Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Inwestorzy Nokii tracą cierpliwość. Windows Phone to za mało

Inwestorzy Nokii tracą cierpliwość. Windows Phone to za mało

LuiN 10 Maja 2013 14:31

9 0

Bezgraniczna miłość Nokii do Windows Phone stoi pod znakiem zapytania. Inwestorzy rozliczają szefa Nokii, Stephena Elopa z ostatnich dwóch lat romansu firmy z Microsoftem. Pytają o plan B.

Przejście Nokii z Symbiana na Windows Phone miało potrwać dwa lata. Okres ten właśnie się zakończył i przyszedł czas na podsumowania. Owszem, sprzedaż Lumii rośnie, nadal jednak wygląda mizernie w porównaniu sprzedaży smartfonów Samsunga i Apple'a. W międzyczasie spadła też sprzedaż tradycyjnych telefonów Nokii.

W czasie dorocznego spotkania akcjonariuszy, inwestorzy zaapelowali by Stephen Elop ponownie rozważył swoją decyzję dotyczącą porzucenia innych platform na rzecz Windows Phone i wybrał inną drogę. Warto w tym miejscu podkreślić, że cierpliwość akcjonariuszy i tak była olbrzymia. Od 2000 roku cena akcji Nokii spadła z 65 euro do... 2,72 euro.

Szef Nokii jest jednak nieugięty i uparcie twierdzi, że w czasie wojny ekosystemów skoncentrowanie się na jednej platformie pozwoli firmie na lepsze konkurowanie z Samsungiem i całym androidowym rynkiem.

Juha Varis, starszy menadżer portfela w Danske Capital, udziałowcy Nokii, powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że Stephen Elop nie ma już nowych pomysłów i los firmy jest teraz w rękach Windows Phone. Upór Elopa negatywnie oceniają też analitycy. Magnus Rehle z firmy doradczej Greenwich Consulting powiedział o Elopie tak: Udało mu się zmniejszyć koszty, ale nie w celu zwiększenia udziału w rynku. Może Nokia wróci do Google'a i powie, że też chce postawić na Androida - nawet jeśli będzie to bolało. Microsoft miał już swoje szanse, ale ich nie wykorzystał.




Z kolei analityk firmy Morningstar, Bian Colello sposobów na przetrwanie Nokii, która ma obecnie zaledwie 5% rynku smartfonów szukałby gdzieś indziej. Jego zdaniem Nokia nie powinna za wszelką cenę próbować walczyć z Applem czy Samsungiem w kategorii urządzeń z najwyższej półki, lecz powinna skupić się na średniej półce. Chodzi o urządzenia za 300 dolarów zamiast tych za 600 dolarów. To właśnie po takich modeli szukać będą klienci w krajach rozwijających się i ci, którzy wybierają swój pierwszy telefon.

Przy przegranej bitwie z Applem i Samsungiem w kategorii highendów oraz olbrzymiej konkurencji ze strony chińskich producentów w kategorii najtańszych telefonów, celowanie w średnią półkę wydaje się całkiem logiczne. Nokia już zaprezentowała postawioną od nowa platformę Asha, o bardziej niż do tej pory smartfonowym charakterze i cenach telefonów zaczynających się od 99 dolarów. Serwisy internetowe nie szczędziły komplementów Nokii Asha 501, a to dopiero początek - Elop zapowiedział kolejne modele w najbliższym czasie.

Zobacz: Maleńka Nokia Asha 501 ze świetną baterią

Czy Nokia powinna zacząć produkować smartfony z innymi systemami niż Windows Phone?

Zdecydowanie tak
70.26%
Raczej tak
9.63%
Niczego by to nie zmieniło
3.92%
Raczej nie
6.56%
Zdecydowanie nie
6.56%
Nie mam zdania
3.07%

Wszystkich głosujących: 945



Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:

Tagi: android | nokia | stephen elop

w sumie: 77
  • 0

    59. ~Octopus  2013-05-11 22:15:11  host: host-37-190-154-115.dynamic.mm.pl

    "że w czasie wojny ekosystemów " - nie ma czegoś takiego .. proponuję sięgnąć do literatury ..

  • 0

    60. ~hopla  2013-05-11 23:56:30  host: host-119-160.mt.pl

    @57 super. To widzę już kto sponsoruje Twoją emeryturę a raczej kto miał sponsorować ale z pracy wyleciałeś ... To, że wszystko przenosi się do Azji czy nawet teraz do Afryki jest spowodowane tym, że koncerny chcą zarabiać jak najwięcej mając jak najtańszą siłę roboczą i tego nie zmienią konsumenci. Teoretycznie konsument może wybrać droższą, wyprodukowaną rzecz w Europie ale prawda jest taka, że większość społeczeństwa Europy wcale nie jest taka bogata jak kreuje się ją w mediach. Teraz światem rządzą koncerny ( i to one decydują gdzie będą coś produkować, żeby jak najwięcej zarobić) a nie rządy państw, dysponujące mniejszymi budżetami od owych koncernów. Polecam wszystkim zagłębić się w ten temat :)

  • 2

    61.  2013-05-12 00:46:05

    "@51 2013-05-11 09:29:05 host: 89-71-92-54.dynamic.chello.pl Jak skończycie szkoły to zrozumiecie, że kupowanie szajsungów i play na kartę zabiera zatrudnienie młodym w Europie. Ci co nie mogą znaleźć pracy mogą teraz podziękować telepolis za promowanie Samsunga. " A HTC, LG, Samsung i Apple to gdzie projektują ? Nokia z lidera spadła na pozycję outsidera i to na własne życzenie. Powinna wypuszczać tańsze i średnie telefony w starym stylu, ale nie jakieś modele jak sprzed 15 lat bez aparatu, bez internetu, tylko solidne, ale niezbyt drogie odpowiedniki E51, E72, N82...sporo ludzi, często dorosłych nie chciało i nadal wolałoby coś ciekawego w przyzwoitej cenie, ale nie w stylu Solida ;) Nokia powinna mieć jakiś wybór, alternatywę. Jeśli nie Symbiana to coś innego. Przecież mogli obok Windows Phone mieć MeeGo albo Adka. Skoro uśmiercili jeden system to powinni automatycznie (bo wiedzieli to wcześniej) mieć coś poza WP. Przecież gdyby Belle wyszło wcześniej lub było dalej rozwijane czy w jego miejsce pojawił się MeeGo/Android to sytuacja firmy była by na pewno bezpieczniejsza. Nawet jeżeli system Microsoftu będzie dalej rósł to i tak nie daje to szans na wyprzedzenie Apple i Samsunga, a nawet z LG, HTC, ZTE, Huawei będzie problem. Bo o ile ten WP urośnie...i jak szybko ? Przecież zanim ten system dobije do 20, 30, 40 rynku to może być już inna epoka w komunikacji, telefonach, internecie. I co Nokia zgarnie wszystko w WP ? Przecież wtedy Samsung, LG, ZTE itp. silniej tam uderzą, bo dzisiaj olewają ten system, wtedy Nokii będzie znacznie trudnej z jednym systemem. Dlaczego nie mogli dalej rozwijać Symbiana (bo został skazany na śmierć na długo przed 808) i dołożyć WP ? Albo WP i Andek, WP i MeeGo ?

  • 2

    62.  2013-05-12 00:50:11

    Przecież mogli zrobić cokolwiek poza decyzją o wypuszczeniu telefonów z Windwos Phone. I teraz te Lumie często są jakieś dziwne bo, a to aparat w topowym modelu dobry, ale wiemy że była 808 i można było wycisnąć więcej, a to nie ma radia czy czegoś innego...taka dziwna polityka. No i marketing...tutaj Nokia trochę leży, bo Elop nie wiem w jakim stopniu za to odpowiada, ale jakby widać mentalność Microsotfu, tj. "niezagrożonego" lidera w systemach na PC dla przeciętnego usera, ale...Skoro Nokia traciła, skoro rósł Apple, Samsung, Android, to trzeba było poprawić marketing (sławna wpadka w reklamie, oczywiście każdy koloryzuje, ale to było tak głupie :P), a WP nie dość że sam w sobie miał problemy to jeszcze było nieudolnie reklamowany, promowany. Jak Nokia mogła być tak naiwna, przecież WP w USA nie istniał i nadal ma mały udział, dla takiej firmy powinna się liczyć walka o powrót do swojej świetności, a nie mozolne, w ślimaczym tempie wdrapywanie się...a szczytu nie widać. Nikt nie życzy źle tej firmie, raczej człowiek się zastanawia gdzie była rada nadzorcza, zarząd, udziałowcy..czemu w ogóle zgodzili się na ryzyko jednego systemu (takiego z małym udziałem, który nie był przełomowy żeby nagle skoczyło z 2 do 20%..), dlaczego nie zażądali od razu drugiej linii z czymś innym. Niech sobie Nokia i WP rosną, ale w ramach zdrowego rozsądku powinni mieć coś tak na wszelki wypadek, szkoda byłoby gdyby MS czy inna firmą przejęła Nokie...bo zrobią to tylko dla patentów, a nie dla rozwoju firmy ;) Tylko czy nie jest za późno czy da się wejść dzisiaj w coś innego i zdobyć z tym 3 miejsce (np. z Andkiem/MeeGo) + WP, czy do tego nie trzeba wywalić Elopa...

  • 1

    63. ~  2013-05-12 10:40:38  host: 87-205-130-52.adsl.inetia.pl

    @61 bo warunkiem korzystania z "cudnego" WP od MS było wyzbycie się MeeGoo oraz Symbiana Belle. Gdyby te dwa systemy dziś byłu obecne to miały 2 lub nawet 3 razy tyle udziału w rynku co WP. :-)

  • 1

    64. ~  2013-05-12 10:49:29  host: 87-205-130-52.adsl.inetia.pl

    Gdyby MeeGoo był rozwijany do dziś, to Nokia miała by świetny system i mogła by robić co chce, a tak ma to co widzimy- system bardziej ograniczony i zamknięty niż iOS, a to właśnie z powodu ograniczeń iOS'a miedzy innymi ludzie zlewają iPhona. Nokia chyba myślała, że setki mln $ na reklamy od MS zdziałają cuda, lecz na szczęście ludziki zaczynają myśleć.

  • 0

    65. ~tata  2013-05-12 11:01:05  host: apn-95-40-74-150.dynamic.gprs.plus.pl

    Wiele lat temu gdy Nokia masowo tlukla swoje sztandarowe telefony na symbianie my z wypiekami na twarzy oczekiwalismy nowosci HTC na Windowsie.Dzis mamy powtorke z histori.

  • 1

    66. ~Kaz  2013-05-12 12:52:18  host: user-94-254-198-147.play-internet.pl

    Mój 15 letni syn po kilku Androidach dał szansę Windowsowi jeszcze w wersji 7.5 Wytrzymał jakieś 7 miesięcy i się poddał. Teraz nie chce słyszeć o żadnym Windowsie. Nawet 920 nie zrobiła na nim żadnego wrażenia. Myślę, że bezpowrotnie stracili klienta.

  • 0

    67. ~...  2013-05-12 14:31:57  host: 87.204.172.197

    Ho, ho, ho. Ależ się obudzili, cóż za refleks.

  • 1

    68.  2013-05-12 15:02:39

    *******pacman: Te Sheriff - podziękuj EKOLOGOM i POLITYKOM tzw. eurkokołchozu, że w europie koszty produkcji są drogie i wszystkim poza europejskim producentom opłaca się cokolwiek produkować za rozsądne pieniądze. A ty chcesz zmusić coraz biedniejsze społeczeństwo (szczególnie w Polsce), żeby przepłacało za telefon tylko dlatego że jest produkowany w europie ? Niemcowi pogadaj albo Norwegowi, Szwajcarowi, Angolowi - oni zarabiają jeszcze normalne pieniądze, a nie wydziwiasz do 80% społeczeństwa w Polsce które kupuje to na co ich stać po prostu. Masz kase ? Dobrze zarabiasz ? odniosłeś sukces zawodowy ? - to kupuj sobie nokie nawet za 10 tyś. złotych - twoja sprawa, jak dla mnie możesz się nawet banknotami podcierać, jak cię na to stać - ale nie gadaj farmazonów typu (kupuje tylko europejskie produkty) ludziom których na to nie stać, a też chcą mieć coś fajnego - niekoniecznie "przereklamowanej marki - w stylu NOkia" .

  • 1

    69.  2013-05-12 15:13:32

    pacman : Według Ciebie TELEPOLIS przyczyniło się do kryzysu i bezrobocia ?? :D:D:D:D:D:D co za kolo .... idź się pobaw telefonem... bo o ekonomii to ty pojęcia najmniejszego widzę nie masz... Z drugiej strony, gratuluję TELEPOLIS, nie wiedziałem że ma aż taki wpływ na Europejską Gospodarkę :D:D:D:D:D i bezrobocie w Polsce. Witek - napisz jakiś artykuł, który przepędzi cały kryzys z Europy i Polski raz na zawsze, co Ci szkodzi machnąć parę zdań, cały naród łącznie ze mną i na pewno z "pacmanem" będzie wdzięczny i szczęśliwy :P

  • -1

    70. ~...  2013-05-12 15:22:17  host: 87.204.172.197

    @Jo nie masz pojęcia o czym piszesz. Kryzys w dziejszej UE jest efektem działąń rządu USA, który tak wpłynął na gospodarkę, iż bardziej opłaca sie produkować w Chinach, aniżeli w np. Francji. Myślisz, że Chiny stały sie potęgą bo tak im się chciało? Nie. Stały się bo im pozwolono. Na szczęscie (o ile to jakieś szczęscie) chciwi durnie nie przewidzieli, że to jest gilotyna także na ich głowy.

  • 0

    71. ~  2013-05-12 15:34:35  host: v48-10.opera-mini.net

    JO. Pacman cytował nr 51.

  • 1

    72.  2013-05-12 15:36:10

    USA misiaczku, jest bankrutem - poczytaj może jakie ma zadłużenie, i u kogo ? Wpisz w google proszę, i potem podyskutujemy. Nie tak dawno temu USA chciało powstrzymać import towarów z Chin (chcieli wprowadzić jakieś obostrzenia w prawie dot. importu), dokładnie tydzień może dwa po tym jak pojawiła się ta informacja w telewizji, doszło do spotkania na linii Rosja - Chiny - tematem rozmów była możliwość rozliczania się w stosunkach handlowych miedzy tymi dwoma krajami w walucie innej niż dolar - zgadnij proszę teraz czy gdy wieść o tym poszła w "eter" senat USA przegłosował ustawę dot. ograniczenia importu towarów z Chin ? Sorry winetou - w świecie w którym obecnie żyjemy, nie ma dyżurnego winnego, na którego można zwalić wszystkie niepowodzenia, ale moim zdaniem to sama Europa głównie przyczyniła się do kryzysu w jej granicach - doprowadzając do "rządu biurokratów" , " pseudoekologów " i ludzi którzy zamiast zajmować miejsca w parlamentach i rządach powinni już dawno odsiadywać długoletnie wyroki w więzieniu - niestety ze względu na sprawowane funkcje i kasę którą posiadają, są ponad prawem, i możemy im nagwizdać za przeproszeniem.

  • 1

    73.  2013-05-12 15:43:44

    ~... : w chwili obecnej to sobie może wpływać co najwyżej na Irak i Afganistan, o ile Rosja i Chiny się na to zgodzą, dlaczego nie interweniuja w np. w Syrii ? zastanowiłeś się ? Mimo tego że już tyle osób już tam zginęło, mimo użycia broni chemicznej..... podpowiem Ci... bo Ruscy i Chińczyki im nie pozwalają - a z jakiego powodu ? Bo mają w tym biznes - ten kraj to ich strefa wpływów, tak samo jak Irak jest pod strefą wpływu USA.

  • 0

    74.  2013-05-12 15:45:35

    **** 71. UPS - SORKI MASZ RACJĘ, PRZEPROSINKI DLA PACMANA ODE MNIE :) DUŻYMI LITERAMI ;)

  • 0

    75. ~...  2013-05-12 23:28:54  host: 87.204.172.197

    @Jo nie jestem twoim "misiaczkiem", dla twojej informacji preferuję kobiety, a nie ciepłych "kolegów". Czytając twoje wypociny stwieram ponownie: nie masz pojęcia o czym piesz. Ja rozumiem, że nie potrafisz jednoczesnie przyjąć do wiadomości dwóch - pozornie! - przeciwstawiających sie informacji (to typowe), czyli: USA są bankrutem (bo są) i USA rozgrywają współczesna pseudoekonomię (bo rozgrywają) - a raczej nie tyle USA, a ci którzy rządzą poprzez ten kraj. Wyobraź sobie, iż obie możliwości mogą koegzystować obok siebie, co ma zresztą miejsce. UE od momentu powstania jest nr 1 na liście wrogów "prawdziwej demokracji" nie tylko ekonomicznie ale i militarnie. Tak, pamiętam wypowiedź z końca lat 90tych wysokiego urzędnika CIA (albo WH, dawno to już), który chlapnął, cytujęz pamięci "Europa Zachodnia jest dla nas największym zagrożeniem" - nie byłe ZSRR, nie Korea, nie Kanada ale UE. Stąd USA zainwestowały w Chiny, tak aby odciągnąc gotówkę z UE co się zresztą w 99% udało. Tylko sami pod bokiem wychodowali sobie potwora, potwora który niedługo odgryzie im jak nie głowę to co najmniej ręke i nogę. Ale co ty możesz o tym wiedzieć...

  • 0

    76. ~...  2013-05-12 23:30:14  host: 87.204.172.197

    @Jo co do Syrii to rozbawiłeś mnie totalnie. Nie, mistrzu z TV, ty autentycznie nie masz pojęcia co się dzieje...

  • 0

    77. ~  2013-05-13 01:31:34  host: v55-08.opera-mini.net

    75 masz malo wiedzy ale duzo fantazji.

  • 0

    78. ~...  2013-05-13 09:40:26  host: 178-37-141-123.adsl.inetia.pl

    @77 ...powiedział anonimek internetowy, podkulił ogon i zniknał.

Dodaj swoją opinię