Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet nawet dla 6 milionów europejskich domów dzięki systemowi bonów regionalnych

Internet nawet dla 6 milionów europejskich domów dzięki systemowi bonów regionalnych

orson_dzi 30 Września 2014 12:17

2 1

Koordynowany przez UE i wdrażany regionalnie system bonów Satellite Broadband Voucher Scheme może zapewnić dostęp do Internetu nawet 6 milionom gospodarstw domowych z całej Europy

Uczestnicy projektu SABER zaapelowali dziś do krajów członkowskich UE oraz ich samorządów lokalnych o wdrożenie skoordynowanych systemów bonów regionalnych. Mają one sprzyjać zwiększaniu świadomości w zakresie satelitarnych rozwiązań szerokopasmowych oraz ich akceptacji, a tym samym przezwyciężaniu wykluczenia cyfrowego w regionach wiejskich Europy. Zgodnie z Tabelą wyników agendy cyfrowej z czerwca 2014 roku dostępu do stacjonarnych usług szerokopasmowych nie ma nadal około 6 mln gospodarstw domowych, chociaż satelitarna łączność szerokopasmowa jest dostępna we wszystkich krajach UE. Systemami bonów administrują lokalne władze i pokrywają one koszt sprzętu oraz instalacji rozwiązań szerokopasmowych z publicznie dostępnych środków.

Wezwanie do działania wystosowano na końcowej konferencji dwuletniego projektu SABER - sieci tematycznej finansowanej przez UE. Na zorganizowanej w Brukseli konferencji Broadband for European Regions, from availability to penetration: the satellite contribution (Łączność szerokopasmowa dla regionów europejskich - od dostępności po penetrację rynku: udział łączności satelitarnej) projekt SABER zgromadził przedstawicieli 21 organów władz regionalnych z Europy, specjalistów od łączności satelitarnej oraz wpływowe osoby. Uczestnicy omawiali możliwość popularyzacji rozwiązań szerokopasmowych na obszarach wiejskich.

Szerokopasmowa łączność satelitarna to rozwiązanie praktyczne i perspektywiczne. Szybszą akceptację tej technologii w UE utrudniają jednak dwie bariery. Pierwsza to nieodpowiednia polityka Unii Europejskiej, która nie sprzyja zwiększaniu świadomości, akceptacji i popularności technologii satelitarnej, co udało się osiągnąć z powodzeniem w Ameryce Północnej i Australii. Druga to rozproszone zarządzanie środkami publicznymi przeznaczonymi na ten cel - administruje nimi Komisja Europejska, kraje członkowskie i regiony - powiedział w imieniu operatorów satelitarnych Michel de Rosen, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Satelitarnych.
Na konferencji zaproponowano wdrożenie systemu bonów - programu ramowego na szczeblu UE lub poszczególnych krajów, którego wdrażanie, administracja i realizacja leżałyby w gestii regionów. Takie podejście typu "myślenie globalne, działanie lokalne" skuteczniej zwiększałoby świadomość w dziedzinie szerokopasmowej łączności satelitarnej i byłoby bardziej efektywne w administracji.

Systemy bonów, takie jak w hiszpańskiej Galicji, włoskim Piemoncie czy Eure-et-Loir we Francji, wykazały już swoją skuteczność w przełamywaniu barier kosztowych związanych ze sprzętem i instalacją oraz umożliwiły efektywne wykorzystanie środków publicznych. W ramach tych systemów mieszkańcom obszarów wykluczonych cyfrowo przysługuje bon pokrywający koszty uruchomienia dostępu w technologii satelitarnej lub instalacji. Bon ten można wykorzystać u różnych dostawców, co zapewnia rynkową konkurencyjność. W kontekście systemu bonów uczestnicy projektu SABER zaapelowali do UE o uwzględnienie terminali i usług satelitarnych w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego, a w szczególności o formalne potwierdzenie uprawnień do wsparcia publicznego dla rozwiązań umożliwiających osiągnięcie przepustowości do 30 Mb/s do roku 2020.

W ciągu swojego trwania projekt SABER zaowocował ważnymi, praktycznymi publikacjami (niektóre z nich są dostępne w kilku językach), które pomagają władzom państwowym i samorządom w przezwyciężaniu wykluczenia cyfrowego w Europie przy użyciu satelitarnej łączności szerokopasmowej.

Źródło tekstu: Agencja21     

Dodaj do:

Tagi: saber

w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-31-188.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet