Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internetowa klęska Polski

Internetowa klęska Polski

LuiN 2 Października 2008 09:49

0 0

internet szerokopasmowy wykresPolska ma jeden z najniższych w całej Unii Europejskiej wskaźników dostępu do szerokopasmowego Internetu - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską. Wykluczenie cyfrowe grozi blisko 40%. Polaków, podczas gdy średnia unijna to zaledwie siedem procent. Gorzej niż u nas jest jedynie w Rumunii - czytamy w Dzienniku.

Najgorsza sytuacja panuje na terenach wiejskich, gdzie dostępu do szerokopasmowych łączy nie ma blisko 60% ludności. Dla porównania w najlepiej zinternetyzowanych Belgii i Danii, dostęp do sieci ma 100%. mieszkańców. Nie oznacza to, że wszyscy Belgowie i Duńczycy z niej korzystają, ale że każdy obywatel tych krajów ma możliwość podłączenia się do Internetu szerokopasmowego.




Tymczasem w Polsce korzysta z niej tylko nieco ponad osiem procent mieszkańców. Pod tym względem też jesteśmy na końcu stawki. Gorszy wynik, z odsetkiem 7,6%, ma pod tym względem jedynie Bułgaria. W drugim kwartale 2008 r. w całym kraju przybyło jedynie trochę ponad 113 tys. szybkich łączy internetowych. To najwolniejszy wzrost od ponad dwóch lat.

W efekcie dziś mamy niecałe 5 milionów szybkich łączy. Komisja Europejska zapowiada, że do 2010 roku szerokopasmowy dostęp do sieci zostanie wpisany do unijnej dyrektywy o usługach powszechnych. Gdy to nastąpi, państwa Unii w tym Polska zostaną zobowiązane do zagwarantowania go wszystkim swoim obywatelom - tym samym dostawcy nie będą już mogli tłumaczyć się nieopłacalnością inwestycji.

Źródło tekstu: Dziennik, wł     

Dodaj do:
w sumie: 35
  • 0

    16. ~Przemek  2008-10-02 14:40:04  host: aani82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niestety nasz kraj jes ZACOFANY !! Lepiej na tym wychodzimi jak Polską rządzi Unia niż nasi politycy. a teraz jakiś idiota zajmuje się wprowadzeniem 13 godzinnego dnia pracy ! Niedawno za smokami latali, jakieś niebieskie torebki w bajkach dla dzieci a teraz następne głupoty ! Kiedy Oni się wezmą za poprawę sytuacji ? Ech... Unia jaka jest - taka jest, ale lepiej te banany prostować niż mieć TUMANOW w rządzie !!

  • 0

    17. ~Przemek  2008-10-02 14:43:40  host: aani82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @12 Masz RACJĘ !!! Niestety znajdują się jeszcze więksi idioci, którzy mówią "po co nam to" czy każdy musi mieć samochód? , czy każdy musi mieć szybki internet ? Nie każdy !!!! NIE KAŻDY MA TEŻ MÓZG !!!!!!

  • 0

    18. ~konsul  2008-10-02 15:12:05  host: 213.25.189.50

    prawda czy nie??

  • 0

    19.  2008-10-02 16:18:24

    ~Przemek - to państwo ma budować infrastrukturę? Co rządzący mają do tego? Bo nie bardzo rozumiem? Wszędzie na świecie, gdzie kapitalizm zgniły był od zarania podtsawowym sytstemem ekonomicznym, jakoś się lepiej wyzyskiwanym ludziom żyje... U nas po okresie obowiązywania najlepszego ustroju, jakoś braki mamy. Dróg nie ma, telefonó nie ma, syrenki mieli wybrani jeśli wylosowali z książeczki... Państwowe wszystko było.

  • 0

    20. ~xarafaxz  2008-10-02 18:19:19  host: 195.117.179.34

    Tak patrząc na poziom komentarzy na tym i na innych portalach można dojść do wniosku że internet w Polsce jest po 1 za tani i po 2 zbyt rozpowszechniony.

  • 0

    21.  2008-10-02 18:31:10

    Mam pewne rozwiązanie. Wszyscy w miastach udostępniają internet przez liveboxy, routery WiFi etc. za darmo. Usługodawcy internetowi będą musieli poszukać nowego rynku zbytu i może ruszą na wieś ;) ?

  • 0

    22. ~Przemek  2008-10-02 19:04:45  host: aani82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @wlo "Co rządzący mają do tego? Bo nie bardzo rozumiem?" A jak myślisz ? KTO TE DURNE PRZEPISY USTANAWIA< KTÓRE WSZYSTKO BLOKUJĄ ? Zamiast zająć się czymś normalnym to udają, że debatują ! Nikt nic nie wie nad czym się głosuje ! PARODJA !!

  • 0

    23. ~ttt  2008-10-02 19:05:51  host: ip-94-42-14-86.multimo.gtsenergis.pl

    Szkoda, że ten portal schodzi na psy w sensie ludzi wypowiadających się pod newsami. Zdecydowana większość opinii pod tym artykułem to opinie osób kompletnie nie znających problemów, z jakimi stykają się polscy operatorzy telekomunikacyjni, a które mają bezpośredni wpływ na poziom cen dla użytkowników końcowych. Jak zwykle swoją największą "znajomością" popisuje się pewien gość ze Szczecina - ale jego opinie się takie same, czyli bez sensu.

  • 0

    24. ~harry  2008-10-02 22:48:10  host: ev1s-67-15-183-15.theplanet.com

    bredzisz @ttt, to właśnie twoja wypowiedź jest na niskim poziomie, @get przynajmniej jakieś konkrety przytoczył, a ty tylko płaczesz nad losem polskich telekomów, może zastanów się nad losem polskich klientów, którzy mają najgorzej z całej europy - i jakież to problemy mają polskie opy, jakich nie mają operatorzy zagranicą ?

  • 0

    25. ~Chrome_TP  2008-10-03 00:20:52  host: agr149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie konkrety tylko demagogię już nie raz powtarzaną i wałkowaną - tylko kompletny idiota nie ubliżając getowi liczy na to co wypisał w swoim poście TP jeśli już to ma jeszcze przewagę pod względem infrastruktury ale nie jest to już monopol - praktycznie wyeliminowano 100% monopol jako taki po wprowadzeniu LLU i BSA bo teraz do tej sieci ma dostęp praktycznie każdy chętny op który podpisze z TP umowę a taką umowę TP z nim musi podpisać (notabene na okreslonych przez UKE warunkach) czyli argument o monopolu UPADA - nie chcesz netu po kablach TP to bierzesz radiówkę, komórkowego lub z Kablówki (wyjątek od tej zasady stanowią zadupia komunikacyjne i powiem wprost tylko idiota nie mający pojęcia o ekonomii inwestowaniu ma pretensje do TP że się tam nie pcha pomimo tego że inni też się tam nie wciskają...). Co do rzekomego najeżdżania na UKE to wynika to z wielu czynników a nie tylko z punktu widzenia jam jest klient i mam wsio w przysłowiowej dupie. Wiele ich decyzji nadmiernie obciąża ten telekom nie dając nic w zamian i jeśli już to tylko jest zdziwienie dlaczego TP walczy oto że nie chce się dać orżnąć na kasie i inwestycjach. względem TP w opinii publicznej panuje pluralizm z jednej strony traktuje się tę firmę jako sprzedaną (czyli można dokopać bo nie państwowe) ale z drugiej ma się do niej ciągoty i żale jakby dalej była państwową firmą i względem niej się ma takie wymagania. get kolejnego mita ci obale TAK kurde może to będzie dla ciebie ekonomiczna niespodzianka ale każda firma MUSI zarabiać z wielu czynników min właśnie po to aby mieć za co inwestować, opłacać pracowników i milion innych pierdół o których nawet pojęcia nie masz i znając ciebie(po twoich postach wiedzieć nie chcesz - no bo po co ci to jako klientowi).

  • 0

    26. ~Chrome_TP  2008-10-03 00:37:43  host: agr149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dalsza sprawa odnośnie inwestowania to tak jak wpisałem wcześniej pluralizm - z jednej strony się oczekuje że mamy pobudować sieć w całej Polsce za nasze (firmowe) środki czas i zasoby a później w akcje łaski i samozadowolenia oddać to innym którym się budować nie chce i jeszcze z pretensją no czemu się nam tam albo tam budować nie chce albo czemu tak drogo za sieć inni mają płaćić - no bo to przecie dla dobra państwa narodu, rynku i konkurencji - konkurencja o jakiej się zarówno UKE jak i getowi marzy nie nastąpi przy takiej regulacji bo gdyby tak miało być to zalążki widzielibyśmy już od dobrego 2 lat podczas których rynek tylko bardziej uzależnił się od działań TP bo poza wzmocnieniem alt Opów UKE dało ciała że nie wymusza na nich budowania swojej infry bo na dłuszą metę tylko tak można zniwelować przewagę infry kablowej TP nad innymi opami - a tę sprawę totalnie olano bo inaczej tego nazwać nie można. No i notabene tam gdzie TP nie ma nie ma też alt opów ale żale to tylko do TP że znowu nie chce dać się orżnąć w ciemno - wyjmij get i tobie podobnie za przeproszeniem głowę z zadka i oblookaj ekonomię działania firm, inwestowania, zasady działań rynków usług i wtedy się wypowiadajcie z sensem. Wiadomo że jesteśmy na końcu pod względem budowania sieci i szybkosci neta i sęk w tym że dalej będziemy . TP może pomóc to zmienić ale nie czarujcie się że zrobi to z dobrego serca i za free, a dokładnie na to właśnie teraz liczy cała rzesza naiwniaków myślących że jeśli UKE będzie dalej naciskać to w końcu się ugnie/pęknie i zacznie tańczyć wedle kaprysu UKE tak jakby TP była dalej państwowa. Ta szarada trwa już dobre parę lat i owszem przyniosła nam spadek cen ale już UKE przemilcza że swoim działaniem powoduje też negatyne efekty. Inna sprawa nie liczcie na to że polska dogoni takie kraje jak japonia itp bo tam a u nas panują zupełnie inne warunki a ich mnogość można lekką ręką spisać na kartce z A3 min kluczem jest wielkość i gęstość zaludnienia a tego nie przeskoczy.

  • 0

    27. ~Chrome_TP  2008-10-03 00:50:41  host: agr149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    idąć tym tokiem myślenia dalej to jest źle pod względem sieciowym (zasięg/jakość) to UKE wpadło na pomysł że przyciśnie TP bardziej i bardziej na co TP zareagowało dokładnie tak jak się można było spodziewać, tnie koszty i kalkuluje co się jej bardziej opłaca zrobić lub gdzie inwestować, a to skutkuje dokładnie tym na co teraz wy jako klienci narzekacie i o co macie pretensję - słabe sieci ,niechęć do ich wzmacniania a jeśli już to tylko tam gdzie się to opłaca. UKE i TP jeśli chcemy w miarę szybko problem obejść powinny przyjąć postawy partnerskie, pro klienckie i konkurencyjne bo póki co to obie strony się wzajemnie podchodzą szukają haków i słabych miejśc, aby sobie wzajemnie dokopać, a reszta alt opów patrzy tylko na to co by im tu się tu udało jeszcze wyszabrować tak aby uszło im to na sucho i aby przypadkiem nie musieli się nadwyrężyć zwłaszcza finansowo i podgryza ochłapy spadające podczas walki co nie zmienia prostego faktu że w żaden sposób nie likwiduje to problemu sieci a tylko go pogłębia - taka jest rzeczywistość nic więcej jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości to niech popatrzy na rynek i dane z okresu 3,2, 1 lat wstecz i sobie porówna co się zmieniło in plus a co minus a wyjdzie mu bardzo klarowny obraz.

  • 0

    28. ~Chrome_TP  2008-10-03 01:00:58  host: agr149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie muszę też chyba wspominać że ta szarada polaryzuje opinię społeczną za jednymi i za drugimi którzy tylko przyklaskują to jednej to drugiej stronie zamiast stanąć po środku powiedzieć za przeproszeniem "co wy do cholery robicie" opieprzeniu zarówno jednych jak i drugich (i trzecich -alt opów)z góry do dołu a i rządowi też się należy posmarować pałką przez plecy, że nie interesują się tym sektorem gospodarki tylko jak zwykle leją o stołki a my znowu bekniemy w brukseli. Naprawdę bez bardzo daleko posuniętych działań systemowych i wspólnym wysiłkiem kombinacji telekomów+ klientów+ regulatorów+ rządu (jako ciała ustawodawczego) to my możemy sobie tylko tutaj szczekać i narzekać że jesteśmy zaściankiem i jak nam źle ,ale nic więcej się w tej materii nie ruszy in plus tak abyśmy to my jako konsumenci pozytywnie odczuli.

  • 0

    29. ~ttt  2008-10-03 06:12:24  host: ip-89-174-124-224.multimo.gtsenergis.pl

    @harry - użyję Twojego języka i powiem, że to niestety Ty bredzisz. Kompletnie nie wiesz, jak wygląda polski rynek telekomunikacyjny, czytasz jakieś głupie artykuły z Dziennika które napisał jakiś dziennikarz, który chyba musiał coś napisać, a że też nie znał się na tym co opisuje to potem jest taki wynik, jak widać na podstawie opinii. Jeśli uważasz, że polscy klienci mają aż tak niedobrze, i że aż tak Ci leży na sercu los polskich internautów musisz pokazać polskim telekomom, jak się powinno iść w stronę klienta. Załóż proszę firmę telekomunikacyjną, zbuduj sieć światłowodową i sprzedawaj internet 10Mbps po 30 zł. Oczywiście internet z gwarancją, a nie z bardzo dużym overbookingiem. Będziesz pierwszym na rynku, wszyscy będą Cię wychwalać. Będziesz po prostu najlepszy. Do dzieła.

  • 0

    30.  2008-10-03 10:49:49

    ~Przemek - przestań! Co blokują? Jest zakaz kładzenia kabli na wsi? Nie znam takiego. Utrudniają? Jakie przepisy utrudniają kładzenie kabli na wsi? Podaj jakikolwiek przykłąd. Albo pomysł na rozwiązanie tych "blokad". Puste gadanie nie ma sensu...

  • 0

    31. ~TomekO  2008-10-03 11:12:24  host: h238045.net.pulawy.pl

    ChromeTP przypadkiem to nie jest tak ze tp zarabia przede wszystkim na abonamentach a nie na uslugach ? Po prostu nie jest kokurencyjna tam gdzie jest jakakolwiek konkurencja.. Inni operatorzy inwestuja tam gdzie jest spodziewany zysk tak jak i tpsa. Cenna sprzetu sieciowego to sa grosze. Tylko nie ma gdzie tego kabla polozyc. Radiowo znowu mohery blokuja jak ktos chce postawic jakakolwiek antene. Unia realizuje projekt internetu satelitarnego , zobaczymy co z tego wyjdzie.

  • 0

    32. ~Chrome_TP  2008-10-03 15:25:20  host: 212.160.172.70

    Tomek te twoje grosze to są miliardy jeśli chcesz zbudować od podstaw dobrą infre w danym rejonie a oprócz infry potrzebny jest też personel techniczny który też gdzieś musi bazować mieć sprzęt i czym tam dojechać więc tylko na wybudowaniu się to nie kończy o czym większość z was klientów raczej już nie pamięta. Co do abonamentu to ma on też wpływ na stopień zasobności firmy a to też bezpośrednio się przekłada na inwestowanie - już teraz masz wybór nie chcesz abo to korzystaj z alt opa - o przepraszam on nie ma tam swoich łączy - no to masz problem bo albo on ci te łącza podepnie albo płać to abo za utrzymanie łącza przez TP i za usługę u alt opa - nie pasi no to zapraszamy do korzystania z rozwiązań mobilnych no chyba że nie mów że też was i zasiegiem komórkowym nie łapią ;] ale na litość nie miejcie pretensji że skoro nikomu do was nie śpieszno to i że TP wam nie śpieszy na ratunek... tu masz właśnie pole do popisu dla UKE aby właśie motywować też innych poza tylko TP do budowania się właśnie po takich zadupiach

  • 0

    33.  2008-10-03 17:02:27

    Właśnie z powodu tych miliardów neostrada jest jedną z najdroższych ofert chyba na świecie. Mieszkając w 50 tyś. mieście mam wybór kilku usługodawców internetowych bez abonamentu telefonicznego (kablowych, bezprzewodowych) plus darmowy miejski WiFi. Jeden oferuje również telefon nie licząc tpsa. Tylko jak się ma internet to można korzystać z VoIP. Pojęcia nie mam gdzie tpsa ma przewagę w czymkolwiek ? Na wsi ? Milion klientów rocznie mniej, mając na uwadze że abonament to główne źródło dochodu, wróży klęskę. Padnie tpsa to i padną pasożyty. Utrzyma się cała reszta. Skoro nikomu się nie opłaca budować na wsi to niech to robi państwo. Książki chyba już trafiły pod strzechy a teraz jest czas na internet.

  • 0

    34. ~Chrome_TP  2008-10-03 18:01:11  host: 212.160.172.70

    Obalę ci tego mita bo państwo od tak ci lekką ręką nie zbuduje po wsiach neta w skali kraju -> bo to kosztuje i to sporo - a te pieniądze bardzo chętnie są zagospodarowywane w budżecie na inne cele - i to właśnie dlatego z takim uporem UKE chce budować te sieci rękami i za kaskę TP bo państwa to nic nie będzie kosztowało i również dlatego TP tak się zawzięcie temu opiera bo nie widzi w tym zysku - gdyby było inaczej to te sieci by już budowano a jak widać tak nie jest... Ogólnie na temat obecnej sytuacji można lekką ręką by magisterkę napisać -> tyle w tym temacie jest wątków :P

  • 0

    35.  2008-10-03 19:45:27

    Nie wiem jak na budowę sieci patrzy rząd ale lokalnie (np. Puławy) buduje się takie sieci ze środków własnych plus dotacje unijne. Oczywiście taka darmowa sieć nie może być konkurencją dla firm działających na rynku. Czyli jak się chce to można. W moich okolicach na terenach wiejskich działają komercyjne sieci WiFi i chyba mają się dobrze.

Dodaj swoją opinię