Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet szerokopasmowy na terenach wiejskich może być opłacalny

Internet szerokopasmowy na terenach wiejskich może być opłacalny

orson_dzi 21 Czerwca 2016 08:41

2 0

Likwidacji białych plam na internetowej mapie Polski sprzyjać będą środki z perspektywy unijnej 2014-2020, ale także zmiany w prawie. Kończą się prace legislacyjne nad nowelizacją megaustawy, która ma zmniejszyć koszty związane z budową infrastruktury szerokopasmowego Internetu i usunąć bariery administracyjne i prawne związane z tym procesem. Te zmiany i pomoc publiczna mogą zmienić na razie niechętne nastawienie inwestorów do inwestycji na terenach wiejskich. Tym bardziej że doświadczenia innych krajów, m.in. Słowenii, pokazują, że tego typu projekty mogą być opłacalne.

Białe plamy są wyzwaniem zarówno dla rynku telekomunikacyjnego, operatorów, jak i samorządów czy władz centralnych, dlatego że na tych terenach potrzeba dużo dofinansowania - mówi agencji Newseria Biznes Marzena Śliz, radca prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To obszary, w których operatorzy komercyjni nie są w stanie się utrzymać samodzielnie z tego względu, że to jest dosyć trudny obszar do inwestycji. Jednak kolejny zastrzyk funduszy unijnych możemy wykorzystać właśnie do pokrywania tych białych plam.

Liczba miejscowości, gdzie żaden operator nie zadeklarował dostępu do sieci stacjonarnych i radiowych, systematycznie spada. Jak wynika z ostatnich danych UKE, w 2014 roku stanowiły one mniej niż 8% miejscowości w skali kraju. 99% z nich to miejscowości najmniejsze, z liczbą ludności nieprzekraczającą 100 osób. Często to były pojedyncze kolonie czy leśniczówki. Najwięcej do nadrobienia mają w tym zakresie województwa podkarpackie i świętokrzyskie.

Inwestorzy doskonale wiedzą, gdzie mogą inwestować i gdzie im się biznes opłaca. Musi się zgadzać rachunek zysków i strat. Potrzebne są więc zachęty do inwestowania na terenach, które są trudno dostępne, gdzie inwestycje są bardzo drogie, a klienci rozproszeni. Tam właśnie jest kierowana pomoc publiczna i to stanowi dużą zachętę dla inwestorów - mówi Marzena Śliz. Dodatkowym ułatwieniem są zmiany w megaustawie.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw ma za zadanie wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę kosztową. Nowe przepisy pozwolą obniżyć koszty rozbudowy sieci, umożliwią w większym stopniu wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej, lepszą współpracę w zakresie planowania prac inżynieryjno-budowlanych oraz usunięcie przeszkód w dostępie przedsiębiorców telekomunikacyjnych do budynków i infrastruktury w budynkach.

Obowiązki w ramach dyrektywy kosztowej są rozłożone na różnych graczy rynku, zarówno na operatorów telekomunikacyjnych, dysponentów infrastruktury, jak i drogowców czy zarządców lotnisk. W ramach wdrażania tej ustawy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie miał obowiązek uruchomienia Punktu Informacji ds. Telekomunikacji, gdzie przedsiębiorca będzie mógł uzyskać informację o wszelkiej infrastrukturze telekomunikacyjnej możliwej do budowy sieci telekomunikacyjnej i różnych procedurach inwestycyjnych, które obowiązują właśnie w tym zakresie - wyjaśnia Marzena Śliz.
Jak pokazują doświadczenia innych krajów, m.in. Słowenii, inwestycje w Internet szerokopasmowy na terenach wiejskich mogą być opłacalne.

Nie jest prawdą, że sieci światłowodowe są zbyt kosztowne dla terenów wiejskich. Rzecz w tym, że firmy zazwyczaj mają problem ze znalezieniem właściwego źródła finansowania. Za takimi projektami powinny stać bardzo stabilne instytucje finansowe, myślące w kategoriach długoterminowych. Projekty można finansować również za pomocą bezzwrotnych funduszy europejskich albo innych środków, jeżeli ten warunek długoterminowości jest spełniony - mówi Goran Zivec ze słoweńskiej firmy Vahta.

Słoweńskie władze podjęły decyzję, że sieć szerokopasmową będzie tam budować firma, która następnie będzie udostępniać infrastrukturę w modelu hurtowym. Vahta zasięgiem swej sieci światłowodowej obejmuje 120 tys. gospodarstw domowych na terenach wiejskich i podmiejskich, a średnia penetracja sieci to ponad 70%.

Najlepsze praktyki i doświadczenia Słowenii mogą zostać przeniesione na polski grunt. Natomiast odradzałbym np. realizację zbyt małych projektów czy łączenie funkcji właściciela infrastruktury i usługodawcy w jednej firmie - mówi Zivec. W 2010 roku wybudowaliśmy infrastrukturę o zbyt małej przepustowości i dzisiaj jest ona niewystarczająca. Polska nie może sobie na to pozwolić.

Do tej pory w Polsce powstało ponad 420 tys. km linii światłowodowych. Dalsze inwestycje są konieczne ze względu na dynamicznie rosnącą transmisję danych. W ciągu czterech lat (2011-2015) jej wielkość wzrosła o 600%. W kolejnych latach wzrost może być jeszcze szybszy ze względu na rozwój internetu rzeczy. Szacunki mówią o tym, że do 2020 roku 50 mld rzeczy będzie podłączonych do sieci.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: internet szerokopasmowy | uke

w sumie: 49
 • 0

  30.  2016-06-22 09:17:01

  28 - o deszczowej mówię oczywiście - raczej to logiczne w kontekście opadów?
  A po drugie - to żart był bardziej... Bo przecież przy przekrojach kanalizacji podwieszony kabelek raczej nie ma większego wpływu na "światło" kanału. Poza tym przy okazji budowy sieci pisali, że gruntownie oczyścili kanalizację - i deszczową i sanitarną... Biorąc pod uwagę zalania, nasuwa się wniosek, że światłowód jednak mocno wpłyną na przepustowość kanalizacji ;-)

 • 0

  31. ~  2016-06-22 09:23:34  host: user-94-254-225-39.play-internet.pl

  @30, trudno jednoznacznie stwierdzić, bo nie wiadomo co byłoby gdyby tego kabla nie było.
  Poza tym to nie chodzi tyle światło kanału ale bardziej o to, że jest dodatkowy element, do którego przyczepiać mogą się nieczystości i to w następstwie może powodować już zmniejszenie światła kanału.

 • 0

  32.  2016-06-22 09:32:27

  31 - jak najbardziej. Ale ciągle to jako żart traktuj ;-)

 • 0

  33.  2016-06-22 11:44:39

  @25 śmieją się Ci co czerpią info z brukowców. Gwarantuję Ci, że nikt tu nie ma takiej wiedzy o światłowodach jak ja.
  Wypowiadają się zazwyczaj fachowcy w stylu technicy rozkładający kable w rurach lub specjaliści którzy im mówią z której skrzynki do której ile wiązek puścić. Nie Ci którzy projektują światłowody i lasery półprzewodnikowe. No bo który tu śmiejący się ma publikacje naukowe z listy filadelfijskiej w dziedzinie optyki światłowodowej? No właśnie.
  To, że wkładałem setki razy pamięć do komputera, nie znaczy, że jestem projektantem pamięci DRAM. Tylko człowiekiem, który potrafi je włożyć. Wie które i gdzie, ale do wiedzy o ich działaniu na poziomie architektury to mi daleko.
  Co do węgla. Uran i wiele izotopów pierwiastków promieniotwórczy jest w węglu, jak i popiele po spaleniu węgla. Nawet w wiki o tym piszą, jest w sieci pełno info na ten temat.

  http://tlp.is/aab

 • 0

  34.  2016-06-22 11:48:39

  Pragmatyk - chodziło nie o obecność a o ilość tego uranu ;-) Jeśli znasz się na światłowodach, to z pewnością nie znasz się na innych rzeczach równie dobrze. Lepiej więc autorytatywnie stanowiska nie zajmować w takich sprawach ;-)

 • 0

  35.  2016-06-22 12:24:26

  @34 Uranu, toru i innych jest na tyle dużo, że widzi się w tym problem i powstają na ten temat publikacje naukowe.
  Nie ja to wymyśliłem. Czytałem o tym w naukowej publikacji AGH, która była załączona do sprawozdania o szkodach pogórniczych. Bo szkody pogórnicze, to nie tylko doły i walące się kamienice na górnym śląsku.
  Problem jest, ale w PL coraz mniejszy, bo zarówno wydobycie, jak i zużycie węgla spada i to szybko. W najbliższych latach więcej zbuduje się mocy na gazie jak na węglu. U mnie już Orlen buduje ~600MW blok na gaz.

 • 0

  36. ~  2016-06-22 12:40:34  host: user-94-254-225-39.play-internet.pl

  33, konstrukcje światłowodu to może i znasz ale o sieciach telekomunikacyjnych po stosowanej terminologii wnioskuję, że masz niewielką.
  Niczego nie zmieni próba ubliżania technikom czy innym osobom mającym fizyczny kontakt z telekomunikacją. W ten sposób próbujesz zamaskować swoją niewiedzę i zupełnie nieprofesjonalną wypowiedź.
  Ja nie zamierzam chwalić się swoimi publikacjami, bo nie czuję takiej potrzeby jak ty.
  Dałeś plamę mówiąc kolokwialnie w temacie węgla i dajesz w temacie telekomunikacji.

 • 0

  37.  2016-06-22 12:44:41

  Pragmatyk - powtórzę... Ty autorytatywnie podałeś BEZWZGLĘDNĄ ilość (zawartość). Proszę... Temat zamknięty. Nie odwracaj kota ogonem.

 • 0

  38.  2016-06-22 12:54:06

  @37 Jeśli podałem jakieś liczby, to były one wzięte z recenzowanej publikacji naukowej. Nie mam w zwyczaju rzucać liczbami. Nie posiadając wiedzy w tym względzie bazuję na wiedzy autorów i recenzentów.

 • 0

  39.  2016-06-22 12:54:59

  @24 Od tego jest planowanie i plany zagospodarowania przrestrzennego żeby takie sprawy przewidywać odpowiednio wcześniej. Wsie to także zwarta zabudowa domków, firmy, szkoły, przedszkola itp. A nie tylko leśniczówki w lesie.

 • 0

  40. ~  2016-06-22 13:03:53  host: user-94-254-225-39.play-internet.pl

  @39, żeby o tym wiedzieć, to trzeba temat znać a najlepiej "czuć" a o tym nie ma w publikacjach filadelfijskich więc ...
  Jak ktoś pisze o setce włókien do domu na wsi, to daje obraz poziomu znajomości tematu :)

 • 0

  41.  2016-06-22 13:18:33

  38 - skopiowałeś? Czy przepisałeś nieuważnie? Jeśli skopiowałeś, to znaczy, ze taka recenzowana praca naukowa wprowadza w błąd tych, którzy mają z niej wiedzę czerpać. Znaczy, że nadaje się na makulaturę tylko...

 • 0

  42.  2016-06-22 13:49:00

  @36 Niewiedzę z fizyki to ma ten, który pisze, że można położyć skończoną ilość światłowodów i w nieskończoność poprzez stosowanie źródeł wielomodowych zwiększać dostępne pasmo. To są bzdury. Jedyna droga dalszego zwiększania przepustowości światłowodu to poszerzenie pasma (poza okienka). Ale okienka telekomunikacyjne to są właśnie te przedziały częstotliwości na których zachodzi minimum tłumienia dla światłowodów kwarcowych. Na dystansach w komputerze, to można sobie stawiać i światłowody na 405nm (rdzeń dla jednomodowej propagacji~2,5um) i mniej, ale na km odległościach to tylko długie fale i wąskie okna. Dla 405nm tłumienie dla światłowodu kwarcowego poprzez rozpraszanie rayleigha daje straty powyżej 10db/km :)
  Przykładowo okno 1,3um ma tłumienie ~0.4 db/km w przypadku światłowodu jednomodowego i 1.0 db/km w przypadku wielomodowego.
  Tak jak miedź z równań Maxwell-a ma swoje ograniczenia w paśmie, tak i światłowód z tych samych równań Maxwell-a ma te same ograniczenia. Ale jak się na zna fizyki, to można myśleć, że skoro dziś jest xwdm x50, to zrobią i xwdm x 5000, że to kwestia technologii. A to nie jest kwestia technologii tylko fizyki. Tak jak w częstotliwościach radiowych, gdzie medium jest powietrze, tak i w światłowodach, gdzie medium jest szkło liczy się pasmo.

  Odnośnie profesjonalizmu, to czy ja potrafiąc dobrać pamięć do komputera, zainstalować ją, jestem profesjonalistą. Czy profesjonalistą jest ten który projektuje DRAM w Toshib-ie, Samsung-u czy Micron-ie? A przecież jak jest młodszym pracownikiem to nigdy FPM Dram mógł nie trzymać w rękach. Nawet może nie wiedzieć jak je zamontować je w gnieździe. Czy to znaczy, że nie jest profesjonalistą?

 • 0

  43.  2016-06-22 13:53:19

  @41 nie pamiętam w ogóle tego co pisałem, jakbyś mi dał linka, czy słowa kluczowe do jakiego materiału telepolis to się odnosiło, to postaram się znaleźć to źródło i zweryfikować. Jeśli nie potwierdzałem w kolejnych postach konkretnie tej liczby którą mi zarzucano, to być może źle mi się klepnęło w klawiaturę. Trudno mi się odnieść do czegoś czego nie pamiętam.

 • 0

  44. ~Nowakowski  2016-06-22 13:57:03  host: p578a756a.dip0.t-ipconnect.de

  Internet satelitarny skyDSL oferuje dostęp do sieci tam, gdzie niedostępne są inne formy jego dostarczenia.

 • 0

  45.  2016-06-22 14:10:31

  @40 No jak ktoś mi tłumaczy na zasadzie, że on to czuje, to już wiem, że nie ma pojęcia o czym mówi. Tablica kreda i matematyka, a nie na czuja. Na czuja to lecą Ci co byli z matematyką na bakier.
  Drogi kolego jak się kończy pasmo na nitce światłowodu i więcej wdm już w ten wielomodowy światłowód nie wprowadzisz, bo skończyło Ci się okienko ( musi być separacja modu), to jedyną drogą jest zwielokrotnienie liczby tych światłowodów. A co ty sądzisz, że przez ocean to leci jeden światłowód i 100000 x WDM :)

 • 0

  46. ~  2016-06-22 14:24:19  host: user-94-254-225-39.play-internet.pl

  45, nadal potwierdzasz, że nie masz pojęcia o sieciach telekomunikacyjnych. Skaczesz po tematach z hasłami, raz do leśniczówki 100 włókien a później piszesz o kablu przesz ocean. To rozumiem wg ciebie porównywalne sytuacje, szybkość transmisji i zapotrzebowanie?
  Jeszcze raz powtórzę, zapoznaj się z sieciami NGA, FTTH, bo o tym zacząłeś pisać i tego dotyczy temat a nie konstrukcji włókna światłowodowego i twoich publikacji.
  O oknach transmisyjnych w światłowodzie nie musisz mi wykładu robić, uwierz mi na słowo. Pomimo, że uważasz się za jedynego tutaj fachowca, to są też inni, którzy sporo o tym wiedzą i nie tylko z teorii a z praktyki, bo np zaprojektowali setki km linii, sieci na kilkanaście tys. gospodarstw i tam trzeba było pewne rzeczy obliczać i jakoś sobie poradzili.
  Więcej pokory, mniej zadufania i bufonady, bo szacunku tym nie zdobędziesz. Nie jesteś specjalistą w sprawach telko i to jest widać i czuć. Napompowałeś się teorią i tyle panie kolego.

 • 0

  47. ~  2016-06-22 14:27:09  host: user-94-254-225-39.play-internet.pl

  @42, piszesz o łatwości zmian urządzeń na stacjach bazowych. A wiesz, że one też często mają dosył po światłowodzie i wiesz może ile włókien jest wykorzystywanych? :) To jest praktyka i po tym widać, że specjalistą to może jesteś od budowy włókna ale na pewno nie od telekomunikacji.

 • 0

  48.  2016-06-22 14:51:41

  @45 Konstrukcje dowolnych sieci nie przeskoczą fizyki. Jest kwarcowy światłowód, jest tłumienie przez rozpraszanie rayleigha dla krótkich fal, absorpcja w podczerwieni istotna dla 1,6um+. I żadne cuda kije na wianku tego nie przeskoczą.
  Można zmienić materiał światłowodu, ewentualnie go domieszkować, ale w skali setek tysięcy km nierealne. Bo nic tak taniego jak piach nie ma.
  Z tą "leśniczówką" to chodziło o to, że tak jak 10 lat temu 256kb/s było fajną szybkością internetu, to dziś odpowiada mu 100mb/s. Czyli za 10 lat ekstrapolując liniowo będzie temu odpowiadało 40Gb/s. A mieszka się w domu trochę dłużej jak 10 lat. Więc jak dziś postawią światłowód w "leśniczówce", to za 30 lat ze względu na wzrost średniej transmisji będzie potrzeba takiej transmisji (hipotetycznie), że co byś z tym włóknem światłowodowym nie robił, ile modów być tam nie wpuścił to nie osiągnie się założonych prędkości.
  Oczywiście tam gdzie jest wieś w stylu 2km dom przy domu (bo pełno takich wsi na drogach krajowych w PL) światłowód jak najbardziej, ale nie wszędzie.
  Nie należy deprecjonować możliwości sieci na częstotliwościach radiowych. Jestem za to za przyciśnięciem operatorów komórkowych do doprowadzania światłowodów do BTS-ów.
  Głównym problemem są przekaźniki mikrofalowe, które się zapychają, a nie samo połączenie użytkownika z BTS-em.

 • 0

  49.  2016-06-22 15:00:52

  @47 Oczywiście, że nie biegam po drabinach z kablami. Jeśli ty kogoś takiego uznajesz za specjalistę to tu nie ma z mojej strony zgody. W ten sposób to facet który spawa konstrukcję mostu staje się specjalistą od konstrukcji mostów :)
  Dla ciebie specjalista od CPU to jest ten który w serwerowni wymienia procesory, czy ten który projektuje architektury CPU?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-83-221.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~F | 2018-07-16 21:59:09

Mi się wydaje że bez prowokacji czerwonego trolla nie było by tu tyle syfu.


~ | 2018-07-16 21:57:01

@6 Fakt, lemingow nic nie dziwi.


~©️ | 2018-07-16 21:54:56

:-D:-D:-D


~E | 2018-07-16 21:54:14

Zablokować konto Niezgodna7.to największy troll, podszywaczka i szpaner na telepolis. Ma wspólników i nickach : G, farsag


~ | 2018-07-16 21:50:03

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet