Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet MIMO 28,8 Mb/s w Cyfrowym Polsacie

Internet MIMO 28,8 Mb/s w Cyfrowym Polsacie

LuiN 15 Października 2010 17:55

0 0

22. października Cyfrowy Polsat zwiększy prędkość transmisji danych do 28,8 Mb/s. W tym celu zostanie wykorzystana technologia MIMO i nowy modem Huawei E182E MIMO.

Obecnie blisko połowa stacji bazowych, z których korzysta Cyfrowy Polsat została uruchomiona w MIMO (z ang. Multiple Input, Multiple Output), a kolejne przybywają codziennie. Technologia MIMO pracująca w oparciu o zastosowanie wielu anten nadawczych i odbiorczych w stacji bazowej i terminalu, umożliwia jednoczesne przesłanie kilku różnych strumieni danych, dzięki czemu uzyskujemy wyższą, do 28,8 Mb/s przepływność, lepszą jakość transmisji oraz optymalizujemy wykorzystanie częstotliwości.

Poza modemem Huawei E182E MIMO, spółka wprowadzi w tym miesiącu do sprzedaży router Huawei D105, zwiększający funkcjonalność usługi dostępu do Internetu Cyfrowego Polsatu. Obecnie około 50% populacji naszego kraju jest w zasięgu szerokopasmowego Internetu Cyfrowego Polsatu. W pierwszej połowie br. zdecydowało się na niego 10 tys. gospodarstw domowych, a dostęp do niego posiadają mieszkańcy ponad 11 tysięcy miejscowości.




Do końca roku planowana jest rozbudowa zasięgu, która pozwoli dotrzeć do 56% klientów Cyfrowego Polsatu, 67% populacji kraju, ponad 42 tys. miejscowości i pokryć 44% powierzchni kraju.

Pierwsze informacje na temat planów Cyfrowego Polsatu dotyczących zwiększenia szybkości usług internetowych przedstawiliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Cyfrowy Polsat     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 1

    8.  2010-10-15 19:28:05

    Jakby nie patrzeć prawidłowa forma to właśnie "przepłyność".

  • 1

    9.  2010-10-15 19:28:24

    Tfu, przepływność oczywiście ;)

  • 1

    10. ~  2010-10-15 20:33:46  host: t04-16.opera-mini.net

    Przeplywnosc jest poprawnie, jest to szybkosc przesylu danych mierzona w bitach na sekunde.

  • 1

    11. ~  2010-10-15 22:57:05  host: hotspot.waw.pl

    @Paweł_m: w ogóle nie skorzystasz, bo CP działa na HSPA+ na 900 MHz

  • 0

    12. ~ciekawski  2010-10-16 08:16:01  host: 213.25.50.41.net.kth.pl

    @11. Jak to nie skorzysta z dostępu do Internetu Cyfrowego Polsatu? To czemu oni sprzedają swoją usługę właśnie z modemem ZTE MF668? Czyżby oferowali coś co nie działa? ;) Co do przyśpieszenie to jest mało istotne. Do tego miało być 2x21Mbps, czyli 42 Mbps. Co się z tymi planami stało?

  • 0

    13.  2010-10-16 08:27:43

    @12 aby bylo tak jak piszesz to musialbys miec uzyta modulacje QAM64 + MIMO a nie ma na rynku sprzetu, ktory jest w stanie to obsluzyc

  • 0

    14. ~ciekawski  2010-10-16 08:58:58  host: 213.25.50.41.net.kth.pl

    @13. Nie wiedziałem, że nie ma takiego sprzętu. Dzięki za info. Teraz już rozumiem czemu chwalą się "tylko" HSDPA Release 8 (7?), Category 22 (16?) Code Rate .97, czyli DUAL-Cell (MIMO) - teoretycznie 28,0 Mbps. Tylko czemu w artykule jest mowa o 28,8 Mbps? Czyżby stosowali niestandardowy dla QAM-16 Code Rate 0.98? Do tego zdaje się, że w momencie pojawienia się odpowiedniego modemu bez problemu włączą HSDPA+ 42,2Mbps Release 7, Category 20 z QAM-64 i Code Rate .98. Na koniec muszę też dodać, że Aero2 aktualnie nie jest w stanie świadczyć MIMO z pojedynczego Node-B, gdyż posiadają koncesje jedynie na jedną nośną 5MHz. Trzeba być w zasięgu dwóch stacji przekaźnikowych. Sferia co prawda posiada mniej więcej tyle samo pasma na częstotliwości 850MHz, ale jak na razie nie otrzymali pozwolenia na jej użytkowanie w technologii UMTS. Poza tym zdaje się nie ma modemów, które potrafiłyby obsługiwać częstotliwość z zakresu 850 jak i 900MHz. Chyba, że się mylę?

  • 0

    15. ~  2010-10-16 10:55:14  host: ip-94-42-63-203.multimo.pl

    Jest już nowa konkurencyjna oferta Internetu Multimo, a na Telepolis cisza... http://tiny.pl/h9bz3

  • 0

    16.  2010-10-16 11:36:50

    @14. MIMO moze dzialac tylko na 900. Mylisz pojecia - MIMO z MultiCarrier

  • 0

    17.  2010-10-16 11:38:04

    niech wprowadzą prepaid to może ktoś się zainteresuje... tak patrze na mape ich zasięgu... i stawiam 30% powierzchni kraju - gł w dużych miastach, więc niech się bujają :P "Mapa zasięgu: przedstawia orientacyjny zasięg usługi Internet oferowanej przez Cyfrowy Polsat przy użyciu anteny zewnętrznej dołączonej do modemu ma charakter jedynie informacyjny"

  • 0

    18.  2010-10-16 14:02:33

    @17 na razie CP nie ma szans nawet w porównaniu do Play, ale jako "piąty element" zaczyna sobie nieźle rozrabiać. Net na pre-paid też pewnie wprowadzą. Dla klientów za to zaostrzająca się konkurencja wyjdzie na dobre.

  • 0

    19.  2010-10-16 14:36:30

    Po czyich nadajnikach chodzi CP?

  • 0

    20.  2010-10-16 16:11:45

    @19 Aero2

  • 0

    21. ~uzytkownik huawei E182E  2010-10-17 12:28:29  host: ip-94-231-232-227.static.tvk.wroc.pl

    tak czytam o tym przyspieszeniu do 28,8Mb/s oraz o tym ,że będą nowe modemy E182E MIMO a co z upgrade huawei E182E do 28,8Mb/s była taka informacja na internecie i co Wy na to?

  • 0

    22. ~ciekawski  2010-10-17 14:00:42  host: 213.25.50.41.net.kth.pl

    @21. W sieci faktycznie można znaleźć taką informacje, ale na stronie Huawei nie ma odpowiedniego firmware. Na ich forum widziałem informacje, że mogą oni przygotować odpowiednią wersję na prośbę operatora, ale pewnie za to trzeba dodatkowo zapłacić. Nie wiadomo jak do tego podejdzie Cyfrowy Polsat ;(. Poza tym zdaje się, że do trybu MIMO będzie konieczne podłączenie anteny zewnętrznej do E182E.

  • 0

    23. ~CP abonent  2010-10-17 19:35:32  host: host-89-230-220-19.lublin.mm.pl

    Polsat do modemu E182E daje antenę zewnętrzną w zestawie! :) Ostatnio przedłużałem umowę i wziąłem sobie necik "od tak" aby sprawdzić. Powiem szczerze że w Lublinie miło mnie zaskoczyły transfery, jednak bez w/w anteny padaka. Na szczęście nie jest jakoś specjalnie uciążliwa. Jednak po kilku dniach oddałem, bo mam net po kablu. Podsumowując uważam że jest o wiele lepszy niż net od W3 czy play i jeśli ktoś ma zasięg CP, to najlepszy wybór z moblinych. Jednak kabel, to kabel i na razie zostaje przy nim...

  • 0

    24. ~dostojniewski  2010-10-18 14:44:04  host: 078088060024.bielskobiala.vectranet.pl

    Sam myślę o necie mobilnym poza kablem, bo często podróżuję po kraju i wydaje mi się to niezbędne na te sytuacje. CP widać się chce z tą usługą internetową rozwinąć, zwiększyć zasięg, więc jest to obiecująca wiadomość dla mnie.

  • 0

    26.  2010-10-19 15:19:11

    Ciekawe czy w najbliższej przyszłości zdecydują się na wprowadzenie do oferty również netu stacjonarnego? Chociaż może obawiają się, że rynek jest już nasycony: są w końcu kablówki (dominujące w dużych miastach), Neostrada (która zagospodarowała tereny mniej zurbanizowane, a na dodatek w ostatnim czasie wypuściła nową promocję). No ale do odważnych świat należy...

  • 0

    27. ~firefox  2010-10-25 20:33:17  host: apn-95-41-106-157.dynamic.gprs.plus.pl

    Pytanko czy ten nowy Huawei E182 MIMO będzie działał z routerem Huawei d100 ?

  • 0

    28. ~Abonent :)  2011-01-18 22:00:13  host: ip-93-154-135-236.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Uzywam tego internetu od jakiegos miesiaca i musze powiedziec ze jestem milo zaskoczony. W okolicach Warszawy mam pelny zasieg bez dodatkowej anteny. Maksymalny transfer jaki udalo mi sie uzyskac jest daleki od tego ktorym sie chwalą ale mnie wystarczy. Jest duzo szybszy niz moj poprzedni z orange. Maksymalny transfer jaki uzyskalem to 1,1MB czyli bedzie cos mniej wiecej jak lacze 10-11Mb/s. Co jak na internet z gsm uwazam za dobry wynik. Srednio chodzi na poziomie 400-600KB/s co dla moich potrzeb uwazam za bdb wynik. Milo zaskoczony jestem uploadem gdyz dochodzi do ponad 200KB czyli ponad 1Mb/s :) Ja go uzywam z "routerem" d105, ale gdzies czytalem na forum ze działa bez problemu z wersja d100. Roznica chyba jedyna jaka miedzy nimi jest to ze jeden dziala po wifi n a drugi nie :)

Dodaj swoją opinię