Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jabczyński: Nie tworzymy monopolu, my z nim walczymy

Jabczyński: Nie tworzymy monopolu, my z nim walczymy

WitekT 13 Września 2013 17:33

15 6

W dzisiejszej Rzeczpospolitej właściciel Polkomtela Zygmunt Solorz-Żak poskarżył się, że Orange i T-Mobile zmierzają do zmonopolizowania rynku. Oczywiście chodzi mu o współpracę w ramach NetWorks! Uważa też, że wszyscy operatorzy komórkowi powinni mieć tyle samo częstotliwości i takie same warunki budowy sieci. A ja uważam, że pies leży pogrzebany zupełnie gdzie indziej i to całkiem płytko - pisze na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Zobacz: Solorz-Żak: NetWorkS! monopolizuje rynek, a P4 nie ma de facto infrastruktury.

Atakując w mało subtelny sposób NetWorks!, a wcześniej krytykując zasady aukcji UKE na pasma dywidendy cyfrowej, po prostu "lobbuje medialnie", aby utrzymać jak najdłużej monopol na LTE, który ma od 1,5 roku. Widocznie rozszerzenie współpracy z T-Mobile i rozpoczęcie przez Orange testów LTE, tylko wzmogło obawy, że konkurencja nadchodzi. A jeśli chodzi o informacje podane w wywiadzie to uprzejmie kilka prostuję i doprecyzowuję - pisze Jabczyński.

Jak dodaje, Orange i T-Mobile nie są i nie będą grupą kapitałową. Współpraca przy udostępnianiu sygnału radiowego daje oszczędności, ale na rynku detalicznym i hurtowym obaj operatorzy są bezwzględnymi konkurentami.

Czy tak działają firmy dążące do monopolu? - pyta rzecznik.




Jabczyński dodaje, że jakkolwiek nie liczyć częstotliwości posiadanych przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka, są one największe na rynku. Wśród najbardziej wartościowych tj. 900 i 1800 MHz firmy skupione wokół biznesmena mają 43,2 MHz, podczas gdy Orange dysponuje jedynie 16,4 MHz, T-Mobile 28,6 MHz, a Play 20 MHz. Kluczowe jest też porównanie ilości zasobów pasma w przeliczeniu na klientów. W przypadku Orange z 1 MHz pasma korzysta 0,5 mln użytkowników. W przypadku T-Mobile około 0,4 mln, a Plusa tylko 0,2 mln.

Wniosek? Polkomtel nieefektywnie wykorzystuje pasmo, a chce go coraz więcej! Operatorzy, którzy nie mają własnego pasma, a chcący świadczyć nowe usługi muszą je kupić lub wynająć, jak np. Orange od T-Mobile. Polkomtel natomiast wynajmuje pasmo od Grupy Midas (Aero2, CenterNet, Mobyland), ale są to transakcje mające mało wspólnego z realnym biznesem, ze względu na tego samego właściciela - pisze rzecznik.

Jabczyński dodaje, że Zygmunt Solorz-Żak dysponuje możliwością korzystania z 20 MHz LTE dających do 150 Mb/s, z których może potencjalnie korzystać 14 mln klientów Plusa. Orange i T-Mobile mają tylko 10 MHz na potrzeby LTE. Dzieje się tak dlatego, że część pasma Plus, Orange i T-Mobile używanych jest do usług głosowych. Oznacza to, że klienci LTE w Orange będą mieć prędkość do 75 Mb/s.

Czy przy takich faktach, to my chcemy stworzyć, czy raczej walczymy z monopolem? Pytanie raczej retoryczne. Na koniec cieszę, że wreszcie publicznie dowiedzieliśmy się, że biznesmen jest współakcjonariuszem Sferii. Teraz jestem jeszcze tylko ciekawy, jaki jest pełny akcjonariat spółki, która dostała niedawno 5 MHz pasma bez przetargu? - kończy swój wpis rzecznik.

Zobacz: Sferia jako pierwsza dostała blok 5 MHz z pasma 800 MHz!

Źródło tekstu: blog.orange.pl     

w sumie: 35
  • 2

    17. ~  2013-09-13 19:41:22  host: public-gprs70401.centertel.pl

    @13: dowiedz się, co znaczy bynajmniej (coś zupełnie innego niż przynajmniej).

  • 0

    18. ~  2013-09-13 20:03:11  host: v54-06.opera-mini.net

    Cieszą mnie kłótnie między operatorami - gorzej gdyby się dogadali i stworzyli nieformalny oligopol jak dawniej W3

  • 1

    19.  2013-09-13 20:07:53

    18: Nie ciesz się - to tylko pokazówka, propaganda. Uwierz że jak przyjdzie do rozmowy o pieniądzach i będzie im po drodze ze sobą, wszystkie podziały wyparują w mgnieniu oka. :)

  • 0

    20. ~NIck  2013-09-13 20:14:28  host: public-gprs514675.centertel.pl

    Może i Jabczyński ma trochę racji, ale zapomniał jak to do niedawna jego firma Orange/tp była monopolistą i też ciągle jęczeli że bieda i nic nie zarabiają. Generalnie wszyscy siebie warci czy Solorz czy Jabczyński czy Grucha, oni tak pod publikę wszystko, a pewnie wszyscy razem wódkę piją.

  • 0

    21.  2013-09-13 20:27:13

    @14 tylko te 20MHz w praktyce nie jest Polkomtelu, a.... Firm współpracujących z nimi.

  • -1

    22. ~pabloki  2013-09-13 21:31:06  host: apn-31-1-189-85.dynamic.gprs.plus.pl

    Jabczyński chce coś tym ugrać czy jak? Gada jak potłuczony Orange przyszło kupiło za grosze ptk i tp aa Solorz miał odwage porwać się z motyką na księżyc.

  • 1

    23. ~pabloki  2013-09-13 21:34:04  host: apn-31-1-189-85.dynamic.gprs.plus.pl

    A właśnie ...czy to niedawno nie prezes orange mówił że nie ma tu miejsca dla tylu operatorów? Czyli orange chce dążyć do monopolu. Na pewno prezio nie mówił tego z własnej woli.

  • 1

    24.  2013-09-13 21:55:50

    5: Ale najważniejsze że wszyscy, jak jeden mąż, walczą dzielnie z monopolem. :)

  • 0

    25. ~mirekb  2013-09-13 22:48:13  host: apn-31-1-183-194.dynamic.gprs.plus.pl

    z zapleczem niemcow i fracunzow mozna wiele..duzy moze wiecej?lata stagnacji w erze/tm pl i orange to tlumacza..jak sie dba-tak sie ma.tp i tak przez lata zarobila i zarobi krocie.to nie koniec..mobilne ramie teraz gra inna role.agenda cyfrowa dla kabli tp jeszcze pokaze na co/za ile Was stac..zabulicie za 0,8/2,6 sporo-oni wam 1,8 wy im 0,8?czas pokaze.zdziwiony nie bede.w jakosci sieci w skali kraju do zygmunta nawet z networks wam daleko.moze to jego wina?

  • 0

    26.  2013-09-13 23:10:43

    Napisałbym, że po raz pierwszy zgadzam się z Jabczyńskim, ale zgadzam się już z nim po raz drugi lub trzeci :-)

  • -1

    27. ~  2013-09-14 00:22:08  host: v29-04.opera-mini.net

    jak Jakczyński coś napisze to klękajcie narody,nie mogę czytać tego człowieka,Orange wspierane przez TP z francuską kasą zamiast narzekać niech wymieni systemy na lepsze i niech się postara o swoje częstotliwości zamiast narzekać że ma ich za mało,jakoś T-Mobile potrafi,a Orange nie ?

  • 0

    28. ~  2013-09-14 00:29:05  host: v29-04.opera-mini.net

    Orange jest jak Play,Orange wystartowało z pasmem 1800 i tym nie pokryje całego kraju i Idea była reklamowana jako sieć miejska,Play zaczął od pasma 2100 i też od miast, tylko T-Mobile i Plus załapały się na najwięcej pasma 900, są dwie opcje czyli połączenie T-Mobile z Orange i Plus z Play albo taka że każda sieć wejdzie do NetWorks i będzie taki sam zasięg w całym kraju tylko tu Plus mógłby stracić gdyby likfidował nadajniki i dał je potem na złom albo każda sieć udostępnia swój zasięg w roamingu krajowym,inaczej zawsze będą problemy z zasięgiem

  • 0

    30. ~  2013-09-14 18:19:48  host: apn-31-2-51-51.dynamic.gprs.plus.pl

    Pan "Niedorzecznik" strzela w stopę swojej firmie, wskazując otwarcie w "warunkach technicznych", że konkurencja czyli Plus, ponieważ ma o połowę mniej klientów niż Orange i T-mobile na wspólnej sieci i o połowę mnie częstotliwości to ich sieć będzie 4 razy bardzie zapchana. Dla mnie, jako szefa, jest to idealne wskazanie, którą ofertę mobilnej transmisji danych wybrać teraz i w przyszłości.

  • 1

    31.  2013-09-14 18:21:05

    30: pojemność sieci nie wynika tylko z posiadanych częstotliwości, ale i ilości stacji. A tych i Orange, i T-Mobile, ma spoorooo więcej niż Polkomtel.

  • 1

    32.  2013-09-14 19:35:43

    28 - nie prawda ;-) Mówili że pole mają wszędzie... i mioeli. Moja siostar ze szwagrem pierwsze komórki mieli jak tylko Idea ruszyła. Mieszkają pod miastem - pole rzeczywiście mieli, ale w domu zasięgu zani na werandzie nawet ;-) Jak tylko skończyły im się umowy, zmienili operatora. Do dzisiaj nikt we wsi nie ma w Orange telefonu chyba - pomijam tych, którzy na gadżety dają się złapać i w pole wychodzą, zeby mieć pole ;-)

  • 0

    33. ~bezkitu  2013-09-15 10:34:22  host: 89-70-137-145.dynamic.chello.pl

    J rozumiem, że rzecznik mówi co musi, ale nie wciskajcie ludziom kitu. Istotą kapitalizmu jest uzyskanie pozycji monopolistycznej na swoim rynku!

  • 0

    34.  2013-09-16 08:41:44

    Urocze jest kiedy rzecznik firmy, która do niedawna była monopolistą (TP) wznosi trele na temat ochrony konkurencji, za przykład podając koncentrację jego pracodawcy z niedawnym konkurentem :) Made my day :))

  • 0

    35. ~  2013-09-16 09:01:54  host: 178.182.134.106.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @34 co nie znaczy, że nie ma racji.

  • 0

    36. ~Marcepan32  2013-09-16 14:06:55  host: user-164-126-155-150.play-internet.pl

    ~33 z jednej strony masz rację, z drugiej dzięki dobrze rozpisanemu przetargowi, oraz udzieleniu dzierżawy częstotliwości przez TM LTE mogę mięć wszyscy co jeszcze kilka miesięcy temu było niemożliwe.

  • 0

    37. ~mobilby gościu  2013-09-17 08:25:00  host: apn-77-115-126-0.dynamic.gprs.plus.pl

    Dlatego od wielu lat korzystam z iPlusa, miałem blueconnecta i podziękowałem;-) Dodam, że nie korzystam z jednego miejsca tylko regularnie w różnych częściach Polski. Dla Kontrastu, rozmowy mam w t-mobile przez11 lat (przez 2 lata w Orange) i tego też w niedalekiej przyszłości nie zmienię! (próbka jakości na 200 numerach). Tak czy owak; Orange dziękuję za wszystko, T-Mobile - biznes klasa (w rozmowach i jakości obsługi Klienta) a Plus - biznes klasa w internecie;-) a poza tym w usługach głosowych Plus miał bardzo duży potencjał, miał wszystko by i na tym rynku zawalczyć o Klienta indywidualnego, aż dziw bierze, że zabrakło odpowiedniego sprzętu, kompetentnych ludzi i sam nie wiem co jeszcze.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-163-157-48.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

Pragmatyk | 2017-03-29 11:18:18

@4http://tlp.is/cra


~Red | 2017-03-29 11:13:38

@5 z tym pełnowartościowym ultra mobilnym PC to przesadziłeś ;)


~ | 2017-03-29 11:10:33

4. Obiektyw ma ruchome soczewki.


~tłumacz przysięgły | 2017-03-29 11:08:49

Design to po polsku wygląd.


~ | 2017-03-29 11:07:55

42. Jak to kto? Witek!

Ankieta

Jak oceniasz nową nielimitowaną ofertę a2mobile?

Niewyczerpalne Pakiety nową ofertą a2mobile

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet