Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Interkonekt 0 gr?

Interkonekt 0 gr?

LuiN 9 Lipca 2008 08:18

0 0

Stawki MTR to kwoty jakie przekazują sobie operatorzy w przypadku połączeń międzysieciowych. Play postuluje by te opłaty zlikwidować - pisze Gazeta Wyborcza.



Dziś stawki ustalane przez UKE wynoszą dla wielkiej trójki, czyli Orange, Plusa i Ery, około 34 gr za minutę, jednak na przykład Playowi trzeba zapłacić już około 55 gr, a wchodzącej dopiero na rynek telefonii komórkowej Cyfrowy Polsat - 40 gr.

Ma to odbicie w cennikach - do Playa z Orange czy Ery zawsze jest drożej niż do pozostałych graczy. Różnice mają wyrównać szanse nowych graczy, którzy ponoszą koszty inwestycji w infrastrukturę. Play postuluje jednak, by te stawki w ogóle zlikwidować.




Może to się wydawać dziwne, bo jesteśmy największym beneficjantem obecnego systemu, ale uważamy, że istnienie MTR zakłóca konkurencję na rynku - mówi Piotr Jegier z P4, operatora sieci Play. Podkreśla, że obecne stawki są zdecydowanie wyższe niż koszty ponoszone przez operatorów, wpływają niekorzystnie na wysokość stawek detalicznych i stanowią pretekst do tworzenia ofert z niższymi cenami wewnątrz sieci.

Póki koszty rozliczeń między operatorami są wysokie, chętnie korzystamy z preferencyjnych stawek, bo inaczej trudno konkurować. Po likwidacji MTR moglibyśmy stworzyć proste taryfy dla naszych klientów, w których połączenia do wszystkich sieci, w tym stacjonarnych, byłyby tak samo niskie - tłumaczy Jegier.

Rozliczeń na zasadach MTR broni Cezary Albrecht z Ery. Niewłaściwe jest jednak, że stawki nie są równe dla wszystkich operatorów mobilnych, bo nie ma to wiele wspólnego z zasadami konkurencji. Lecz same stawki powinny pozostać, ponieważ umożliwiają one operatorom rozbudowę infrastruktury. Bez nich inwestycje byłyby nieopłacalne - mówi.

Zgodnie z planem UKE stawki będą i tak spadać - docelowo w 2010 roku wyniosą 21,6 gr. Dodatkowo obniżki i wyrównania stawek w krajach Wspólnoty chce Komisja Europejska, która rozpoczęła w tej sprawie konsultacje.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 51
  • 0

    32. ~jojo  2008-07-09 14:21:03  host: efq90.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moim zdaniem np. w takim pre-paidzie powinny być dwie taryfy do wyboru. Albo do wszystkich 20 gr, albo też w sieci 10 gr, a do obcych 30 gr - i WSZYSTKIE te ceny w cenniku.

  • 0

    33. ~tho  2008-07-09 15:06:06  host: 193.120.116.179

    a dlaczego odrazu platne przychodzace? przeciez teraz operatorzy zarabiaja ok. 15-40gr na czysto po odjeciu interkonektu dla innego operatora. co za problem jest wiec ustalic powiedzmy stawke 30-40gr za minute, ktora zostawala by u obecnego operatora. konkurowaliby wtedy nizszymi cenami, by coraz wiecej osob wykonywalo polaczenia. tylko nigdy by do czegos takiego nie doszlo, bo oczywiscie operatorzy sa pazerni i nie zgodza sie na 'darmowe' zakanczanie polaczen w ich sieci...

  • 0

    34.  2008-07-09 17:49:28

    MNie nie dziwi stanowisko Play... To oczywiste, ze im nie zależy na tym by zasiedziała konkurencja kształtowała ceny tak jak dotychczas, czyli taniej w sieci. Zespoły ludzi, rodziny itd. tym się kierują wybierając operatora. I nie jest nim Play ;-) Natomiast zupełnie nie popieram likwidacji MTR. Niech się rozliczają między sobą, ale uczciwie, "po kosztach". I nie jest prawdą, ze do Play jest drożej. Jest - w Erze, w Orange... Nie w Plusie. Może być więc równo mimo droższej opłąty MTR? Może. Ale widać nie wszystkim zależy na pozytywnym wizerunku ;-)

  • 0

    35.  2008-07-09 17:54:11

    No i super - wszystkie opy powinny mieć jednakową niską stawkę za terminację połączeń. Przecież Sferia jest siecią komórkową a interkonnekt bierze jak stacjonarni (bo ma stacjonarną numerację) - pewnie jakieś 5 gr/min. No ale też nie bierze opłat za przychodzące od swoich userów, a jakoś wychodzi na swoje. Obecna sytuacja z wysokim MTR prowadzi do transferu kasy od stacjonarnych do komórkowych i plagi FCTów. Poza tym, "na styku" M/F mamy nieuczciwe warunki konkurencji, bo nie da się zaoferować stawek F2M równie niskich jak M2F pomimo iż niezależnie od kierunku połączenia suma kosztów ponoszonych przez obu opów jest w zasadzie jednakowa.

  • 0

    36. ~jojo  2008-07-09 18:00:33  host: efq90.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wlo - o tak Plusowi zależy najbardziej - chyba na dojeniu swoich klientów. Nie siej fałszywej propagandy. Mógłbym Ci podać kilka wymownych przykładów, gdzie wyraźnie widać jak im zależy.

  • 0

    37. ~  2008-07-09 18:01:31  host: p05-06.opera-mini.net

    Oczywiście że nowi operatorzy, którzy dopiero teraz budują swoją infrastrukturę od podstaw, to mają się dużo gorzej, niż starzy operatorzy (era, plus i orange), którzy budowali swoją sieć kilka lat temu, a czemu? Bo kilka lat temu to: 1. oprócz tzw św. trójcy, to nie było żadnej konkurencji, więc rynek dzielił się tylko na trzech graczy, którzy mieli nieomal takie same cenniki złodziejskie... czyli 2. kilka lat temu cenniki były kilka razy droższe od obecnych, czyli usługi ery, plusa i idei przynosiły kilkakrotnie większe zyski, niż obecnie, przypomnę np. że jedna minuta do obcej sieci w szczycie kosztowała ponad 3zł!!! -przez co polacy znacznie ograniczali rozmowy telefoniczne w czasie seksu:) Teraz taki play, czy inni aby zarobić 3zł, to muszą naprawdę się natrudzić, a wtedy, tj. kilka lat temu minuta rozmowy w szczycie i poza pięć, to 3zł do kasy operatora, albo w szczycie, ale do własnej sieci, to chyba 2zł? A jeden sms i 50gr do kasy operatora, albo jeden mms i nawet 4zł do ich kasy, więc biedni pionierzy, co budowali w polsce początki telefoni gsm, to era, plus i idea przez swoje złodziejskie cenniki mieli za co budować swoje infrastruktury gsm, a wręcz kasy mieli za dużo, przez co operatorzy stali się mało kreatywni, czy wręcz groteskowi, przez co opóźniali rozwój mobilnych technologi w polsce. Znamienny jest przykład, gdy w polsce nagle przez nieuwagę operatorów, to wręcz fantastycznie rozwinął się polski wap, jednak gdy operatorzy zorientowali się w sytuacji, to tak podnieśli stawki za gprs, że natychmiast wap w polsce zamarł, a powstaje jak grzyby po deszczu mobilne portale i w ogromnej ilości strony wap, w ciągu krótkiej chwili zamarły, by następnie bezpowrotnie zniknąć tak, że chyba nawet pamięci po nich nie została. A dzisiejsi startujący operatorzy, którzy muszą dopiero budować swoją infrastrukturę, to mają się dużo gorzej, bo przychody z bierzacej działalności nie generują tak dużych zysków, do tego najnowsze mobilne sieci są wręcz astronomicznie dro

  • 0

    38. ~  2008-07-09 18:27:26  host: p05-06.opera-mini.net

    ... do tego najnowsze technologie mobilnych sieci (np. umts, hsdpa/ hsupa) są wręcz astronomicznie dużo razy droższe, niże te budowane kilka lat temu (tylko gsm), więc nowo powstające sieci mają i z tego powodu dodatkowo ogromne problemy. Ba na koniec dodam, że może to jest najmniej istotne, ale tzw. św. trójca jak tylko może, to też utrudnia start i działalność nowo powstałym operatorom, może to robić np. przez odpowiednie swoje cenniki, w których premiuje się połączenia wewnątrz sieci, czy właśnie bzdurne opłaty między operatorami, no i też agresywny czarny pijar przeciw nowym operatorom. Np. pewne komentarze na forach o gsm są tak absurdalne przeciw play, że piszący albo są debilami, albo robią to za kasę. Pozdrawiam Pantg

  • 0

    39.  2008-07-09 18:37:52

    @wlo Plus w przeciwieństwie do Ery i Orange nie ma droższych połączeń do Play bo póki co w ogólnym rozrachunku Plusowi bardziej sie opłaca, gdy jego klienci dzwonią do Play niż do Orange czy Ery, bo od tych ostatnich nie dostaje kasy za 'wynajęcie' sieci. Jak Plus wprowadzi cennik z wyższymi stawkami do Play to będzie jasny sygnał że Play rozbudował swoją sieć na tyle że ta tendencja się odwróciła. No chyba że wcześniej zostaną zrównane stawki MTR.

  • 0

    40. ~  2008-07-09 18:51:39  host: ip-89-174-83-88.multimo.gtsenergis.pl

    26 nie sadze, watpie. Bylem "kluczowy" w Plusie i mialem w sumie stawki gorsze niz w podrasowanej bizneklasie. Teraz jestem "kluczowym" u pomaranczowych i tez stawki sa gorsze niz w dobrze dobranej i podrasowanej taryfie "niekluczowej". Jedya zaleta "kluczowosci" to rozmowy w biznesgrupie po 1 gr/minuta

  • 0

    41. ~  2008-07-09 18:54:23  host: ip-89-174-83-88.multimo.gtsenergis.pl

    23 Tak placa. A Betamax ma stawki niskie tylko tam gdzie korzysta z uslug operatorow majacych Bill & Keep, czyli - w praktyce - zerowa stawke interkonektu ;-) Dobry przyklad dzieki swojej niewiedzy podales ;-)))

  • 0

    42.  2008-07-09 19:24:24

    ~jojo - ależ proszę... tutaj mówimy o stawkach do Playa - wyższych z powodu wyższego MTR ;-)

  • 0

    43.  2008-07-09 19:26:34

    Leszek1979 - mnie nie obchodzi co im się opłąca... mnie obchodzi za co i ile ja płacę ;-)

  • 0

    44. ~tl111  2008-07-09 19:31:10  host: 195.225.71.137

    Widze, ze muszę rozwinąc swoją mysl :)Play proponujac zniesienie interconectu wcale nie spodziewa sie doprowadzic do tego. Nie slyszalem jeszcze zeby powazne propozycje skladane byly przez media czy tez fora. O tym rozmawia sie w zaciszu gabinetow. Interconect dla Trujcy to tez swietny pretekst aby zdzierac z nas skore. Wszak miedzy nimi kasa praktycznie nie przeplywa a my bulimy za polaczenia poza siec. Dla nich to potrójny zysk ze wskazaniem na winnego - Interconect. Dodatkowo takiego nowego np. Playa mozna trzymac w szachu niezrównowazonymi polączeniami międzysieciowymi. Czy trujca moglaby zrezygnowac z tego? Nie ma takiej mozliwosci. Musieliby gwaltownie obnizyc prognozy zyskow. Jak wytlumaczyliby to w centralach? A co z premiami dla pracownikow? I Play o tym doskonale wie.Poza tym on jest jedyny ktory moze sobie pozwolic na straty. No i harcuje :))) A to internet kopiący w dupę konkurencję, a to balon-sonda z interconectem ... no i trujca wychodzi na pazerniaków :))) Play - tak trzymać :))) Dokopywać im !!!

  • 0

    45.  2008-07-09 19:54:29

    ~tl111 - zaraz Witek zacznie z Tobą dyskusję ;-) Nie dokopią bo nie mają dobrze obutej nogi ;-)

  • 0

    46. ~tl111  2008-07-09 19:57:38  host: 195.225.71.137

    Wlo - nie strasz mnie ;))) Jak to nie mają, a chińskie pepegi?

  • 0

    47. ~nick  2008-07-09 22:33:22  host: bzm160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wolałbym jednak żeby KE chciała ale wyrównania stawek płacowych zwykłych obywateli.

  • 0

    48. ~M.  2008-07-11 13:17:32  host: apn-77-115-141-252.gprs.plus.pl

    czy tego nie rozumiecie? Wiekszosc rozmow z Play wychodzi do obcych sieci - czyli Play musi placic o wiele czesciej, niz pozostali. Z kolei proporcjonalnie mniej rozmow z obcych sieci przyjmuja - wiec inni op im mniej placa. Czyli w interesie Play jest zerowa oplata. Nie w interesie Ery, ktora jak widac - protestuje. A mimo wszystko interes Play to interes jego klientow, bo jako jedyny operator musi pozyskiwac nowych. Starzy sie skupili na utrzymaniu.

  • 0

    49. ~Pablo  2008-07-11 15:44:06  host: apn-77-115-193-147.gprs.plus.pl

    Mnie Play pozyskał ponad rok temu z numerem z Ery. Jestem w starej taryfie na kartę i jak na razie jestem zadowolony:-)

  • 0

    50. ~mirekb  2008-07-12 08:01:50  host: apn-77-113-92-49.gprs.plus.pl

    @37 ciekawe stwierdzenie z tym wapem,faktycznie tak było,najbardziej dalo sie to zauwazyc w erze,byl ryczalt na net a potem to zabrali,weszla ustawa o rozliczeniach VAT za wap/net i dobili mobilny rynek.nie wiem czy juz ktos sprawdzal cyfrowy polsat,ja tak,ciekawostka:z orange i plusa nie da sie dodzwonic na 699 z ery idzie,na koncie cp mam 6pln a 1komunikat przy wykonywaniu polaczenia:witamy w sieci era,twoje konto zablokowane,jesli jestes uzytkownikiem prywatnym skontaktuj sie z 608.dziwne ze akurat polkomtel i orange najpozniej podpisaly umowy z polsatem n a MTR prawda?dodam ze CP padł cały system billingowy i wiekszosc nr nie chodzi po prostu..

  • 0

    51. ~mirekb  2008-07-12 10:19:51  host: apn-77-113-110-120.gprs.plus.pl

    w cp juz normalnie,po zlozeniu reklamacji wczoraj kolo22 dzis po9rano konsultant zadzwonil do mnie,przeprosil za problemy techniczne i dolozyl 5pln za utrudnienia.moze we wrzesniu faktycznie cos zmienia w cenniku oferty bo jak do tej pory widze trwaja testy,cennikowe tez.lubie w takich experymentach uczestniczyc bo pokazuje to:rzeczywiste dzialanie sieci a po2 niech bedzie wiecej "aktywnych kart sim"..jak to wyszloz tym interconectem dla CP?ponoc ma niecale 38groszy za zakanczanie polaczen w jego sieci,p4 55groszy a 3(plus,orange,era)ile maja?jak pamietam 31goszy?jak to naprawde jest?

Dodaj swoją opinię