Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet w całej Polsce

Internet w całej Polsce

LuiN 14 Maja 2008 08:06

0 0

Poza zasięgiem sieci internetowej jest 2 mln polskich domów. Operator satelitarny SES Astra wprowadza usługę, która może rozwiązać ten problem - pisze Rzeczpospolita.

Tani i dobrej jakości dostęp do Internetu za pośrednictwem satelity? Za trzy - cztery miesiące będzie to możliwe. Jeden z największych operatorów satelitarnych na świecie SES Astra uruchamia w Polsce usługę, która może dotrzeć do 2 mln gospodarstw domowych znajdujących się poza zasięgiem stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej.

Będziemy ją sprzedawać wraz z operatorami, którzy będą chcieli uzupełnić swoją ofertę o usługi dla terenów słabo zurbanizowanych - mówi Leszek Bujak z polskiego oddziału SES Astra. Negocjacje trwają, ale firma nie chce zdradzić, z kim rozmawia. Astra zaproponuje trzy pakiety usług, w których prędkość ściągania danych będzie się wahała od 256 kb/s do 1024 kb/s. W drugą stronę informacje są wysyłane z prędkością nawet 128 kb/s. Detaliczne ceny usług będą się wahały od około 70 do 140 zł miesięcznie.




To nie pierwsza usługa dostępu satelitarnego w Polsce, ale do tej pory wąskim gardłem było wysyłanie danych od klienta, które zwykle nie przekraczało kilkunastu kb/s. W porównaniu do starych technologii nowa oferta Astry jest nie tylko szybsza, ale i o kilkadziesiąt procent tańsza. Według specjalistów oferta Astry ma szansę zdobyć około 200 - 300 tys. klientów. Przynosiłoby to spółce i operatorom oferującym usługę okpło 300 mln zł rocznie.

Barierą może się okazać cena satelitarnego zestawu odbiorczego, która wynosi w przybliżeniu 1 tys. zł. Dużych operatorów byłoby stać na sfinansowanie ich zakupu. Mniejszych niekoniecznie. Największym dostawcą Internetu w Polsce jest Telekomunikacja Polska, która ma ponad 2 mln abonentów. Milion klientów przekroczyły sieci komórkowe i telewizji kablowej.

Źródło tekstu: PAP, Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17. ~  2008-05-14 10:28:41  host: adrr21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Antena o średnicy 60 cm w zupełności wystarczy. Można wykorzystać tą od Cyfrowego Polsatu, Cyfry Plus czy N.

  • 0

    18.  2008-05-14 11:01:20

    17*** z tego co sie orientowalem, to te anteny wygladem nie sa owalne, a bardziej prostokatne (taki dziwny powyginany ksztalt maja) oraz konwertery sa zdeka przydlugawe (cos jak yaga skierowana ku talezowi), aczkolwiek takie cuda maja w USA... w Astra nie mam pojecia jakie wynalazki stosuja.

  • 0

    19. ~mantoch  2008-05-14 11:24:10  host: adrr21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    O antenach może później ;) Ciekawi mnie jedna rzecz. Jaki zestaw kosztuje blisko 1 000 złotych? Dla mnie to jakieś chore. Każdy zorientowany wie, że antena 80 cm max 250 zł (dobra, anie szajs) i karta DVB z 300 zł. To co się składa na kolejne 400 zł ?

  • 0

    20.  2008-05-14 11:37:29

    Luin - przedostatni akapit, ostatnia linijka "okolo" ;)

  • 0

    21. ~mohamed  2008-05-14 11:46:15  host: 62.29.136.37

    Pamięctacie "Internet Go" ? Bardzo nikłe zainteresowanie było tą usługą. Podobnie będzie z tą usługą. A jeszcze jak w tym wszystkim będzie Centertel to bedą same kłopoty. Centertel niech sie lepiej weźmie za doprowadzenie sieci komórkowej do jakiegoś przyzwoitego poziomu a nie za internet satelitarny Astra.

  • 0

    22. ~  2008-05-14 11:49:26  host: aauf205.neoplus.adsl.tpnet.pl

    thonka: patrz komentarz nr 5. mantoch: te brakujące 400 PLN to koszt konwertera z funkcją nadawania a nie tylko odbioru.

  • 0

    23. ~mantoch  2008-05-14 12:04:00  host: adrr21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @22 chętnie zobaczę taki konwerter. Masz może linki do sklepu, który go oferuje? Może byc także Allegro lub EBay.

  • 0

    24.  2008-05-14 14:16:15

    CDMA Centertela pewnie będzie powiązane z obowiązkowym abo w Orange GSM za min. 50 zł, bo podobno tego się nie da oddzielić:)

  • 0

    25. ~ech  2008-05-14 14:20:34  host: 170.252.72.61

    jakby policzyć czas dla requesta droga w 2 strony (dom-satelita-stacja astry-satelita-dom) to jakieś ~200k km czyli jakieś 666ms laga + komunikacja pomiędzy stacją (nie wiem czy będzie w PL) a serwerem w Polsce np telepolis => dodatkowe 200ms = prawie 1 sekunda laga. No to w Q2 się nie pogra...

  • 0

    26. ~  2008-05-14 15:45:24  host: 77.252.52.34

    na angielskiej stronie astry ( http://www.ses-astra.com/consumer/en/astra-broadband/astra2conne ct/index.php ) znalazłem link do polskiego dostawcy tej usługi X3MConnect ( http://www.x3mconnect.pl/ ). Strasznie to drogie opcja 256 Kbps kosztuje 149,45 PLN brutto !!! a w artykule pisze o 70 do 140 zł miesięcznie

  • 0

    27. ~p@p.pl  2008-05-14 18:33:50  host: chello087206041135.chello.pl

    Dla zainteresowanych, to prace nad CDMA w Centku toczą się pełną parą i w tym roku coś napewno się ruszy. Były już nawet testy sprzętu i to działa, teraz trzeba tylko wybrać dostawcę i zacznie się budowa.

  • 0

    28. ~forsaken  2008-05-14 18:34:35  host: chello089076208121.chello.pl

    Te ceny na stronie http://www.x3mconnect.pl/ to jakieś mega zdzierstwo. Oto link do niemieckiego dilera http://www.filiago-shop.de/sess/utn;jsessionid=15482b142ab424c/s hopdata/index.shopscript cena opcji 1024 tylko 40euro/miech a u nas 300zł. Ktos tu kogos robi w balona.

  • 0

    29. ~ja  2008-05-15 10:28:03  host: 77-253-106-91.adsl.inetia.pl

    Za sprzęt też zdzierają. Licząc nawet w cenach netto to niemal dwukrotnie drożej. Typowa polska specyfika i filozofia biznesowa. Drogo i dla nielicznych.

  • 0

    30. ~xyz  2008-05-16 09:35:39  host: 218.a2c-net112.astra2connect.com

    Ja już to mam :)

  • 0

    31. ~melon  2008-05-16 12:26:03  host: apn-77-113-45-236.gprs.plus.pl

    do 30. i jak to sie spawuje jakie ceny itp. mieszkam w takiej dziurze ze nic nie chca podlaczyc zostaje iplus

  • 0

    32. ~xyz  2008-05-16 13:20:43  host: 218.a2c-net112.astra2connect.com

    Sprawuje się znośnie. Ceny: www.x3mconnect.pl. Prędkość sciągania prawie cały czas taka jak powinna być w moim pakiecie (120kB/s), z tym, że ja dużo nie ściągam. 213.180.130.200: bajtów=32 czas=701ms TTL=47 213.180.130.200: bajtów=32 czas=1398ms TTL=47 213.180.130.200: bajtów=32 czas=683ms TTL=47 213.180.130.200: bajtów=32 czas=719ms TTL=47 213.180.130.200: bajtów=32 czas=602ms TTL=47 213.180.130.200: bajtów=32 czas=621ms TTL=47

  • 0

    33. ~ukenamuniu  2008-05-16 21:54:35  host: nat-go2-1.aster.pl

    melon: w większej/mniejszej niż Jasło/Krosno? Bo w jednej z nich pewien operator postawił WiMax'a i przez kilka miesięcy pozyskał już ZERO abonentów.

  • 0

    34. ~melon  2008-05-16 23:25:31  host: apn-77-114-47-192.gprs.plus.pl

    mieszkam kolo Kutna cenrum Polski miasto ok 50tys. na terenie miasta jest tylko jeden oper. radiowy i ma slaby nadajnik a jak mam 12km i to juz do niego za daleko zreszt ama swoich klientow i innych ma ...a chetnych w okolicy jest sporo.

  • 0

    35. ~m@ntoch  2008-05-17 09:58:35  host: adrr254.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @xyz podziwiam Cię za opłaty :) No, ale cóż...Czego się nie zrobi dla wygody ;) Rozumiem, że modem nie umożliwia odbióru programów nadawanych przez wyżej wymienionego satelitę. IP masz zmienne czy stałe? "* Usługę można również zainstalować i uruchomić samodzielnie. Do każdego zestawu instalacyjnego dołączona jest dokumentacja oraz film instruktażowy w języku polskim." Jak masz możliwość to wrzuć to na upload ;) Chętnie popatrzę jak uczą antenę montować ;)

  • 0

    36. ~  2008-05-19 08:33:02  host: 218.a2c-net112.astra2connect.com

    35: nie mam innej możliwości dostępu do internetu. IP stałe, publiczne (co widać:)), modem nie umożliwia odbioru programów TV ani radiowych, filmu chyba nie dostałem, jest film na stronie astry: http://www.ses-astra.com/consumer/en/astra-broadband/astra2conne ct/index.php myślę, że to ten sam tylko z polskim lektorem :) Anteny sam nie instalowałem, instalowała firma zajmująca się instalacją cyfrowego polsatu :)

Dodaj swoją opinię