Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet z gniazdka w Raciążu

Internet z gniazdka w Raciążu

WitekT 7 Marca 2005 19:57

0 0

Płocki oddział Koncernu Energetycznego ENERGA SA realizuje pilotażowy projekt wdrożeniowy Internetu Energetycznego na terenie miasta i gminy Raciąż.

Jest to pierwsza tego typu współpraca na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego wśród przedsiębiorstw energetycznych. Obecnie szerokopasmowy dostęp do Internetu o przepustowości 1024 kb/s udostępniony został Urzędowi Gminy i Miasta, Bibliotece, w której znajduje się Miejskie Centrum Informacji Miejskiej oraz miejscowej Szkole Podstawowej i Gimnazjum. Umowa obejmuje również uruchomienie miejskiej sieci komputerowej, do której przyłączone zostaną miejskie placówki oświatowe, instytucje i przedsiębiorstwa oraz monitoring miasta. Rozmowy w tej sprawie prowadzone są również z gminą Bielsk.

Dostęp do wiedzy, do edukacji, jest w dzisiejszych czasach kluczowym elementem rozwoju społeczeństwa, decydującym o jego sukcesie. Pojawienie się Internetu, jako źródła dostępu do informacji, stanowi wielką szansę zniwelowania istniejących dysproporcji nie tylko wewnątrz społeczeństwa polskiego, ale również skrócenie dystansu dzielącego nas w tym względzie od społeczeństw zachodniej Europy. Posiadając nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, wiedzę i doświadczenie, chcemy urzeczywistniać ideę "społeczeństwa informacyjnego". Nasza oferta w pierwszej kolejności zostanie skierowana do przedstawicieli samorządów gminnych, bowiem to właśnie na obszarach wiejskich najbardziej odczuwana jest "luka inwestycyjna" - powiedział Piotr Siennicki, Członek Zarządu Koncernu Energetycznego ENERGA SA.

Dla realizacji ustawowego obowiązku z zakresu budowy i rozwoju sieci energetycznej, płocki oddział ENERGA SA inwestował w infrastrukturę teleinformatyczną istotną dla rozwoju nowoczesnych usług komunikacyjnych. Obecnie posiada ponad 400 km linii światłowodowych, sieć 11 central telefonicznych, sieć węzłów teletransmisyjnych docierającą do 28 lokalizacji w terenie wraz z masztami radiowymi oraz łącza do Internetu o dużej nadmiarowości (łącznie 10 Mb/s).
Projekt realizowany w Raciążu jest częścią opracowanej pod koniec 2003 roku Koncepcji wykorzystania istniejącej infrastruktury energetycznej oraz systemów transmisji bezprzewodowej dla zdalnego odczytu liczników w oparciu o rozwiązania systemu bezprzewodowego Wi-Fi. Technologia ta umożliwia uruchomienie dodatkowego pakietu usług, takich jak: dostęp do Internetu, telefonia internetowa, miejskie sieci komputerowe dla instytucji i przedsiębiorstw, monitoring miasta czy obsługa mediów komunalnych.

Wykorzystując jeden system transmisyjny, uruchamiamy wiele usług, dlatego też nasza docelowa oferta cenowa powinna być bardzo konkurencyjna w stosunku do ofert dostępnych na rynku. Uruchomienie pilotażowego projektu pozwoli nam zweryfikować dotychczasowe analizy w rzeczywistych warunkach i przygotować komercyjne pakiety dla kolejnych Partnerów - dodaje Krzysztof Rychlik, Dyrektor ds. Organizacji i Informacji, nadzorujący w ENERDZE działalność IT.

Udane wdrożenie tego projektu będzie miało istotne znaczenie w upowszechnieniu dostępu do Internetu mieszkańcom słabo zurbanizowanych rejonów, gdzie występuje bariera tzw. "ostatniej mili", czyli niskiej opłacalności inwestycji w budowę odcinka łączności pomiędzy węzłem telekomunikacyjnym operatora a abonentem usługi.

Źródło tekstu: ENERGA     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~stz  2005-03-07 22:17:00  host: drn33.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Oby jak najwięcej konkurentów pojawiało się dla TPSA. W Szwecji internet z gniazdka jest już dawno i zdaje dobrze egzamin.

  • 0

    2. ~polan  2005-03-08 08:50:00  host: systemy186.toya.net.pl

    a RAciąż to piękne mijesce, mówię wam :D, nie jedne wakacje tam spędziłem :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-30-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet