Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jabczyński: MVNO wysoko nie podskoczy

Jabczyński: MVNO wysoko nie podskoczy

WitekT 4 Grudnia 2013 16:10

10 13

Dziś na polskim rynku z nadzieją na sukces wystartował kolejny MVNO Mobile Vikings. Od kilku lat, z komfortowej pozycji rzecznika dużego operatora, obserwuję jak słabo radzą sobie w Polsce wirtualni operatorzy - pisze na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.



 

Zobacz: [Aktualizacja III] Nowym operatorem MVNO będzie Mobile Vikings.


Pamiętam pierwszy boom, a potem po kolei zwijające się z rynku firmy. Ostatnie spektakularne medialnie wejście zaliczył Virgin Mobile, ale mimo rozpoznawalnej marki i początkowego hurra optymizmu, sukcesu nie osiągnął. Co więcej nie zanosi się, aby tak się stało w przyszłości - pisze rzecznik.


Jabczyński wskazuje, że oferty no limit i wprowadzenie nju mobile oraz następnie odpowiedzi na tę ofertę przez T-Mobile i Play, na pewno nie poprawiły sytuacji wirtualnych operatorów.


Wręcz przeciwnie, marketingowe pole manewru by poszukać przyzwoitego zarobku jeszcze się zmniejszyło. Trzeba też pamiętać, że submarki działają na macierzystych sieciach operatorów "po kosztach" - pisze rzecznik.


Jak dodaje, z drugiej strony MVNO bazuje na hurtowej ofercie operatora macierzystego, który też musi liczyć swoje koszty i dlatego marże są niewielkie.


Czy zatem nowy gracz MVNO ma jakąkolwiek szansę mocniej zaistnieć? Moim zdaniem niewielką. Niszy do zapełnienia na rynku jest coraz mniej, a do prawdziwego sukcesu potrzebne są pieniądze i to duże. Tych Viking nie ma, podobnie jak Virgin. Nie ma reklamy, nie ma szans by przyciągnąć i przekonać klientów. Mimo wszystko kolejnemu konkurentowi życzę powodzenia - kończy swój wpis Jabczyński.

Źródło tekstu: blog.orange.pl     

w sumie: 95
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    76.  2013-12-04 22:59:59

    @73 Za bardzo jesteś zajęty zgrywaniem mądrali, zamiast podejść rzeczowo do dyskusji. Wytłuściłem jak tylko mogłem czym te dwie oferty się różnią. Jedna może mieć to, inna ma na pewno tamto. Inne preferencje, inna grupa docelowa. nie ma sensu tu szukać zwady. Przynajmniej na mnie takie tanie prowo , nie działa. Różnimy się - cóż. Przyjmuje to do wiadomości.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    77.  2013-12-04 23:17:51

    @73 1) Niepotrzebnie posługując się jakimiś emocjonalnymi wstawkami, typu "podcinanie sobie żył". 2) A więc przykro mi, cały czas byleś w błędzie. Naprawdę nie potrzebuję "pseudo doradców", wyjaśniających mi jak powinienem używać własny telefon i czy w związku z tym jest mi niezbędny czy też nie (również korzystam z VM). Sam potrafię dobrać ofertę najbardziej optymalną, dopasowaną do moich aktualnych potrzeb. Nie mam ochoty, by tłumaczyć szczegółowo ci, w jaki sposób korzystam ze swojej komórki, tym bardziej nie dam się wciągnąć w dyskusję przekonującą kogokolwiek do swoich racji. Chyba nie dostrzegasz o czym piszemy. Różni ludzie, różnie wykorzystują sieć, to fakt, który zwyczajnie należałoby przyjąć do wiadomości. "Idź w pokoju" ze swoim nju. skoro dobrze się tam czujesz. O to chodzi. ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    78. ~  2013-12-04 23:30:33  host: public-gprs540148.centertel.pl

    @74 brakuje jednej oferty uniwersalnej, powiedziałbym tej idealnej,której nie ma, bo zawsze jest jakieś ale. Jedni skupiają się na tym, że mogą doładować za 5zł i mieć RWK, inni bo wychodzi średnio 12,7gr/min przy promocji 50%, ktoś inny cieszy się, bo dostanie gratis 100MB itp. ale człowiek zmienny jest i zwykle potrzebuje co innego niż daje operator. W VM mam średnio niecałe 13 groszy ale przy większym zapotrzebowaniu na minuty nie mam alternatywy, nie ma dodatkowego pakietu do kupienia, bo np. będę potrzebował np. 400 minut, a nie 100, czasem dopiero w połowie miesiąca okazuje się, że tym razem będzie to mocno wygadany miesiąc. Transfer danych, mam pakiety z lejkiem ale jak chcę więcej to za 19zł mam 1GB, podczas, gdy u innych mogę mieć więcej za tę samą kasę, raz 500MB znika w 1 dzień, a innym razem wydaje się, że taka pula starczy na parę miesięcy, bo schodzi jak krew z nosa. SMS raz wyślę 200, a innym razem wystarczy 15. Nie zwykłem korzystać z usług na zasadzie muszę dzwonić albo łączyć się z netem, bo mam pakiet do wykorzystania, bo jak nie to przepadnie, straci ważność itp. ale do tego zmuszają nas operatorzy. Moje korzystanie jest na tyle nieregularne, że trudno mi na dłuższą metę zmieścić się w limitach jakie narzuca VM. Trzeba iść na kompromis i aktualnie dla mnie najlepszym jest nju z rachunkiem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    79. ~  2013-12-04 23:43:58  host: public-gprs540148.centertel.pl

    @76 ja mam wrażenie, że jest tu masa zwolenników VM i ogólnie Playa, nie ważne czy nju jest dobre, ta oferta jest bee bo pochodzi od Orange i potem padają argumenty na siłę mające przedstawić ofertę nju w gorszym świetle. @77 rozumiem, że zaletą VM jest możliwość doładowania za 5zł, a wadą nju jest wymóg wydania min. 9zł na jakiekolwiek usługi. Już pisałem zalatuje mi tu armią tzw, fanboyów, którzy za wszelką cenę wykażą wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkiej Nocy ;) Dawka ironii nikomu nie zaszkodzi ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    80.  2013-12-04 23:52:51

    @78 zgoda, że dla Ciebie aktualnie najlepszy jest nju z abonamentem. Ja zaś mam służbowy telefon praktycznie bez limitu i z prywatnego korzystam w weekendy głównie więc wydzwaniam od 50 do 100 min i wysyłam od 100 do 200 smsów. Jeśli chodzi o sms to nie wykorzystałam jeszcze pakietu 2013 więc w zasadzie nic na nie jeszcze nie wydałam, a na miesiąc ładuję 10-20 zł. Nie jestem jakąś sknerą, ale na tą chwilę to dla mnie najrozsądniejsze rozwiązanie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    81.  2013-12-05 00:04:17

    @79 dla mnie operator to operator, a nie religia. Służbowy mam w Orange i zarówno zasięg, jakość rozmów, jak i sam pakiet to rewelacja. Gdybym potrzebowała abonamentu z telefonem, to Orange na tą chwilę jest bezkonkurencyjny, a dodatkowo internet mobilny w super cenach i współdzielenie neta między kontraktami. Ale na tą chwilę to mi nie potrzebne, a Orange prepaid ma dość zakręcony i nie mam ochoty bawić się w czasowe promocje, które raz są , a raz ich nie ma.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    82. ~  2013-12-05 00:32:22  host: public-gprs540148.centertel.pl

    @80 dla Ciebie faktycznie VM jest optymalny @81 Akurat Ciebie nie podejrzewałem o taką religię, więc luzik. Niestety pre-paidy są zakręcone chyba już w całej W4, Play wchodził z prostym Freshem, a potem zmienili taktykę. Na marginesie jak masz służbowy wykorzystywany do prywatnych celów to uważaj na uprzejmego "sąsiada", dla US jest to Twój przychód i powinieneś od tego zapłacić podatek, śmieszne ale prawdziwe ;) Chyba, że sam dla siebie jesteś pracodawcą to jesteś czysty. Co do ścisłości to nolimit w nju z rachunkiem też jest promocją, która dzisiaj jest, a jutro może jej już nie być ale póki jest dostępna i w miarę odpowiada to można korzystać :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    83. ~  2013-12-05 00:49:08  host: public-gprs516953.centertel.pl

    Dla nieregularnie i małodzwoniących nie ma lepszego wyboru niż Virgin. Żeby jeszcze tylko tańsze pakiety jak np 6GB za 30zet tak jak w heyah i tanie połączenia do UE. Ale wszystkiego nie można wymagać. Mnie styka Samsung dual sim z Virgin i heyah. Reszta opów niech się idzie bujać.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    84. ~  2013-12-05 05:12:02  host: n05-09-05.opera-mini.net

    @79, a ja nie lubię takiego ksobnego i paranoicznego myślenia jakie prezentujesz. Przeczytałeś parę złych opinii i bierzesz je do siebie. Czyżbyś identyfikował swoją osobę z firmą?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    85. ~Asbezciak  2013-12-05 05:17:57  host: ip-31-0-149-4.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    "Pamiętam pierwszy boom, a potem po kolei zwijające się z rynku firmy". Wystarczy zerknąć na wykaz istniejących MVNO, aby zobaczyć, że operatorów sieci wirtualnych przybywa, nie ubywa. W tej chwili istnieje +/- 18. Likwidację w ciągu 7 lat ogłosiło 7. Przy czym pierwszy na naszym rynku - mBank Mobile - ma się nieźle. Następuje natomiast wchłanianie MNO prze macierzyste marki.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    86. ~Lister  2013-12-05 08:31:07  host: user-31-174-80-55.play-internet.pl

    ~83 mało dzwoniących, mało piszących, mało korzystających z internetu pewnie jest taka grupa ale nie przesadzajmy, że najbardziej liczna. W dobie tanich smsów (tt frii wybierasz jako bonus i piszesz do wszystkich sieci bez opłat) brak sensownych pakietów jest bardzo bolesny dla portfela.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    87. ~  2013-12-05 09:49:24  host: gdc14.internetdsl.tpnet.pl

    Powiem tak nju na dzis lepszej ofert z abonamentem nie ma dziecko miało mixa w plusie bywało ze 100 miesiecznie brakła a 60 to był standart teraz ma numer w nju i zadko kiedy rachunek przekracza 35 zł .Ja za swój chyba raz zapłaciłem maxymalny rachunek sredni płace 46 zł.A co do wirtualnych dobze ze sa sam uzywam lyca mobile do dzwonienia za granice i jest super znajomi maka tez karty lucki i dzwonie praktycznmie za free

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    88.  2013-12-05 10:27:37

    @79 Prawie dobrze, robisz postępy. To JEDNA z [mniej istotnych] zalet VM, a wad nju. Ja ciebie nie nazywam fanboyem tej drugiej sieci. Mimo, że wciąż odnoszę wrażenie, iż próbujesz m.in. mnie do niej przekonać. ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    89.  2013-12-05 15:24:44

    @79 Myśląc w ten sposób, to VM też jest be, bo korzysta z zasięgu Play i Orange. :-) No nie dajmy się zwariować, pisałem wcześniej - to są 2 różne grupy docelowe. Są osoby dla których 200minut,200sms i 200 MB internetu jest jak no limit i nie potrzebują jeszcze większej swobody. Jeżeli chodzi o mnie, to rzeczywiście rypłem się na tym lejku w Nju Buzz, sugerując się Nju na kartę. Za tą pomyłkę przepraszam. Nie chciałem nikogo wprowadzać celowo w błąd.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    90. ~  2013-12-06 04:31:44  host: n12-02-06.opera-mini.net

    Zjebczyński znowu pokazał jakim jest prymitywem mentalnym. On wg mnie płaci za bycie rzecznikiem :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    91. ~  2013-12-06 05:56:37  host: z57-14.opera-mini.net

    79, taka jest prawda. Jest tutaj masa fanbojów Play i Virgin. Zauważ, że nawet przy ofercie FM Mobile piszą, że jest bardzo słaba podczas, gdy jest identyczna z ofertą Play, którą wychwalają :) Nie spodziewaj się tutaj obiektywnych komentarzy za dużo. Tutaj piszą dużo osoby opłacane i zatrudnione do dbania o wizerunek firmy w internecie. Telepolis jest popularny więc szczególnie Play skierował tutaj swoich żołnierzy. Oczywiście są też osoby, które zawsze chwalą operatora, z którego korzystają. Czują potrzebą udowodnienia i przekonania siebie, że dokonali najlepszego wyboru. Przykładem jest jojo a obecny nick to DanielR. Kiedyś piał z zachwytu nad Play a teraz Virgin, bo własnie teraz przeniosl tam numer. W temacie MVNO, to Virgin jest dobre, bo tanie ale tylko dla mało aktywnych userów. 13gr/min to ładnie wygląda ale w TM można mieć 8gr. 79, taka jest prawda. Jest tutaj masa fanbojów Play i Virgin. Zauważ, że nawet przy ofercie FM Mobile piszą, że jest bardzo słaba podczas, gdy jest identyczna z ofertą Play, którą wychwalają :) Nie spodziewaj się tutaj obiektywnych komentarzy za dużo. Tutaj piszą dużo osoby opłacane i zatrudnione do dbania o wizerunek firmy w internecie. Telepolis jest popularny więc szczególnie Play skierował tutaj swoich żołnierzy. Oczywiście są też osoby, które zawsze chwalą operatora, z którego korzystają. Czują potrzebą udowodnienia i przekonania siebie, że dokonali najlepszego wyboru. Przykładem jest jojo a obecny nick to DanielR. Kiedyś piał z zachwytu nad Play a teraz Virgin. W temacie MVNO, to Virgin jest dobre, bo tanie ale tylko dla mało aktywnych userów. 13gr/min to ładnie wygląda ale w TM można mieć 8gr.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    92. ~  2013-12-07 18:13:44  host: public-gprs516841.centertel.pl

    @84 reagowałem na krytykę, która w mojej ocenie nie była obiektywna. Poza tym złe opinie "atakują" wszędzie, nawet konsultanci konkurencyjnych sieci potrafią kłamać przez telefon wmawiając, że np. aktywacja w Nju kosztuje 200zł, byleby tylko sprzedać swój abonament za 29,99zł, który nie obejmuje stacjonarek @88 doładowania po 5zł to może są dobre dla gimbusów albo dla tych co nastawiają się tylko na odbieranie itp. albo dla polskich Szkotów. Natomiast dla oszczędnych, normalnie korzystających z telefonu wydanie 10-20zł/mc na telefon to standard, więc narzekanie na wymóg wydania min. 9zł to szukanie dziury w całym. Gdyby była stała opłata 9zł za nic + dodatkowo koszt usług to byłaby to faktycznie wada warta wskazania, a tak to wydanie min. 9zł na usługi nie jest problemem, bo np. ktoś wyda kasę na pakiet netu + kilka minut + kilka SMSów, bądź SMS premium i ma już 9zł z głowy. @89 VM jest wirtualnym opem związanym z Play, a nie Orange, roaming krajowy nie ma tutaj znaczenia, więc interpretacja nie do końca trafna. Jeśli dla kogoś 200 minut jest nolimit na zawsze to OK jednak wówczas jesteśmy na wyższym poziomie cenowym, w którym zbliżamy się niebezpiecznie do granicy, którą łatwo przekroczyć, a człowiek raczej z czasem chce więcej niż mniej i wtedy to co miało być tanie już takie przestaje być. Twoją pomyłkę z lejkiem odebrałem jako celowe wprowadzanie w błąd, aby za wszelką cenę przedstawić Nju w gorszym świetle, ale teraz sprawa jasna i jest OK :) Każdy musi sam wiedzieć co potrzebuje i do tego dostosować odpowiednie usługi ale nie każdy potrafi to samodzielnie sobie wyliczyć i potem sugeruje się opiniami i reklamami.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    93. ~  2013-12-07 18:16:47  host: ip-37-209-132-143.free.aero2.net.pl

    akurat tu ma rację, upadnie jak cała masa MVNO.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    94. ~  2013-12-07 18:39:57  host: 87-205-64-134.adsl.inetia.pl

    @93 - i co z tego? Taki GaduAIR "upadł", ale ile ja zaoszczędziłem korzystając z niego, to moje. Ponadto ich "upadek" był odpowiednio wcześnie zapowiedziany i bez problemu się wyprowadziłem wtedy do mBank Mobile, teraz w Virgin Mobile i jakoś żyję, a wydaję naprawdę mało, bo wybieram oferty dopasowane do mojego profilu korzystania...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    95.  2013-12-08 10:12:28

    @92, twoja ocena doładowań 5 zł jest może i dobra - dla kogoś na poziomie gimbusa, na pewno nie ludzi normalnie dyskutujących. ;-) Podoba się odpowiedź? Nie? Ty nie jesteś od oceniania kto "normalnie", a kto "nienormalnie" korzysta z telefonu. Skro sieć oferuje takowe nominały, oznacza to, że można z nich po prostu skorzystać, tak "normalnie". Normalne to jest rożnie, w zależności od potrzeb. Raz mam potrzebę wydać 5 zł, a w innym miesiącu 50 zł. Ktoś stwierdzi, że osoba wydająca 10-20 zł jest nienormalnym gimbusem, aby być normalnym należy wydawać minimum 50 zł co miesiąc. I co ty na to? Nie trzeba szukać żadnej dziury w całym. Takie są fakty. Obecnie 0d 9 zł do 29 zł VM jest zwyczajnie tańszy od nju. w połączeniach głosowych do wszystkich sieci. Już pisałem. Masz z czymś problem? Zmuszam do korzystania z VM? Nie? Jesteś w nju. uważasz, że tam jest dla ciebie taniej, to sobie bądź! Ale nie wmawiaj innym, jak oni mają korzystać z telefonu. Inna sprawa, gdzieś ty wyczytał takie bzdury, że ktoś ładuje raz na rok albo co miesiąc za 5 zł? To, że jest taka MOŻLIWOŚĆ, nie oznacza potrzeby permanentnego z niej korzystania miesiąc w miesiąc. EOT

Dodaj swoją opinię