Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Info-TV-FM liczy na umowy z operatorami w 2Q2010

Info-TV-FM liczy na umowy z operatorami w 2Q2010

WitekT 23 Grudnia 2009 23:44

0 0

Zdajemy sobie sprawę, że nasz sukces jest uzależniony od sukcesu operatora detalicznego. Jesteśmy w stanie wykazać się dużą elastycznością, jeśli będziemy przekonani, że działania operatora zagwarantują szybsze pozyskanie dużej liczby abonentów - mówi Gazecie Wyborczej Albert Kuźmicz, szef NFI Magna Polonia, głównego udziałowca Info-TV-FM.

Szerzej o ofercie hurtowej Info-TV-FM pisaliśmy w tej wiadomości. Według niej, operatorzy muszą miesięcznie płacić około 2 mln zł, praktycznie bez względu na liczbę własnych klientów korzystających z telewizji mobilnej. Budowa sieci będzie jednak szybsza niż pierwotnie planowano - do końca tego roku ma być dostępna w 11-12 miastach, m.in. Łodzi, Poznaniu i Krakowie.

Obliczyliśmy, że usługa przyniesie operatorowi zysk EBITDA w momencie, gdy zdobędzie około 200 tys. użytkowników usługi. To niewiele. Przy 500 tys. klientów EBITDA przekroczy 31 mln zł rocznie - mówi Kuźmicz.

Info-TV-FM do obliczeń zalożyło, że podstawowy pakiet u operatora będzie kosztował 8,10 zł i skorzysta z niego 69% klientów, 22% wybierze pakiet droższy, a pozostałe 9% dokupi jeszcze pojedyncze, droższe transmisje, np. mecz na żywo. Model biznesowy, na którym oparto te szacunki, przygotowany został przez PricewaterhouseCoopers.




Kuźmicz spodziewa się, że umowy z operatorami zostaną podpisane w II kwartale 2010 roku, kiedy zasięg osiągnie 15 miast. Liczy na dołączenie nadawców do promocji usługi. Potencjał polskiego rynku szacuje na 1,7 mln klientów, a dzięki Euro 2012 liczba użytkowników mobilnej telewizji w Polsce może być znacznie większa.

Operatorzy o tym wiedzą i dlatego trudno traktować ich niepochlebne wypowiedzi inaczej, niż jako próbę wywarcia presji w ramach negocjacji. Chodzi też o przekonanie konkurentów, że nie warto w to wchodzić, bo gdy jeden duży gracz podpisze z nami umowę, będą musieli zrobić to wszyscy. Poza tym co operatorzy osiągnęliby, chwaląc naszą usługę? Tylko tyle, że nie bylibyśmy skłonni do negocjowania warunków - mówi Kuźmicz w wywiadzie.

O kontroli UOKiK mówi, że cała ta kontrola nie jest szczególnie korzystna dla Info-TV-FM, bo nawet, jeśli Urząd coś wykryje, to po prostu nałoży karę, ale przecież nie nakaże podpisywać umów.

Nie zyskujemy więc na tym. Także dlatego, że teraz operatorzy bardzo się usztywnili i wszelkie negocjacje są prowadzone dużo bardziej formalnie - dodaje.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17.  2009-12-24 11:01:33

    @16: zgadzam się z Tobą w 100% :-)

  • 0

    18. ~jas  2009-12-24 11:09:53  host: host-81-190-209-51.wroclaw.mm.pl

    Kto tak na prawdę jest właścicielem Info-TV-FM ? Skoro NFI Magna Polonia nalezy do jakieś formy zarejstrowanej na Cyprze ? Jak już się dowiecie, to wszystko się Wam rozjaśni. A później mogę wam wyjaśnić jak Info-TV-FM chce wyssać kasę z Waszych kieszeni.

  • 0

    19. ~zero  2009-12-24 11:12:56  host: gw8.knc.pl

    1,6 mln miesiecznie jest cena za usługę. Zgodnie z badaniami Ericsson zinteresowanie usługą to 12 % abonentów ( spadło z 17 % ) więc jeśli za rok spadło by nawet do 10 % to nadal jest 4 mln użytkowników ( przy czym spadło ponieważ jak ludzie zobaczyli nieczytelene piksele w usłudze Orange TV to im się odechciało ) . To znaczy że przy wysyconym rynku opertora usługa kosztuje 40 groszy miesięcznie. Błagam nie rozśmieszajcie mnie że to drogo. Nawet jak to wysycenie miałoby rozłożyć sie równo na 4 to usługa kosztuje OPA 1,6 PLN miesiecznie od abonenta. Przy czym OPY nie musza sprzedawać tego w abonamencie miesiecznym ale wystrczy płacenie sms za dzień dostępu lub tydzień. Oznacza to że OPY które to mają mają kod dosteu do tych 4 mln abonentów , którego inni nie mają a ten kod kupuje się kosztem 1% ARPU z etgeo klenta. Czyli zamiast obniżyć ceny połączeń o 10% wystarczy obniżyć o 9% ( albo i w wcale ) i efekt ten sam się osiąga a klientowi da się TV za darmo. Zobaczycie że kupi to Soloż i zawinie te 4 mln abonetów śmiejąc się reszcie w twarz :-)

  • 0

    20.  2009-12-24 12:39:40

    Ciekawe niby dlaczego opy nie potrzebuja TV w komórce? Chcą zostać skansenem od voice i smsow ? Zbliża się Euro i wiedzą że TV im będzie potrzebna więc po prostu teraz ostro negocjują a predzej czy pozniej i tak w to wejdą.

  • 0

    21.  2009-12-24 12:49:47

    przeczytalem wlasnie caly wywiad (tu przedstawiona esencja) z panem Kuzmiczem w GW i dalej mam wrazenie, ze jest on przekonany o nieomylnosci i stara sie robic dobre wrazenie podczas gdy pali im sie grunt pod nogami... 1,7mln osob w ile? 3-4 lata minimum. mowi tez o 1mln potencjalnych klientow w Warszawie i okolicach, a wiec wg. niego kazdy operator moglby pozyskac swoje 200tys. uzytkownikow... szkoda tylko, ze to liczba czysto teoretyczna. pan ten calkowicie jednak zapomina, ze ludzie nie maja terminali do ogladanie takiej telewizji, nie kazdego stac na n96 i zanim ten stan sie zmieni operatorzy beda doplacac do tej uslugi krocie...

  • 0

    22. ~salion  2009-12-24 13:09:29  host: 77-254-63-228.adsl.inetia.pl

    Tylko ile ludzi w polsce ma takie drogie telefony z funkcja dvb-h? bardzo mało, a jeszcze mniej specjalnie sobie teraz zmieni telefon na taki co będzie mógł ich telewizje odbierać, nie dość że ludzie będą musieli płacić za tę ich usługę to muszą zainwestować kasę w wymiane na nowy drogi telefon. Kryzys jest ludzie, nie będą nagle wymienić telefonów...jak by jeszcze by była za darmo ta telewizja to może ktoś by się pokusił, ale nikt nie włoży pieniedzy w coś za co jeszcze będzie musiał potem płacić i używał będzie sporadycznie w autobusie czy w miejscach gdzie nie ma telewizora(a jest ich mało).

  • 0

    23. ~  2009-12-24 13:42:44  host: v10-04.opera-mini.net

    16. Najlepiej z tunerem analogowo cyfrowym. Czyli dvb t.

  • 0

    24. ~xevi  2009-12-24 14:48:13  host: public-gprs49348.centertel.pl

    heh, trochę przesadnie optymistyczny ten człowiek. chyba operatorzy mają lepsze rozezenanie rynku i dlatego nie godza się na jego dziwne warunki

  • 0

    25. ~  2009-12-24 15:56:21  host: f96-045.opera-mini.net

    Do 14: nie obrażaj innych tylko sam się przyjrzyj dokładnie ofercie. Zasięg tylko w 10-12 miastach polskich.W 2010r. Max 15miast.Telefony takie są drogie.Ofertę 8-10zł miesięcznie mógłby dać dopiero gdy klientów na taką usługę mógłby mieć minimum 400-500tys. Jeszcze jakby zasięg mieli w całej dokładnie polsce łącznie z największymi dziurami gdzie diabeł mówi dobranoc to taka tv może miałaby sens

  • 0

    26. ~  2009-12-24 16:04:09  host: f96-045.opera-mini.net

    25cd: a w takim wypadku jak teraz proponuje te całe info tv fm to nie dziwię się że w3 i play nie godzą się na takie warunki. Moim zdaniem w3 i play(wraz z mvno na infrastrukturze) powinni mieć własną sieć tv i fm i szybko mogliby zrobić nadajniki w całym kraju. A takie info tv fm niech dogada się z polsatem, sferia, centernetem, wrodzinie, mobyland i innymi i tak powinno być. Docelowo solorz ..

  • 0

    27. ~  2009-12-24 16:12:34  host: p09-05.opera-mini.net

    26cd: karkosik i rydzyk powinni przejąć info tv fm i w ten sposób szybko wybudować nadajniki w całym kraju. Bo takie samo info tv fm w takim wydaniu jaki jest teraz wg mnie nie ma sensu. Ekonomicznego także. Taka tv powinna być dodatkiem a nie głównym źródłem dochodu firmy. Dlatego jestem przeciwny takiej ofercie info tv fm

  • 0

    28. ~n  2009-12-25 23:58:28  host: public-gprs122388.centertel.pl

    A tak z ciekawości, jakie widzicie zastosowanie tej technologii? Oglądanie tv w tramwaju, autobusie, na przystanku? Jest ktoś kto planuje oglądać mecze euro 2012 na komórce zamiast normalnie? W podróżach między miastami (np pociąg) nie będzie to działać. Moim zdaniem kompletnie niszowa usługa.

  • 0

    29. ~  2009-12-26 07:48:09  host: p08-12.opera-mini.net

    Do 28: dokładnie. W wydaniu info tv fm nie ma to sensu. Takie coś ma sens tylko wtedy gdy takie coś jest dokładnie wszędzie: wszędzie gdzie jeździ się pociągami i autobusami.Wszędzie jak pojedzie się na polskie wakacje itp(na narty np na weekend poza miasto)w góry,nad morzem, jeziorem.W największej dziurze.Tam gdzie nie chce wozić się dużego telewizora. Takie coś w wydaniu info tv fm nie ma sensu

  • 0

    30. ~  2009-12-26 07:54:40  host: p08-12.opera-mini.net

    29cd: to już dobre kilka miesięcy temu plus miał tv biznes za darmo a ostatnio we wakacje do końca listopada youtube za darmo i to było wszędzie. W każdej dziurze nawet. No w dziurze to może było tylko nieraz na gprs i było dużo tzn 'pixoeloz' jak niektórzy to nazywają ale wiadomości można było nawet oglądnąć tam gdzie radio tradycyjne złapać nawet się nie dało.Ooo.Takie coś tylko ma sens wg mnie

  • 0

    31. ~  2009-12-26 08:01:15  host: p08-12.opera-mini.net

    30cd: (chodzi mi o zasięg wszędzie a nie o technikę w jakim jest odbiór tv i radia np). Dlatego takie głowniane info tv fm jak ma być max w 10-12-15 miastach polski a jeszcze chcą za to takiej kasy to po co taka głowniana firma powstała? To już dać to w3 i play oraz drugie takie coś reszcie (by zaistniała konkurencja a ta reszta to solorz, rydzyk, karkosik i inni ze spółki) oba te powstałe duże

  • 0

    32. ~  2009-12-26 08:08:05  host: p08-12.opera-mini.net

    31cd: konsorcja mogłyby w szybkim dość czasie (max do przed rozpoczęciem się euro 2012) zrobić własne sieci do odbioru tv i fm dokładnie wszędzie. W każdej dziurze. A taka info tv fm co może? Kto dał takiej głownianej firmie koncesję na to i wyłączność?! Oj UKE dobrze że czasem KE patrzy wam na ręce i daje wam czasem klapsa bo UKE zgłupiałoby całkowicie. Kiedy KE zajmie się tym jak cyfrowa tv ...

  • 0

    33. ~  2009-12-26 08:14:29  host: p08-12.opera-mini.net

    32cd: powstaje w Polsce (w sumie to w naszym wypadku żadna: ani ta mobilna ani na tv nie powstaje jak narazie (bo kilka kilkanaście miast trudno nazwać ogólnopolskim zasięgiem a taki być powinien. Wg mnie jak nie umia robić tv cyfrowej to niech taka tv zostanie na satelicie i przez kabel. A nie ściemniac że robią cyfrową tv naziemna i mobilną (komórkową)!)

  • 0

    34. ~  2009-12-27 19:01:39  host: cust-194-54-189-19.flashnet.pl

    Jas: czemu ciągle rzucasz oskarżenia? Jak wiesz kto jest właścicielem to powiedz. Łatwo rzucać fałszywe oskarżenia.

  • 0

    35.  2009-12-28 09:58:16

    thonka!! Ale przecież operatorzy dadzą ludziom terminale po złotówce!!

  • 0

    36.  2009-12-28 10:03:01

    Powiem jedno - dajcie porządne cyfrowe radio! Ja jestem w stanie płącić za korzystanie z takiej usługi. Nawet jeśli bym pmusiał płacić za konkretne stacje. Ale telewizja mobilna? W czasie jazdy samochodem mam oglądać? Podczas przechodzenia przez ulicę? W parcy - bo przecież nie ma co robić? A może w drodze z parkingu do sklepu? Albo w kolejce do dentysty? Pomysł całkowicie nietrafiony, przynajmniej na dzisij. Forsowanie pomysłu przez urzędników utwierdza mnie w jednym - chodzi im tylko o sukces, żeby premię dostać. Ludziom to nie jest potrzebne.

Dodaj swoją opinię