Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jabczyński: 1800 MHz powinno być rozdane w czystej aukcji

Jabczyński: 1800 MHz powinno być rozdane w czystej aukcji

WitekT 5 Stycznia 2012 15:13

0 0

Już teraz mogę stwierdzić, że preferowanie niektórych podmiotów, w tym wypadku P4, jest niczym nieuzasadnione. Tym bardziej, że P4 miało wcześniej szanse zdobycia pasma 1800 MHz, ale z niego nie skorzystało - pisze na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Przypomnijmy, że UKE opublikowało dokumentację przetargu na 1800 MHz do wstępnych konsultacji. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Jesteśmy zwolennikami tzw. "czystej aukcji" w przetargach i mamy nadzieję, ze planowana nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego umożliwi rozdysponowanie pasma właśnie w taki sposób - pisze rzecznik Grupy TP.




Jabczyński zauważa, że ciekawe jest też potraktowanie w taki sam sposób dwóch różnych koncentracji - czyli spółki NetWorks! PTC i Centertela oraz grupy Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel, Aero2, Mobyland i CenterNet).

We współpracy Centertela i PTC chodzi o współdzielenie sieci dwóch operatorów, co ma charakter wyłącznie techniczny. Orange i T-Mobile pozostaną konkurentami walczącymi o klientów na rynku detalicznym i hurtowym. Trudno postawić taką współpracę na równi z przejęciem kapitałowym, pozwalającym na rzeczywistą kontrolę nad Polkomtelem, CenterNetem i Mobylandem przez jednego biznesmena. Dlatego moim zdaniem mówienie o "duopolu" jest co najmniej dyskusyjne - kończy swój wpis.

Źródło tekstu: blog.tp.pl     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    21. ~  2012-01-05 16:53:04  host: z30-16.opera-mini.net

    Tak W3 dostało bez przetargu 2100 płacąc prawie 3 razy tyle co Play.

  • 0

    22.  2012-01-05 17:08:26

    Play może i zrobił błąd nie biorąc 1800 gdy był na to czas. Nie chce mówić, że mu się teraz częstotliwości mają należeć automatycznie, bo tak nie jest. Ale ludzie - duopol czy nie - tworzą się dwa bloki na rynku. A to nie jest zdrowe. Podobnie jak nie było zdrowym gdy 3 sieci miały po ~33% rynku. Play jest jaki jest, ale bez niego to bylibyśmy biedni. Dosłownie.

  • 0

    23. ~  2012-01-05 17:20:37  host: z38-03.opera-mini.net

    networks nie ma oferty wiec nie mozna mowic, ze to jeden podmiot. Nikt nie broni play dogadac sie z kims zeby dzielic infre

  • 0

    24. ~  2012-01-05 17:22:31  host: z30-15.opera-mini.net

    Dobre..rp zarzucila watek ale i same zalozenia w tym roku wskazywaly ze z 1.8GHz bedzie rozdanie.zaluzmy ze uokik jest kluczem.dla zygmuna polkomtel a dla p4 duzo deficytowego pasma.konkurencja to podstawa.dlatego popieram to kryterium.nawet gdyby umniejszyc networks! jako mniejszemu wobec zygmunta to i tak gdyby sprawdzic historie dzialalnosci ptk centertel z pasmami od nmt do hspa dc to tez jest ciekawie..moze pojawi owa historia na blogu?mirekb

  • 0

    25. ~klientbiznesowy  2012-01-05 17:39:12  host: 095160094110.siedlce.vectranet.pl

    nie ma raci ws duopolu....ORANGE I T-MOBIKE JUZ DZIS WSPILNIE OFERTUJA KLIENTOW BIZNESOWYCH NA WSPOLNIE NISKIE STAWKI np DO PLUSA I PLAY po 20 gr! ORANGE I T MOBILE PO 5 GR... WIEC MOZE I KONKURUJA ALE WSPOLNIE! !!!!!! PANIE PRowcu....jak Pan cos pisze to orawde. ...tylko PRAWDE:-) BRAWO DLA UKE:-):-):-):-)

  • 0

    26. ~Piotrek  2012-01-05 17:48:52  host: 89-75-168-95.dynamic.chello.pl

    Tak naprawdę Grupa Zygmunta to też 2 niezależne oferty i niezależne punkty sprzedaży - PLUSa oparta na infrze Polkomtela i od niedawna Aero2 oraz Cyfrowego Polsatu (internet na infrze własnej głos na roamingu krajwym u wszystkich bo chyba umowy z T i Orange nie zerwali po przejęciu plusa) więc też przeynajmniej w teorii sa dla siebie "konkurencją" choć tutaj właściciel jest jeden a w Networks pozostaje niemiecki i fransuski organ kierujący. Ja na miesjcu p4 podpisałbym jeszcze umowe roamingowa z T i skupił sie na "4G" ale nie wiem jaka jest ich strategia biznesowa

  • -1

    27. ~  2012-01-05 17:57:35  host: z38-03.opera-mini.net

    przeciez play i tak zostanie przejety przez grupe TP wiec pasma mozna im juz nie dawac, bo i tak od dawna nic nie buduja

  • 0

    28. ~  2012-01-05 18:42:35  host: z11-10.opera-mini.net

    @27. Gdyby grupa TP miała plan czy choćby ochotę przejąć Play to co by mieli przeciwko preferencjom przy przetargu jeśli kiedyś te częstotliwości byłyby ich. Play do przszłego roku ma asymetrię i nikt ich nie kupi a potem to będzie zależało od finansowej sytuacji Playa i czy ewentualny chętny będzie chciał dać tyle żeby zwróciły się koszty i dał zarobić Grekom.

  • 0

    29. ~  2012-01-05 18:54:27  host: z38-03.opera-mini.net

    grecja to bankrut podobnie zadluzona jak play. Koncentracja jest nieunikniona i play nie ma szans w walce powaznymi podmiotami. Dopoki dobra ciocia strezynska byla w uke to mieli przywileje ale ten czas juz odchodzi i przyjdzie im walczyc w warunkach wolnorynkowych

  • 0

    31. ~  2012-01-05 19:53:39  host: 178.182.103.188.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Nie lepiej napisać wprost ze aukcja w której play może coś zyskać to główny problem. Pewnie idealnie byłoby gdyby przetarg odbył się jak najpóźniej, za rok, może dwa.

  • 0

    32. ~  2012-01-05 19:56:37  host: 178.182.103.188.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    29 dzięki pojawieniu sie sieci play i ty skorzystales na spadku cen i większej konkurencji.

  • 0

    33. ~  2012-01-05 20:05:29  host: cjf38.neoplus.adsl.tpnet.pl

    32 trafione w punkt , dla wszystkich narzekaczy co to narzekają że do play drogo , drogo to wy macie do sieci i w3 a do play to macie bardzo drogo ale gdyby nie pley to i do sieci i do w3 mielibyście też bardzo drogo

  • 0

    34. ~  2012-01-05 20:13:32  host: z09-11.opera-mini.net

    ja wszedzie mam jednakowe stawki i nie jestem w plaj. Jak dla mnie to ten operator moze nie istniec. Nikogo nie znam kto mialby tam telefon. To siec dla plebsu

  • 0

    35.  2012-01-05 20:17:04

    hmm a nie jest tak że to aero jest równie faworyzowane jak P4? Nie ma się co czepiać - urząd prowadzi politykę, chce faworyzować małych to faworyzuje. Z drugiej strony gdyby była aukcja budżet by zarobił sporo, jak minister finansów się dowie to szybko położy rękę na tym i zmusi UKE do aukcji.

  • 0

    36. ~DAD  2012-01-06 14:12:00  host: 178.183.131.51.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Znikniecie z rynku to Wam już nic nie jest potrzebne.Z oszustami się nie współpracuje.

  • 1

    37. ~ala  2012-01-06 15:04:54  host: user-31-174-173-247.play-internet.pl

    tylko PLAY niech nie wylatuje z 5G LTE 1800 a ze starym dobrym DCS1800

  • 0

    38. ~  2012-01-07 01:04:12  host: z23-11.opera-mini.net

    34- mając prefiks 720.. uważasz siebie za wyjątkowego ? Nie mam numeru w Play, ale cenię tą sieć, bo dała rewolucyjne 29gr, a moja sieć nie mogła stać bezczynnie. Z tego przetargu powinien skorzystać Play, T-Mobile i Orange. Plus nie może, bo już teraz Solorz Kruk Żuk ma 3/4 pasma na 1800Mhz !

  • -1

    39. ~Adam  2012-01-09 09:37:20  host: h4-52.net.euron.pl

    Jaka firma taki rzecznik - ech..., szkoda gadać.

  • 0

    40. ~  2012-01-09 09:44:44  host: z06-06.opera-mini.net

    39. Wole tą firmę niż tego rzecznika. PS. Od wczoraj przelew sms w Orange nie działa. Jakaś awaryjka...

  • 0

    41. ~Adament  2012-01-09 12:05:41  host: 213-238-66-126.adsl.inetia.pl

    Licytacja z równymi szansami nie jest taka zła, zawsze to lepsza opcja niż kupno częstotliwości przez spółki wydmuszki pod wodzą jednego właściciela... Także się nie dziwie, że PTC do tej pory walczy z sądzie z tamtym przetargiem...

Dodaj swoją opinię