Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet rzeczy najbardziej dynamicznym segmentem rynku nadchodzących lat

Internet rzeczy najbardziej dynamicznym segmentem rynku nadchodzących lat

LuiN 22 Października 2014 09:45

3 0

Internet rzeczy będzie w najbliższych latach najszybciej rosnącym segmentem rynku - oceniają przedstawiciele Intela. Liczba nowych urządzeń w sieci będzie się lawinowo zwiększać: oprócz komputerów, smartfonów i tabletów rozwijać się będą takie kategorie, jak samochody, roboty przemysłowe czy wearables, czyli tzw. elektronika noszona. Rozbudowująca się sieć to duże wyzwanie dla firm IT.

Wierzymy, że Internet rzeczy jest segmentem rynku, który będzie rozwijał się najbardziej dynamicznie w ciągu najbliższych kilku lat - podkreśla Krzysztof Jonak, dyrektor firmy Intel na Europę Środkowo-Wschodnią. Bazując na danych firm analitycznych, do 2020 roku będziemy mieli około 50 mld różnego rodzaju podłączonych urządzeń na świecie.

Analitycy McKinsey Global Institute szacują, że Internet rzeczy może mieć ekonomiczny wpływ rzędu 2,7-6,2 bln dolarów rocznie do 2025 roku. Obejmuje to wszystkie urządzenia, które gromadzą dane, przetwarzają je oraz dzielą się nimi z innymi urządzeniami: zarówno tablety, jak i inteligentne zegarki (smartwatch), urządzenia AGD, a nawet artykuły oświetleniowe.

Mówimy o urządzeniach, takich jak samochody, roboty przemysłowe, wearables. Te wszystkie urządzenia mają ze sobą rozmawiać. Musimy zagwarantować, że pomiędzy tymi urządzeniami będzie wspólny, jednolity język komunikacji. Z drugiej strony generują one ogromne ilości danych, które muszą być przetwarzane - mówi Krzysztof Jonak.

To oznacza potrzebę bardzo szybkiego rozwoju rozwiązań serwerowych, a co za tym idzie Data Center, przeznaczonych do przechowywania serwerów oraz infrastruktury sieciowej. Jak zapewnia Jonak, Intel wiele uwagi poświęca nowej kategorii, jaką są tzw. wearables, czyli elektronika noszona.


Niedawno pojawiły się na rynku wprowadzone przez firmę SMS słuchawki douszne dla sportowców, które jednocześnie mierzą tętno bez potrzeby podłączania żadnego dodatkowego urządzenia czy zasilania. To jest bardzo ciekawy kierunek, wierzymy, że będzie bardzo szybko się rozwijał - podkreśla dyrektor Intela.

Na początku września Intel zaprezentował bransoletkę MICA, zaprojektowaną przez firmę Opening Ceremony. Urządzenie będzie nie tylko zdobić, lecz także umożliwi m.in. odbieranie wiadomości tekstowych czy przypomnień z kalendarza.

Poza nowymi segmentami rynku Intel rozwija się w tradycyjnych obszarach. Celem na ten rok jest sprzedaż 40 mln tabletów opartych na układach mobilnych Intela. Jak podkreśla Jonak, z danych za II kwartał wynika, że koncern jest drugim dostawcą procesorów do tabletów.

III kwartał był dla firmy rekordowy. Globalne przychody wyniosły 14,6 mld dolarów, ponad 1 mld więcej niż przed rokiem, a zysk operacyjny sięgnął 4,5 mld dolarów i był o jedną trzecią wyższy niż w III kwartale 2013 roku.

Źródło tekstu: Newseria     

w sumie: 8
 • 3

  1.  2014-10-22 10:29:44

  Jak tak to wszystko czytam to zaczynam tęsknić za czasami gdy z internetu korzystało się w komputerze, telefon był do dzwonienia, a bransoletki nie robiły nic po za wyglądaniem.

 • 1

  2.  2014-10-22 10:50:13

  1, Angemona - coś w tym jest. No ale przecież nikt nas nie zmusi do noszenia komunikujących się ze sobą urządzeń. Jest wielu "misjonarzy" technologicznych, którzy na siłę próbują uszczęśliwiać szczególnie osoby starsze. Instalują im np. VoIP-y z podpiętym modemem 3G i faksem, twierdząc, że tak będzie wygodniej i taniej, albo wybierają telefon dla seniora z czcionką o wysokości 2 mm. Jakoś sobie nie wyobrażam swojego taty ze smartwatchem, a mamy z bransoletką, która robi zdjęcia. Bo skoro pierwszym pytaniem jest "jak wyłączyć Internet w tym telefonie", to forsować się nie ma po co:-)

 • 1

  3.  2014-10-22 11:56:56

  Kilka lat temu alarmowano, że kończą się adresy IP i konieczne jest wdrożenie IPv6. O tym ostatnim jakoś ucichło, ale "Internet rzeczy" ciągle na ustach. Może ktoś mnie oświecić?

 • 1

  4.  2014-10-22 12:19:11

  Wszyscy piszący w zachwycie o internecie rzeczy jakoś pomijają temat autoryzacji i zabezpieczeń przed włamaniem. A w przypadku energooszczędnych urządzeń z procesorami o niewielkiej mocy obliczeniowej, może się okazać, że bezpieczeństwo danych użytkownika jest na ostatnim miejscu w hierarchii ważności projektu.

 • 1

  5. ~Staszi  2014-10-22 12:38:19  host: ptcnat.t-mobile.pl

  Inwigilacji permanentnej ciąg dalszy.

 • 0

  6. ~mirekb  2014-10-22 19:26:06  host: apn-95-40-59-94.dynamic.gprs.plus.pl

  rynek m2m bedzie coraz wiekszy ale i inwigilacja urośnie do atomowej precyzji..dobrze ze w pl nie za szybko sie to przyjmie

 • 0

  7.  2014-10-23 00:03:22

  Już widzę te bransoletki i zegarki u każdego na ręku. Do tego tablet, smartfon i duży pecet w domu. :-) Na pewno tak nie będzie. Nawet jak coś nowego się przyjmie, to z czegoś starszego będzie trzeba zrezygnować i odłączyć to od sieci.

 • 0

  8. ~Ja Sem  2014-10-23 21:47:58  host: user-94-254-145-143.play-internet.pl

  Nie sądziłem, że dożyję do czasów, kiedy spełnią się proroctwa Geniusza Pana Lema Stanisława... Ale chyba jednak dożyję... Już dożyłem!!! Z drugiej zaś strony - nie przewidział istnienia telefonii komórkowej, natomiast wszechobecny i wszystkowiedzący INFOR świetnie działał w jego powieściach... A jak zobaczę, że w tramwaju pokłóciły się torebki dwóch pań - to pojadę za Cejrowskim.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-170-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet