Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone też szpieguje

iPhone też szpieguje

Q! 18 Sierpnia 2009 10:12

0 0

Okazuje się, że nie tylko Palm Pre ma poważne problemy z zarządzaniem wrażliwymi danymi na temat swojego użytkownika i tym, co w danej chwili on robi. Również niektóre aplikacje stworzone dla iPhone'a są na bakier z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. W dodatku ilość gromadzonych przez nie danych w wielu przypadkach jest jeszcze większa, niż przez produkt firmy Palm.

Wszystko za sprawą biblioteki stworzonej przez firmę Pinch Media, która wykorzystywana jest już w kilkudziesięciu aplikacjach dla "jabłuszka". Są to m.in. programy Camera Zoom oraz Twitterfon, jednak lista ta jest wciąż otwarta i praktycznie z każdym dniem dochodzą do niej nowe pozycje.

Liczba danych gromadzonych przez tę bibliotekę jest ogromna. Znajdują się wśród nich takie pozycje jak unikalny numer ID iPhone'a, model urządzenia, wersja systemu operacyjnego czy wersja aplikacji. Wśród rejestrowanych informacji znajduje się również ta mówiąca, czy program pochodzi z legalnego źródła, czy z tego "alternatywnego".

Jakby tego było mało, powyższa biblioteka rejestruje również to, czy wykorzystywany przez użytkownika iPhone jest "złamany" (jaibreak), datę i godzinę uruchomienia oraz zamknięcia aplikacji ją wykorzystującą, aktualną pozycję użytkownika oraz, w przypadku korzystania z portalu społecznościowego Facebook, jego płeć i miesiąc oraz rok urodzenia.




Wszystkie zgromadzone dane wysyłane są za pomocą połączenia z siecią w różnych kierunkach. Z reguły jest to albo serwer autora biblioteki, albo aplikacji, choć nie zawsze. W przypadku braku aktywnego połączenia zgromadzone dane zapisywane są w pamięci cache aplikacji, aby przy nawiązaniu kolejnego połączenia mogły zostać przesłane dalej.

Biblioteka stworzona przez firmę Pinch Media przez niektórych programistów została już określona mianem spyware. I patrząc na to jakie dane jest ona w stanie zgromadzić i dystrybuować - nie będzie w tym zbyt wiele przesady.

Co zatem mogą zrobić użytkownicy iPhone'a? Praktycznie niewiele, gdyż zainstalowanie i rozpoczęcie korzystania z tak "ciekawskiej" aplikacji oznacza zgodę na zasadę jej działania. Jedynym wyjściem może być dokładna analiza kodu źródłowego każdej z aplikacji, którą chce się zainstalować. Tylko ilu użytkowników będzie gotowych na takie, dość uciążliwe, postępowanie?

O problemach z poszanowaniem prywatności użytkowników Palma Pre pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: SlashGear, wł     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1. ~fazarro  2009-08-18 10:17:59  host: ip-83-238-61-134.netia.com.pl

    1984

  • 0

    2. ~tmk  2009-08-18 10:30:27  host: atropos.tpi.pl

    ładnie...no cóż trzeba kasperskiego wrzucić na jabłuszko teraz;)

  • 0

    3. ~Alek  2009-08-18 10:55:55  host: 77-252-103-186.ip.netia.com.pl

    Swoją drogą -- czy są firewall'e na telefony? W końcu skoro można blokować ruch wychodzący z komputera niezależnie dla każdej aplikacji, to i dla telefonów powinno się udać... Kurcze, jakbym miał trochę więcej czasu to bym sam napisał i wrzucił w Android-Market i pokrewne...

  • 0

    4. ~mirekb  2009-08-18 11:02:31  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    amerykanie poprzez:microsoft,google i wiele firm na czele z jabuszkiem chce widac wiedziec o nas wszystko..czy posiadanie takiego gadżetu rekompensuje szpan tym sprzetem i informacje ktore idą dalej??jak dla mnie nie.niestety bedzie to standardem,na szczescie sa inne firmy:samsung,htc,lg-w nie wierze najbardziej jesli chodzi o rozwój dotykowców na swiecie-oni takich wałków(chyba) nie zrobią..

  • 0

    5.  2009-08-18 11:04:17

    @4 a gdzie masz niby napisane że to apple szpieguje ?

  • 0

    6. ~  2009-08-18 11:04:46  host: v02-11.opera-mini.net

    Pan autor jest zabawny bo taka biblioteka na Wm jest od dawna. A jak sie zgodzilo na przesylanie to sie cierpi. O ile wiem Apple zareagowalo i wymaga podania tego faktu w appstore przy kazdym produkcie korzystajacym z tego

  • 0

    7. ~HIRO  2009-08-18 11:17:24  host: arl-akademiki-gw.man.poznan.pl

    Zabawny to jestes ty:)

  • 0

    8. ~  2009-08-18 11:19:01  host: 83.2.24.3

    Mam iPhone i jestem z niego bardzo,ale to bardzo zadowolony. Miałem już jeden dotykowy ekran,ale tak naprawdę dopiero przy iPhonie odkryłem radość z posiadania takiego ekranu.Jednak jest to prawda,że iPhone ma NAJLEPSZY ekran na świecie.

  • 0

    9. ~  2009-08-18 11:19:32  host: 83.2.24.3

    PS.Dodam,że posiadam model 3GS.

  • 0

    10. ~  2009-08-18 11:20:37  host: v03-01.opera-mini.net

    Zero zaskoczenia. Ktos kto przechowuje wrazliwe dane na dostatecznie nowoczesnym telefonie/komputerze godzi sie na to lub jest pozytecznym idiota. Najgorsze jest to ze nawet nie rejestrujac sie na roznych spoleczniakach, nie instalujac roznych na sile i oczywiscie za darmo wciskanych aplikacji typu share (coraz czesciej wrecz preinstalowanych)twoje pelne dane moze udostepnic wszem i wobec jakis pedantyczny znajomy ktory starannie wypelni kazda dostepna rubryczke wizytowki w kontaktach na twoj temat. No przeciez jest zabawka to trzeba sie nia bawic. Mozna oczywiscie osobe zapisac tylko pod ksywka najlepiej kilkoma dla roznych telefonow, adresow mailowych ale to przegrana sprawa. Kiedys bylo powiedzenie to rozmowa nie na telefon. Za chwile nawet rozmawiac w obecnosci wylaczonego telefonu bedzie strach. Kariere zrobia dzwiekoszczelne pokrowce?

  • 0

    11. ~Patrz IP  2009-08-18 11:58:16  host: w3cache-1.tzmo.com.pl

    8. ~ 2009-08-18 11:19 83.2.24.3 Mam iPhone i jestem z niego bardzo,ale to bardzo zadowolony. Miałem już jeden dotykowy ekran,ale tak naprawdę dopiero przy iPhonie odkryłem radość z posiadania takiego ekranu.Jednak jest to prawda,że iPhone ma NAJLEPSZY ekran na świecie. 9. ~ 2009-08-18 11:19 83.2.24.3 PS.Dodam,że posiadam model 3GS. 13. ~Trick 2009-07-29 14:51 83.2.24.3 Podoba mi się ten Jet coraz bardziej :) Szkoda jedynie,że skoro jest AMOLED to nie mogli jeszcze dać ekranu pojemnościowego,zamiast tego gównianego oporowego? -.- nie rozumiem tego trochę... 14. ~Trick 2009-07-29 14:55 83.2.24.3 zapomniałem sprostować..gównianego dlatego,że mam teraz Omnie i ten "oporowy" ekran wcale mi się nie podoba -.- wolę ekrany pojemnościowe jak w iP czy Hero...

  • 0

    12.  2009-08-18 13:03:42

    Niesamowite. Toż to to samo co od dawna oferuje nawet moduł sysinfo z mobilnej implementacji Pythona s60. Ukrzyżować Apple!;-)))

Dodaj swoją opinię