Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jak będzie wyglądała przenośność numerów

Jak będzie wyglądała przenośność numerów

WitekT 8 Października 2005 11:50

0 0

Od 10. października każdy abonent na podstawie Prawa Telekomunikacyjnego będzie mógł przejść z jednej sieci do drugiej z zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu. Procedura, która to umożliwi, jest trochę inna niż dotychczasowe rozwiązanie umowy i podpisanie nowej.

Cały proces przenoszenia numerów można podzielić na 3 kroki:
krok 1 - abonent udaje się do nowego operatora z wnioskiem o potwierdzenie możliwości technicznych przeniesienia numeru,
krok 2 - abonent udaje się do starego operatora z wnioskiem o rozwiązanie umowy z przeniesieniem numeru,
krok 3 - abonent udaje się do nowego operatora z wnioskiem o zawarcie umowy świadczenia usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem numeru.

Krok 1

Abonent zwraca się do nowego operatora z wnioskiem o potwierdzenie możliwości technicznych przeniesienia numeru. Na miejscu będzie musiał potwierdzić prawa do tego numeru - pokazując fakturę, podpisaną z poprzednim operatorem umowę bądź aneks. Okazanie tych dokumentów nie jest konieczne, jednak z pewnością przyspieszy cały proces i pozwoli na zakończenie tego kroku bez problemów.

Po udanej weryfikacji abonent uzyska dokument stwierdzający możliwość przeniesienia numeru do nowej sieci. Będą widniały na nim 2 daty - przeniesienia i ważności dokumentu.

Krok 2




Abonent zwraca się do starego operatora z wnioskiem o rozwiązanie umowy z przeniesieniem numeru i wskazuje nowego operatora. Aby możliwe było podpisanie takiej umowy, klient musi okazać dokument uzyskany w kroku 1.

Jeżeli klient ma ze starym operatorem zawartą umowę terminową, poniesie koszt jej rozwiązania zgodnie z cennikiem. Dodatkowo będzie musiał zapłacić za usługę uwolnienia numeru (ok. 100-120 zł). Dopiero po uregulowaniu wszystkich należności dostanie zgodę na przeniesienie numeru - terminem końcowym opłacenia faktury będzie najprawdopodobniej tydzień przed wyznaczonym dniem przeniesienia numeru.

W momencie złożenia rezygnacji u starego operatora z przeniesienia numeru, anulowane zostaną opłaty za zerwanie umowy i uwolnienie numeru.

Krok 3

Podpisanie umowy świadczenia usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem numeru u nowego operatora. Ten krok możliwy będzie od 10. października w Centertelu, od 10. grudnia w PTC oraz w podobnym terminie w Polkomtelu.

Krok ten będzie najprawdopodobniej przypominał podpisanie nowej umowy - czyli przedstawić będzie trzeba wszystkie stosowne dokumenty oraz podpisać oświadczenie o uregulowaniu wszystkich należności względem starego operatora (bądź pokazać opłaconą fakturę).

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10.  2005-10-08 14:25:51

    Manoo: no a kto ma prawo wprowadzać poprawki w USTAWACH? No przecież nie Jakubowska... ;)

  • 0

    11. ~2005  2005-10-08 17:14:39  host: dzs161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nawiązując do słynnego "... lub czasopisma" teraz trzeba zapytać Abonent lub użytkownik :)

  • 0

    12. ~mike  2005-10-08 17:27:59  host: proxy2.tkdami.net

    ~evad: Nie porownuj UK z Polska, bo tam to juz dawno jest przenoszenie numerow. Zreszta to bogatszy kraj, wiec wiekszosc rzeczy moga zrobic "za darmo"...

  • 0

    13.  2005-10-08 19:37:24

    krok 4 placi kupe kasy staremu
    krok 5 placi mniej kasy nowemu
    krok 6 - :)

  • 0

    14.  2005-10-08 19:46:28

    KAry za nieprzestrzeganie prawa powinny byc dla PTC i Polkomtela!!!! Bo sobie w kulki leca. I tak bedzie z tym zamieszanie jak u nas w kraju ze wszystkim jest:/

  • 0

    15. ~gosciu  2005-10-08 20:12:17  host: gp2.eranet.pl

    ZTCP wszelkie projekty nieropatrzone przez poprzedni parlament - zgodnie z obowiazujacym w III RP prawem - poszly sie j@#$%^c i kaczyrzad powinien na nowo zlozyc projekt. Tyle tylko, ze kaczyrzad bedzie sie zajmowal teczkami, agentami, tepieniem mniejszosci seksualnych, a nie sprawami WAZNYMI. No ale taki kaczyrzad smy soobie wybrali (ci co nie glosowali niech zamkna twarz, bo oni tez wybrali, tylko inaczej)

  • 0

    16. ~itchytrickyfingerniggaz  2005-10-08 20:34:47  host: terminal-1-159.retsat1.com.pl

    WitekT: to dlaczego napisane jest: W momencie złożenia rezygnacji u starego operatora z przeniesienia numeru, anulowane zostaną opłaty za zerwanie umowy i uwolnienie numeru??

  • 0

    17. ~itchytrickyfingerniggaz  2005-10-08 20:41:26  host: terminal-1-159.retsat1.com.pl

    dobra bo mnie zmylili, kumam - żaba blondynka

  • 0

    18. ~tf  2005-10-09 02:25:07  host: 213-192-115-50.softlab.gda.pl

    jedno jest pewne, polecam wizyte w salonach po 10tym. Bu...lagan bedzie pewnie wiekszy niz ten ktory towarzyszyl zmianion IDEA>ORZNIJ.

  • 0

    19.  2005-10-09 11:50:56

    Ja jestem abonętem PLUS'a i w styczniy kończy mi się umowa!! A chciałbym miec ten sam numer telefonu!! I chce sie przenieść do ery ale nie na abonament tylko na karte!! W skrócie; czy moge z Abonamentu przejść z tym samym numerem na karte u innego operatora??

  • 0

    20.  2005-10-09 13:17:17

    aNaX_Ax2500*: W Erze tak, ale po zakonczeniu umowy terminowej (promocyjnej), w Plusie nie, a w Orange nie wiem

  • 0

    21. ~T O M E K  2005-10-09 20:15:26  host: dfy95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Od dzisiaj zauważyłem żę przed połączeniem jest krótki sygnał, tuż przed sygnałem wołania.
    Sytuacja ma miejsce w sieci idea. Sygnał pojawia się dzwniąc na obcą sieć.
    Na pewnoo ma to związek z przenośnością numerów.
    Żeby klient wiedział czy dzwoni na obcą sieć czy też do własnej (ideii).
    Idea jest już dziś przygotowana!

  • 0

    22. ~rafał  2005-10-09 21:07:21  host: 212.122.214.204

    Podziękujmy tłukom z SLD, którzy oprócz ruskiego nie uczyli się w szkołach języków. Nie wiedzą więc, że "user" po angielsku znaczy "użytkownik", a nie "abonent". "Lub czasopisma" - Lubię.

  • 0

    23. ~  2005-10-10 11:45:01  host: apn-239-132.gprsbal.plusgsm.pl

    Ta usługa wbrew co nie którym jest dla nas abonentów bardzo dobra i zaostrzy konkurencję :-)

  • 0

    24.  2005-10-10 15:56:08

    Czy chodzi wam normalnie forum?? Bo mi się nie uruchamia wogole, nie wiem czy to tylko u mnie czy forum padło.

  • 0

    25. ~dddd  2005-10-10 19:37:10  host: host-81-190-163-187.gorzow.mm.pl

    ja mam darmowe minuty do ery, jak ktos zmieni operatora ale zostawi sobie numer to bede dzwonic do nowego operatora czy do tego gdzie byl numer??prosze o jakas informacje

  • 0

    26. ~homofob  2005-10-10 20:41:05  host: pingwin.prz.rzeszow.pl

    A czy odwrotnie się będzie dało, tzn. z kary na abonament?

  • 0

    27. ~boundy  2005-10-16 17:05:21  host: ursus.spray.net.pl

    No to chciałem przenieść się z orange do ery. W erze zażądano ode mnie 122 zł, ale uprzedzono też że nie będę mógł przez bliżej nieznany czas korzystać z gprs, mms, sms i paru innych usług. Żadne zniżki które to wypracowałem sobie w idei nie są przenoszone do ery więc w końcu zrezygnowałem bo to nie ma sensu.

  • 0

    28. ~lechus  2005-10-17 09:14:55  host: proxy.netia.pl

    całe to przenoszenie to pic na wodę.
    Dla klienta indywidualnego zapłacenie kwoty 98zł brutto będzie jeszcze do przełknięcia. Ale załóżmy, że OPA chce zmienić firma która ma 200 - 300 aktywacji. Koszt przeniesienia numeru do innego OPA to koszt w granicach 20 tyś - 30 tyś zł brutto. Kto się na to zdecyduje??? Jeżeli oferta nowego będzie lepsza o 2 grosze??

  • 0

    29.  2005-10-17 22:57:48

    Firma ktora ma 200 - 300 aktywacji jest zakwalifikowana do segmentu klientow kluczowych czyli operator telekomunikacyjny zrobi wszystko dla firmy aby ja utrzymac na rynku. Pozatym, to temat rzeka. Tam obowiazuja inne zasady, oddzielne indywidualne umowy i oddzielne, indywidualne warunki. Taka firma nie "jedzie" na "OFERCIE MASOWEJ"... a wiec raczej "PrzenosnoscNumerow" dla takich wielkich firm nie jest skierowana :))

Dodaj swoją opinię