Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Incydent z danymi osobowymi w Aero2

Incydent z danymi osobowymi w Aero2

msnet 17 Marca 2018 18:09

8 1

aero2 logo

Aero2 oficjalnie ogłosiło, że 14 marca mogło dojść do nieuprawnionego dostępu do niektórych danych osobowych części klientów BDI.

Incydent z nieuprawnionym dostępem do danych osobowych dotyczył klientów Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI), którzy skorzystali z oferty pakietów komercyjnych. Jak informuje operator, po weryfikacji zgłoszenia zostały podjęte natychmiastowe działania zapobiegawcze, mające na celu zabezpieczenie danych, których mogło dotyczyć zgłoszenie. Wśród nich znalazły się:

  • imię i nazwisko,
  • dane korespondencyjne,
  • dane adresowe do faktury,
  • e-mail,
  • numer kontaktowy,
  • udzielone zgody biznesowe,
  • numer seryjny karty SIM i kod PUK.

Aero2 zapewnia w swoim oświadczeniu, że próba nieuprawnionego dostępu nie dotyczyła takich danych, jak: PESEL oraz numer i seria dowodu. Na podstawie uzyskanych dotychczas informacji nie stwierdziliśmy zaistnienia negatywnych skutków próby naruszenia danych osobowych.

Działania, które zostały podjęte przez operatora po otrzymaniu zgłoszenia, były następujące:
  • na stronie Elektronicznego Biura Obsługi Klienta Aero2 wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia, które mają na celu uniemożliwianie potencjalnych prób naruszenia dostępu do danych osobowych,
  • czasowo zablokowano możliwości wyświetlania danych osobowych Klientów sklepu Pakiety Aero na koncie po zalogowaniu,
  • czasowo zablokowano dostęp do Elektronicznego Biura Obsługi Klienta Aero2, jednakże Klienci mieli możliwość dokonania zakupu pakietów poprzez sklep internetowy Aero2 (działający pod linkiem: https://sklep.aero2.pl).

Dodatkowo 15 marca informacja w sprawie incydentu poszło do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, złożono też zawiadomienie do odpowiednich organów o możliwości popełnienia przestępstwa.




Aero2 rekomenduje swoim klientom podjęcie następujących działań:
  • zweryfikowanie wszystkich loginów i haseł, jakimi się posługują użytkownicy sieci - z punktu widzenia bezpieczeństwa najlepiej jest używać innych identyfikatorów i haseł w serwisach internetowych i systemach komputerowych,
  • zmianę hasła stosowanego w kontaktach z Aero2 - warto zadbać, by było odpowiednio silne,
  • nie odpowiadać na maile spamerów ani nieznanych osób i instytucji,
  • zawiadomić organy ścigania w przypadku uzyskania informacji o bezprawnym posłużeniu się danymi osobowymi przez podmiot nieuprawniony lub przesłać tego rodzaju zgłoszenie do Aero2 (adres: bok@aero2.pl).

    Aero2 poinformowało o jeszcze jednym zabezpieczeniu, które wprowadzono:

    W trosce o bezpieczeństwo Państwa danych wprowadziliśmy dodatkowe działanie ochronne, polegające na konieczności zresetowania Państwa dotychczasowego hasła w Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta Aero2 w czasie najbliższego logowania. Jeżeli po zakończeniu przerwy technicznej nie korzystali jeszcze Państwo z serwisu, zachęcamy do zalogowania się i ustanowienia nowego hasła na stronie https://moje.aero2.pl.

    Czy uważasz, że operatorzy telekomunikacyjni w Polsce należycie chronią dane swoich klientów?

    Zdecydowanie tak
    6.16%
    Raczej tak
    17.89%
    Raczej nie
    28.45%
    Zdecydowanie nie
    41.35%
    Nie mam zdania
    6.16%

    Wszystkich głosujących: 341


    Źródło tekstu: Aero2     

Dodaj do:

Tagi: wyciek danych | aero2

w sumie: 42
  • -1

    34. ~  2018-03-18 07:59:38  host: host-89-231-193-152.dynamic.mm.pl

    Ciekawe co z a2mobile czy też był wyciek bo to przecież to samo jest.

  • 1

    35. ~Dermatolog  2018-03-18 10:00:37  host: a04-07-01.opera-mini.net

    @27 Prawdopodobnie masz grzybice w tym miejscu, zalecam krem Clotrimetazolum 3*dziennie (zabija drożdżaki i bakterie), a potem profilaktycznie maść tranową 2*dziennie

  • 0

    36. ~NG  2018-03-18 11:20:01  host: host-168-133.prnet.pl

    Siemka, sorki za offtop, ale zastanawia mnie jak często po przekroczeniu pakietu GB z oferty operator aktywuje Wam lejek i wyłącza pełną prędkość? Zauważyłem, że u mnie, pomimo przekroczeniu pakietu nigdy nie ograniczono mi prędkości. Nigdy na to nie zwracałem uwagi, ale ostatnio zacząłem kontrolować pakiet GB i zużywam pakiet wcześniej, a operator ani nie informuje mnie o przekroczeniu pakietu, ani nie ogranicza prędkości i do końca ważności mam pełną prędkość. Mam farta?

  • 0

    37.  2018-03-18 11:36:00

    @36 możliwe że tak, takie rzeczy się zdarzają. Miałem kiedyś prepaida, z którego w ogóle nie schodził pakiet danych. Ot taki błąd. Mogłem używać ile wlezie, a pakiet stał w miejscu, rósł tylko po doładowaniach.

  • 0

    38. ~NG  2018-03-18 11:48:44  host: host-168-133.prnet.pl

    Yhm... Czyli nic tylko się cieszyć. :) Ciekawe jak mi to będzie działać wkrótce w roamingu. Spróbuję jeszcze na drugim numerze celowo zużyć pakiet i zobaczymy czy to bajka dla jednego numeru czy "premium fart" dla mnie. :) Dzięki za odpowiedź.

  • 0

    39.  2018-03-18 12:22:42

    38 - miałem tak kiedyś w Heyah, jeszcze przed wprowadzeniem " bezpiecznego internetu". też dało się korzystać z neta i to pomimo nieważnego konta na wychodzące. Zszedłem do MINUS 500 zł, jak się pokapowali. Karta oczywiście poszła na przemiał. Choć przez chwilę poczułem się jak prawdziwy Janusz biznesu... Ale wtedy traktowałem to jako świetną zabawę dla dużych chłopaków... :-) A co do Aero - niech no się okaże, że ktoś wziął kredyt, czy w inny sposób wykorzystał pozyskane dane, to zębaty nie wyjdzie z sądów. A politycznie czas mu nie sprzyja. Na szczęście.

  • 0

    40.  2018-03-18 12:50:39

    @36 bo pakiet zlicza się po zakończonej sesji, czyli musisz przerwać transmisję. Np ja w abo play powinienem mieć lejek do 1 mega po przekroczeniu 10 gb, a czasem dobijam do 20 i lejka nie ma, bo jedna sesja aktywna cały czas. Dopiero jak padnie mi telefon albo stracę zasięg na chwilę mam lejek, bo przerwałem sesję.

  • 0

    41.  2018-03-18 12:58:14

    @40 teoretycznie masz rację, ale to nie reguła. Orange zazwyczaj wrzuca lejek jeszcze w trakcie sesji.

  • 0

    42. ~  2018-03-18 13:14:39  host: user-94-254-167-125.play-internet.pl

    Chce zresetować hasło ale nowe tymczasowe nie dociera na email. Informacje o wycieku otrzymałem na email ale nowe hasło chyba wysyłają na inny.
    Co robić w takiej sytuacji?

  • 0

    43. ~NG  2018-03-18 14:09:10  host: host-168-133.prnet.pl

    @40 Nie, to zupełnie nie to, o czym piszesz. Dzień, dwa, tydzień po wykorzystaniu pakietu wciąż mam pełną prędkość, a stan GB wskazuje 0. Więc nie jest to kwestia ciągłości transmisji.

  • 1

    44. ~NG  2018-03-18 14:13:40  host: host-168-133.prnet.pl

    @42 Kontaktować się z bok?

  • 0

    46. ~  2018-03-18 14:58:49  host: 188.146.160.155.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    A już miałem przenosić numer do a2mobile . To się wstrzymam

  • 0

    47. ~123  2018-03-18 16:16:09  host: a22-01-01.opera-mini.net

    Coś nie mogę. pobrać drugiego 6GB ( z promocji do 16 maja) A mam RWK do. 2019r w Play.

  • 0

    48. ~janusz  2018-03-18 16:56:49  host: public-gprs201345.centertel.pl

    czy można rządać odszkodowania za tak zły czyn ? kiedyś wbijałem tą ciapcie ale teraz jadę po bonusach gdzie taniej :)

  • 0

    49. ~rozpedzona jak motocykl  2018-03-18 18:25:16  host: public-gprs364429.centertel.pl

    ah te wycieki nie planowane i planowane. jak np. potraktowac sytuacje, mam 2 numery w nju a ktorych jeden jest nie uzywany do niczego poza internetem i nikomu nie znany. drugi to codzienny i znany wielu osobom. nagle pewnego pieknego dnia na oba te numery zaczyna wydzwaniac numer stacjonarny z krakowa z reklamami jakichs garkow i ich pokazow. bardzo dziwny wypadek. ciekawe czy byl przeciek?

  • -1

    50.  2018-03-18 19:01:30

    Orange dalej nie pochwalil sie wyciekiem danych, jaki mial miejsce w listopadzie/grudniu 2017?

  • 0

    51. ~Marek  2018-03-18 19:21:04  host: a09-02-08.opera-mini.net

    Też miałem podobnie. Numery, które zawsze chroniłem przed wszelkimi zgodami na cokolwiek i były aktywne w play przez ponad 5 lat, po przejściu do nju stały się celem telemarketingowych stalkerów. Coś z tym orange jest nie tak, albo to kurierzy sporządzają sobie bazy danych, którymi handlują. Może też być to przewoźnik lub ktoś zatrudniony w tej firmie. Firmy kurierskie mają idealne możliwości gromadzenia i handlowania kompletnymi i zweryfikowanymi numerami.

  • 0

    52. ~zxc!  2018-03-18 19:53:54  host: a29-02-06.opera-mini.net

    @@@ ale w dalszym ciągu przybywa chetnych na używanie w tel. NFC i. app różnych bankow.

  • 0

    53. ~  2018-03-18 19:57:50  host: user-94-254-182-164.play-internet.pl

    @3 nieupilnowanie bazy danych jest przestępstwem czyli doniósł na siebie

  • 0

    54. ~em  2018-03-26 10:39:54  host: ip-31-0-82-143.dynamic.gprs.plus.pl

    @46 - incydent nie miała żadnego związku z systemami a2mobile

Dodaj swoją opinię