Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone X: Face ID okazuje się zawodny

iPhone X: Face ID okazuje się zawodny

msnet 2 Listopada 2017 08:35

2 1

apple keynote

Face ID to system rozpoznawania twarzy w nowym iPhone'ie, który potrafi być bardzo irytujący - twierdzą osoby, które miały wcześniej możliwość testowania nowego smartfonu Apple'a.

iPhone X nie ma czytnika linii papilarnych Touch ID, który zwyczajnie nie zmieścił się pod wyświetlaczem, a technologia pozwalająca zintegrować go z ekranem nie została jeszcze dokończona. Dlatego Apple zdecydował się na rewolucyjny według siebie krok, czyli użycie skomplikowanego systemu rozpoznawania twarzy o nazwie Face ID. Pierwszy "zgrzyt" w funkcjonowaniu nowego sposobu odblokowywania telefonu zobaczyliśmy już podczas premiery nowego iPhone'a 12 września, kiedy pokazowy model telefonu odmówił współpracy z prowadzącym i musiał on sięgnąć po inny egzemplarz. Teraz doszły kolejne doniesienia, że Face ID wcale nie jest taki doskonały, jak reklamuje go firma kierowana przez Tima Cooka.

Chociaż iPhone X trafi na rynek, wybrani szczęśliwcy dostali go w swoje ręce nieco wcześniej. Pierwsze przeprowadzone przez nich "testy" pokazały, że Face ID działa w pełni poprawnie tylko wtedy, gdy warunki zewnętrzne i sposób trzymania telefonu przed twarzą na to pozwolą. Czyli w laboratorium... W codziennym życiu często mamy do czynienie ze słońcem, które promieniuje podczerwienią na wszystkie strony lub z oświetleniem fluorescencyjnym, które zakłóca działanie czujników podczerwieni. W takich warunkach Face ID sobie nie radzi. A gdy sobie nie radzi, w celu odblokowania ekranu musimy wpisać kod PIN. Jednak także w innych warunkach testerzy musieli się czasem sporo nagimnastykować, by odblokować iPhone'a przy pomocy swojej twarzy.

... wyjdź na zewnątrz w jasnym świetle słonecznym, które zawiera dużo światła podczerwonego lub pod żałosnymi światłami fluorescencyjnymi, które zakłócają działanie podczerwieni, a identyfikacja twarzy zaczyna być trochę niespójna. Spacerowałem przed biurem NYC w pełnym słońcu, a Face ID z pewnością miał problemy z rozpoznawaniem mojej twarzy, podczas gdy ja się poruszałam, aż poszedłem w cień lub przysunąłem telefon znacznie bliżej twarzy niż zwykle. Poszedłem też do delikatesów po drugiej stronie ulicy, która ma szeroką gamę świateł wewnątrz, w tym kilka pasków fluorescencyjnych, a Face ID również miało problemy z działaniem - powiedział jeden ze szczęśliwców, którzy mieli możłiwość przetestowania iPhone'a X wcześniej.




A co na to Apple? Większość odpowiedzi można podsumować jednym krótkim stwierdzeniem: źle trzymasz iPhone'a. Czy takie tłumaczenie w przypadku urządzenia kosztującego w Polsce od prawie 5 tys. zł jest do przyjęcia?

Firma Apple wyjaśniła, że identyfikacja Face ID działa najlepiej w odległości 25 do 50 centymetrów od twarzy lub około 10 do 20 cali. Jest to bliżej niż zazwyczaj trzymam telefon. Gdy wyciągam go z kieszeni, aby sprawdzić coś, musiałem aktywnie myśleć o trzymaniu iPhone'a X bliżej mojej twarzy niż w każdym innym telefonie, jakiego używałem.

Wychodzi więc na to, że dla firmy Apple ważniejsze są animowane emoji, którym podczas prezentacji poświęciła najwięcej czasu. Także w kolejnych wersjach systemu iOS jedną z głównych nowości jest większa liczba animoji.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu Apple iPhone X w katalogu.
Zobacz: Apple dementuje doniesienia o obniżeniu jakości Face ID
Zobacz: iPhone X - ceny w polskich sieciach komórkowych
Zobacz: Kto pierwszy, ten lepszy, czyli iPhone X w Play

Źródło tekstu: The Register, wł     

Dodaj do:

Tagi: apple | apple iphone x | face id

w sumie: 22
  • 0

    3. ~paulczkow  2017-11-02 08:56:59  host: e112-50.icpnet.pl

    Z tego co pamietam, to autor tego testu stwierdzil ze dziala w wiekosci przypadkow, tytul typowy clickbait.
    Owszem bylo tam taz o tym ze jak przeszedl sie w sloneczny dzien i probowal odblokowac tel z dosc duzej odleglosci to FaceId nie zadzialalo poprawnie. To jak to dziala przyjdzie w codziennym zyciu przyjdzie nam jeszze poczekac na dluzsze testy, ale nie ukrywajmy nie jest to az tak wygodne jak Touch ID

  • 2

    4.  2017-11-02 08:59:14

    @2, tk925: Apple jednak trochę inaczej to tłumaczył. Chodziło o to, że w tym egzemplarzu to nie twarz Craiga była ustawiona jako właściwa do odblokowania telefonu. Poza tym zauważ, że słowo "zgrzyt" dałem w cudzysłowie, właśnie dlatego, że akurat wtedy problem nie wynikał z błędu Face ID (a raczej z jego sprawności).

  • 0

    5. ~M. K.  2017-11-02 09:09:21  host: public-gprs386790.centertel.pl

    Kupili by licencję od Samsunga i tyle.

  • -2

    6.  2017-11-02 09:25:37

    -M.K ta kupili by od Samsunga i twarz własnym zdjęciem by odblokowali :-)

  • 0

    7. ~  2017-11-02 09:25:43  host: 168.235.207.185

    Msnet nie zadzieraj z polską sektą czcicieli iphone'a.

  • 0

    8.  2017-11-02 09:50:47

    @7~ Sekta to raczej ty jesteś ale anonimowych trolli :-)

  • 1

    9.  2017-11-02 10:27:05

    Widzę, że google translator kiepsko sobie radzi z tłumaczeniem ang->pl. Słabo się ten fragment czyta.

  • 0

    10. ~  2017-11-02 10:37:46  host: 168.235.207.185

    @9 goral a uowce zes oporzadził?

  • 0

    11. ~Marek.  2017-11-02 10:47:26  host: ip-91-224-185-17.multi-telekom.pl

    Marketingowy bełkot i tyle. Ten fon wart jest co najwyżej 1500 zł.

  • 0

    12. ~Piotrex  2017-11-02 11:02:30  host: staticline56862.toya.net.pl

    Zatem mówimy tutaj o technologii, którą zaimplementowano ponieważ inna technologia nie jest jeszcze dopracowana. Zakładając, że dopracują za rok czy dwa nikt o tej ślepej uliczce Face FailD nie będzie pamiętał. Szkoda gębę strzępić na ten temat.

  • 0

    13. ~Żenada  2017-11-02 11:19:15  host: staticline-31-182-137-176.toya.net.pl

    Autor „artykułu” nie trzymał telefonu w rękach i wydaje opinie. Tekst oparty na słowie „Podobno” i jeszcze powielanie nie prawdy o premierze iPhone X. Potem ludzie z takim samym pojęciem jak autor czytają te durnoty i roznoszą plotki MASAKRA.

  • 0

    14. ~Bezregulaminator  2017-11-02 11:21:07  host: a01-04-07.opera-mini.net

    To teraz nie wystarczy skan oka, tylko cała twarz..? Ale mi postęp ..
    Niedługo to całą sylwetkę będą skanować w imię, ,,innowacyjności" :-P

  • 0

    15. ~Krz  2017-11-02 11:51:27  host: user-94-254-145-13.play-internet.pl

    Jaki "zawodny"? Zapłaciłem za niego 5k papieru i on właśnie tak ma działać! Nie znacie się! On jest emejzink!

  • 1

    16. ~  2017-11-02 11:57:50  host: 168.235.207.185

    @13 sorry za obrazanie twoich uczuc religijnych

  • 1

    17.  2017-11-02 12:25:11

    @13, Żenada - źródło tekstu jest bardzo wiarygodne. Żenujące jest to, że ktoś oczernia autora, samemu nie mając telefonu w rękach.

  • 1

    18.  2017-11-02 12:28:07

    Sami jesteście fluorescencyjni. Fluorescent lamp to świetlówka!

  • 1

    19.  2017-11-02 13:09:49

    @18, Swarozyc - a świetlówka to inaczej lampa fluorescencyjna.

  • 1

    20. ~zyggi  2017-11-02 13:12:01  host: user-94-254-165-122.play-internet.pl

    no to teraz nie trzeba bedzie wydobywac pinu od delikwenta ani odcinac palca, tylko glowe ;] potem ustawic ja nieruchomo w dobrych warunkach oswietleiniowych i voilà ; ] a moze veolia hahaha

  • 0

    21. ~zenON  2017-11-02 13:25:26  host: 31.179.221.61

    Od początku pisałem że odblokowywanie twarzą jest świetne tylko z punktu widzenia Apple, przecież nie sposób by nogowali to rozwiązanie montując je w smartfonie. Ze względu na oświetlenie, ubiór (czapka, okulary przeciwsłoneczne, gogle, nie ogolenie pyska przez kilka dni...) może okazać się że pozostaje kod, faktycznie fascynujące rozwiązanie... Ale i tak już nóżki przebierają w oczekiwaniu na kolejny amazing ;-)

  • 1

    22.  2017-11-02 13:54:21

    @19 Częściej używane jest jarzeniowa.

Dodaj swoją opinię