Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Indie blokują "darmowe" strony internetowe

Indie blokują "darmowe" strony internetowe

orson_dzi 9 Lutego 2016 10:55

6 5

Indie blokują dostęp do darmowych stron internetowych, czyli takich, z którymi połączenia nie są taryfikowane przez operatorów, jak np. Facebook zero.

Mówiąc o darmowych stronach mamy tutaj na myśli witryny, za połączenia z którymi nie są naliczane opłaty za transfer danych, ani też nie są pobierane dane z pakietów internetowych. Polscy operatorzy pozwalają często korzystać w ten sposób z mobilnego Facebooka, Wikipedii lub wybranych stron informacyjnych lub serwisów społecznościowych. Indyjski regulator postanowił zablokować takie połączenia, nazywając je dyskryminującymi dla usług transmisji danych.
Indyjski regulator rynku wezwał Reliance Communications, lokalnego partnera telekomunikacyjnego Facebooka, do zablokowania darmowych usług w grudniu 2015 roku. Przez to duże nakłady finansowe, jakie zostały włożone w promocje darmowego dostępu do Facebooka (oraz wybranych serwisów informacyjnych) miały pójść na marne. Marc Zuckenberg, prezes Facebooka, wydał duże pieniądze na reklamę i współpracę z The Times of India, na łamach którego porównał swoją usługę do publicznej biblioteki, która przynosi duże korzyści dla całego społeczeństwa.

Przepisy wprowadzone 8 lutego teoretycznie nie uderzają bezpośrednio w Facebooka, ale mają zastosowanie do większości stron z darmowym dostępem. Według ustalonego prawa, wszystkie strony muszą być rozliczane w taki sam sposób, a korzystanie z nich musi mieć taką samą taryfikację. Bez względu na treść i charakter strony, taryfikacja dla witryny A musi być taka sama jak dla witryny B.

Źródło tekstu: engadget; wł     

Dodaj do:

Tagi: indie | facebook

w sumie: 8
 • -4

  1. ~LTE  2016-02-09 11:02:48  host: public-gprs353222.centertel.pl

  Pyerdolenie o szopenie to jak znam sposób na darmowy internet (nie aero2) to też nie mogę z niego korzystać bo tak mówi prawo śmieszne.

 • 0

  2. ~lumiafan  2016-02-09 11:05:05  host: 213-17-226-66.static.ip.netia.com.pl

  @1 oczywiscie, ze mozesz. W polsce jeszcze nie jest tak zle :)

 • 2

  3.  2016-02-09 11:55:48

  Choć z reguły krzywo patrzę na regulowanie rynku, to tutaj indyjski pomysł mi się podoba. Oferowanie wybranych stron za darmo utwierdza ich monopol i zniechęca do odwiedzania witryn konkurencji. Jeśli już jakieś strony miałyby być darmowe, to wyłącznie w domenie .gov, na zasadzie podobnej do numerów alarmowych. Ale Facebook? To jest komercyjna strona, służąca wyłącznie do rozrywki i marketingu. Nie ma żadnego powodu, by go traktować w uprzywilejowany sposób.

 • 1

  4. ~  2016-02-09 12:44:25  host: 188.146.140.114.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @3: O ile w przypadku FB się z Tobą zgodzę, to nie widzę nic złego w oferowaniu przez operatora np. streamingu audio/video czy dysku w chmurze ze stałą ryczałtową opłatą, bez rozliczania transferu danych.

 • 0

  5. ~Master Chief  2016-02-09 14:06:36  host: 83-238-213-212.static.ip.netia.com.pl

  @4 +1, inaczej nie warto wydawać na ryczałt + transfer, za drogo wychodzi.

 • 2

  6.  2016-02-09 15:08:15

  Żeby się do tego odnieść trzeba by znać szczegóły indyjskiej ustawy, ale sama idea mnie tez się bardzo podoba.
  Oferowanie przez operatorów nielimitowanego facebooka jest ewidentnie dyskryminujące.
  Sam się często zastanawiałem czy Facebook płaci firmom za ewidentne dyskryminowanie swoich klientów - np. liczne promocje tylko z poziomu Facebooka, jest to ewidentne działanie monopolistyczne.
  Ja dawno temu miałem konto na Facebooku tylko i wyłącznie do promocyjnych doładowań. Kiedy Facebook zablokował mi konto i zażądał fotokopii dowodu osobistego definitywnie zakończyłem z nim moją przygodę.
  Nomedaj już świetnie podsumował sytuację, więc nie ma co powtarzać tego samego, warto tylko dodac, ze bezpłatne mogły, a nawet powinny być nie tylko strony .gov, ale również np. portal ZUS (pue.zus.pl) i inne usługi publiczne.

 • 2

  7.  2016-02-09 15:15:43

  @4 - to ten sam mechanizm, przecież operator daje ci bezpłatny streaming audio/video ale oczywiście tylko z jednego, ścisłe określonego portalu.
  Abstrahuje już od tego, że serwisy działające na zasadzie streamingu są moim zdaniem same w sobie wypaczeniem - zamiast posiadać utwór na własnym nośniku klienci zużywają nieprawdopodobne ilości danych i energii za każdym razem, kiedy chcą posłuchać tego samego utworu. Jest to skrajnie nieekonomiczne rozwiązanie.

 • 0

  8. ~bronil  2016-02-12 21:34:26  host: 78-11-145-241.static.ip.netia.com.pl

  Jak już kolega wspomniał o darmowym necie, to czy ktoś ma własnie BDI w Areo2? Tylko captha trzeba wstukiwac co godzinę i rzeczywiście 0 opłat?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-126-110.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet