Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone: można już dzwonić po VoIP-ie w sieci 3G

iPhone: można już dzwonić po VoIP-ie w sieci 3G

Q! 30 Stycznia 2010 17:04

0 0

Dostawcy aplikacji przeznaczonych dla iPhone'a i umożliwiających wykonywanie połączeń z wykorzystaniem protokołu VoIP poinformowali, że Apple dopuściło ich oprogramowanie do użytku. Oznacza to, że blokowane do tej pory funkcjonalność została właśnie udostępniona użytkownikom.

Do tej pory wykonywanie połączeń z wykorzystaniem protokołu VoIP (Voice over Internet Protocol) możliwe było tylko przy wykorzystaniu technologii WiFi. Nie było natomiast możliwości zestawienia takiego połączenia w sieci 3G.

Wcześniej wszystkie tego typu aplikacje nie były dopuszczane do AppStore. Powodem tego było, jak utrzymywał Apple, powielanie przez nie funkcji dostępnych w iPhonie. Jednak po liście wystosowanym przez FCC (Amerykańską Federalną Komisję Łączności) m.in. do Apple oraz AT&T - sytuacja uległa zmianie.




Nagle okazało się, że nie tylko AT&T (który jest wyłącznym dystrybutorem iPhone’a w Stanach) posiada możliwości techniczne do świadczenia tego typu usługi. Przy okazji wyszło na jaw, że to nie Apple blokowało udostępnienie takiej funkcjonalności w swoich urządzeniach, ale wszystko leżało w gestii operatora.

W związku z decyzją AT&T, FCC nie kryje zadowolenia. Jak powiedział jej przewodniczący, Julius Genachowski, taka decyzja da nie tylko producentom oprogramowania nowe możliwości, ale pozwoli również klientom na dokonywanie lepszego wyboru.

Źródło tekstu: AP, yahoo, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 1

    1. ~a  2010-01-30 17:12:42  host: chello089074172061.chello.pl

    W koncu! Swoja droga, wszyscy marza by byc posiadaczami iPhoneow, a ja na mojej marnej komorce z Windows Mobile wykonywalem takie polaczenia juz dawno temu :) Chyba, ze po Jailbrakeu mozna bylo dzwonic po 3G, prawda? Najlepiej to maja w UK, gdzie sieci "3" daje darmowe rozmowy po 3G przez Skype :) Ale nie tylko... darmowe smsy w sieci, darmowy internet bez limitu.... U nas jednak oferta wiele lat do tylu jest.

  • 0

    2. ~..  2010-01-30 17:20:33  host: c189-170.icpnet.pl

    Tylko, że to nie T-Mobile ma wyłączność na iPhona w USA tylko AT&T. T-Mobile ma na G2 chyba.

  • 0

    3. ~  2010-01-30 17:59:37  host: nat69.mia.three.co.uk

    Nie mam iPhone'a, a rozmowy przez Skype'a juz od dawna mam za free. Tylko kiedy to bedzie w Polsce?

  • 0

    4. ~nn  2010-01-30 18:01:43  host: 213-199-253-185.tktelekom.pl

    kto to pisal - przeciez AT&T ma wylacznosc na iPhone'a w USA

  • 0

    5. ~dalek  2010-01-30 18:11:26  host: delta.mini.pw.edu.pl

    nie TMobile,ale ATT --> Witek, nie przepisuj depesz z AP bez sensu... po cały Twój portal traci na wiarygodności...

  • 0

    6. ~xxx  2010-01-30 19:05:42  host: 83-238-152-240.ip.netia.com.pl

    T-Mobile USA i iPhone ? Pierwsze słysze. Po VoIP można dzwonić za pomocą Fring nawet w sieci 3G

  • 0

    7. ~Artur  2010-01-30 19:09:54  host: gig122.internetdsl.tpnet.pl

    operator w stanach ostatnio narzekal na przeciazenia sieci spowodowane przez uzytkownikow iphonow, a teraz dodatkowa funkcja ktora obciazy siec bardziej.

  • 0

    8. ~do 7  2010-01-30 19:13:55  host: 83-238-152-240.ip.netia.com.pl

    VoIP w Skype za pomocą Fring mało obciąża łącze. Około 6 KB/s wysyłania i odbierania.

  • 0

    9. ~do 5  2010-01-30 19:40:51  host: 83-238-152-240.ip.netia.com.pl

    To nie witek tylko Sz.P Kamil. To jego nie pierwsza wpadka.

  • 0

    10.  2010-01-30 20:05:01

    W Skype na iP jeszcze nie działa, czekamy na upgrade ;-)

  • 0

    11. ~do 10  2010-01-30 20:07:18  host: 87-205-194-121.adsl.inetia.pl

    Od czego jest FRING ? Klient Skype na Iphone

  • 0

    12. ~tkubon  2010-01-30 20:34:10  host: 85-126-221-172.work.xdsl-line.inode.at

    Fring także nie działał po 3g na iphone. Miejmy nadzieję, że to się teraz zmieni. Ciekawe co na to T-Mobile ale w Niemczech. Czy dalelj ich rzecznik będzie wciskał kit, że im voip zapycha sieć?

  • 1

    13.  2010-01-30 20:37:38

    @5, dalek: To nie Witek napisał, ale Q. Witek nie wiadomo czemu nie pracuje od paru dni, przez co na Telixie jest więcej wiadomości niż tutaj.

  • 1

    14. ~Kelo  2010-01-30 20:49:30  host: 87-205-199-233.adsl.inetia.pl

    To dlaczego mi działa ?

  • -2

    15.  2010-01-30 20:59:32

    *** 2, nm, dalek, xxx, do5, guregori - oczywiście powinno być AT&T. Dzięki za czujność.

  • -1

    16.  2010-01-31 01:31:11

    Guregori: Witek akurat ma wolne, a co do ilosci informacji, to nigdy nie robilismy na ilosc. I nie mamy zwyczaju wstawiac wszystkiego co firmy przesylaja

  • 0

    17.  2010-01-31 13:15:11

    #16 - SirmarK , kamień z serca ,juz myślalem ze WitekT w ogóle nie pracuje - Uff:-)

  • 0

    18.  2010-01-31 17:37:52

    AT&T nadal blokuje rozmowy voip po 3G wczoraj prubowalismy, niestety...mowie o Iphone , natomiast n mojej e71 unlocked voip via 3G dziala bez problemow

Dodaj swoją opinię