Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internet dla Ściany Wschodniej

Internet dla Ściany Wschodniej

WitekT 27 Czerwca 2007 11:35

0 0

300 mln euro chce wydać rząd na budowę sieci szkieletowych na Ścianie Wschodniej i w Polsce centralnej. 255 mln ma pochodzić z funduszy unijnych. Celem projektu jest to, by do 2013 roku 90% gospodarstw domowych i 100% instytucji publicznych w pięciu województwach miało zapewniony dostęp do szybkiego Internetu - zapowiedział Władysław Ortyl, wiceminister w resorcie rozwoju regionalnego, cytowany przez Gazetę Prawną.

Projekt Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej, który ma być realizowany w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Ostateczne decyzje powinny być we wrześniu. Projekt jest wzorowany na realizowanej już na podobnych zasadach Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.




Właścicielami sieci przez pięć lat będą samorządy wojewódzkie, a operatorem wyłonione w przetargu firmy, które nie będą mogły świadczyć usług detalicznych z wykorzystaniem tych sieci - te będą świadczyć operatorzy telekomunikacyjni wyłonieni w przetargu, którzy mają zapewnić łącza 6/1 Mb/s. Według projektu, wydadzą na to kolejne 300 mln euro. Technologia dostępowa nie będzie z góry określona, a UKE planuje np. wkrótce ogłosić 60 regionalnych przetargów na częstotliwości 3,6-3,8 GHz (z unieważnionych 317 przetargów powiatowych na WiMAX). Będą w nich preferowane projekty samorządowe oraz realizowane przez samorządy i regionalnych przedsiębiorców.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~Templariusz  2007-06-27 11:46:30  host: staticline23090.toya.net.pl

    Piszcie jak szybki macie internet :) Ja mam 1Mb :)

  • 0

    2. ~dziadman  2007-06-27 11:51:44  host: 217.116.101.74

    templariusz... wynocha z takimi tekstami na onet (dziecineostrady.prv.pl). 317 unieważnionych przetargów na wimax?? kiedy?

  • 0

    3. ~m  2007-06-27 11:52:32  host: ebl30.internetdsl.tpnet.pl

    Ja mam 764Kb

  • 0

    4.  2007-06-27 11:52:59

    Nie wystarczy tylko chcieć. Lepiej zabrać się po prostu do roboty. We Włoszczowie już nie tylko staje IC, ale i internet zagości pod każdą strzechą ;-)

  • 0

    5.  2007-06-27 11:53:54

    dziadman: pisałem o tym m.in. tu: www.telepolis.pl/news.php?id=5151

  • 0

    6. ~mirekb  2007-06-27 11:58:41  host: blj114.neoplus.adsl.tpnet.pl

    umnie w świetokrzyskim mial dzialac nask(dziala w 6 miejscowosciach)ale zasieg trgo neta to do10km na maxa i nie lape sie..poczekamy co samorzad wymysli a poki co w pracy neo,czasem iplus ktorego zakoncze niebawem i chyba bedzie orange free na karte.to samo co w iplusie tylko ze w orange będzie edge a ze najczesciej przegladam stronki i nic nie sciagam starczy.jak sam nie zadbam o net to kto??samorzad chyba sobie z tym nie poradzi ;-))

  • 0

    7. ~dziadman  2007-06-27 12:04:08  host: 217.116.101.74

    WitekT: dzięki za link, umknęło mi to rok temu... i przez ten rok sie chyba nic nie ruszyło w tej sprawie, pewnie m.in stąd powyższy projekt :)

  • 0

    8.  2007-06-27 12:11:42

    fajnie to brzmi, tylko ciekawe na jakich to bedzie warunkach dla ludzi..

  • 0

    9. ~  2007-06-27 12:40:08  host: 87-205-213-194.adsl.inetia.pl

    Gdy słyszę taką kwotę, to drżą mi ręce i serce podskakuje do gardła :)

  • 0

    10. ~szpiegu86  2007-06-27 12:53:51  host: h82-143-162-218-static.e-wro.net.pl

    Co to ma być? Państwo to nie jest "matka Polka", albo niech wszystkim dadzą po równo, albo niech nie startują z takimi problemami. Bo dlaczego niby warszawiacy czy wrocławianie mieliby nie mieć dofinansowania do infrastruktury technicznej na swoim terenie? Bo tam na wschodzie bieda? Hm...Ponoć w demokracji wszyscy równi. Inwestując w biedę gospodarka nie ruszy do przodu, a ludzie co najwyżej kable pokradną

  • 0

    11. ~lopi  2007-06-27 13:11:24  host: 87-205-35-245.adsl.inetia.pl

    @szpiegu86 Tak chcesz wszystko po równo ?? to moze wezmiemy płace wszystkich obywateli wyciagniemy srednia i niech każdy tyle samo dostaje ? Bedzie po równo i wtedy możemy rozmawiać.. Pozatym nie porównuj kosztów pociagniecia swiatłowodu w miescie vel warszawa i po miedzy jakimiś miejscowościami

  • 0

    12.  2007-06-27 13:18:18

    szpiegu86: patrzysz trochę krótkowzrocznie. Po pierwsze - to idzie na SZKIELET, a nie dawanie im netu za darmo. Po drugie - net daje im możliwości rozwoju. Oni się nie darli, jak w nich wczasach PRLu nie inwestowano. Im szybciej dogonią resztę Polski, tym mniej będzie tam szło środków na pomoc socjalną, czyli mniej Cię będą faktycznie kosztować.

  • 0

    13. ~  2007-06-27 13:35:28  host: public-gprs37037.centertel.pl

    @szpiegu86 - zazdrość nic nie daje, oprócz tego ze targasz sobie nerwy ;)

  • 0

    14. ~aro  2007-06-27 13:38:10  host: gaja.tpnet.pl

    bez urazy! ale to dobry pomysl ktos bedzie mil neta szybkiego i taniego w malej miejscowosci gdzoe frogi istnieja tylko prze z7dni w roku a komary sa jak wróble to moze smialo udostępniac zasoby p2p przez 24h/7dni police tam nie przebije sie:p

  • 0

    15. ~ttt  2007-06-27 20:18:47  host: ip-157-25-232-170.multimo.gtsenergis.pl

    Co najciekawsze w tym wszystkim, a co chyba mało kto zauważył to to, że początkowo w całym projekcie była mowa o czterech województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim. Nie wiadomo dlaczego, ale dołączono do tego ostatnio województwo świętokrzyskie. Ciekawe dlaczego :-). Na poważnie jednak: czy w Brukseli siedzą głąby i nie widzą, na co się wydaje w Polsce pieniądze? Ostatni doskonały przykład: lotnisko pod Kielcami.

  • 0

    16. ~Templariusz  2007-06-27 22:19:16  host: staticline23090.toya.net.pl

    dziadowomen nie pyskuj :D no dobra może tobie wystarcz 53Kb's :P

  • 0

    17. ~lukaszkkk  2007-06-28 08:24:25  host: 212.160.172.70

    Rzeszow - mamy darmowy, bezprzewodowy internet na teranie prawiego calego miasta. Dziala roznie ale do stron www, poczty, spokojnie wystarczy.

  • 0

    18. ~  2007-06-28 14:07:11  host: cjv143.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ta sieć ma być tylko do netu? bo teraz na wschodzie to na pewno Netia swiadczy uslugi i zdaje się, że GTS energis też; po liniach tp oczywiscie oferują szybki net, ale oczywiscie taniej od tp

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2007-06-28 20:35:07  host: nat-go2.aster.pl

    No fajnie, czyli "resort" rozwoju regionalnego jest od Internetu. Nie jakieś MSWiA (informatyzacja) ani Min.Transportu (łączność). Również nie będzie to zasługą uke.

Dodaj swoją opinię