Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Indie: wojny cenowej nie będzie

Indie: wojny cenowej nie będzie

Q! 16 Grudnia 2009 08:49

0 0

Indyjski regulator rynku telekomunikacyjnego (TRAI) nie zamierza dopuścić do wojny cenowej operatorów mobilnych na tamtejszym rynku. Wszystko w trosce o dobro klientów, a także przychody operatorów i dochodowość ich działalności.

Taka decyzja została podjęta po tym, jak nowe taryfy zaoferowane przez operatorów osiągnęły najniższy poziom ceny za minutę w historii. W ubiegłym tygodniu sieć MTNL zaoferowała swoim klientom połączenia w cenie 0,3 rupii za minutę, co w przeliczeniu wynosi około 0,6 centa amerykańskiego.

Taka propozycja wzbudziła poważny niepokój regulatora który stwierdził, że tak niskie ceny mogą się mocno odbić na dochodowości działalności operatorów. A to z kolei mogłoby mieć bardzo negatywny wpływ na poziom ich przyszłych inwestycji, a tym samym i atrakcyjności rynku dla ewentualnych inwestorów.




Do 2012 roku w Indiach ma być podłączonych około 500 mln nowych użytkowników telefonii GSM. Jeśli sieci mają wytrzymać takie natężenia ruchu, to niezbędny jest dopływ gotówki ze źródeł zewnętrznych w celu ich rozwoju. Jeśli rynek nie będzie wystarczająco atrakcyjny, to taka sytuacja nie będzie miała miejsca - argumentuje indyjski Regulator. W związku z tym niezbędne są działania mające na celu zadbanie o interesy zarówno udziałowców, rynku i konsumentów, jak także rządu Indyjskiego - można przeczytać dalej.

Od tej pory operatorzy przed wprowadzeniem do oferty nowej taryfy, będą musieli przedstawić Regulatorowi szczegółowy kosztorys swojej propozycji. Jeśli uzna je on za przekonywujący - przedstawiona taryfa będzie mogła wejść do oferty operatora. W przeciwnym wypadku - nie otrzyma ona takiej zgody. Jest to spora zmiana, gdyż do tej pory wystarczyło przekazanie Regulatorowi informacji o nowej taryfie, bez konieczności uzyskania akceptacji na jej wprowadzenie.

Źródło tekstu: mobilebusinessbriefing, wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~  2009-12-16 08:53:15  host: v08-11.opera-mini.net

    Indnie to biedny kraj,bawia sie w atom a ludzie nie zawsze mają co jeść.na szczescie wiekszosc musi dzwonic.kiedy tam weszedł gsm i jak tam z mtr,wie ktos?mirekb

  • 0

    2. ~  2009-12-16 09:02:26  host: v06-05.opera-mini.net

    Wylac tam nasza pania Strzezynska to zrobi tam porzadek. Nasze opy (nie dotyczy P4) nawet dołoza sie do biletu ;)

  • 0

    3. ~  2009-12-16 09:03:47  host: v06-05.opera-mini.net

    wysłać a nie wylać - sorry. rcicho

  • 0

    4. ~fred  2009-12-16 10:00:05  host: edr242.internetdsl.tpnet.pl

    W trosce o abonenta podniesiemy ceny...

  • 0

    5. ~e  2009-12-16 10:02:20  host: host114.opteris.pl

    2*** Ja bym zaproponowal wymiane miedzynarodowa ;-) Nie wiem, czy Indie bylyby zadowolone z takiej zamiany, ale Polska napewno ;-)

  • 0

    6.  2009-12-16 12:16:49

    Widocznie brak tam Pani prezes UKE ;) Zrobiłaby od razu porządek.

  • 0

    7. ~  2009-12-16 12:37:02  host: v05-08.opera-mini.net

    Ale zachowajmy tez zdrowy rozsadek. W przeliczeniu na polskie cena minuty w Indiach osiagnela jak widac 1-2grosze a to chyba nie jest juz zdrowe. Chociazby dlatego ze takie dumpingowe? ceny moga tez sluzyc do wykonczenia konkurencji i zmonopolizowania rynku. Poza tym inny poziom cen jest optymalny dla rynku z nasycona, wystarczajaca infrastruktura a inny, wyzszy, dla rynku rozwijajacego sie.

  • 0

    8.  2009-12-16 12:54:45

    Ja byłbym w niebo wzięty, gdyby w Polsce wreszcie ceny spadły OSTATECZNIE do 10 gr BRUTTO do WSZYSTKICH sieci z naliczaniem SEKUNDOWYM. ;-)

  • 0

    9.  2009-12-16 12:56:47

    Oczywiście w CENNIKU w PRE-PAID.

  • 0

    10. ~badacz  2009-12-16 15:26:45  host: 94.254.199.46

    To oni tam nie mają MTR-ów?

  • 0

    11.  2009-12-16 15:48:28

    i zarobki pewnie średnio 10 razy niższe niż w PL. W Simplusie w Twoim Profilu Wynurzenia za doładowanie 100zł dostajemy 115zł na konto. Możemy za to mieć 195 minut. Do tego gratisowo dostajemy 600 minut do Plusa a wiec razem 795 minut. Srednia cena 1 min to ok 1,25gr. Taniej niż w Indiach!

  • 0

    12. ~Gormar  2009-12-16 17:05:36  host: 217.96.62.235

    @11. rcicho, nieco obliczenia ci się nie udały. Z twoich danych wynika, że średnia cena minuty to 12,5gr. Czyli 10 razy więcej niż wyliczyłeś. Do Indii to nam jeszcze dużo brakuje ;).

  • 0

    13. ~Joziek z gór  2009-12-16 19:13:38  host: ip-89-174-40-68.multimo.pl

    Popieram 10gr brutto do wszystkich, a MTR do 2gr, abym wchodząc do mutlisalonu nie myślał w jakiej sieci mam rodzinkę i znajomych, tylko brał operatora, który mi da lepszą ofertę.

  • 0

    14.  2009-12-17 00:34:38

    ojoj panie @12- jest ok rcicho napisał 1,25 grosza, czyli jeden grosz i jego ćwierć. pozdro.

  • 0

    15.  2009-12-17 00:35:03

    a życie i tak swoje.

  • 0

    16. ~Gormar  2009-12-17 11:30:42  host: 217.96.62.1

    @14. bender, wiem co rcicho napisał i zauważyłem, że nie był to jedynie błędnie postawiony przecinek. Dlatego napisałem, że pomylił się w obliczeniach. Zresztą ty najwyraźniej też lub nie zrozumiałeś do czego ta kwota się odnosi. Powinno być: 100zł/795minuty*100gr = 12,5786gr. Czyż nie?

  • 0

    17. ~Mściwy Rosomak  2009-12-17 17:08:47  host: 87-205-130-75.adsl.inetia.pl

    Oczywiście, po co wojna? niższe ceny to mniejsze wpływy z podatków do kasy indyjskich kacyków i mniej kasy na nowe bomby atomowe. A to wszystko "w trosce o klienta ". Ja po obniżce cen przez play nie zauważyłem pogorszenia ani mojego bytu ani jakości usług telekomunikacyjnych mojego operatora. Tam widać w indiach słońce grzje za mocno...

  • 0

    18.  2009-12-18 15:04:13

    @16, Gormar: Masz rację, ale powinniście napisać, że to koszt minuty do własnej sieci, więc to niezbyt atrakcyjna cena.

  • 0

    19. ~  2009-12-18 16:38:48  host: 217.96.62.235

    @18. Będąc hiper-precyzyjnym to należałoby napisać, że to jest średni koszt minuty przy wydzwonieniu ponad 75,47% minut w sieci Plus'a ;P (bez Samych Swoich, gdyż oni pozostają sobie samymi ;]). Przyznaje, że średnia stawka 12,58gr oraz fakt, iż numery stacjonarne nie zostały uwzględnione w tych 600 minutach to jak dla mnie za słabo.

Dodaj swoją opinię