Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości iPhone 4 kontra lustrzanka

iPhone 4 kontra lustrzanka

LuiN 5 Lipca 2010 18:37

0 0

apple iphone 4 Właściciel blogu Take Zer0 przygotował ciekawy film porównujący możliwości filmowe lustrzanki Canon 7D i telefonu Apple iPhone 4.

Autor filmu przykleił iPhone'a do lustrzanki i w ten sposób nagrywał te same ujęcia w tym samym czasie. Canon 7D to jeden z lepszych aparatów fotograficznych gdy chodzi rejestrowanie filmów, stąd też dziwić może dość przeciętne wideo z niego umieszczone w porównaniu. To jednak był pełny automat, bez korekty ekspozycji czy nawet zabawy manualnym ostrzeniem.

Również sam autor filmu zaznacza, że materiał ma dość orientacyjny charakter. Film z iPhone'a 4 (ostrzony funkcją touch-focus) jest nieco przepalony, ale tak poza tym bardzo dobry jakościowo jak na telefon. Film najlepiej oglądać jest w jakości HD, bezpośrednio w serwisie Vimeo.






Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Take Zer0, wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    15.  2010-07-05 22:23:28

    13, fotografik D700 - czyli tylko w PL-u. 14, orson_dzi - a Ty do czego byś porównywał możliwości wideo telefonu?

  • 1

    16.  2010-07-05 22:27:03

    Piekne. A teraz prosze o to samo w pomieszczeniu i wieczorem. Nie wspomne o przepalonych kolorach na i4, choc oczywscie to detal - to ponoc telefon, a nie kamera.

  • 0

    17.  2010-07-05 22:42:43

    BTW: pomijajac te bajeczki to http://pclab.pl/news42375.html

  • 0

    18.  2010-07-05 23:04:12

    @15 - Nie no ale żeby tak powiedzmy nawet i te trzy-cztery lata temu powiedzieć komuś o takim porównaniu, to popatrzyłby jak na idiote ;) . Samo zdanie głupio brzmi, że porównanie telefonu z aparatem pod względem filmów.

  • 0

    19.  2010-07-05 23:11:56

    Maja poprawic te przeswietlenia w kiepskich warunkach swiatla... coz, kolejny bug do naprawy, moze juz posprzataja po sobie zanim telefon dojdzie do Polski ;)

  • 1

    20. ~wafelek  2010-07-05 23:35:49  host: nat0-waw.rtr.bait.pl

    He he he ... różnica jest DRAMATYCZNA. Spróbujcie sobie pokręcić film w cieniu, albo w gorszych warunkach oświetleniowych... Mogę przygotować taki filmik, gdzie iphone będzie ciemną dziurą, a na Canonie 5d ii będzie full color i super dźwięk... Ech, debilizmy

  • 0

    21.  2010-07-05 23:50:51

    Luin - ten artykuł moim zdaniem to Twój największy niewypał. Wystarczy dokładnie porównać obrazy aby zauważyć, że video z lustrzanki jest jednak dużo lepsze jeśli chodzi o odwzorowanie szczegółów i zakres tonalny. Poza tym piszesz: "Canon 7D to jeden z lepszych aparatów fotograficznych gdy chodzi rejestrowanie filmów, stąd też dziwić może dość przeciętne wideo z niego umieszczone w porównaniu" i w tym momencie powinieneś troszkę być bardziej dociekliwy jako dziennikarz a tym samym poważnie zastanowić się dlaczego video z Canona 7D jest "dość przeciętne". Niestety, ale Twoje wytłumaczenie też jest dość przeciętne: "To jednak był pełny automat, bez korekty ekspozycji czy nawet zabawy manualnym ostrzeniem". Problem jakości obrazu z Canona 7D wynika z RZEZI danych jaką przeszedł plik video!!! W Canonie 7D przy zapisie HD rozmiar pliku wynosi ok. 330MB przy zapisie 1 minuty. Natomiast rozmiar pliku zamieszczonego na Vimeo to jedynie 21,5MB dla klipu 1 min 23 sek. z obrazem z dwóch urządzeń. Nie muszę chyba pisać, że ze względu na prawie 4 krotnie większą rozdzielczość matrycy w 7D oraz większe możliwości w rejestracji detali obrazu plik wynikowy będzie zdecydowanie większy a co za tym idzie musi być zdecydowanie bardziej skompresowany! Kolejna sprawa, którą już poruszyli koledzy kilka postów wyżej to fakt, że zakaz fotografowania w muzeach został wpisany do Rejestru Klauzul Niedozwolonych pod pozycją 1945. Wyrok w tej sprawie zapadł 5 marca 2010r a wpis do rejestru został dokonany 25 maja 2010r.

  • 0

    23.  2010-07-06 01:13:44

    Robo zuprlnie nie rozumiem Twojego oburzenia. Przeciez caly news to jedno wielkie trabienie, ze nawet autor filmu podkresla orientacyjny charakter filmu. Wiem jakie mozliwosci ma 7D i w zaden sposob nie chce mu ujmowac czegokokwiek. Co zas chodzi o zdjecia w muzeach, to poza Polska musialem placic jeszcze w tym roku i mimo wszystko sens dobrego wideo w telefonie w takich sytuacjach sie broni.

  • 0

    24.  2010-07-06 01:25:17

    Luin - nie jestem oburzony. Uważam jednak, że przed publikacją tego newsa powinieneś jednak zastanowić się nad jego treścią, tym bardziej, że (jak sam napisałeś) wiesz jakie możliwości ma 7D. Poza tym, z mojego zagranicznego doświadczenia wynika, że problemów z robieniem zdjęć BEZ UŻYCIA LAMPY BŁYSKOWEJ w większości muzeów nie ma.

  • 0

    25.  2010-07-06 01:46:53

    Robo, spotkalem sie nawet z oplatami za lustrzanki, podczas gdy kompakt byl dozwolony;) Takze nawet nie o lampe mi chodzilo.

  • 0

    26.  2010-07-06 02:03:48

    Luin - nie rób z wyjątków reguły! A wracając do tematu artykułu nadal zastanawian się po diabła taki news, skoro sam napisałeś: "Przeciez caly news to jedno wielkie trabienie, ze nawet autor filmu podkresla orientacyjny charakter filmu"?

  • 2

    27.  2010-07-06 09:36:29

    Robo masz racje. News cóż skoro to nie jest profesjonalne porórnanie i jest wiele nie wiadomych, trochę nie ma sensu nic nie wnosi, niczego się nie dowiedziałem no może że jakiś koleś przyczepił swojego iphona do aparatu i z nim pobiegał. Czy to jest ciekawe hm ..... każdego co innego kręci. Bo dzień bez news-a iphona u was to chyba dzień stracony.

  • 0

    28.  2010-07-06 10:27:35

    Weźcie wyluzujcie z tym newsem... Nie umiecie podejść do pewnych rzeczy z dystansem? Samo porównanie nie jest aż tak bardzo oderwane od rzeczywistości - prawda jest taka, że ani Canon, ani iPhone nie jest profesjonalną kamerą - w obu przypadkach porównywane są DODATKOWE możliwości, poza podstawowymi (Canon - zdjęcia, iPhone - rozmowy i net).

  • -3

    29. ~Octopus  2010-07-06 12:11:30  host: 82-210-131-229.home.aster.pl

    Ciekawe zestawienie , telefon i aparat. Co czeka nas w przyszłości ? Czy telefony jednak wyprzedzą aparaty? Teraz nie ..ale za kilka lat..

  • 2

    30.  2010-07-06 13:45:33

    Octopus, nie wydaje mi się, aby najlepsze aparaty w telefonach były w stanie przegonić w jakością obrazu nawet aparaty kompaktowe ze średniej i wyższej półki. Ograniczeniem jest wielkość matrycy, która jeśli by nawet urosła to wymagałby opowiedniej optyki a z kolei jej rozmiary mogłby być już nieakceptowane przez użytkowników telefonów. Do tego dochodzą koszty, a co najważniejsze pewnych zjawisk optycznych i tak nie da się przeskoczyć. Mam tu na myśli między innymi limit dyfrakcyjny, który wprowadza dość duże ograniczenia szczególnie przy malutkich matrycach.

  • 0

    31.  2010-07-06 14:17:29

    a dla mnie ta informacja jest przydatna, autor tekstu pokazał tylko, że można z powodzeniem kręcić niezłe filmy telefonem, a dla mnie to juz jest np.przydatna informacja, wolę nosić w muzeum jedno urządzenie, niż pilnować dwóch.Nie ukrywajmy, większosc zdjęć czy filmów robionych fonem trafia do netu, nie jest drukowana, a na necie to czy masz 3,2 czy 5Mp to dla laika bez znaczenia.

  • -2

    32. ~Mirek Wirek  2010-07-06 14:59:19  host: 178.56.6.128

    A jakie obiektywy mogę podłączyć do iPhone'a?

  • 0

    33. ~max  2010-07-06 18:03:12  host: 213-238-75-187.adsl.inetia.pl

    OT.: Odnośnie zdjęć czy filmów w muzeach, to obecnie coraz częściej spotkać można takie odjazdy, wejście do muzeum 3 euro, foto lub kamera 10 euro. A co do news'a uważam że porównanie mija się z celem.

  • 0

    34. ~karol  2010-07-07 17:30:23  host: 178.182.74.212.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Na tym wideo nagranie z iPhone nie wygląda źle jednak niektóre filmiki na youtube pokazują ułomności sprzętu w różnych sytuacjach oświetleniowych poza tym dość często przycina obraz przy niektórych filmikach które oglądałem. Jeszcze trochę trzeba poczekać na dobre wideo z telefonu.

  • 0

    35. ~SS  2010-07-08 10:59:05  host: ivm226.internetdsl.tpnet.pl

    Zauważcie że na iPhone więcej widać, tzn obiektyw łapie szerszy kąt co jest zaletą :)

Dodaj swoją opinię