Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone już nie taki ekskluzywny

iPhone już nie taki ekskluzywny

Q! 30 Września 2009 10:21

0 0

apple iphone 3gsPowoli kończą się czasy, kiedy to w danym kraju tylko jeden operator posiadał wyłączność na sprzedaż telefonów z logiem nadgryzionego jabłka. Kolejnym krajem, w którym to nastąpi, będzie Wielka Brytania - obok sieci O2, iPhone znajdzie się również w ofercie Orange, a wkrótce - także Vodafone.

Utrata wyłączności na sprzedaż iPhone'ów przez sieć O2 oznacza, że kończy się dwuletni okres żniw dla tego operatora. Wszystko dlatego, że od chwili wprowadzenia telefonu na rynek, czyli przed niewiele ponad dwoma laty, znajdował się on jedynie w ofercie O2. Dzięki temu sieci tej udawało się zgarnąć z tamtejszego rynku znaczną część klientów podpisujących umowę z operatorem i wyjść na prowadzenie, jeśli chodzi o ich łączną liczbę.

Jednak już wkrótce iPhone będzie dostępny u rywali O2 - Orange oraz Vodafone. Co to oznacza? Według analityków najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wojna cenowa. Wszystko dlatego, że w większości krajów, w których iPhone oferowany jest przez więcej niż jednego operatora - jego cena jest niższa, niż w krajach, gdzie dostępny jest on jedynie u jednego dostawcy.




Pozostaje jeszcze pytanie kiedy zakończy się wyłączność na iPhone'a na rodzimym rynku Apple? Obecnie w USA telefon ten jest dostępny jedynie w ofercie sieci AT&T, która to posiada wyłączność do przyszłego roku. Nie oznacza to jednak, że umowa ta zostanie przedłużona, a co więcej - że Apple nie zaoferuje wcześniej swojego urządzenia w konkurencyjnej sieci - Verizon Wireless.

Wiele zatem wskazuje, że w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większego poluzowania polityki sprzedażowej telefonów iPhone. Oznaczać to będzie spadek jego cen i wzrost popularności, co będzie tylko z pożytkiem dla jego ewentualnych użytkowników.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: digitaldaily.allthingsd.com, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    11.  2009-09-30 12:07:01

    widze problem jest ze zrozumieniem slowa 'exclusive', ktore w Polsce kojarzy sie z luksusem posiadania czegos, bycie w zamknietym kregu, a tymczasem w angielskim znaczy to mniej-wiecej posiadanie czegos na wylacznosc.

  • 0

    12.  2009-09-30 12:13:04

    thonka: w języku polskim to słowo ma praktycznie identyczne pole znaczeniowe...

  • 0

    13. ~Ozzy  2009-09-30 12:14:38  host: dsi135.neoplus.adsl.tpnet.pl

    thonka- wymienię Ci to co powinien mieć (prosty)telefon 3G- kamerka do wideokonferencji, aparat co najmniej 3 mpx i kompatybilność z innymi urządzeniami, a ten jabol tego nie ma, więc można go włożyć między Siemensa c35i i Motorolę v2288.

  • 0

    14. ~robbo2k  2009-09-30 12:14:56  host: prx01.tktelekom.pl

    Witek..... LG GD510 .... normalny telefon dla normalnych ludzi w wersji "ladowarki słonecznej tez jest" Podoba mi sie nawet,

  • 0

    15. ~hettman  2009-09-30 12:18:52  host: 78-105-50-20.zone3.bethere.co.uk

    @5Witek-ekskluzywnosc IP to pobozne zyczenie appla a IP na dzien dzisiejsz jest quasi snobistycznym produktem dla mas a dzieki typowemu m.in. dla USA owczemu pedowi i checi bycia "trendy" mamy taki "kwiatek" na rynku jak IP(moze opatentuje nowe wyrazenie-ifonizm :) ktorego sprzedaz nie da sie sklasyfikowac w/g zdrowego rozsadku.Niemniej Apple udalo sie stworzyc "precedens" jezeli chodzi o sposob sprzedazy/dostepnosci i zarobili swoje... niemniej telefon fajny

  • 0

    16. ~tajniak  2009-09-30 12:19:09  host: komp05.lo12.wroc.pl

    "ekskluzywny 1. «przeznaczony dla zamkniętej grupy osób» 2. «odgradzający się od ogółu albo od osób spoza pewnego kręgu» 3. «luksusowy, elegancki»" PWN

  • 0

    17.  2009-09-30 12:26:34

    @12 w jezyku polskim moze tak, w swiadomosci ludzi juz nie ;) dla przykladu przed chwila moj mlodszy brat po zerknieciu na tytul pytal sie wlasnie co takiego ekskluzywnego jest w iphonie ;)

  • 0

    18. ~despera  2009-09-30 12:29:16  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    17 - znaczek?

  • 0

    19.  2009-09-30 12:34:43

    @13 tak myslalem, ze wyznacznikiem dla wiekszosci jest kamerka do wideorozmow, z ktorej 99% uzytkownikow ani razu nie skorzysta podczas rozmowy, a juz transmisja danych to moze isc po gprs'ie. aparat 3mpix ma juz od wersji 3gs. co do komatybilnosci to pewnie chodzi Ci o bluetooth - tu fakt, bez hakowania nie da rady nic przeslac. nie zmienia to faktu, ze telefonem 3g jest od wersji nie innej, a wlasnie 3g. rownie dobrze moglbys napisac, ze nokia 6630 nie byla telefonem 3g, bo nie miala kamery do wideorozmow...

  • 0

    20. ~robbo2k  2009-09-30 12:46:19  host: prx01.tktelekom.pl

    @15 Nastepny co nie mial i nie rozumie skad sie wziala fascynacja ludzi iphonem. Nie zrozumiesz do czasu az nie dotkniesz.

  • 0

    21. ~hettman  2009-09-30 12:49:23  host: 78-105-50-20.zone3.bethere.co.uk

    @20-nastepny co nie potrafi czytac ze zrozumieniem...

  • 0

    22.  2009-09-30 13:02:15

    A on kiedykolwiek był ekskluzywny? Jakmoże być ekskluzywny towar produkowany masowo? Śmieszne...

  • 0

    23.  2009-09-30 13:13:28

    18@ lepiej bym tego nie ujal. Nic po za znaczkiem nie jest eksluzywne w telefonie ktory jest sredniej klasy, z ograniczonymi podstawowymi funkcjami jak bluetooth i kosztuje tyle ile sprzet z najwyzszej polki.

  • 0

    24.  2009-09-30 13:16:39

    o! nastepni ;) ktorzy potwierdzaja moja teze. wypowiedzi spod 22 i 23 potwierdza, ze w Polsce pojecie ekskluzywny w domysle tyczy sie glownie jakiegos typu luksusu ;)

  • 0

    25. ~Ozzy  2009-09-30 13:19:58  host: dsi135.neoplus.adsl.tpnet.pl

    19- tak, m.in. o bluetooth mi chodziło. Skąd takie dane, że 99% ludzi mających telefony z kamerką, np. SE k800i, Nokia n95, Samsung Omnia itd. nie korzysta z wideorozmów ? Wiadomo, że trzeba być w zasięgu UMTS,ale grubo przesadziłeś z taką stopą procentową.

  • 0

    26.  2009-09-30 13:29:05

    @25 zdecydowana wiekszosc posiadaczy telefonow z przednia kamera nie korzysta z wideorozmow i odstek ten bylby w Polsce pewnie o wiele wiekszy, gdyby nie play i wideorozmowy w ramach pakietu zlotowek tudziez darmowe miesiace wideorozmow w sieci. staram sie powiedziec, ze 3g jest glownie wykorzystywane jako nosnik danych, a nie wideorozmow. sam po sobie i moich znajomych wiem, ze wideorozmowy to margines.

  • 0

    27.  2009-09-30 14:28:31

    thonka - nie chodzi nawet o luksus - bo iPhone ani luksusowy ani wyjątkowy jest - nowość po prostu mająca coś, czego inne nie miały wcześniej - to samo można poweidzieć o Nokiach tych z wysuwaną "klapką" - ekskluzywne były? Miałem 7110 - jedyne co dobre w niej było to modem 14400 bps ;-) Poza tym większy ekran niż w 6110 którą miałem wcześniej. Ale niektórzy mówili o nim ekskluzywny. Dla mnie ekskluzywne jest to co dla wybranych ludzi się robi, co posiadają niektórzy (nie koniecznie "elita" - finansowa czy towarzyska) - nie liczę snobów bo to już nie jest eksluzywność ;-) A coś co jest masowo produkowane nigdy nie będzie dla mnie ekskluzywne, nawet jeśli polityka firmy idzie (stwarza takie wrażenie), że to towar eksluzywny bo jeden operator w karju to oferuje. Śmieszne, biorąc pod uwagę, ze chodzi tylko o kasę a prestiż się buduje zabiegami marketingowymi tylko - a w końcu i tak chodzi żeby jak najwięcej tego upchnąć na rynku.

  • 0

    28.  2009-09-30 14:46:46

    ~Ozzy - wszyscy których znam, którzy mają telefony z możliwością prowadzenia wideorozmów, jęsli już używali, to "dla zabawy" - do sprawdzenia jak to działa, niż dla faktycznej potrzeby. Skłaniam się wiec do twierdzenia, ze niemal wszyscy mają bo jest ale nie używają. Tak samo jak inne możliwości telefnów komókowych. To co jakaś nacja (Japończycy czy Koreańczycy) używa codziennie i bez czego nie mogą sie obejść, w innych krajach jest tak samo egzotyczne jak ich jedzenie - i odwrotnie. I od razu powiem, ze nie wynika to z faktu, że mają lub nie szybkie sieci telekomunikacyjne. Bo można by od razu zwrócić uwagę, że w Japonii ponad połowa ludzi żyje w miastach ponad 10-milionowych... I może być łyso mieszkańcom polskich "aglomeracji" - lokalni może i są "elitą" ale większe są dzielnice slumsów w 20-milonowych miastach Wschodu czy Brazylii niż największe polskie miasta ;-)

  • 0

    29. ~andy  2009-09-30 19:11:13  host: inet20909ng-3.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Niezła i trafiona prowokacja z tym tytułem. Większość komentujących aż się zacietrzewiła w udowadnianiu co to znaczy ekskluzywny...

  • 0

    30. ~Code  2009-09-30 22:35:26  host: 213.134.185.194

    Hehe przeciwnicy iPhone'a i zwolennicy interfejsów zbliżonych do bankomatowych do boju! Nie pozwolimy, by o telefonie o którym mamy pojęcie ze stron i gazet pisano dobrze, a nawet w ogóle!

Dodaj swoją opinię