Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości ITU: 1 Gb/s na łączach miedzianych

ITU: 1 Gb/s na łączach miedzianych

sirmark 19 Lipca 2013 01:07

4 1

ITU pracuje nad nowym standardem - G.fast, który umożliwi uzyskanie prędkości 1 Gb/s na telefonicznych przewodach miedzianych na dystansie do 250 metrów.

W zaleceniu ITU-T G.9700, nad którym pracuje ITU i które ma być zatwierdzone na początku 2014 roku, zostaną określone sposoby minimalizacji ryzyka zakłóceń z innymi nadawanymi usługami.




Oczekuje się, że nowy standard będzie stosowany przez operatorów chcących zapewnić usługi FTTH (Fiber to the home - światłowód do domu), które umożliwią odpowiednie prędkości dla takich usług jak strumieniowe przesyłanie filmów w standardzie Ultra-HDTV. Dzięki G.fast dostawcy Internetu będą mogli zrezygnować z instalowania światłowodu między punktem dystrybucyjnym, a mieszkaniem użytkownika, co pozwoli ograniczyć koszty.

Źródło tekstu: ITU, wł     

Dodaj do:

Tagi: g.fast | itu

w sumie: 17
  • 5

    1.  2013-07-19 01:11:06

    Gdyby tylko zapewniali 100Mbitów do odległości 1km była by bajka ;)

  • -7

    2. ~adam  2013-07-19 01:52:39  host: user-94-254-208-24.play-internet.pl

    @1 a po co taki szybki internet.

  • 5

    3.  2013-07-19 02:08:04

    Filmy HD zajmujące po 15GB troszkę ważą ;-).

  • -1

    4.  2013-07-19 02:23:13

    @3, oczywiście te z YouTube. :)

  • 0

    6. ~  2013-07-19 06:57:54  host: 213-241-62-107.ip.netia.com.pl

    Tja... A u mnie 10Mbps w ADSL2+ rwie i muszę korzystać z G.dmt i do 8Mbps, a długość linii teoretycznie pozwalałaby i na stabilne 14 (sprawdzane jak jeszcze był wgląd do checku TP przez stronę Netii).

  • 0

    7.  2013-07-19 07:27:04

    250m to przekracza długość kabla od skrzynki do niektórych mieszkań w co większych blokach. No chyba, że od skrzynki będą ciągnąć światłowód. Wolał bym od operatorów usługi z dynamiką symetrii pasma, tzn. mam 30mb/s, potrzeba w danej chwili mało na download, a dużo na upload to się skaluje 1mb/s down, 29mb/s upload. A nie tak jak jest teraz asymetrycznie 30mb/s down, 2mb/s up, lub jak za zboże symetrycznie 30mb/s down i up. Gdyby było względnie tanio (porównywalnie do asymtrii), to był by hit rynkowy.

  • 1

    8.  2013-07-19 11:54:59

    @7: VDSL (30 Mbit na ADSL2+ nie da się uzyskać) jest symetryczne, tylko operatorzy obniżają download żebyś płacił majątek za łącza biznesowe i nie postawił sobie serwera w domu. DOCSIS da się też puścić symetrycznie, ale trzeba dwóch modemów, bo technologia była projektowana pod większy download od uploadu.

  • 0

    9.  2013-07-19 12:41:21

    Nie wiem jak to rozumieć - 250m (od centrali?) Toż to ma sens jedynie na terenach bardzo mocno zurbanizowanych z wysoką zabudową. A na takich już od dawna siedzą kablówki z łączami po 100 Mbps i pewnie za chwilę więcej, bez żadnych rygorów w odległościach. Kto tam będzie ściągał filmy UHD? Xvidy cieszą się niezmienną popularnością od ponad dekady. Temat UHD do komercyjnych zastosowań można zacząć w Polsce pewnie gdzieś w okolicach roku 2020 jak nie później.

  • 0

    10.  2013-07-19 12:48:53

    @8 Pal licho to 30Mbit/s, może być 20Mbit/s. Nie chodziło mi o symetryczne łącze. W łączu symetrycznym można jednocześnie na raz wysyłać/odbierać dajmy na to te 20Mbit/s. Mi chodziło o to aby pasmo było przydzielane dynamicznie, tzn. masz max 20Mbit/s na sumę upload i download, a jak to wykorzystasz to twoja sprawa, może być 2 up i 18 down, może być na odwrót. W dobie chmur internetowych upload potrzebny jest coraz większy.

  • 0

    11. ~muszynski  2013-07-19 15:52:21  host: ecq147.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @9 Xvid już jest prawie wyparty przez h264, a poza tym mówimy tu nie o kopiach z torrentów, ale oficjalnych streamingach

  • 0

    12. ~SW  2013-07-19 19:43:07  host: gw.casus.com.pl

    KGHM zarobi!

  • 0

    13. ~pabloki  2013-07-19 19:50:38  host: apn-95-41-4-64.dynamic.gprs.plus.pl

    dystans 250 metrów, dziekuje za uwage mam dalej od centrali.

  • 1

    14. ~  2013-07-19 20:36:30  host: ip-151-248-43-20.free.aero2.net.pl

    Po co reanimować trupa poprzez wprowadzanie nowego standardu na pary miedziane? Skoro podchodzi się z światłowodem tak blisko to już należy dać FTTH a nie topić forsę w następne cośDSL.

  • 0

    15. ~boncio  2013-07-19 22:57:29  host: agdt127.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Od razu widać, że poprzednik nie zna realiów. Ano po to opłaca się stosować takie rozwiązanie FTTB lub FTTC (do budynku lub szafy), bo sprzęt aktywny do światłowodów jest drogi, samo ciągnięcie optyka do każdego klienta też jest kosztowne. W tym przypadku daje się jedną sztukę w szafie i dalej sygnał idzie po już istniejących kablach miedzianych. innymi słowy skraca się tylko ostatnią milę. Dodatkowo 250m (czytałem o 300m) to 1Tb, a przy 500m będzie nadal kilka set Mb. Ja mam 900m do centrali w miejscowości 1500 mieszkańców i maks mogę mieć ok 50Mb/s.

  • 0

    16. ~Brk  2013-07-20 16:29:31  host: ip52-2.devices.net.pl

    250M w teorii tylko i wyłącznie. Zasadniczo na 100 metrach bez problemu śmiga Gigabit Ethernet - na kablu Kat 5e. Ogólnie rewolucji tutaj nie ma. VDSL2 w swoim najwyższym możliwym profilu pozwala na transmisję do ok. 300Mbit/s po jednej parze. G.Fast po prostu zwiększa szerokość pasma a to jeszcze bardziej skutecznie skróci zasięg - moim zdaniem bawienie się w pętle abonenckie 250m i przy założeniu, że nowa technologia będzie droga... raczej nie bardzo się opłaci. Lepiej jest dostarczać usługę światłowodem do budynku/bloku - w środku przełącznik bazujący na taniej i sprawdzonej technologii Gigabit Ethernet i tyle. Na duży blok - switch 48xGbit + uplink 10Gbit i wsio. Taniej wyjdzie niż bawienie się w jakieś VDSLe.

  • 1

    17. ~dav  2013-07-20 16:45:18  host: r.escom.net.pl

    heh 250m... u mnie jest więcej do najbliższego słupa TP, a do centrali chyba z 3km...

  • 1

    18. ~SeT  2013-07-21 11:02:29  host: vpn.serwerownia.eu

    Ja mieszkam 1 km od centrali i bym Bogu dziękował za 10 Mb!

Dodaj swoją opinię