Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet nie zagraża kontaktom międzyludzkim

Internet nie zagraża kontaktom międzyludzkim

LuiN 22 Marca 2012 14:16

0 0

W ciągu ostatnich ośmiu lat ilość czasu spędzanego przez użytkowników w internecie wzrosła czterokrotnie - wynika z badania Ericsson ConsumerLab. Nie znaczy to jednak, że internet odciął nas od przyjaciół, rodziny i partnerów.

Jak się okazuje Internet podziałał na nas w zgoła inny sposób, niż przepowiadali to sceptycy - dzięki temu, że dużo czasu w sieci poświęcamy rozmaitym serwisom społecznościowym, stajemy się bardziej skłonni do kontaktów międzyludzkich.

Oglądamy mniej telewizji i rzadziej widujemy się z przyjaciółmi w realnym życiu. Jednak czy to oznacza, że zmniejszyło się znaczenie telewizji i interakcji społecznej? Badacze Ericssona są przekonani, że jest wręcz przeciwnie. Oglądanie strumieniowo treści wideo (w tym TV) to jedna z najszybciej rosnąca aktywność online. I znaczna część tego, co robimy online to współdziałanie z innymi w kontekście społecznym. Internet po prostu daje nam nowe płaszczyzny na wchodzenie w relacje z innymi ludźmi. Podobnie, jak zmiana platformy, na której oglądamy telewizję, nie oznacza, że przestajemy to robić.

W 2004 roku, w czasach przed Facebookiem i Twitterem, gdy tylko 10% ludzi na świecie korzystało z Internetu, Ericsson zapytał Internautów, jak spędzają wolny czas. Odpowiedzieli, że 5 godzin tygodniowo poświęcają na Internet, aż 15 godzin - na oglądanie telewizji, a 19 godzin spędzają ze swoimi partnerami. Kolejne 8 godzin to osobiste kontakty z ludźmi. Cztery lata później (w 2008 roku) z sieci korzystano już 8 godzin tygodniowo - tyle samo, co czas przeznaczony na kontakty osobiste. Spadło za to oglądanie telewizji, do 13 godzin tygodniowo. Relacje z partnerem zajmowały wciąż 19 godzin tygodniowo.
Zmiany przyspieszały. W 2010 roku w sieci była jedna trzecia mieszkańców świata, od kilku lat rządził Facebook, gry sieciowe, aplikacje na telefony komórkowe, a gorącym tematem stało się wyszukiwanie społecznościowe. Efekt - oglądanie telewizji nadal zajmowało 13 godzin tygodniowo, jednak w ciągu dwóch lat niemal podwoił się czas spędzany w Internecie - do 15 godzin tygodniowo. Ucierpiały na tym kontakty osobiste - ich czas skurczył się z 8 do 6 godzin tygodniowo. Jednak czas spędzany z partnerem wzrósł - aż do 22 godzin.

W 2011 roku czas spędzony w sieci był już cztery razy dłuższy, niż w 2004 r. i wynosił 20 godzin tygodniowo. Hasło przewodnie tych czasów to "chmura" - cloud computing. Nadal 13 godzin spędzaliśmy, oglądając TV, jednak część tego czasu stanowiła niewątpliwie telewizja przez Internet. Jednak mimo tak znacznego wzrostu czasu w sieci, czas poświęcany na kontakty osobiste wcale się nie skurczył i nadal wynosi 6 godzin. Znacznie więcej czasu internauci deklarowali na kontakty z partnerem - aż 27 godzin tygodniowo, najwięcej od rozpoczęcia badań.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 1

  1.  2012-03-22 15:14:00

  Interfejs łączący nas z siecią jest jeszcze zbyt ubogi aby spełniły się wizje Asimova z książki "Nagie Słońce" :) Czyli społeczeństwa, w którym kontakty osobiste zanikły. W książce ludzie wręcz panicznie boją się osobistego kontaktu z innymi, ograniczając się do porozumiewania za pośrednictwem elektronicznych gadżetów.

 • 0

  2. ~Aaa  2012-03-22 15:45:52  host: aact97.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Odniosę się jedynie do tytułu tego newsa. Otóż moim zdaniem internet znacznie ograniczył kontakty "oko w oko" pomiędzy ludźmi i jest to straszne! Teraz wystarczy, że ma się kogoś na debil..ym facebooku albo gg i się ludziom wydaje, że są dobrymi znajomymi! Masakra i tyle...

 • 1

  3. ~ziom  2012-03-22 15:53:23  host: stomil-poznan.pl

  @2. czyli Tobie też sie tak wydaje? bo jeżeli nie to racz łaskawie nie generalizować...

 • 1

  4. ~Dzikus  2012-03-22 21:44:55  host: ip-78-30-88-22.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  @2. masz rację w znacznej części, na szczęście są ostatnie bastiony ludzi którzy cenią sobie kontakt bezpośredni

 • 1

  5. ~pl24  2012-03-22 23:26:34  host: 112.etlink.pl

  Niestety dzieci neo mogą tego nie wiedzieć ale relacje przez internet stają się coraz żadsze i plytsze. Ludzie mniej się spotykają i wolą pogadać na gg czy innym społeczniaściaku niż na żywo.

 • 0

  6.  2012-03-23 15:27:40

  i wszyscy czytamy tego nic nie znaczacego newsa zeby zabic czas, zdajemy sobie sprawe, ze absolutnie nic z tego nie wyniknie, a i tak nie pojdziemy spotkac sie w 4 oczy z bliskimi :D O hipokryzjo :)

 • 0

  7.  2012-03-27 22:44:48

  No nawet w telefonie sobie możesz pośmigać w internecie... I to co w telewizji, to chwila moment i na necie... wyrzućmy telewizory, zainwestujmy w laptopy (i smartfony)!!! :D

 • 0

  8.  2012-03-27 23:22:24

  Polecam pakiet 600 MB lub 1,2GB. 600 MB wystarcza mi na wszystko, a 1,2 gb to już dla totalnych maniaków, ale takich na pewno nie brakuje, ale youtube na telefonie mnie nie rajcuje :P

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet