Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet w Pendolino za kilka miesięcy

Internet w Pendolino za kilka miesięcy

orson_dzi 9 Grudnia 2015 08:00

9 1

W przyszłym tygodniu PKP Intercity chce rozpisać przetarg w sprawie instalacji urządzeń zapewniających dostęp do Internetu w pociągach Pendolino.



Mija już rok od wprowadzenia na tory pociągów Pendolino, a Internetu w nich jak nie było, tak nie ma. Wszystko przez to, że instalacja odpowiedniego sprzętu przez T-Mobile, który wygrał przetarg na dostęp do sieci w pociągach, naruszałaby ich gwarancję.




Zamontowanie w każdym wagonie pięciu anten wymaga ingerencji w ich konstrukcję, a mówiąc wprost, konieczne było wywiercenie dziur w dachu. To wiązałoby się z naruszeniem gwarancji. Wyjściem z tej sytuacji była instalacja sprzętu przez operatora pociągów, firmę Alstom, jednak oczywiście nie za darmo. W przypadku, gdyby opłata nie została uiszczona, pociągi zostałyby bez gwarancji.

W związku z całą tą sytuację PKP Intercity chce rozpisać nowy przetarg na dostęp do Internetu w pociągach Pendolino i znaleźć firmę, która będzie w stanie zamontować niezbędne urządzeniach w wagonach. Konkrety mamy poznać w najbliższych tygodniach, a dostęp do Wi-Fi w pociągach Pendolino ma pojawić się za kilka, bliżej nieokreślonych, miesięcy.

Źródło tekstu: RMF FM; WP.PL; wł     

Dodaj do:

Tagi: internet | pkp intercity | pendolino

w sumie: 21
  • 2

    3. ~rew  2015-12-09 09:12:44  host: user-94-254-146-3.play-internet.pl

    no i oczywiście zaskoczenie. zamiast ustalać i montować w fabryce to wszystko na ostatni moment lub poźniej i tak sie to kończy. amatorzy niedoidy

  • -4

    4. ~  2015-12-09 09:24:06  host: n11-07-05.opera-mini.net

    w busach wiercą dziury w dachu na wifi..? ciekawe, że w pociągu muszą wiercić.. takie mamy czasy, że i na klej można.

  • 5

    6. ~  2015-12-09 09:29:21  host: user-94-254-128-27.play-internet.pl

    @4
    chyba jest jakaś mała subtelna różnica między busami, a pociągami? W busie stawiasz router koło kierowcy, wpinasz w gniazdo zapalniczki i działa. W pociągu musisz postawić kilka-kilkanaście routerów i dodatkowo wyprowadzić anteny na zewnątrz, bo wewnątrz nie ma zasięgu. Gdyby był to nie byłoby całej sprawy.

  • 0

    7.  2015-12-09 09:38:55

    Gdzieś czytałem, że Internet w Pendolino ma być płatny :(

  • -3

    8.  2015-12-09 09:44:44

    6). Serio? Żaden magik nie ma pomysłu jak umieścić anteny na dachu bez wiercenia w nim dziur..? eee...

  • 1

    9. ~ja  2015-12-09 09:44:49  host: n23-01-07.opera-mini.net

    A tymczasem w nowych składach szynobusowych w lubuskiem darmowe wifi działa od ponad roku. A jednak się da!

  • 4

    10.  2015-12-09 09:48:53

    @8 a co maja go przymocowac przy pomocy kleju???

  • -4

    11.  2015-12-09 10:06:29

    10). nie będę się wykłócał jak, bo od tego są inne mądrale, które otrzymują za to kasę. Wątpię w to, że nie ma tego jak ,,obejść".

  • 2

    12. ~ola  2015-12-09 10:07:52  host: ip-37-152-18-145.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    dajcie spokój, to i tak nie działa,w IC jak jest? strona z reklamą i regulaminem otwiera się zawsze.. jakoś dalej już lipa.... wizerunek T znów ucierpiał..

  • -1

    13. ~juby XXL  2015-12-09 11:16:22  host: apn-5-172-252-105.dynamic.gprs.plus.pl

    Moznaby na magnes antenę na dachu przylepić a komunikacje pomiędzy 'na dachu' a 'pod dachem' zapewnić bezprzewodowo ale dla mistrzów z timobaj to jak widac za trudne.

  • 0

    14. ~JazonX  2015-12-09 11:29:24  host: host-176-221-124-191.dynamic.mm.pl

    @~ola To TeCośtam ja jeszcze wizerunek ? Chyba najbardziej pazernego telekomu ;)

  • -1

    15.  2015-12-09 11:44:19

    Wierci się otwory, a nie dziury. Dziurę to autor tej wypowiedzi może mieć w d***.

  • 1

    16.  2015-12-09 11:51:59

    To jest tragedia...pociąg klasy premium bez internetu wifi. Akurat w tym konkretnym modelu jest to o tyle istotne że aluminiowy kadłub na tyle skutecznie ekranuje że np. Na trasie Katowice - Warszawa zasięg jest tylko w Aglomeracji a potem w Warszawie. Nie chodzi tutaj tylko o transmisję danych ale nawet o rozmowy głosowe. Tradycyjne wagony aż tak silnie nie tłumią tak więc na CMK można korzystać z internetu LTE/HSPA+ i rozmawiać i co najśmieszniejsze te starsze mają wifi.

  • -1

    17. ~Gutek  2015-12-09 13:01:08  host: n13-10-04.opera-mini.net

    Jeszcze nie jechałem pendolino, ale jeżeli tak dobrze ekranuje sygnał GSM, to tylko się cieszyć ... podróż w spokoju, a nie historie z mchu i paproci czy sprzedaż pustaków ytong przez 4h

  • 0

    18.  2015-12-09 13:05:27

    @17 Dla Ciebie może i spokój ale Jesteś w mniejszości...przejazd EIP to nie wycieczka krajoznawcza ciuchcią tylko narzędzie przeważnie dla ludzi pracujących , biznesu itp. dla których 2h bez kontaktu to bardzo dużo.

  • 1

    19.  2015-12-09 13:10:52

    PKP w całości w obecnym wydaniu do zaorania. Tysiące spółek, tysiące pierdzistołków zamiast jednej, dużej, prężnej firmy i ludzi od roboty, a nie przewracania ton makulatury i chlew makabryczny. Proste sprawy w tym upadłym tworze urastają do rangi lotu na Marsa. Zwykli ludzie do wawy podróżują np. Polskim Bus-em, bo jest kilka razy taniej. Pendolino jeżdżą głównie budżetowi, za których podatnik opłaca haracz za przejazd. A ludzie z prowincji polskiej już w ogóle nie korzystają z kolei, bo im właśnie zamknęli połączenia.

  • 0

    20.  2015-12-09 13:16:31

    @19 W większości prawda ale dyskusja na inne forum.

  • -1

    21. ~  2015-12-09 13:32:32  host: 188.146.1.101.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ciekawe czy nadal będą wymagać udostępnienia swojego numeru telefonu i udzielenia zgody marketingowej wszystkim na każdą możliwą sytuację – "darmowe" wifi, ha ha ha!

  • 0

    22. ~szybkija  2015-12-09 17:19:24  host: host135.v17.interkam.pl

    Ta inwstycja już na starcie była pomyłą. NIe rozumiem co za rpoblem zrobić wifi jak nawet w zwykłych pksach jest już często dostępne... to ja już pojade zwykłym pociągiem i skorzystam sobie ze swojego mobilnego vikinga w telefonie to taniej mi wyjdzie ;)

  • 1

    23. ~ciekawy  2015-12-10 10:50:29  host: n29-02-07.opera-mini.net

    @13
    W jakiej polaryzacji najlepiej anteny zainstalować w Pendolino?

Dodaj swoją opinię