Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone czwartej generacji będzie miał aparat 5 Mpix

iPhone czwartej generacji będzie miał aparat 5 Mpix

LuiN 24 Grudnia 2009 11:51

0 0

Jak podaje serwis unwiredview czwarta generacja telefonów Apple'a będzie mogła pochwalić się matrycami CMOS zbudowanymi z 5 mln pikseli. Premiera nowych iPhone'ów odbędzie się w okolicy czerwca, już w styczniu Apple pokaże za to swój tablet internetowy.

Komponenty do nowego iPhone'a tradycyjnie już wyprodukuje Foxconn. Układ optyczny i matrycę dostarczy firma OmniVision Technologies, która odpowiedzialna jest za produkcję także obecnych aparatów 3,2 Mpix dla iPhone'ów 3GS.

Tajwańskie źródła podają, że OmniVision spodziewa się sprzedaży Apple'owi 40-45 mln modułów fotograficznych w 2010 roku, co wskazywać może na jeszcze większe plany sprzedażowe Apple'a niż tegoroczne.




Drugą gorącą informacją jest przeciek o nowym, większym urządzeniu mobilnym, z ekranem o większej niż do tej pory rozdzielczości, którego premiera szykowana jest na styczeń 2010 roku. Najprawdopodobniej chodzi tu o zapowiadany od dłuższego czasu tablet Apple'a, choć na dobrą sprawę być może sprawa dotyczy jakiejś bardziej rozbudowanej wersji iPod-a touch.

Część producentów aplikacji na telefony i iPody Apple'a została poproszona o przystosowanie ich do nowych, większych rozdzielczości. Programy mają być użyte do demonstracji możliwości nowego produktu Apple'a jeszcze w styczniu 2010 roku. Tyle ile jest przecieków, tyle też wielkości ekranów można znaleźć - mówi się zarówno o 7, 10, jak i o 11 calach.

Źródło tekstu: unwiredview, wł     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 0

    28.  2009-12-24 19:58:27

    @25 Nokią z 5mpx? Powiem Ci lepiej. Widziałem zdjęcia zrobione SE W810i, telefonu z czasów, kiedy nikt nawet o Ajfonie nie myślał i kurczę, zdjęcia są lepsze niż w Ajfonie. I na przyszłość, zdjęcia porównuj na komputerze, a nie na ekranie dwóch różnych telefonów.

  • 0

    29.  2009-12-24 21:44:42

    Ad 25. Nie rozumie - jakie bzdury napisałem? Że od liczby pixeli ważniejsza jest fizyczna wielkość matrycy czy też jakość optyki? To jest bzdura? Nie odnosiłem się w swej wypowiedzi do zdjec z iPhona ale widziałem je no i jak na telefon to określam je jako średnie (tak mniej więcej jak mój Magic). Jak na telefon to starczy. Do zwykłej fotografii służą normalne aparaty fotograficzne (cyfrowe i tradycyjne) i jeszcze wiele lat sytuacja się nie zmieni. W dobrych warunkach oświetleniowych kilka modeli telefonów (np. Pixon12 czy N86) zrobi bardzo dobrej jakości zdjęcia ale gdy użyjemy lampy, przy wysokich ISO lub wykonując macro nie mają szans.

  • 0

    30. ~  2009-12-24 22:41:33  host: p08-11.opera-mini.net

    Do 29: no przesądzasz trochę. Zdjęcia z telefonu komórkowego już od 3MP z lampą błyskową też w miare dobrze wychodzą. Makro też. I to nawet nie w telefonach tylko z wyższej półki lecz nawet na takich starociach jak samsung D900i. Makro też w miare jest. Co do zdjęć w nocy to ze zwykłych aparatów cyfrowych zdjęcia nieraz wychodziły gorzej z 5-8MP. Jeśli chodzi o zdjęcia liczą się też inne rzeczy

  • 0

    31.  2009-12-24 23:45:52

    Ad. 30. Dobrze, że napisałeś "w miarę" ;)

  • 0

    32.  2009-12-24 23:53:35

    "Czwartej generacji iPhone będzie miał aparat 5 Mpix" ... i lampę ksenon ma się rozumieć? ;]

  • 0

    33. ~  2009-12-25 00:55:45  host: v13-01.opera-mini.net

    Zdziwienie ze 3Mpxelowe 2-3letnie telefony robia czesto lepsze zdjecia niz obecne 5Mpx wzwyz jest dla mnie o tyle dziwne ze przeciez ich matryce bardziej szumia a puste pixele trzeba interpolowac co zwykle tworzy taki "nalot komputerowej animacji" jak w filmowych komputerowych efektach specjalnych. To juz doskonale bylo widac jak wchodzily 100Hz CRT. Obraz moze i mniej migotal ale byl sztuczny. Zreszta za cale podsumowanie niech posluzy ze jak bylem przy Gwiazdce w markecie to obok cyfrowej 15MPxelowej lustrzanki Canona za niecale 3kawalki z obiektywem wielkosci piesci stala inna, bodajze Eos, za 4.5kawalka z obiektywem wielkosci dwoch piesci i tylko 12MPxelami. Ciekawe dlaczego :-)

  • 0

    34.  2009-12-25 01:50:29

    wielkość matrycy, ilość pixeli... a o jasności obiektywu słyszeliście?!? kiedyś to pisałem ale jeszcze raz to zrobię. mam aparacik z 10Mpx matrycą a foty i tak robię na 6Mpx. ostatnio przy jasnym obiektywie zrobiłem kilka na 2 Mpx i wyszły super. wielkość matrycy ma znaczenie a wielkość to nie ilość pixeli. w telu mam 3,2 i w dzień super a jak się zrobi ciemno to dupa. 3,2 na tela jest spoko.

  • 0

    35. ~  2009-12-25 08:20:26  host: v09-08.opera-mini.net

    Znaczenie ma rozdzielczosc Szkla obiektywu. Co z tego ze masz 12Mpix jak dwie linie odlegle o centymetr robia ci jedna kreske. To szklo ma najwieksze znaczenie. Potem dopiero czulosc i gestosc elementow na matrycy czyli jej wielkosc fizyczna. Potem zas dopiero liczba elementow swiatloczulych

  • 0

    36.  2009-12-25 09:13:59

    Ad 34. Masz 100% - jasnośc obiektywu to bardzo ważna sprawa. Jak ten parametr przedstawia się w aparatach w telefonach choćby takich jak iPhone?

  • 0

    37. ~jasność tak!  2009-12-25 09:42:42  host: 82.177.163.12

    bender jasność obiektywu to faktycznie jeden z ważniejszych parametrów aaaale kto by se tym tyłek zawracał. Ważne ile ma megapixeli...

  • 0

    38. ~wilku  2009-12-25 11:39:46  host: host-89-231-54-117.wroclaw.mm.pl

    Ja bym kupil ale mnie nie stac . Foxconn sie przenosi do Łodzi zamiast Della i słyszałem ze tu Iphony maja robic ale to moze plotka

  • 0

    39. ~Fx  2009-12-25 11:44:50  host: 212.122.223.67

    5 mln? I zapewne pojawi się za rok lub 2 lata...wtedy to już nawet jakieś badziewne myphone'y z biedronki (sklepu dla uchodźców) będą miały 5 MPix...a Samsung i Sony Ericsson oraz HTC - jedyni poważni gracze na rynku to już wejdą w 2x MPix więc....nie ma się czym chwalić...ani czym dziwić bo ajfon to telefon dla niedowartościowanych debilnych dzieciaczków ;] Owned!

  • 0

    40. ~wilku  2009-12-25 11:59:47  host: host-89-231-54-117.wroclaw.mm.pl

    39- moga sobie dac nawet i "pińcet" megapixeli ale co ci da obiektyw wielkosci łebka od szpilki ?

  • 0

    41.  2009-12-25 13:45:40

    @39 to raczej aparty 6 czy 12 mpx w telefonach są dla niedowartościowanych debilnych dzieciaczków

  • 0

    42. ~edek  2009-12-25 15:34:55  host: 83-238-228-106.adsl.inetia.pl

    Liczy sie glownie wielkosc matrycy oraz uklady przetwarzajace tj ich oprogramowanie.

  • 0

    43. ~WiateR  2009-12-25 17:38:28  host: 94.254.183.47

    @39 - Bzdury piszesz. iPhone, HTC, Samsung i SE robią urządzenia dla zupełnie innych odbiorców. Nie dla dzieciaczków jest iPhone ale dla użytkownika, który potrzebuje czegoś więcej niż telefonu ale nie mobilnego biura, od tego jest HTC. Samsung i SE to znów zupełnie inna półka - oni tworzą bardzo zróżnicowane modele, od urządzeń dla zupełnie szarego zjadacza chleba po urządzenie dla geek'a czy biznesmana...

  • 0

    44.  2009-12-25 22:26:58

    @36. nie jestem aż tak w temacie jasności obiektywu w telu, ale biorąc pod uwagę to, że soczewka jest plastikowa i "obiektyw" ma jakieś 3 mm sądzę, że jasność jest marna. sama plastikowa soczewka daje straty a do tego... może inaczej weź kartkę papieru i zrób w niej dwa otwory, jeden o średnicy 3mm następny o śred. 37 mm. popatrz przez większy a następnie nie zamykaj oka ale je przymknij i popatrz przez mniejszy. wnioski same wyjdą.

  • 0

    45. ~impassive  2009-12-26 09:50:53  host: ip-89-174-122-198.multimo.pl

    35. Rozdzielczość szkła? Buahahahahahaha!!!

  • 0

    46.  2009-12-26 12:43:37

    ha! fotografia i jej zagadnienia na www.fotopolis.pl

  • 0

    47. ~tomaszek  2009-12-26 23:04:54  host: unregister006160097217.c160.msk.pl

    Kolejny telefon który: nie będzie do dzwonienia (słaba jakość - s tym zrobią w 10 generacji więc trzeba poczekać); słaba jakość zdjęć (ta sama firma postawmy + albo lepiej wydłubmy sobie oczy); oprogramowanie (trzeba było czekać 3 generacje może 4 wprowadzi kropkę, ale polityka firmy i tak dla...). Reasumując dla kogo ten telefon WiateR? dla osób które się kompletnie nie znają bo ładnie wygląda albo dla kolejnych którzy skoro wydali 1.5k to będą zachwalali pod niebiosa. Miejmy nadzieję że ten przynajmniej będzie miał przyzwoitą jakość rozmów (nie porównując do mojego dziadka hp 6515 który mimo wieku oferuje więcej niż IhPhone

Dodaj swoją opinię