Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone OS 4 - oficjalnie

iPhone OS 4 - oficjalnie

WitekT 8 Kwietnia 2010 20:23

0 0

Już wiadomo - multitasking, jedna skrzynka mailowa i foldery. Apple zaprezentowało właśnie na konferencji główne zmiany w iPhone OS 4.0, których wszystkich jest ponad 100 (plus 1000 nowych API dla developerów).

Multitasking. W najnowszej wersji systemu będzie można używać aplikacji w tle - komunikatora, radia internetowego czy nawigacji. Pisząc maila będzie można słuchać komend głosowych z nawigacji, pozwolić ładować się w tle zdjęciom na serwer czy też kontynuować grę po odebraniu połączenia. Przełączanie między aplikacjami będzie następowało po dwukrotnym naciśnięciu klawisza Home, który wywoła pasek z aktywnymi programami (można go przewijać, jeżeli więcej niż 4 aplikacje będą aktywne). Apple podkreśla, że na multitasking trzeba było poczekać, bo chciano to zrobić w sposób jak najmniej energochłonny. Aplikacje będą wymagały niewielkich zmian od developerów.

iphone os 4 0138 multi engm

Foldery. Będą one tworzone w prosty sposób - wystarczy przeciągnąć jedną aplikację na drugą, ikona zmieni się w mozaikę wchodzących w skład folderu programów, a jego nazwa zmieni się na nazwę kategorii programów, które w nim się znajdują. Wybranie folderu spowoduje rozsunięcie się listy z dostępnymi programami.

2010 04 08 iphoneos folders 2010 04 08 iphoneos folders

Poczta. Wszystkie konta pocztowe będą miały wspólne katalogi, umożliwiono synchronizację z więcej niż jednym kontem Exchange. Maile będzie można wyświetlać w postaci wątków rozmów i szyfrować je, a załączniki otwierać w zewnętrznych aplikacjach.




2010 04 08 iphoneos mail 2010 04 08 iphoneos mail

Reklamy. System iAd prezentujący reklamy w formacie HTML5 z animacjami, ma sprawić, że developerzy uzyskają przychody, które pozwolą im dalej rozwijać bezpłatne aplikacje. Ma do nich trafiać 60% przychodów z tego tytułu.

iphone os 4 0348 rm engmiphone os 4 0329 rm engm

Pozostałe:
5-krotny zoom cyfrowy w aparacie,
lepiej działający słownik poprawiający wyrazy,
obsługa klawiatury Bluetooth,
aplikacje uzyskają dostęp do danych z kalendarza, będzie też można wysyłać SMS-y z ich środka,
tapetę będzie można zmienić nie tylko na zablokowanym ekranie, ale i na głównym, pod ikonami,
pojawi się także czytnik e-książek znany z iPada - iBook,
Apple popracował też nad klientami korporacyjnymi, umożliwiając zdalne zarządzanie flotą telefonów, ładowanie aplikacji, itp.

Nowe oprogramowanie będzie dostępne od lata dla iPhone'a 3GS i iPod touch’a 3-ciej generacji, dla starszych modeli bez kilku funkcji (m.in. iPhone 3G multitaskingu).

Źródło tekstu: wł, zdjęcia: engadget     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1.  2010-04-08 20:30:45

    • 5-krotny zoom cyfrowy w aparacie, wypas!!

  • -1

    2.  2010-04-08 20:40:51

    Zmiany ciekawe, może rewelacji nie ma, ale wszystko sie przyda :) Widziałem skrót z prezentacji i obiło mi się o uszy jeszcze coś o raportach sms, nie wspomnieliście o tym? Czy mnie się może zdawalo. ;) Szkoda, ze 3G nie będzie miał multitaskingu, ale jakby miał mulić cały tel. to moze nawet lepiej, trzeba będzie zmienić na GS jak stanieje.

  • 2

    3. ~edmund  2010-04-08 20:52:57  host: 093105117048.siedlce.vectranet.pl

    Wg mnie przydałaby się jeszcze możliwość dodawania na pulpicie np do ulubionych kontaktów (zadzwoń, wyślij wiadomość), stron internetowych, ewentualnie po prostu jakieś widgety. To mi się w androidzie bardzo podoba. Aktualnie mam Iphone 3gs i HTC Hero i nie mogę się zdecydować który zostawić na stałe, być może ten os4.0 mnie przekona ;)

  • 2

    4. ~sen*  2010-04-08 21:06:45  host: nat-pr4.aster.pl

    Wg mnie przydałaby się możliwość wysyłania plików przez bluetooth. A i wtedy bym nie wymienił swojego Hero na iPhona.

  • 2

    5. ~Patryk  2010-04-08 21:18:19  host: 14.179.wmc.com.pl

    @4 Wysyłanie plików przez BT? Apple nigdy na to nie pójdzie.

  • 4

    6.  2010-04-08 21:21:06

    Windows Mobile 7 wzorowany na iPhone OS traci multitasking na rzecz "palcowego" dotyku, natomiast iPhone zyskuje multitasking. Czyżby sie chcieli pozamieniać rolami? Teraz to iPhone będzie smartfonem, a WMowce pseudo smartfonami xD

  • 0

    7. ~robbo2k  2010-04-08 21:24:54  host: aapw125.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawym rozwiazaniem ma byc tez "Social Gaming" czyli uderzenie w Xbox Live.

  • 2

    8. ~  2010-04-08 22:09:53  host: wap.plusgsm.pl

    czy ja dobrze rozumiem ze do tej pory nie mozna bylo miec wlaczonej nawigacji, przegladarki, smsa, cell tracka w tym samym czasie?! Nie wiem czy smiac sie czy plakac...

  • 1

    9.  2010-04-08 22:10:43

    Ta największa zmiana Multitasking to to co mam w K800i od 3,5 roku? Ta zmiana z reklamami polega na tym że w aplikacjach będą reklamy czy co?

  • 0

    10.  2010-04-08 22:51:51

    Szkoda że MT tylko dla 3GS, ale fakt do przewidzenia. Piękny i szybki telefon zyskuje coraz to bogatsze wnętrze. :D Jeszcze trochę i antyfani nie będą się mieli do czego przyczepić. ^^

  • -1

    11.  2010-04-08 23:04:41

    @10 bo starsze iphony by za bardzo mogły zamulać , a apple chce by działało to idealnie , w sumie się im nie dziwie , weźmy nokie wybulisz ponad 2k a system tnie , a jak ktoś chce mt na starszych 2g i 3g to jest w cydi

  • 0

    12. ~pozdrawiam  2010-04-09 00:37:03  host: cly94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    tolez: Z tym telefonem fanboju to przesadziłeś.

  • 0

    13. ~  2010-04-09 08:26:38  host: 212.160.172.70

    kiedy beda oficjalne dane co do podzespolow telefonu?

  • 1

    14. ~eMb  2010-04-09 08:36:11  host: chello089076201021.chello.pl

    i znowu tak samo ubrany Jobs ;)

  • 1

    15.  2010-04-09 09:44:17

    Klocek po klocku ida w dobrym kierunku, moze w koncu 4 generacja bedzie smartfonem bez wiekszych brakow w podstawowych parametrach

  • 1

    16.  2010-04-09 14:30:39

    mozesz juz wysyłać pliki przez Blu, wystarczy aplika iBluNova

  • 1

    17. ~ddd  2010-04-09 18:22:13  host: 212.160.172.70

    Jobs faktycznie zawsze chodzi ubrany tak samo ;P hehe :D Kiedyś oglądałem fajny dokument na national gegraphic o apple i muszę przyznać że naprawdę bardzo dobra firma dbająca o klienta

  • 0

    18. ~xXx  2010-06-24 12:41:02  host: irm73.internetdsl.tpnet.pl

    mam iphona 3g a na nim OS4 i multitasking smiga jak trzeba !

Dodaj swoją opinię