Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet z satelity

Internet z satelity

sirmark 26 Lutego 2008 08:12

0 0

japan winds kizunaSatelita umieszczony na geostacjonarnej orbicie w ramach eksperymentu pozwoli na szybkie przesyłanie danych do odległych od wielkich ośrodków miejscowości - pisze Rzeczpospolita.

Satelita, wyposażony w trzy anteny do przesyłania danych, obejmie swym zasięgiem nie tylko wyspy japońskie, ale także południowo-wschodnią Azję i wyspy Pacyfiku. Według japońskich naukowców zbudowany kosztem 490 milionów dolarów system przesyłania danych z wykorzystaniem satelity pozwoli na stworzenie jednej z najbardziej zaawansowanych technicznie sieci telekomunikacyjnych na świecie. Satelita zaoferuje łącze o prędkości 1,2 Gbps




Dostęp do Internetu oparty na łączności satelitarnej może być przydatny także podczas częstych w tamtym rejonie globu trzęsień ziemi. - Infrastruktura naziemna z sieciami opartymi na technologii światłowodów może nie wytrzymać większego trzęsienia ziemi - twierdzi cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel japońskiej agencji kosmicznej JAXA.

Jednak niektórzy eksperci wątpią w szczerość tych zapewnień, a start satelity wiążą z wyścigiem w kosmosie pomiędzy Japonią, Chinami i Indiami.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~Planer  2008-02-26 08:44:34  host: gatekeeper7.hochtief.de

    Orbita geostacjonarna znajduje się prawie 36 tyś. km od powierzchni ziemi nad równikiem. Nie ma mowy o orbicie geostacjonarnej 281 km od ziemi, fizyka nie pozwala. Jeśli to nie literówka to po prostu bzdura.

  • 0

    2. ~X  2008-02-26 09:05:25  host: 212.160.172.70

    Albo błąd albo chodzi o jakiś balon a nie satelitę ;)

  • 0

    3. ~użyszkodnik  2008-02-26 09:19:43  host: prx04.polskieradio.pl

    a ja się pytam co z kanałem zwrotnym? jak będzie wygladała sprawa upload'u?

  • 0

    4.  2008-02-26 09:39:17

    #1 "Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową i przebiega na wysokości 35 786 km (42 160 km od środka Ziemi), czyli w miejscu gdzie siła przyciągania ziemskiego jest równoważona przez siłę odśrodkową w układzie związanym z obracającą się Ziemią." Tak więc coś się nie zgadza...

  • 0

    5. ~Longman  2008-02-26 09:51:49  host: dbz156.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No właśnie to na pewno nie jest orbita geostacjonarna, a nawet przypuszczam że jest to orbita eliptyczna - na podobnej poruszają się na przykład promy kosmiczne. Maja okres obiegu Ziemi na poziomie około godziny i pięćdziesięciu minut http://www.gimnr9.republika.pl/wortal/orbity.htm Słyszałem co prawda o "lince" mającej slużyć za antenę (jak anteny wleczone czasem za okretami), które mogą mieć znaczną długość (ograniczna modułem Younga, ale na orbicie jest niższa grawitacja) ale z pewnościa nie z orbity geostacjonarnej niemal do samej ziemi. Co ciekawe, wiem że ten pomysł "linkoanteny" był projektem w znacznej części polskim, realizowanym zdaje się na jakieś politechnice.

  • 0

    6.  2008-02-26 10:00:07

    thx za czujnosc, bo tu faktycznie bylo nie tak. Tak na szybko wynika, ze jest to orbita geosynchroniczna. EDIT: jak czytam to widze, w roznych miejscach sa rozne pomylki. Wystrzelony zostal i umieszczony dolecowo na geostacjonarnej.

  • 0

    7. ~xx  2008-02-26 10:21:53  host: 217.98.38.201

    Dziennikarze roba sensacje wypisujac bzdury... juz nie jednokrotnie czytalo sie te bzdury szczegolnie dotyczace rzeczy technicznych... zenada jesli chdozi o dziennikarstwo - dla tego nie ogladam TV. Pozdro

  • 0

    8. ~Longman  2008-02-26 11:06:42  host: dbz156.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z poziomem dziennikarskim to rzeczywiście jest dramat. Najbardziej podobało mi się kiedyś jak jakiś dziennikarz GazWybu opisywał kanał oddzielający Wyspy Brytyjskie od Francji nazywając go uparcie "kanałem Le Mans". Dobrze, że nie "La Mancha" :-) Natomiast wracając do orbity to jeśli jest to orbita jest geosynchroniczna to oznacza, że urządzeń na orbicie musi być co najmniej trzy (tzw. orbita Mołnia - od pierwszych satelit na takiej orbicie), zaś antena na Ziemi najprawdopodobniej ruchoma (jeśli uplink też ma byc realizowany satelitarnie).

  • 0

    9. ~Adi  2008-02-26 11:13:49  host: 078088200003.wlb.vectranet.pl

    1,2Gb/s? to juz chyba moja vectra ma wieksza przepustowość - przeciez to zaledwie 1200mb/s ?

  • 0

    10.  2008-02-26 11:17:52

    Adi: nie mb/s, a Mb/s. Vectra ma takie łącza? Nie wiedziałem. :)))))

  • 0

    11.  2008-02-26 13:25:14

    Co do poziomu dziennikarskiego, to uważam, że na takim samym poziomie, co o technice, piszą "fachowcy" o gospodarce i polityce, do tego z błędami ortograficznymi, gramatycznymi, leksykalnymi i stylistycznymi, w czym przoduje gazeta.pl. Mnie osobiście razi też nowomowa techniczna np. parowanie zamiast kojarzenie urządzeń BT.

  • 0

    12.  2008-02-26 15:49:57

    Satelita jest jednak na orbicie geostacjonarnej http://www.jaxa.jp/countdown/f14/overview/kizuna_e.html http://www.jaxa.jp/countdown/f14/live/index_e.html

  • 0

    13. ~Adi  2008-02-26 16:06:11  host: 078088200003.wlb.vectranet.pl

    To sa to Megabity czy Megabajty?

  • 0

    14.  2008-02-26 17:43:19

    Adi: prędkość łącza podaje się zazwyczaj w bitach, czyli tu konkretnie chodzi o megabity. :) W obu przypadkach - i satelity, i Vectry. :)

  • 0

    15.  2008-02-26 18:03:32

    Łącznie 1,2Gbit/s? To le to neozdrad?

  • 0

    16. ~  2008-02-26 21:41:30  host: cjb196.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Spoko, moze i TP sie przylaczy do tego projektu, ale do tego czasu, to raczej Netia moze na rynku odgrywac juz wtedy wieksza role.

  • 0

    17. ~Adi  2008-02-27 00:31:18  host: 078088215217.wlb.vectranet.pl

    Witek, no to vectra ma wieksza przepustowosc bo to tylko 1,2gb/s czyli 1200 mb/s - samo moje lacze po pierwszej w nocy ma 10mb

  • 0

    18.  2008-02-27 00:48:18

    Adi: ale to 1,2gb/s to czasem nie jest przepustowość jaką ma osiągać klient?

  • 0

    19.  2008-02-27 09:43:12

    Adi: a od kiedy 10 jest większe od 1200? :)

  • 0

    20.  2008-02-27 16:31:15

    U naszych operatorów - możliwe (:

Dodaj swoją opinię