Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jabczyński: nam zależy na szybkim i skutecznym rozstrzygnięciu aukcji

Jabczyński: nam zależy na szybkim i skutecznym rozstrzygnięciu aukcji

WitekT 16 Września 2015 10:56

13 5

Chcemy kupić częstotliwości, by dać klientom najlepsze możliwe usługi. Analitycy rynkowi przyznają, że to właśnie Orange potrzebuje ich najbardziej, co - patrząc na wykaz posiadania pasma - nie powinno nikogo dziwić - pisze na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.



Jesteśmy przygotowani, aby za nie zapłacić. Dlatego uczciwie i w dobrej wierze licytujemy w aukcji od 8 miesięcy. Od początku nie komentujemy publicznie jej przebiegu, chociaż nie wszystko nam się podoba - pisze dalej.

Dodaje, że Orange chce i będzie konkurować usługami, a nie zręcznością prawników i PR-em. Pisanie prawa zostawia rządowym i sejmowym legislatorom, a liczy tylko na jedno - żeby aukcja możliwie szybko się skończyła. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, chcą tego również wszyscy klienci.

Jednak od kilku lat nie możemy sobie poradzić z rozdysponowaniem częstotliwości, co niektórym krajom zajęło... jeden dzień (Turcja). Operatorzy dostają pasmo, a budżet niemałe pieniądze. Nie w Polsce. My jesteśmy w ogonie Europy, a mimo to cały czas grzęźniemy w procedurach, potyczkach prawniczych, spóźnieniach i obstrukcji tych, którym brak rozstrzygnięcia jest na rękę. Dlaczego o tym przypominam? Ponieważ chcę, aby jeszcze raz wybrzmiały nasze aukcyjne intencje. Żeby stawiać nas w gronie tych operatorów, którzy chcą rozstrzygnięcia najszybciej jak to możliwe - pisze rzecznik.




Jabczyński dodaje, że Orange rozporządzenie MAiC o skróceniu aukcji - mimo niewątpliwych kontrowersji, jakie wzbudziło - traktuje jako pomysł by licytacji nie obrócić w totalną farsę. Wszak licytować można jeszcze długie miesiące, a potem wycofać się z niej bezboleśnie.

Zobacz: Zmiany w rozporządzeniu: wszyscy krytycznie poza Orange, PIIT i ministerstwami.

Przed napisaniem tekstu rozmawiałem z dziennikarzem, zagorzałym krytykiem zasad obecnej aukcji, który stwierdził, że najlepiej będzie ją zakończyć i zacząć jeszcze raz od nowa. "Przecież 6-9 miesięcy Was nie zbawi" - stwierdził. Pewnie jakoś dalibyśmy radę, chociaż na nowe częstotliwości i tak czekamy już od dwóch lat. Ale czy jest jakakolwiek gwarancja, że kolejne podejście nie zakończy się tak samo? Mam wątpliwości - dodaje Jabczyński.

Tych, którzy pragną, aby proces przeciągał się jak najdłużej jest naprawdę sporo, co nietrudno dostrzec po ich lobbingowej aktywności. Jak wskazuje rzecznik Orange, jeden z operatorów ma już tyle pożądanych przez wszystkich częstotliwości, że wcale go nie dziwi brak jego entuzjazmu dla wyrównania rynkowych szans.

Zobacz: Polkomtel i P4 apelują do prezydenta ws. rozporządzenia aukcyjnego.

Źródło tekstu: blog.orange.pl     

w sumie: 31
  • 1

    12.  2015-09-16 12:12:57

    Każdy stęka a jednak dalej gra. Zrobią minutowe naliczanie, zlikwidują po cichu lejki, lekko podniosą ceny i kasa się zwróci. Kowalski zapłaci.

  • 0

    13. ~  2015-09-16 12:16:27  host: 188.146.72.165.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Jak to mówili w słonecznym Rzymie - kto na tym burd... skorzystał, ten jest winny. A kto w Polsce na częstotliwość 800 MHz i 2600 MHz? Oczywiście rączki są już umyte, "partner biznesowy" jest od czarnej roboty. Miliardy z odszkodowania trafią do oligarchy zadłużonego po uszy, trzeba przecież zapłacić za przyszłe posady po przegranych wyborach.

  • 3

    14.  2015-09-16 12:57:24

    Te częstotliwości nie nadają się do niczego. LTE800 ma problemy w warunkach wiejskich - wystarczy 2 km lasu i nie ma zasięgu, a w mieście i tak już jest LTE1800 z ogromnym nad-priorytetem. LTE2600 to chyba nieporozumienie, już teraz na LTE2100 Playa wystarczy jeden budynek po drodze i transfery spadają do 2 Mbps.

  • 0

    15.  2015-09-16 13:15:57

    Spacedust - to to akurat jest (także a może i przede wszystkim) efekt znacznie ostrzejszych przepisów dot. dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, jakie obowiązują w Polsce ;-)

  • 3

    16. ~  2015-09-16 13:47:13  host: 77-253-205-93.static.ip.netia.com.pl

    Panie Wojciechu a co będzie ze starymi psującymi się kablami czy zostaną one wymienione?

  • 2

    17.  2015-09-16 14:00:44

    @wlo - no tak ;) Tam gdzie zasięgu nie ma to i tak go nie będzie, bo protesty, a tam gdzie stacje są bliskie zasięg już jest maksymalny nawet w piwnicach, więc kolejne pasma nic nie zmienią, a nawet pogorszą, bo stacja będzie musiała mieć zredukowaną moc innych pasm.

  • -1

    18.  2015-09-16 14:04:58

    Spacedust - no tak ;-)

  • 1

    19.  2015-09-16 14:10:03

    @1 w orange nawet jak się chce mieć telefon to oni ci go nie podłączą, bo u nich nic się nie da. Orange to taka firma co istnieje tylko teoretycznie.

  • -3

    20.  2015-09-16 15:03:18

    @19 - O czym ty pie...echm... mówisz? Znajomy nie dalej jak miesiąc temu wprowadził się do nowego domu w środku lasu, telefon do Orange i jak najbardziej, nawet stacjonarkę chcą mu podlaczyc. Oczywiscie bedzie musial zapłacic (przekop, słupy, kable itp.) ale takie życie, to już nie firma państwowa, która musi za darmo Ci coś zrobić. A jeśli piszesz o telefonii komórkowej to tym bardziej brak mi słów.

  • 2

    21.  2015-09-16 18:04:14

    @19 mówię drogie dziecko o realiach jakie w tej pseudofirmie obowiązują. Nie broń ich! Piszę o infrastrukturze miedzianej. Większa patologia niż za czasów TP. Kupili tą firmę od Polaków i nic się nie opłaca... Potwierdzają to także monterze z eltela, których orange wysyła na fikcyjne podłączenie usługi po n-razy mimo, że nic nie zostało przygotowane....głupota tam powala na kolana. Najpierw wieś całą telefonizują, ale nowego domu obok innego stelefonizowanego nie podłączą. Słup stoi 15 m od domu (nowa instalacja, betonowy słup, na słupie pary miedziane, z czego 2-wolne, współczesne, porządne skrętki w płaszczu z tworzywa sztucznego a nie jakieś stare zaśniedziałe 50 letnie gołe druty). Kwestia tylko przewieszki naście metrów do ściany domu ze słupa, a kilkaset metrów dalej zakrosowanie tej samej pary wiszącej, wolnej od lat z słupa zbiorczego na wejście do kontenera - tyle i aż tyle.... To tak jakbyś wprowadził się do bloku gdzie UPC wzdłuż balkonów ma przeciągnięte swoje koncentryczne okablowanie i takie UPC chętnemu do podłączenie powie, że nie ma warunków na podłączenie? Ja nie podaję przypadku domu w środku lasu gdzie najbliższa para miedziana to 6km dalej i będzie trzeba wkopać 300 nowych słupów i przeciągnąć 6km kabla. To przypadek gdzie na wejściu do kontenera-centrali brakuje pary w zbiorczym kablu ziemnym ze słupa do kontenera, na długości 30m pod drogą gruntową. Dołożenie równoległych par jest kosmiczną inwestycją, która nigdy się im nie zwróci, bo abonent zapewne usługi będzie miał za 0zł............... W kontenerze wolne karty, chętni są, miedzi brakło kawałka i orange nic nie może. Niech więc sobie zabiorą ten kontener ze wsi, skoro nic nie mogą.
    Dla mnie ta firma to już umarlak. W Krakowie zero inwestycji, neo do 10Mb na 20tys osiedlu - kosmos! Z czego jak realne w porywach będziesz miał 6 to wszystko. Na wsi też się im nic nie opłaca, bo prze

  • -3

    22.  2015-09-16 20:53:25

    Piszcie co chcecie i hejtujcie co chcecie ale neostrada jest nadal najbardziej dostępnym netem w kraju. Z resztą podejrzewam, że mimo rozwoju kablówek, to stara TP nadal będzie tutaj królować. Kablówki są w wielkich miastach a reszta czyli spora część społeczeństwa jest "skazana" na neo... tyle

  • 2

    23.  2015-09-16 22:54:36

    Tak jest skazana na neo, że na wsi przy Wieliczce ci jej nie podłączą, nawet najprostszego telefonu POTS nie są w stanie podłączyć (dom który stoi 140m od ich kontenera-centrali) śmiech na sali. Komuś decyzyjnemu się nie chce klepnąć sprawy. Neostrada to usługa istniejące teoretycznie jak państwo polskie. TP już nie ma! Oddali wszystko obcym. A obcy teraz robi pogrom na budki telefoniczne, wycięli już ich w mojej okolicy ze 30. A potem na ulicy będzie wypadek, przypadkiem nikt komórki nie będzie miał i zadzwonisz z czego po pomoc? Tak się to orange wspaniale rozwija. Ta firma wygląda mi na likwidatora polskiej telekomunikacji, a nie operatora, który dąży do posiadania jak największej bazy klientów. Wydoić do ostatniej kropli krwi to co zostało po dawnej TP, a potem wszystko się rozsypie i firemka zwinie żagle. I jak tam na wypasionym orange śmiga youtube w wieczorne weekendy? Oglądamy zdjęcia z filmu, bo buforowanie co 10 sekund? ;)

  • 3

    24. ~  2015-09-16 23:17:52  host: user-94-254-209-82.play-internet.pl

    @23
    dokładnie. Buforowanie wieczorami to klasyka, mimo że prędkości do polskich serwerów są w porządku. LTE wypiera neostradę, która ostatnimi czasy leci na łeb. Sam przeszedłem na LTE Play'a i póki co jestem zadowolony. Druga sprawa @22 to na wsiach zaczynają pojawiać się światłowody. Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, Szerokopasmowe Lubuskie, Opolskie, Lubelskie itd. Węzły już są, w tym miesiącu wyjdą dotacje na ostatnią milę i neo pójdzie na przetop na złomowisku.

  • -3

    25.  2015-09-17 06:53:17

    Tym którym nie działa płynnie YouTube polecam zmienić serwery nazw (DNS ) na te od Google (8.8.8.8 i 8.8.4.4).
    sprawdzone na łączach od Orange.

  • 2

    26. ~  2015-09-17 07:09:20  host: user-46-112-8-52.play-internet.pl

    Orange może czekać i podbijać ceny pasma, bo w razie czego mogą liczyć na pożyczkę od "mamusi" z Paryża, tak samo jak T-Mobile z Berlina...

    Ktoś w tym teoretycznym kraju powinien wziąć odpowiedzialność z ten cały burdel aukcyjny - unieważnić, przeprosić wszystkich w mediach (w szczególności zainteresowanych operatorów oraz ich klientów) i powołać najzwyklejszy przetarg.

  • 1

    27.  2015-09-17 14:12:06

    @25 chłopie! pliki youtube nie przechowuje na serwerze DNS.... Zadaniem DNS jest tylko ustalić do czego się dobijasz i jak już ustali to ma lecieć ile fabryka dała. A na orange jest wieczna czkawka. Od wszystkiego co google należy trzymać się jak najdalej, DNS-y u normalnego dostawcy mają być macierzyste, dziwne że w UPC nic nie zmianiam, domyślne DNS i śmiga.
    Miałem jeszcze 2 lata temu neozdradę (a miałem przez ponad 5 lat) więc pamiętam jak to chodziło. Przez 2 miesiące równolegle miałem UPC i neo, i mogłem sobie porównać jak ten sam film idzie tu i tam.
    Na neo po kilkunastu sekundach czkawka, na UPC bez zająknięcia, pobieranie pełna rura. Generalnie przepaść dzieli te dwie firmy i ich usługi dla zwykłych śmiertelników.
    Orange do dziś się zachowują jak pan i władca i nadal u nich obowiązuje zasada "internet w Polsce to tylko orange i nikt inny, wszyscy mają nam bić pokłony i całować po stopach, bo bez nas internet w Polsce nie istnieje"
    Można o tym poczytać i o polityce zarówno dawnego TP i obecnego orange, np.:
    http://tlp.is/7kh
    http://tlp.is/7ki

  • 1

    28.  2015-09-17 14:26:40

    @24 na wsi telefonizowanej miedzią przez TP, gdzie dziś orange nic nie umie podłączyć, takie opluwane Play nie miało problemu postawić bazy LTE i dzięki temu można mieć w ogóle net i te 13Mb sobie pobieranie leci, youtube bardzo ładnie śmiga - więc pełna klasa jak na bezprzewodowy net, dla modemu powieszonego na oknie. Przecież idąc tokiem orange, Play powinno powiedzieć: "nie będziemy stawiać w tej wsi LTE, bo przecież tam orange rozdaje karty i ma monopol i nic nam się tam opłacać nie będzie". Dobrze, że powstają oddolne lokalne sieci kablowe w wielu wsiach, niech utrą nosa orange! U mnie w bloku w mieście widzę też tendencję odchodzenia od orange, miał sąsiad orange, wieczne problemy, sobota wieczór ledwo to chodziło, przepiął na kablówkę, dziadów pogonił w pieron i problemy się rozwiązały.
    Dziwne, że taka netia nie ma problemu odkupić po starej kablówce Aster infrastruktury i konkurować z upc w jednym i tym samym bloku. Takie orange by stwierdziło, że się im nie opłaca, bo tam upc jest...
    I gdzie nie spojrzę to im się nigdzie nic nie opłaca. W mieście źle, na wsi jeszcze gorzej.

  • -1

    29.  2015-09-17 15:45:01

    ~26 właśnie T-M i Orange najbardziej na tym zależy... więc oni chcą jak najszybciej zakończyć, przedłuża właśnie Plus z Playem...

  • 0

    30. ~elf  2015-09-17 16:42:49  host: edl100.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @28 - poczytaj to http://tlp.is/7kp i tak naprawdę się dzieje. Nie ma też co ukrywać, że na terenach słabo rozbudowanych/zurbanizowanych nie na co liczyć na FTTH, tam Netia czy UPC też nie wejdą. Stąd taka walka o LTE. W interesie konsumentów jest to, aby aukcja jak najszybciej się skończyła. Dalsze jej trwanie i podbijanie cen (i tak już absurdalnych w porównaniu do bogatszych krajów) spowoduje tylko, że to LTE będzie coraz droższe.

  • 0

    31. ~uraa  2015-09-18 14:20:47  host: h73.236.174.46.interdom.net.pl

    W każdym cywilizowanym państwie taką aukcję przeprowadza się w tydzień... Tutaj mamy do czynienia z tasiemcem.

Dodaj swoją opinię