Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości ITU: To nie jest prawdziwe 4G

ITU: To nie jest prawdziwe 4G

LuiN 8 Czerwca 2011 11:13

0 0

Sekretarz generalny ITU, Hamadoun Touré wylał kubeł zimnej wody na głowy amerykańskich operatorów starających się by ich usługi były określane jako "4G". Żadna z oferowanych przez nich usług nie jest zgodna ze standardem 4G zdefiniowanym przez ITU.

Hamadoun Touré powiedział w wywiadzie dla Total Telecom, że nikt nie może zabronić operatorom nazywania ich usług jako "4G", ale oni głęboko w środku wiedzą czy ich usługi rzeczywiście są usługami 4G czy też nie spełniają normy ITU w tej materii.

Obecnie widoczny w mediach termin 4G to jedynie marketing, zaś właściwy standard 4G spełniają aktualnie jedynie rozwiązania IMT-Advanced, czyli sieci LTE Advanced i WiMAX-Advanced. Sieć 4G to nie tylko wysokiej szybkości transmisja danych, ale przede wszystkim większa efektywność wykorzystania widma i znacznie mniejsze opóźnienia.




Warto przypomnieć, że pod koniec 2010 roku ITU poinformowało, że termin 4G może być też używany do określania technologii poprzedzających nadchodzące LTE-Advanced i WiMAX-Advanced, które przy tym w znaczny sposób poprawiły parametry sieci 3G.

Źródło tekstu: Total Telecom, wł     

Dodaj do:
w sumie: 43
  • 0

    26. ~  2011-06-08 13:17:56  host: public-gprs147255.centertel.pl

    A kiedy w Polsce będzie 4G?

  • 1

    27.  2011-06-08 13:20:14

    Ja mam w Play Online i na 4G działa pełne 4 Mb/s a czasem do 5 Mb/s podskoczy niezależnie od pory dnia.

  • 0

    28.  2011-06-08 13:53:58

    Przyszedł koleś do salonu play po internet. "Panie" - powiada, "w erze to jak strace sygnal 3G to nic nie mam, a tu przynajmniej mam 4G więc jak ten sygnał zgubię to zostanie mi jeszcze 3G". Po czym ów człowiek wyszedł z nowym nabytkiem, święcie przekonany o wyższości play`owskiego neta nad konkurencją.

  • -2

    30. ~  2011-06-08 14:08:11  host: cje61.neoplus.adsl.tpnet.pl

    u mnie plus i era zapewnia 1g, orencz 2g na szybciej będę musiał poczekać aż play do mnie dotrze

  • -1

    31. ~  2011-06-08 14:15:48  host: z05-07.opera-mini.net

    do 19 ja to bym chcial iec ten lejek n 19bps, niestety PLAY doarcza szybkosc srednia 200kbps czasem 100 a czasem 700 to jest DOWN bo UP jest od 40 do 120max.... PLAY jest denny, tyle ze tani

  • 1

    32. ~Tori  2011-06-08 14:25:11  host: 83.142.206.214

    Jakoś nieszczególnie mnie interesuje nazewnictwo, może być 3, 4 a nawet 5G, byle działało. To mówiąc muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z prędkości w Play w Łodzi (Galaxy S), ale czytając komentarze innych, chyba nie jest to powszechna opinia.

  • 1

    33.  2011-06-08 14:43:56

    Hspa+ poprawia parametry sieci 3G więc w przypadku polskich operatorów nie mają się do czego przyczepić.

  • 1

    34. ~Realista  2011-06-08 17:09:17  host: 89-79-81-212.dynamic.chello.pl

    Jedyna mądra wypowiedź , to nr 25. Nie kupuje się kota w worku z umową na lata. Towar i usługę trzeba sprawdzić. Gorzej jak operator zdejmie nadajniki w trakcie i robi z klienta idiotę, że przecież rozmawiać w domu nie musi, bo to telefonia mobilna. Przykład : Orange w Czeladzi - żenada żenad. Prawa konsumenta powinny być w tym przypadku znowelizowane i doszczelnione, że jeśli operator swym działaniem uniemożliwi korzystanie klientowi z usług, które działały w dniu podpisywania umowy w miejscu jego zamieszkania, to abonent powinien mieć możliwość zerwania umowy ze skutkiem natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia,bez żadnego roszczenia odszkodowawczego na rzecz dostawcy usługi.

  • -1

    35. ~  2011-06-08 17:39:53  host: user-109-243-69-34.play-internet.pl

    34 - niestety mozna sobie testować, al;e potem wszystko się zmienia (zwłaszcza jak przybywa klientów, a nie chce się inwestować). Ja już nie mam abonamentu w Play (mam na kartę), ale na początku osiagi były takie jak obiecywali - czyli około 1mbps i 350kbps bodaj, po paru miesiacach zorientowałem sie że cos jest nie tak... Teraz gdy sprawdzam regularnie, to średnio jest tragicznie ok. 200-300kbps (bywa i 700 ale bywa i 100), zamiast 1mbps, a jeszcze gorzej jest z uploadem, bo zamiast tych 350 jest max 120, a najczesciej około 70kbps.... Mozna sobie protestować, mają klientów kompletnie gdzies. Mam nadzieję, że UKE zrobi z tymi oszustwami porządek, tak jak zapowiada.

  • 1

    36.  2011-06-08 19:12:31

    @35 wydaje mi się że jak kupowałeś usługę i zasięg 3G był a następnie zdjęli nadajnik i nie możesz korzystać z usługi jest to droga do rozwiązania umowy. Właśnie trzeba "protestować" a lepiej reklamować. Mamy urzędy i pewnie jak się zbierze grupka klientów z takim problemem to zaczną działać ? Internet mobilny ma to do siebie że działa w kratkę i ze wszystkimi sieciami są problemy. To nie jest stałe łącze. Transfer do np. 42 mbps może oznaczać 1 kbps. Mieli wymuszać na dostawcach gwarantowanie przepustowości ale na razie cisza. UKE robił testy i wszystkie sieci miał podobne "osiągi". Teoretycznie Play jest drugi co do liczby nadajników 3G i ma najmniej klientów więc powinno działać to dobrze.

  • 0

    37. ~PLAY  2011-06-08 19:18:23  host: v07-16.opera-mini.net

    Dlaczego u mnie na wsi sieć PLAY nie ma żadnego UMTS 900/2100?

  • 1

    39. ~PLAY  2011-06-08 19:41:06  host: v01-15.opera-mini.net

    38: Dlaczego wykluczasz moją wieś Cyfrowo? Mi jest potrzebny internet, kupuje różne części do maszyn rolniczych po atrakcyjnych cenach na Allegro jak i same maszyny. Wolę samemu założyć sobie internet, na tą kartę w PLAY, a nie płacić tym u mnie z kafejki 3 zł za godzinę.

  • 1

    40. ~  2011-06-08 20:26:57  host: user-188-33-169-114.play-internet.pl

    4G PLAY : Data i czas: 08.06.2011 20:22 Prędkość pobierania: 173,76 kbit/s (21,72 kB/s) Prędkość wysyłania: 96,97 kbit/s (12,12 kB/s) Czas reakcji (ping): 99ms125.9ms256ms

  • 1

    41. ~  2011-06-08 20:42:54  host: z12-04.opera-mini.net

    40, niezle :D

  • -1

    42. ~  2011-06-08 21:11:23  host: user-188-33-169-114.play-internet.pl

    21:08:34 - TEST STARTED 21:08:34 - DOWNLOAD TEST STARTED - SIZE OF TESTFILE: 286 kB 21:08:41 - DOWNLOAD TEST FINISHED - SPEED: 361 kbits 21:08:41 - UPLOAD TEST STARTED - SIZE OF TESTFILE: 100 kB 21:09:00 - UPLOAD TEST FINISHED - SPEED: 42 ---- teraz niby lepiej dawn ale za to upload... a to oznacza długie oczekiwania na strony... cały PLAY

  • -1

    43.  2011-06-08 21:52:16

    Sam korzystam z PlayOnLine i musze przyznac, ze jakosc drasycznie spadla i transfery mozna osiagnac zazwyczaj rano lub w nocy. Np teraz pisze od rodzinki u nich Play przestawil nadajnik i 3G juz nie ma a byl na samym poczatku pelny. Kuzyn zostal z aktywacja a play na reklamacje nie odpisuje.

  • -1

    44. ~mirekb  2011-06-08 22:42:26  host: apn-95-41-243-205.dynamic.gprs.plus.pl

    jakosc zawsze ma swoją cenę..to tak jak z przetargiem na budowy dróg-wygrywają najtansze ale co z tego dobrego wynika??3g play siada bo coraz wiecej ludzi korzysta a rozwoju sieci brak o konfiguracji nie wspomne..u900 playa to mrzonki i chyba wiele sie w tym roku nie zmieni.tym co maja umowy na24 nie zazdroszcze.dlatego od pewnego czasu uzywam tylko sim only- i w necie i do gadki.kary umowne mam do 200zl góra na max a na 100zl czy 50zl i rozstanie z opewm stac mnie z dnia na dzien.bez sentymentów

  • 1

    45. ~  2011-06-09 10:37:20  host: z11-01.opera-mini.net