
  • 0

    70.  2010-10-29 11:20:36

    ja tam notke wlaczylem..wole to od poczty gosowej ;p

  • 0

    71. ~Czytać co się podpisuje  2010-10-29 11:47:59  host: 095160106049.warszawa.vectranet.pl

    63. po pierwsze pisałem o abonamencie, po drugie nie słyszałem, żeby Era wprowadziła usługę notatki, po trzecie startery TT również mają włączoną opcję Grania na Czekanie i jest to informacja jawna: http://www.era.pl/pl/indywidualni/taryfy/karta/startery/oferta_s tandardowa nie podoba się to nie kupuj

  • 0

    72.  2010-10-29 12:31:45

    Jest zasadnicza różnica w obu usługach ponieważ NOTKA SMS w Play jest bezpłatna dla użytkownika, który ma ją włączona na swoim numerze. Z kolei Granie na czekanie w Erze to usługa z automatu płatna miesięcznie 2 zł.

  • 0

    73. ~gorol  2010-10-29 12:44:28  host: 94.254.228.204

    U mnie Play za to nie wlaczyl do tej pory Notki smsowej a mam numer w Play Fresh aktywny od lutego br. Na blogu rzecznika jest tabelka gdyby ktos chcial szybko sprawdzic czy notka jest on/off, wlaczyc lub wylaczyc usluge notka sms przez darmowy numer 8042.http://blogplay.pl/2010/08/upraszczamy-sposob-wylaczenia-cn otki-sms/

  • 0

    74. ~bart  2010-10-29 13:02:26  host: public22891.cdma.centertel.pl

    Era nieźle poleciała sobie z tym odgórnie narzucanym uruchomieniem przez operatora usługi granie na czekanie. Kto nie wyłączył w porę lub przeoczył sms to dostaje cały czas wyższe rachunki z naliczoną opłatę za usługę do abonamentu. Co prawda 2 zety to nie wiele ale kiedyś mogą wpaść na pomysł aktywowania wybranym klientom w taki sposób usługi za 5, 10 zl miesięcznie.

  • 0

    75. ~  2010-10-29 13:11:04  host: user-89-108-216-8.play-internet.pl

    61, problem tkwi w W3, MTR do Play (koszt polaczenia od nich do play) spada co 6 miesiecy ale jakos nie widac obnizek w cennikach W3 (szczegolnie w pre paidzie jest z tym beznadziejnie). Jak sie godzisz na rabanie po 80 gr za minute do Play inie zmieniles jeszcze operatora to miej pretensje do siebie.

  • 0

    76. ~  2010-10-29 14:35:26  host: ddi240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    75. Problem tkwi w gościu z #61. MTR to wtórna sprawa.

  • 0

    77.  2010-10-29 15:06:04

    @74 w wielu przypadkach ludzie po prostu nie czytaja na co sie zgodzili przy zawieraniu umowy (prepaid i postpaid) oraz przy jej przedluzaniu, a tam w kazdym regulaminie jest napisane, ze jest aktywowane granie na czekanie, na jak dlugo oraz, ze po tym czasie bedzie naliczana oplata. owszem byla tez akcja wlaczania selektywnego obecnym abonentom - niby z automatu kazdemu powyzej jakichs rachunkow, mam jednak w domu 2 abonamenty w erze jeden za 50zl drugi za 100zl i jakos nikt nigdy nic nie wlaczal bez naszej wiedzy...

  • 0

    78. ~eryk  2010-10-29 15:25:45  host: apn-95-40-230-82.dynamic.gprs.plus.pl

    Usługa typu notka sms jest bardzo fajna i jeżeli mam wybierać wolę to od klasycznej poczty głosowej. Natomiast Granie to już gruba przesada, aktywowanie z góry i potem ściąganie dwa złote za numer już mi się nie podoba.

  • 1

    79. ~  2010-10-29 16:09:05  host: 178.56.174.46

    ktoś się w końcu zajmie drogimi połączeniami z dużych sieci do Play, dlaczego urząd nie zajmie się skutecznie tym tematem. Mam na myśli brak obniżek które wynikają ze zmian stawek mtr do Play. Jak widać po cennikach w dominujących sieciach praktycznie nic się zmieniają.

  • 0

    81. ~  2010-10-29 16:43:01  host: 178.56.174.46

    @76 Dobrze by było gdyby autor @61 rozumiał dlaczego aż tyle musi płacić za rozmowy do sieci Play. Przeciętny klient z reguły nie wie co to wogóle jest mtr, dlaczego i z czym to się je. Podsumowując mam wrażenie to same sieci z tzw W3 wytworzyły taką chorą sytuację, nie dość że nie obniżają cen połączeń do Play (mtr do play powoli ale maleje) to jeszcze tak jak Era utrudnia się życie nowym klientom nie dając minut do wszystkich sieci w ramach abonamentu.

  • 0

    82.  2010-10-29 17:26:28

    Narzucają usługi które utrudniają życie. W Play wyłączenie notki graniczy z cudem, po dezaktywacji notki nie można zrobić przekierowanie na inny numer telefonu. Play powinien wyłączyć to abonentom i dać możliwość bezpłatnej aktywacji usługi!

  • 0

    83. ~  2010-10-29 17:27:23  host: r14-07.opera-mini.net

    @79 A dlaczego mają obniżyć ceny. Jest wolny rynek. I nie ma takiego obowiązku.

  • 0

    84. ~znawca  2010-10-29 23:34:01  host: chaos.tpnet.pl

    @82. kwistas raczej trochę przesadzasz. Przecież najskuteczniejszą metodą pozbycia się Notki SMS jest zmiana przekierowań z numeru 790998725 na 790998729 (numery mogą być inne, gdyż piszę z pamięci). Wpisujesz kody *61*numer#, *62*numer# oraz *67*numer# i po problemie. W taki sposób możesz ustawić przekierowanie na dowolny numer. Później sprawdzasz na jaki zmieniło ;) za pomocą kodów: *#61#, *#62# oraz *#67#. U mnie działa to za każdym razem. Chociaż z drugiej strony tych przekierowań, aż tak często nie zmieniam. Dlatego jak u kogoś nie zadziała to mnie nie bijcie ;).

  • 0

    85. ~znawca  2010-10-29 23:43:38  host: chaos.tpnet.pl

    @83. Wolny rynek wolnym rynkiem, ale istnieje także coś takiego jak przyzwoitość. Chociaż jak widać w biznesie to nie jest najwyższa cnota ;(. Skoro przy spadku MTR do 16,77gr netto obniżono w ofertach na kartę stawkę za połączenie do W3 z 59-65gr na 29gr brutto. To oczywiste wydaje się, że po spadku MTR do Play ze średnio 56 groszy przed 1 lipca 2009 roku do 35,2gr netto od 1 lipca 2010 roku cena 72-79gr powinna zmienić się na przynajmniej 52-59gr brutto. Ale widać niektórzy postrzegają uczciwość w inny sposób ;(.

  • 0

    86. ~  2010-10-31 00:58:37  host: t06-14.opera-mini.net

    @84 - Wytłumacz mi dlaczego koniecznie muszę mieć we Freshu aktywne przekierowanie "gdy nie odbiera" *#61# ?? Bo zdeaktywować go zupełnie nie ma sposobu! W każdej sieci można, a we Freshu NIE! Efekt? Rozłączanie dzwonka po 30 sek. Przed NOTKĄ SMS dzwonił prawie do bólu. Składam już 5-tą reklamację i cały czas Play udaje "Greka" i nic. Powoli mam dosyć tej badziewnej sieci! A co w temacie przełącząnia między Play i Plusem podczas prowadzenia rozmowy, bez jej zrywania? Miała być umowa międzyoperatorska i co? Cisza! Jak to zwykle w Play. :-(

  • 0

    87. ~znawca  2010-10-31 09:03:20  host: chaos.tpnet.pl

    @86. Faktycznie zapomniałem o tym drobnym szczególe. A to z takiego powodu, iż na numerze na którym nie została włączona poczta głosowa nie mam wymuszonego przekierowania, gdy nie odbieram (brak przekierowania). A przekierowanie gdy zajęty można "obejść" aktywując połączenie oczekujące. Odrębną kwestią jest fakt, iż 30 sekund to naprawdę dużo czasu. Ja mam w zwyczaju maksymalnie czekać na 4 sygnały, gdy nie chcę u kogoś "załapać się" na pocztę. Jak ktoś usłysz dzwonek i podejdzie do telefonu lub wyciągnie go z torby to kolejne połączenie już zdąży odebrać w przeciągu 30 sekund ;). Ewentualnie, gdy akurat nie ma czasu wyłączy telefon. Za to jak do mnie dzwoni znajomy i nie zdążę odebrać to może liczyć, że do niego oddzwonię. Wtedy i tak zaoszczędzi. Oczywiście zgadzam się, iż nie powinna być ograniczona kontrola nad przekierowaniami, ale nie jestem czepialski. Za to mam usługi o jakich mogą pomarzyć użytkownicy innych pre-paidów ;).

  • 0

    88.  2010-10-31 18:45:03

    @86 Nie nowa umowa, a aneks do umowy został podpisany między Plusem i Play w sierpniu br. Chodzi o nowe zapisy do umowy umożliwiające rozszerzenie zakresu współpracy technicznej w tym wprowadzenie automatycznego przełączania w trakcie rozmowy między sieciami.

  • 0

    89. ~benek  2010-11-01 16:43:14  host: chello089076191091.chello.pl

    Usługi zarówno "Notka SMS", jak i ACR, którą Play zamierza wprowadzić (oby jak najszybciej) nie są obowiązkowe. Z notki można odrazu zrezygnowac, po otrzymaniu SMS-a z informacją o włączeniu, bądż tez w każdej chwili. Więc co za problem, że wprowadzono taką usługę. Jest to lepsze - nie tylko moim zdaniem - niż poczta gł.Tym bardziej, że darmowe.

  • 0

    90. ~Andrea  2010-11-03 08:36:36  host: ig2.internetdsl.tpnet.pl

    @61 ty jestes jakis nienormalny. Znikaja Ci 3 razy szybciej bo jest 3 razy drozej.

Dodaj swoją opinię