Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone zrobi EKG

iPhone zrobi EKG

LuiN 7 Maja 2010 11:56

0 0

Apple opatentował nietypową metodę identyfikacji użytkownika telefonu. Na obudowie urządzenia znajdą się czujniki, które precyzyjnie określą pracę serca i tą biometryczną metodą wskażą użytkownika.

Wygląda na to, że mogą wkrótce pojawić się telefony, do odblokowania których wystarczy wziąć urządzenie do ręki. Nie będzie potrzeba wciskać dodatkowych przycisków, wykonywać specjalnych gestów na ekranie czy wpisywać haseł.

Pod znakiem zapytania stoi jednak powtarzalność tego typu biometryki dla danej osoby. Wystarczy drobny wysiłek czy stres by poszczególne załamki i odcinki telefonicznego EKG zmieniły się. Telefon musiałby się nas długo uczyć by móc dokonać poprawnej identyfikacji w różnych sytuacjach.




Dodatkowym utrudnieniem będzie też przestrzeń pomiarowa. Ograniczenie pozycji elektrod do naszej dłoni nie daje szansy na tak dokładne pomiary jak te przy użyciu medycznych instrumentów, gdzie stosuje się aż 9 elektrod rozmieszczonych w okolicy serca i na kończynach.

Choć po telefonicznym EKG diagnozy nie odważy się postawić żaden lekarz, to z bardziej rozrywkowej strony, można się spodziewać nadzwyczaj skutecznych telefonicznych wykrywaczy kłamstw, które obok analizy głosu sprawdzą też różnice w przewodnictwie elektrycznym i rytmie pracy serca. Szef, który podczas rozmowy z pracownikiem będzie mógł zdalnie sprawdzić czy pracownik mówi prawdę, przestanie być jedynie Science Fiction, a stanie się codziennym koszmarem.

Źródło tekstu: USPTO, wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~luket  2010-05-07 12:06:16  host: host-n4-89-26.telpol.net.pl

    Na co "skażą użytkownika"?

  • 0

    2.  2010-05-07 12:07:36

    raczej wskażą

  • 0

    3. ~Bogie  2010-05-07 12:08:53  host: ejc110.internetdsl.tpnet.pl

    Najciekawsze wskazania będą z pierwszym rachunkiem ;)

  • 0

    4.  2010-05-07 12:09:45

    Skażą go na dożywotnie używanie telefonu z Windows Mobile.

  • 0

    5. ~  2010-05-07 12:10:18  host: s94.ipt.com.pl

    czepiacie się słówek lub drobnych literówek. Skupcie się lepiej na przesłaniu artykułu zamiast szukać błędów

  • 0

    6.  2010-05-07 12:15:05

    Bzdura!

  • 0

    7.  2010-05-07 12:20:18

    1,2 - dzięki, poprawiłem.

  • 0

    8. ~AQQ  2010-05-07 12:56:37  host: aefb9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    EKG zrobi ale pliku przez bluetooth nie prześle... :/

  • 0

    9.  2010-05-07 12:58:07

    AQQ - a po co Ci przesyłanie plików przez Bluetooth, jak masz EKG ;)

  • 0

    10. ~  2010-05-07 13:10:45  host: t15-06.opera-mini.net

    Coz na pewno nie kupilbym takiego telefonu czy tez np odblokowywanego odciskami palcow. Z oczywistych wzgledow. Chyba ze razem ze specjalnymi rekawiczkami niewidkami :-)

  • 0

    11. ~wojtekm  2010-05-07 13:33:38  host: clh8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i fajnie, ale tak sobie głośno myślę: Ktoś ma zawał i chce przez taki telefon wezwać pogotowie. Telefon może się nie odblokować: serce działa nieprawidłowo, wzór EKG się zmienił. I to znacznie bardziej niż tylko w stresie czy po wysiłku.

  • 0

    12.  2010-05-07 13:46:01

    biometria o to oparta jest dużo bardziej niepowtarzalna niż odcisk palca

  • 0

    13. ~Zenua  2010-05-07 14:27:37  host: bxn90.internetdsl.tpnet.pl

    nie pierwszy raz ściągnięty news z innej strony. wczoraj się to ukazało na http://www.pda.pl/news/apple_bedzie_badal_nasze_serce_za_pomoca_ smartphona/ dzień później innymi słowami źródło własne.... poszukajcie czegoś sami!

  • 0

    14.  2010-05-07 14:30:49

    Zenua: że jak? Przecież to zupełnie dwa różne newsy pod względem językowym... Pisze o tym wiele serwisów na świecie - czyli "żenua", że uważasz, że newsa sobie można "zaklepać" i nikt inny nie może o tym pisać na podstawie WŁASNYCH źródeł... I źródło nie jest "własne"...

  • 0

    15.  2010-05-07 14:33:45

    I jeszcze - "wł" dodajemy w momencie, kiedy sami tłumaczymy newsa. PDA.pl napisał z unvireview - czyli nikt inny już w Polsce o tym napisać nie może?

  • 0

    16.  2010-05-08 09:54:35

    13 - ale ja nawet nie czytam pda.pl i wypraszam sobie takie złośliwości... Praktycznie cała treść oparta została o oryginalne źródło i nie jest to nawet tłumaczenie, bo całą otoczkę do patentu napisałem na podstawie swojej wiedzy medycznej (nie jedno EKG w życiu zrobiłem i zinterpretowałem).

  • 0

    17. ~ewok  2010-05-08 10:40:45  host: apn-77-114-38-187.dynamic.gprs.plus.pl

    iphone robi wam pranie mozgu........

  • 0

    18. ~...  2010-05-08 15:59:57  host: host-87-101-68-192.nowiny.net

    Skoro tak, to pewnie wiesz, że za pomocą takiego prostego czujnika nie da się przeprowadzić normalnego EKG, a zatem nie pisałby o tym w newsie. Niestety ten patent Apple może być przydatny komuś, kto uprawia sport albo osobom, które lubią sobie sprawdzać co chwilę puls, ale chwila, do tego nie potrzeba wcale iPhone'a, wystarczy tętnica ;)

  • 0

    19. ~  2010-05-08 23:18:51  host: ip-89-174-127-250.multimo.pl

    Przydałby się jeszcze test ciążowy.

Dodaj swoją opinię