Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Inteligentny robot o "ludzkich dłoniach" może zrewolucjonizować produkcję elektroniki

Inteligentny robot o "ludzkich dłoniach" może zrewolucjonizować produkcję elektroniki

msnet 21 Grudnia 2017 14:52

5 2

robot epson

Firma Epson wprowadza na rynek roboty wyposażone w dłonie zaprojektowane na wzór ludzkich kończyn górnych. To pierwsza maszyna, która - jak zapewnia producent - widzi, czuje, myśli i pracuje.

Firmy z sektora przemysłowego mają coraz większe zapotrzebowanie na roboty, a te, które na stałe instaluje się w wyznaczonym miejscu, by w zapętleniu wykonywały pojedyncze zadanie, przestały im wystarczać. Nowe podejście do tematu zaprezentowała japońska firma Seiko Epson Corporation, która jako pierwsza postanowiła wprowadzić na rynek robota o kończynach podobnych do rąk człowieka. WorkSense W-01 został stworzony z myślą o pracy przy produkcji zaawansowanych technologii, w czym ma zastąpić ludzi. Pozwala mu na to sztuczna inteligencja, współpracująca z kamerami i innymi czujnikami. Taka kombinacja pozwala robotowi wykonywać zadania, których automatyzacja była wcześniej niemożliwa.

Robot Epsona został wyposażony w cztery kamery umieszczone na głowie i dwie znajdujące się w jego rękach. Daje to urządzeniu szerokie pole widzenia i umożliwia wykonywanie skomplikowanych zadań z wysoką precyzją. WorkSense W-01, podobnie jak człowiek, widzi otaczającą go rzeczywistość w 3D, co pozwala mu z łatwością wykrywać obiekty, nawet jeśli z jakiejś przyczyny ich położenie ulegnie zmianie. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, robot może każdego dnia pracować nad innym zadaniem w odmiennych lokalizacjach i nie wymaga dodatkowego programowania. W ten sposób może z łatwością dopasowywać się do nagłych zmian w produkcji.
Robot Epsona jest mobilny, autonomicznie decyduje o ścieżce ruchu swoich ramion i potrafi unikać przeszkód. Wśród maszyn tej klasy nie spotkałem jeszcze takiego zestawu cech. Roboty zaprzęgnięte do pracy w większości firm produkcyjnych to zupełnie inna liga. Na tym przykładzie widzimy, że technologie kognitywne wkraczają do przemysłu nie tylko współpracując z zaawansowanymi systemami IT, takimi jak ERP, ASP czy BI, lecz również jako maszyny pracujące na linii produkcyjnej. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji automatyzacja przemysłu wchodzi na nowy poziom - powiedział Piotr Rojek z DSR.

WorkSense W-01 ma dłonie uzbrojone w specjalne czujniki dotyku, dzięki którym robot może kontrolować siłę nacisku podczas wykonywania zleconych mu zadań. Producenci zadbali w ten sposób, by przedmioty, nad którymi pracuje, nie uległy zniszczeniu. Przydaje się to szczególnie podczas podnoszenia i przekładania produktów.

Yoshifumi Yoshida, Chief Operating Officer w Epson's Robotics Solutions Operations Division przekonuje, że jego zespół intensywnie pracuje nad wdrażaniem kolejnych innowacji z zakresu robotyki. Naszym celem jest przyszłość, w której roboty są na szeroką skalę wykorzystywane do wspierania ludzi. WorkSense W-01, który wykorzystuje bogate portfolio technologii Epsona, to krok w kierunku takiej przyszłości - stwierdził Yoshida.

Źródło tekstu: DSR solutions     

Dodaj do:

Tagi: epson | worksense w-01 | robot

w sumie: 2
  • -1

    1. ~Cep skalny  2017-12-21 21:02:03  host: a02-10-02.opera-mini.net

    Ale brednie , dobre dla gimbusuw

  • 0

    2. ~  2017-12-22 10:15:31  host: 188.146.68.244.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Nie wiem czy jest się z czego cieszyć. Jeśli faktycznie dojdą do takiego poziomu tysiące jak nie miliony ludzi straci pracę w zagłębiu elektronicznym w chinach.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-17-157.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 2000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet