Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone u trzech europejskich operatorów

iPhone u trzech europejskich operatorów

LuiN 23 Sierpnia 2007 01:41

0 0

Nie u dwóch, jak wcześniej spekulowano, lecz aż u trzech europejskich operatorów, pojawi się w dniu europejskiej premiery telefon sygnowany jabłkowym logiem. Po kilku, długich miesiącach oczekiwań, oficjalna lista europejskich dostawców telefonu iPhone jest już znana. Wybrani operatorzy będą mieli oczywiście wyłączność dystrybucji tychże telefonów w ich krajach. Po sukcesie iPhone w USA, gdzie AT&T oferowało telefon z dwuletnia umową, Steve Jobs bacznie wysłuchiwał propozycji od europejskich operatorów. Artykuł opublikowany przez Financial Times, ujawnia pewne szczegóły tych negocjacji.

Operatorzy, którzy szczęśliwie zamknęli negocjacje stosownymi umowami to: brytyjska sieć O2, francuskie Orange i T-Mobile w Niemczech. W ramach uzgodnień część dochodów, jakie będą przynosili klienci wybierający ofertę z telefonem iPhone, ma być przekazywana firmie Apple. Mowa tu o niebagatelnych 10% zysków z połączeń głosowych i transmisji danych.

Nieprzyjemną niespodzianką dla potencjalnych nabywców ma być brak subsydiowania cen iPhone-ów. Więc powszechnie stosowany w Europie manewr zaniżania cen aparatów przez operatorów, nie będzie miał tym razem miejsca.




iPhone ma być dla tych wybranych dostawców magnesem przyciągającym wartościowych klientów, którzy najaktywniej korzystają zarówno ze zwykłych połączeń głosowych, jak i transmisji danych. Posiadanie telefonu w ofercie, ma też pozytywnie budować obraz marki operatora w danym kraju. Na tą chwilę zarówno ci "wybrani" operatorzy, jak i konkurencja, stronią od komentarzy w tej sprawie. Oficjalny komunikat ma być ogłoszony podczas zbliżających się targów IFA w Berlinie, 31 sierpnia.

Publikacja Financial Times, jeszcze raz potwierdza intencję Apple do ograniczenia sprzedaży iPhone-a jedynie do Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, przynajmniej do przyszłego roku, kiedy to inne kraje Europy i Azji staną się kolejnymi miejscami dystrybucji telefonu.

Źródło tekstu: Financial Times, wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12.  2007-08-23 10:22:55

    Dla mnie to jest chore. Wygląda na to, że Apple robi wielką łaskę, że dało trzem operatorom europejskim możliwość sprzedaży tego telefonu, a Ci się jeszcze na takie warunki zgodzili??? 10% za połączenia głosowe i transmisję danych to dużo, to chyba jedyny producent, który takie coś żąda. Rozumiem jeszcze gdyby iPhone był czymś wyjątkowym... ale to dla mnie jest wielkie g - problem z baterią i oprogramowaniem, które nie pozwala korzystać z usług 3G czy choćby wysyłać MMSów oraz wiele wiele innych, a zachowują się jakby ich produkt był najlepszy, a tak podstawowych funkcji nie posiada. Jeszcze ile będzie trzeba zapłacić za to!

  • 0

    13.  2007-08-23 10:26:30

    Biotyt: jadą na popularności appla w USA, w Europie mogą się na tym "przejechać" :)

  • 0

    14. ~berdys  2007-08-23 10:38:47  host: 36.grybow.net.pl

    liko* no i na pewno sie przejada... ale oczywiscie stwierdza ze sprzedali 10 mln tych telefonow w europie i to byl kolejny sukces ;) to tak jak w USA- kazdy podaje inne informacje :) w sumie nie wiadomo ile naprawde tych tel zeszlo... czuje ze wykorzystuja klamstwa to wzniecenia sprzedazy...

  • 0

    15. ~Ziomek  2007-08-23 10:59:37  host: p03-12.opera-mini.net

    "sed" Przeciętnie 50? miesięcznie płacą w UK. Ale tam telefon z reguły dostają za darmo do umowy 18 i 24miesięcznej! Za Nokię N95 trzeba dać w abonamencie 50? koło 80?.

  • 0

    16. ~~Ziomek  2007-08-23 11:00:19  host: p03-12.opera-mini.net

    Tam, gdzie są znaki zapytania miał być symbol funta :)

  • 0

    17. ~Raff  2007-08-23 11:34:51  host: abcl97.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale o co chodzi. Operatorzy niczym nie ryzykują. Mają darmową reklamę i rośnie ich prestiż jak wybranym operatorom. Jeżeli natomiast rynek europejski nie przyjmie tej oferty to tylko strata Appla- przecież mają dostać 10% zysków z usług realizowanych przez nabywców tych konkretnych telefonu. Jeżeli ich sprzedaż będzie mała i i mała zapłacą firmie Apple. Jeżli zaś popyt na ten telefon będzie podobny do tego w USA to zwiększą liczbę abonentów i i tak na tym zarobią. Reasumująć duża reklama tych trzech sieci, wskazanie ich jako prestiżowych operatorów tak naprawdę za nic.

  • 0

    18.  2007-08-23 11:38:44

    Ale się Jabol postawił - twardzi są! Takie warunki wynegocjować, ale na szczęście Europejczycy są nieco mądrzejszy od ogłupiałych amerykanów, którym nawet na kubkach z gorąca kawą i herbatą trzeba pisać UWAGA!. Słyszem że sprzedawane w USA kible będą miły napis UWAGA PO SKORZYSTANIU MOŻE ŚMIERDZIEĆ ;-D

  • 0

    19. ~B  2007-08-23 11:39:51  host: 85-31-230-157.marsoft.net

    Fajnie by było, gdyby operatorzy zadbali o swoich klientów (i własne zyski) i wykiwali appla poprzez wprowadzenie możliwości, by tuż po zakupie iphona bezpłatnie migrować do lepszego planu taryfowego i uzyskać kolejny, subsydiowany telefon (do pierwszego nie wolno im dopłacać, więc mogą sobie pozwolić na finansowanie drugiego). W ten sposób ich abonenci natychmiast staną się "byłymi" użytkownikami ishitu i nie będą musieli płacić 10% podatku od korzystania z amerykańskiego badziewia.

  • 0

    20. ~Wieszak  2007-08-23 11:52:14  host: host-81-190-157-249.olsztyn.mm.pl

    Im więcej czytam o tym IPhone, tym mniej mnie on już interesuje. Najpierw kłopotliwa wymiana baterii, brak MMS, teraz takie praktyki z operatorami... Myślę, że jednak w Europie konkurencja ze strony Nokii i SE, czy nawet Samsunga jest znacznie silniejsza niż w USA i Apple zbyt optymistycznie ocenia nasz rynek. Ale zobaczymy.

  • 0

    21.  2007-08-23 12:10:10

    Ziomek: niee, płaci się około 200-300 euro w średnich abonamentach (Irlandia) , W UK okołu 150-200 GPB.

  • 0

    22. ~misieq  2007-08-23 12:11:45  host: 213.134.172.48

    dla mnie to jasne że to telefon dla lanserów i szpanerów nic w nim nie ma ciekawego co najwtżej fajny design ... iPod to też nie rewelacja a komputery od Aple trzeba zmieniać częściej niż Okienka w PCecie ... Firma Aple chyba już dawno temu zgubiła się i zapomniała skąd jej sukces ...

  • 0

    23.  2007-08-23 14:19:57

    Europejczycy nie są tak tępi jak amerykanie i dużo ludzi się nie rzuci na to gówno.

  • 0

    24. ~jarekt  2007-08-23 16:06:18  host: eco26.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja podziekuje i postoje. W sumie najlepsi z operatorow w niskich (ponizej 100 zl) taryfach doplacaja jakies max 500 zl do telefonu - nawet po subsydiach to badziewie kosztowaloby fortune. Gorzej z klientami korzystajacymi z wysokich taryf - oni dostawali telefony za pare tysiecy zlotych za zlotowke. A jeszcze kwestia baterii ktora trzeba wymienic po roku (400 ladowan to troche ponad rok jak dla mnie) za bagatela 80 dolarow bo ma wade o ktorej producent wie ale ktora ma gdzies.

  • 0

    25. ~sed  2007-08-23 18:52:18  host: staticline12597.toya.net.pl

    http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4427755.html

  • 0

    26. ~r  2007-08-23 19:15:18  host: chello084010106085.chello.pl

    Nie wiem jak wy ale ja przy takich warunkach wróżę totalną klapę dla jabcoka. Trzeba być chorym psychicznie żeby wziąć to badziewie bez subsydiów w wysokim, jak mniemam, abo. Pewnie trochę ciemnych się nabierze. Niech próbują wciskać ten shit. Ja, jeśli pozwolicie, daruję to g. sobie.

  • 0

    27. ~r  2007-08-23 19:16:55  host: chello084010106085.chello.pl

    jeśli się oczywiście u nas pojawi. Ale jeśli sobie zrobią jakieś solidne badania marketingowe u nas to myślę, że powinni sobie podarować.

  • 0

    28. ~Roberto  2007-08-23 22:28:18  host: apn-99-12.gprspla.plusgsm.pl

    hm... aple opuznia wprowadzenie swojego produktu do szerszej dystrybucji zapewne z powodów ciągłych prac nad nim... korzystając przy okazji z sporego popytu będzie doić maksymalną cenę za ich produkt.

  • 0

    29.  2007-08-23 22:36:07

    dlatego własnie wszyscy czekają na meizu M8 ;p :D

  • 0

    30. ~ozp  2007-08-23 23:52:14  host: aawa26.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hmmm...chętnie pobawił bym się tą zabaweczką...A nie wiecie który z wielkiej trójcy go wprowadzi? Albo Play?

  • 0

    31.  2007-08-29 12:00:03

    Operatorzy, którzy szczęśliwie zamknęli negocjacje stosownymi umowami to: brytyjska sieć O2, francuskie Orange i T-Mobile w Niemczech.

Dodaj swoją opinię