Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak branża teleinformatyczna wpływa na środowisko i co zmieni 5G?

Jak branża teleinformatyczna wpływa na środowisko i co zmieni 5G?

orson_dzi 20 Kwietnia 2015 08:45

2 0

Do 2020 roku ilość przesyłanych danych w sieciach mobilnych będzie rosła średnio o 40% rok do roku - głównie za sprawą rozwoju mobilnego internetu, usług w chmurze i przyłączania do sieci nowych urządzeń. Za pięć lat sektor teleinformatyczny będzie odpowiedzialny za 2% globalnej emisji gazów cieplarnianych - analizuje firma Ericsson w swoim raporcie Sustainability and Corporate Responsibility 2014.

Sektor teleinformatyczny (ICT) odpowiada obecnie za 1,3% całkowitej emisji gazów cieplarnianych na świecie (GHG) wynika z raportu Ericsson Sustainability and Corporate Responsibility 2014. Nawet biorąc pod uwagę spodziewany gwałtowny wzost liczby subskrypcji mobilnych, wpływ ICT na klimat jest szacowany na 2% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w 2020 roku. Niewielki wzrost procentowy wpływu branży teleinformatycznej na klimat wynika z rozwoju technologicznego oraz ogólnobranżowych wysiłków dążących do ograniczenia zużycia energii. Wpływ ICT na środowisko wciąż jest jednak istotny, dlatego ograniczanie negatywnego oddziaływania branży pozostaje jednym z priorytetów.




Podczas gdy stały rozwój sektora teleinformatycznego tworzy wyzwania środowiskowe, daje on również ogromne możliwości i liczne rozwiązania, które pomagają niwelować emisję gazów cieplarnianych przez inne branże. Raport firmy Ericsson prognozuje, że rozwiązania ICT mają potencjał by zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych nawet o jedną szóstą. Odbywać się to będzie przede wszystkim za sprawą rezygnacji z fizycznych produktów i systemów na rzecz środowisk wirtualnych, zamiana podróży służbowych na efektywne środowiska telepracy i telekonferencji. Rozwiązania teleinformatyczne mogą również ograniczyć zużycie energii poprzez wykorzystanie smart pomierników i tzw. smart gridów - co szczególnie wpłynie na wzrost efektywności energetycznej takich sektorów gospodarki jak: energetyka, gazownictwo, transport i logistyka.

Najważniejsze wymagania i koncepcje funkcjonowania nowej sieci 5G są aktualnie ustalane.Wydajność energetyczna ukierunkowana na ogranieczenie konsumpcji energii elektrycznej jest jednym z kluczowych wymagań względem sieci nowej generacji. Ericsson przewiduje, że działania standaryzacyjne rozpoczną się już w przyszłym roku. W przypadku sieci poprzednich generacj: 2G, 3G i 4G wydajność energetyczna była zorientowana na przejście z sieci zawsze włączonej do zawsze dostępnej. 5G pozwala potencjalnie na wykonanie kolejnego kroku do sieci zawsze zoptymalizowanej. Dzisiejsze sieci, ale również sieci przyszłości, będą musiały radzić sobie nie tylko z dużym natężeniem ruchu, ale również z dużymi amplitudami ruchu i niskim napełnieniem sieci. Taka specyfika wymaga efektywnych trybów wygaszania sieci tak by zoptymalizować zużycie energii.

Źródło tekstu: ericsson; wł     

Dodaj do:

Tagi: ericsson | 5g | ericsson mobility

w sumie: 22
  • 1

    3.  2015-04-20 09:22:40

    @2 Fakt, poprawione. Dzięki.

  • 1

    4. ~  2015-04-20 09:24:57  host: adco252.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a tak w ogóle to hejterzy śpią? Nie widzę komentarzy o Play'u, że będzie miał zaraz 10G.

  • 0

    5. ~Artik  2015-04-20 09:40:11  host: 109241100211.lowicz.vectranet.pl

    Play ma póki co: 2G, 3G, 4G co razem daje 9G, do 10 już blisko.

  • -3

    6.  2015-04-20 09:45:23

    To moze niech zaczną od udowodnienia wpływu człowieka na globalne ocieplenie? Zresztą to jest jeden pseudoekologiczny bełkot - z jednej strony "ekologia" z drugiej promowanie jednorazowej elektroniki (chociażby niewymienne baterie...). Żenada.

  • 2

    7. ~dav  2015-04-20 09:53:38  host: host-52-67.compi.net.pl

    może wraz z pojawieniem się 5G wreszcie znikną miesięczne limity transferu... ehh marzenia

  • -1

    8. ~ola  2015-04-20 10:05:25  host: ip-37-248-254-241.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    w sumie to mogą powyłączać komórki zasięg jest żałosny, prędkości sztucznie ograniczane... GSM jak był tak jest, a kabel o kabel... ciekawe kiedy procesy za przekraczanie norm PM dla mieszkańców np. bloków... zna miejsca gdzie wykrywa telefon po 15-20 sieci....

  • 1

    9. ~lekko trzeźwy  2015-04-20 10:09:25  host: public-gprs517560.centertel.pl

    Z Polskimi normami na moc nadajników, które są najniższe w Europie a humaniści nie mający nic wspólnego z matematyką i fizyką jeszcze płaczą aby tę moc zmniejszyć, to przy 5G nadajnik będzie stać co 20 metrów.

  • 0

    10. ~  2015-04-20 10:25:19  host: ebb142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @, a co tu jest do udowodnienia? Tylko intelektualne głąby sprowadzają rolę globalnego ocieplenia w rejony "wiary". To czysta nauka. Nie wiem dziecko drogie czy jesteś na tym etapie szkoły, ale dowiesz się o tym w gimnazjum - właściwości fizyczne i chemiczne gazów szczególnie CO2. Wystarczy mieć IQ wyższe od kałuży z błotem i na podstawie wiadomości o właściwościach fizycznych gazów (nawet podstawowych) i tego, że jako cywilizacja emitujemy rocznie ze spalania paliw kopalnych ponad 30 miliardów ton CO2 do atmosfery wyciągnąć wnioski. Gdybyś miał problemy podpowiem. Z właściwości fizycznych CO2 wynika że jest gazem cieplarnianym a my rokrocznie zwiększamy jego koncentracje w atmosferze. Wniosek? Ale pewnie ty na jułtjubie oglądałeś że to wszystko ściema, bo chodzi o kasę... Achh polaczku czemuś głupi? Bom biedny. A czemuś biedny? Bom głupi. Do bólu prawdziwe.

  • 0

    11. ~  2015-04-20 10:25:57  host: ebb142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @10 odnośnie @6

  • 0

    12.  2015-04-20 10:51:13

    @10 Następny "inteligent" co to "wie" że jak się lód topi to poziom wody wzrasta.

  • 1

    13.  2015-04-20 10:51:34

    To całe globalne ocieplenie i inne bzdury to wymysły ekologów. Co mnie obchodzi, że za 150 lat temperatura podniesie się o 1 stopień? I tak nie dożyję, a zimna nie lubię.

    Bardziej by mnie interesowało kiedy padnę na raka. Wpływ promieniowania na żywe istoty powinni zbadać, a nie tam jakieś brednie.

  • 0

    14. ~  2015-04-20 11:13:41  host: ebb142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @12, trzeba być skończonym durniem, żeby pisać takie komentarze publicznie. Rozumiem że według ciebie (specjalnie z małej, bo nie mam szacunku do takich miernot intelektualnych) cały lód znajdujący się na Ziemi pływa równo z poziomem morza? Ba cała Antarktyda to jedna płaszczyzna o wysokości 1 milimetr npm? A wszystkie lodowce górskie to ściema, bo faktycznie to góry pomalowane przez ekologów na biało? Żenada, żenada i jeszcze raz żenada. Wcale mnie nie dziwi, że nie "wierzysz" w globalne ocieplenie, ale należy to zgonić na żenująco niski stan wiedzy. Powinieneś się zgłosić do państwa Polskiego, o zwrot pieniędzy za edukacje, bo i tak nic z tej szkoły nie wyniosłeś. Więc "inteligencie" zanim zaczniesz drwić z innych sprawdź czy sam się nie wystawiasz na publiczną drwinę.

    @13, problemem globalnego ocieplenia nie jest zmiana temperatury, ale zmiana klimatu. Ludzkość nie wyginie, świat się nie skończy, ale spostrzegać świat szerzej. Śmiać mi się chce z ograniczonych ludzi, którzy cieszą się jak to zimy nie było, wiosna taka super i nie pada, lato upalne i bezdeszczowe, a później jęczą i płaczą jakie to wszystko drogie w zieleniaku....

  • 1

    15.  2015-04-20 11:37:28

    @14, tyle, że zmiany klimatu odbywałyby się także bez ingerencji człowieka. Od wieków klimat co jakiś czas się zmieniał, nawet jak jeszcze nie było żadnych fabryk itp.

    Ponadto nie zaprzeczę, że problem istnieje, ale on jest za bardzo rozdmuchiwany. Te wszystkie akcje typu: "zgaś światło, bo cośtam" są tak bardzo słabe, bo wiadomo, że zwykły "Kowalski" ma taki wpływa na klimat jak na poziom wody w Bałtyku.

    Wracając do tematu to, tak jak pisałem, są ważniejsze sprawy, takie jak wpływ promieniowania.

  • 0

    16. ~  2015-04-20 12:41:05  host: 89-78-72-225.dynamic.chello.pl

    @15 Takie akcje jak "zgaś światło" uczą kolejne pokolenie oszczędności. Oni też kiedyś będą inżynierami. Ingerencja człowieka w zmianę klimatu jest faktem. Na dłuższą metę trzeba coś z tym zrobić. Nawet jak ktoś jest totalnym ignorantem i uważa, że ocieplenie klimatu to spisek producentów OZE, to nie może przejść obojętnie przed faktem, że zasoby kopalne nie są z gumy i jeszcze w tym stuleciu wiele z nich się wyczerpie. Także, jeżeli coś z tym robić, to właśnie tu i teraz. Bardzo dobrze napisał @10 i @14.

  • 0

    17.  2015-04-20 13:09:32

    @14 Pewnie nie wiesz że biegun północny to czapa lodu pływająca na wodzie,której to wody lód wypiera więcej niż zawiera,pewnie nie uczyli cię na kursach że lód na półkuli południowej ma mniejszą masę niż ten północny reszta to matematyka.

  • -1

    18. ~  2015-04-20 13:28:30  host: ebb142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @15 i co z tego, że się zmieniał? Zmiany zachodziły powoli, a ekosystem miał dostatecznie dużo czasu, żeby się dostosować na drodze ewolucji. Za klimat na ziemi nie odpowiada tylko CO2. Czy zmieniamy jakoś w inny sposób klimat na ziemi? Zmieniamy, ale to są praktycznie nic nie znaczące zmiany. Faktem jest, że CO2 jest gazem cieplarnianym i faktem jest, że emitujemy go w gigantycznych ilościach, a nic nie jest w stanie zrównoważyć jego wzrostu.. Wzrost koncentracji gazu cieplarnianego powoduje podwyższenie ŚREDNIEJ temperatury na ziemi, a co za tym idzie zmianę klimatu w danej cześć świata. Zmniejsza się lub zwiększa średnia temperatura, ilość opadów itp itd a co za tym idzie dane gatunki roślin przystosowane do AKTUALNEGO klimatu będą sobie radziły lepiej, lub gorzej. Kto za to zapłaci? Zwykły szary obywatel. Już przez grzeczność nie wspomnę o wzrastającej liczbie ludności... Kiedyś tym podobni tobie negowali sens istnienia i walki z dziurą ozonową.

    A co do promieniowania nikt nie ma wątpliwości, że jest ono szkodliwe. Wystarczy? Nie ma bezpiecznej dawki, bo każda jest w mniejszym lub większym stopniu szkodliwa, tak jak wszelka chemia i zabiegi chemiczne w naszym pożywieniu. A że jakaś część społeczeństwa będzie miała kiedyś przez to problem? Kogo to obchodzi, ważne jest "tu i teraz" i aktualne zyski., tak jak nikt nie martwił się emisją freonów w latach 50-60 i jego wpływem na warstwę ozonową. Cytując ciebie "co mnie obchodzi co będzie za dziesiąt lat".

  • 0

    19. ~  2015-04-20 13:38:42  host: ebb142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    17, dziecko drogie o czym ty bredzisz? A co z lodem nad powierzchnią wody? Co z wodą w nim zawartą? Co z wodą w lodowcach górskich? Widziałeś kiedyś przekrój góry lodowej? Chłopie nie pogrążaj się bardziej. "Biegun północny" to nie pływająca czapa lodowa? ROTFL. Serio, wróć do szkoły, albo nie udzielaj się w tematach w których nie masz bladego pojęcia. Link dla ciebie i sie ucz dziecko, ucz. Nie będziesz na przyszłość prawił takich bzdur http://tlp.is/61s

  • 1

    20.  2015-04-20 14:06:23

    @19 Przekrój góry lodowej jest pouczającym przykładem; jak popatrzysz na niego to zobaczysz że góra lodowa wypiera więcej wody niż zawiera lodowce kontynentalne nie pokrywają tego deficytu.Ps. ta twoja strona to jakaś żydomowa w rodzaju dentyści polecają taki to a taki płyn do zmywania.Globalne Ocieplenie to tylko teoria i daleko jej do udowodnienia.Środowisko naukowe w większości jest sceptycznie nastawione do tej teorii inna sprawa że granty dostaje drugi obóz entuzjastów w większości niedouczonych i naciągających dane naukowe pod gusta rozdzielających pieniądze polityków.

  • 1

    21.  2015-04-20 14:19:26

    @19 przypominam że od Dziury Ozonowej wszyscy umarliśmy w 2008r.

  • 0

    22. ~dr. inż. Konstanty Śnieżny  2015-04-20 20:44:24  host: 213.158.222.122

    O co chodzi z tym deficytem wywołanym przez to, że lód wypiera więcej wody, niż sam zawiera? Co mają do tego lodowce kontynentalne? Czy można prosić jaśniej?

Dodaj swoją opinię