Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Innowacyjny ekran dotykowy w BlackBerry Storm 2

Innowacyjny ekran dotykowy w BlackBerry Storm 2

Q! 25 Sierpnia 2009 08:43

0 0

Już wkrótce na rynek trafi najnowszy smartfon firmy RIM - BlackBerry Storm 2. W porównaniu do swojego poprzednika wnosi on kilka nowości, jednak najważniejszą z nich jest innowacyjny ekran dotykowy wykonany w technologii piezoelektrycznej.

Zastosowanie przy konstrukcji ekranu technologii piezoelektrycznej spowodowało, że zyskał on kilka ciekawych funkcjonalności, nieobecnych dotychczas w urządzeniach konkurencji. Pierwszą z nich jest wyeliminowanie martwych czy mniej czułych na dotyk powierzchni ekranu na jego krawędziach - od teraz ich czułość jest identyczna zarówno w jego środkowej części, jak i brzegach.

Drugą z zalet zastosowania nowej technologii jest czułość ekranu na różną siłę nacisku. Delikatne jego dotknięcie pozwala na zaznaczenie konkretnego pola na ekranie (np. podświetlenie pozycji w menu czy pisanie na wirtualnej klawiaturze), mocniejsze zaś - wybór zaznaczonego elementu.

Kolejną z zalet nowego ekranu jest jednoczesna obsługa kilku dotknięć jednocześnie, czyli funkcji multi touch. Dzięki temu na rynek trafi kolejny telefon wyposażony w tą przydatną funkcjonalność.

Jak zapewnia autor filmu z prezentacją, ekran w BlackBerry Storm 2 jest na tyle rewolucyjny i rewelacyjny, że jego obsługa jest zauważalnie lepsza, niż ma to miejsce u niekwestionowanego lidera w tej kategorii - iPhone'a.




BlackBerry Storm 2 pojawi się w dwóch wersjach. Urządzenie oznaczone jako 9550 będzie przeznaczone do pracy w sieciach CDMA i znajdzie się w ofercie amerykańskiego Verizon. Wersja 9520 otrzyma moduł GSM i trafi do sieci AT&T oraz, według niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji, również do wybranych europejskich oddziałów Vodafone.

Wersja CDMA dostępna będzie od 15. września, natomiast na wersję GSM trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać. Ile dokładnie - wciąż nie wiadomo.





Źródło tekstu: GSMArena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1.  2009-08-25 08:55:55

    Z filmu wyglada na ciekawy ale jeszcze nigdy nie mialem do czynienia z BB ciekawe czy jest tak dobry jak o nim pisza;)

  • 0

    2. ~iskra  2009-08-25 09:18:51  host: xdsl.050.c88.petrotel.pl

    wow ekran jak klawisze i te uczucie klikniecia + niezniszczalny ekran w stormie huhu ladnie ladnie :)

  • 0

    3. ~robbo2k  2009-08-25 09:18:52  host: 82.160.0.12

    Marketing... ale fajno ze cos sie dzieje. A Windows Mobile dalej tylko ekrany przykryte wciskana folia o watliwej przezroczystosci

  • 0

    4. ~dawidos  2009-08-25 10:24:35  host: 80.50.128.158

    Ciekawy ciekawy, ale mnie interesuje jedno - ten "klik" w drugim filmiku. Co gość nie zrobi jest ten "klik". Ciekawe czy to z głośnika czy ekran jest tak zrobiony ;)

  • 0

    5.  2009-08-25 11:07:19

    robbo2k: powiedz lepiej, skad to zacietrzewienie ? Po co w to dalej brnac ? Kazdy ma inny profil - niektorzy wola iPhone'y, niektorzy WM'y... a niektorzy cos jeszcze innego. Dla niektorych oporowka w WM jest wiecej, niz OK, ze wzgledu na wysoka precyzje. I tak ogolnie ... moze warto dac spokoj ?

  • 0

    6. ~  2009-08-25 11:24:19  host: v03-01.opera-mini.net

    Nie miałem jeszcze w ogóle styczności z telefonami, gdzie wszystko się robi wyświetlaczem i dla tego jestem sceptyczny do tego rozwiązania. Zastanawia mnie w dotykach m.in. jak się pisze sms i mms, jak się korzysta z netu skoro rękami zakrywa się obraz, no i czy gdy ręką jest brudna- mam warsztat samochodowy- to da się korzystać z takiego telefonu ? Ludwik

  • 0

    7.  2009-08-25 13:08:41

    *** dawidos - na 99% jest to klik software'owy, bo cały ekran (wraz z klawiszami funkcyjnymi) pokryty jest szkłem. *** PLANET - o jakiej wysokiej precyzji w połączeniu z mikroskopijnymi niektórymi przyciskami w WM mówisz? ;-)

  • 0

    8. ~robbo2k  2009-08-25 15:00:31  host: w3cache1.tktelekom.pl

    @planet przykro mi archaicznosc calego WM jest dzis porazajaca. Nie ma nic przeciwko zaoraniu tego badziewia i zrobieniu czegos normalnego. Kiedys cieszylem sie jak dziecko z PDA Ipaq jeszcze bialoczarnego ale swiat nie stoi w miejscu, dzisiaj WM wyglada niemal tak samo jak 8 lat temu. Pudrowanie trupa niewiele da.

  • 0

    9.  2009-08-25 15:41:30

    @7 precyzja stylusa ;)

  • 0

    10. ~Daniel_K  2009-08-25 16:04:45  host: egz7.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie każdy lubi ekran dotykowy... Ja na przykład nie chcę mieć telefonu z ekranem dotykowym... Miałem przez kilka dni Samsunga F480 i to totalne nie porozumienie... Nie ma jak to klawiaturka :) a ekran do patrzenia i oglądania jest a nie do obmacywania. Ale o gustach się nie dyskutuje bo jeden lubi to a drugi już co innego.

  • 0

    11. ~get  2009-08-25 21:11:28  host: host-81-190-84-109.gdynia.mm.pl

    @dawidos, @Q - to ekran wydaje ten dźwięk, koleś tłumaczy to w pierwszym filmiku, technologia piezo - przy wciśnięciu ekran się "wgniata" i wydaje ten klik, tylko w drugim filmiku go bardziej słychać, bo ma tylną pokrywę zdjętą, a jak telefon jest wyłączony to ekran jest twardy... @Daniel_K - no pewnie nie każdy... a ja np. sobie nie wyobrażam telefonu innego niż z dużym ekranem dotykowym, a niedługo innych telefonów na rynku nie będzie poza najniższą półką... ale fakt że ten samsung o którym mówisz to nie zbyt udany telefon, a jego ekran dotykowy jest tragiczny... co do samego niusa, to telefon pełen wypas :] tylko pojawia się pytanie dlaczego nasi buraccy operatorzy nie mają go w abonamentach ?! dlaczgo play nie wpadnie na to że jak era i orange mają iphona to oni mogli by zrobić ofertę z BB ?!? masakra...

  • 0

    12. ~asdasd  2009-08-26 14:23:18  host: aczy3.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Panie autorze, pod koniec 4. akapitu powinno być "tĘ"...a nie "tą".

Dodaj swoją opinię