Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Internauci i użytkownicy smartfonów używają zbyt prostych haseł

Internauci i użytkownicy smartfonów używają zbyt prostych haseł

orson_dzi 19 Stycznia 2016 18:52

3 0

Pomimo wielu kampanii o bezpieczeństwie w sieci, wiele osób nadal korzysta z prostych i łatwych do złamania haseł.



Z ostatniego badania SplashData na temat haseł używanych przez internautów wynika, że wielu z nich nie przejmuje się bezpieczeństwem swoich danych. Wśród najpopularniejszych 25 haseł używanych w 2015 roku zdecydowaną większość z nich stanowiły wariacje na temat ciągu cyfr, jak 123456, 12345678, 1111, wyrazu qwerty, a także wyrazy, takie jak password, welcome, dragon, master, football, basketball, princess, logo, login, starwars.

W 2015 roku Marta Loge z norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii przeanalizowała wzory blokad ekranu użytkowników smartfonów. 44% z nich zaczynała się w lewym górnym rogu ekranu, a 77% z nich w dowolnym rogu. Średnia liczba punktów, przez które przechodził wzór, to pięć, co daje łącznie 7152 możliwe kombinacje. Używając czterech punktów liczba kombinacji spada do 1624, natomiast przy sześciu punktach liczba kombinacji wzrasta już do 26016. Kombinacje składające się z ośmiu i dziewięciu znaków dają taką samą liczbę kombinacji - 140704, ale to ten drugi wariant okazuje się być częściej wykorzystywany.




Uczestnicy badania zostali też poproszeni o stworzenie wzorów blokady dla trzech wymyślonych aplikacji - zakupowej, dla smartfonu i aplikacji bankowej. Zdecydowane najpopularniejsze były krótkie hasła, a do ich długości większą wagę przykładali mężczyźni.

alp length breakdown alp length breakdown

Ilość użytych punktów nie zawsze jest gwarancją bezpiecznego wzoru. Dużo bardziej liczy się częsta i nieprzewidywalna zmiana kierunku rysowania lub też niespodziewane urwanie wzoru. Stąd też wzory z pierwszego rysunku są uznawane za bezpieczniejsze od tych z drugiego.

alp length breakdown alp length breakdown

Źródło tekstu: SplashData; arstechnica; wł     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 0

    1.  2016-01-19 19:02:17

    Hasło- starwars... bezcenne. :D

  • 0

    2. ~  2016-01-19 19:02:42  host: host-81-190-225-235.wroclaw.mm.pl

    Bo po co mam pamiętać skomplikowane hasło? Portale dawno powinny wprowadzić mechanizm oparty o weryfikacje dwuetapową. Hasło które zapamiętam i wymagany kod z google authenticatora. Na starej nokii z javą mam zainstalowany http://tlp.is/8q2 i moje hasła do gmaila, outlooka, bitmarket czy amazon to przysłowiowe ***.

  • 0

    3. ~Ugon  2016-01-19 19:08:00  host: 188.146.0.102.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Nie istnieje metoda ktora gwarantuje nam bezpieczene haslo. Zalezy deszyfrowanie hasla tylko od zaistnialej potrzeby.

  • 0

    5.  2016-01-19 19:16:37

    Ja używam LastPassa i nie wyobrażam już sobie bez niego życia. Logować się mogę do niego za pomocą jednego hasła, czytnika linii papilarnych, PINu i dodatkowo włączyć weryfikację dwuetapową typu siatka maskowana, czy YubiKey.

  • -1

    6. ~Lastpass  2016-01-19 19:28:16  host: 188.146.71.99.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @5: Znamy pańskie hasła, i co nam zrobisz? :)

  • 0

    7.  2016-01-19 19:28:42

    Ludzie stosują proste hasła, bo nie podejrzewają, że ktoś będzie chciał się im włamać. I zazwyczaj mają rację. U Kowalskiego większe jest ryzyko, że dozna szkód z powodu jakiegoś wirusa lub awarii sprzętu, niż że włamie mu się na skrzynkę jakiś haker.

  • 0

    8. ~  2016-01-19 22:27:01  host: chaos.tpnet.pl

    Ja mam "mmmm".

  • 0

    9. ~Jaa  2016-01-20 06:26:06  host: user-94-254-192-47.play-internet.pl

    Co z mocnego hasla jak pozniej nie z winy uzytkownika wyciekaja...

  • 2

    10. ~Master Chief  2016-01-20 08:56:50  host: 83-238-213-212.static.ip.netia.com.pl

    Od prostego hasła o wiele gorsze jest zbyt skomplikowane, które ktoś sobie zapisuje na karteczce, pod łóżkiem czy w innym miejscu, bo nie idzie spamiętać...

  • 1

    11.  2016-01-20 11:41:55

    i do tego coraz większa liczba portali, w tym banków, które uniemożliwiają zapisanie loginu i hasła, więc sobie ludzie na karteczkach zapisują

  • 1

    12. ~Punk  2016-01-20 17:09:37  host: 5.174.32.173

    Najlepsze hasło to te najgłupsze gdyż nie ma sensu i dla hakera jest one trudne do odgadnięcia.

  • 0

    13. ~  2016-01-20 18:40:01  host: host-46-151-189-42.interduo.pl

    taaaa ciekawe po jaki ch** mi haslo do telefonu... bo ktos mi przeczyta smsy albo napisze cos na forum przez tapatalka? straaaaaszne.
    ostatnio rejestowalem sie na jakims forum, o tematyce z d**y, kilku uzytkownikow na krzyz, ale adminek wymyslil sobie ze musze miec w hasle co najmniej osiem znakow, w tym dwie duze litery, dwie cyfry i przynajmniej dwa znaki specjalne. i wez to zapamietaj... rozumiem do banku, allegro, poczty... ale na durne forum??
    kurde do karty kredytowej wystarczaja 4 cyfry, a ktos panikuje ze ludzie uzywaja hasla starwars...

  • 0

    14.  2016-02-01 17:47:14

    Jak wpiszecie swoje hasło na telepolis poprzedzając je znakiem #, to zostanie wygwiazdkowane. Np. moje hasło to #*********

Dodaj swoją opinię