Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ile warte jest 12 Mpix od Samsunga?

Ile warte jest 12 Mpix od Samsunga?

LuiN 26 Czerwca 2009 14:36

0 0

samsung m8910 pixon12GSMArena przedstawiła wstępne testy 12-megapikselowego Samsunga M8910 Pixon12. Recenzent zachwyca się zdjęciami z nowego telefonu - w dobrych warunkach oświetleniowych są one w stanie dorównać zdjęciom z lustrzanki Canon 350D i znacznie wyprzedzają zdjęcia wykonane przy użyciu dotychczasowego lidera na rynku telefonów fotograficznych - Samsunga INNOV8.

Nowy Pixon po poprzedniku odziedziczył właściwie tylko formę obudowy i nazwę. Cała reszta to bukiet nowości, za który przyjdzie nam zapłacić niemałą kwotę 639 euro. Najbardziej elektryzującym elementem konstrukcji jest aparat fotograficzny wyposażony w optykę 28 mm, matrycę 12 Mpix i ksenonową lampę błyskową.

Wstępne testy aparatu fotograficznego przebiły najśmielsze oczekiwania. To nie tylko więcej megapikseli, ale przede wszystkim znacznie lepsza optyka, naturalne odwzorowanie kolorów i porządne algorytmy odszumiające.

Do porównań wykorzystano Samsung i8510 INNOV8 (8 Mpix), kompaktowy aparat Canon A620 (7 Mpix) i lustrzankę Canon 350D (8 Mpix) z obiektywem Sigma 18-200 mm. Efekty obejrzeć można poniżej (zrzuty w skali 1:1). Zdjęcia w pełnej rozdzielczości znajdują się pod tym adresem.




samsung 12mpix crop1m samsung 12mpix crop2m samsung 12mpix crop3m samsung 12mpix crop4m

samsung 12mpix crop5m

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: gsmarena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 44
  • 0

    25. ~MaRiO  2009-06-26 18:43:13  host: static-68-219.is.net.pl

    ja nie wiem co chca udowodnic przeciez widac ze ten samsung z 12 mln pixeli robi gorsze zdjecia od aparatow cyfrowych! przeciez dokladnie to wiadac! duzo ladniejsze wyszly fotki z aparatow! prawda jest taka lepsze zdjecia od tego phona zrobi nawet cyfrowka za 200-300 zł i nikt tego nie zmieni! ja na razie.. pozdro :))

  • 0

    26.  2009-06-26 20:54:24

    te zdjęcia z telefonu są paskudne , nie dość że nie ostre to wszędzie jest szum

  • 0

    27.  2009-06-26 21:42:44

    niestety lustrzanka sama zdjęć nie robi, moje zdanie w temacie (poparte dosyć bogatym doświadczeniem praktycznym) jest takie że ktoś mający pojęcie o fotografii może zrobić ładniejsze zdjęcie takim np. Canonem serii A6xx czy A7xx niż ktoś nie mający bladego pojęcia a posiadający lustrzankę ustawioną w tryb auto czy temu podobny tryb zielony. obydwie ww. serie A Canonów posiadaję tryby M, Av, Tv (czy jak kto woli M, S, A) - wypada nadmienić iż Manual jest pełny a nie jak czasami zwłaszcza w najnowszych czy tańszych kompaktach oszukany :/ ponadto dosyć rozbudowane możliwości kontroli obrazu - jak na kompakt oczywiście, w miarę sensowne użytkowe ISO do 400 (także 800 i 1600 ale to ostatnie to już raczej dla desperatów), tudzież (część) stabilizację obrazu - która działa i jeśli ktoś potrafi wykorzystać te możliwości to ma szansę zrobić naprawdę przyzwoite zdjęcie.

  • 0

    28.  2009-06-26 21:53:31

    tak przy okazji wypada pochwalić Canona bo w ciągu ostatnich kilku lat zrobili spory krok do przodu jeśli chodzi o tryb Auto - jeszcze parę lat temu był on straszliwie marny, do pięt nie dorastał trybowi Auto Nikona, gubił się przy pochmurnej pogodzie, deszczu czy w lesie - obecnie seria A nawet w Auto potrafi zrobić sensowne zdjęcie. a jeśli chodzi o zdjęcia testowe - przy oglądaniu w pomniejszeniu do rozmiaru monitora zdjęcie z Samsunga mogą się podobać, jednak po powiększeniu wychodzą straszliwe szumy oraz (moim zdaniem) za duże przeostrzenie. aha jak wynika z EXIF-a EOS pracował w trybie Auto natomiast A620 w manualu (tylko skąd w takim razie EV-0,3 ?!)

  • 0

    29. ~zaq22  2009-06-26 22:13:21  host: chello089077206174.chello.pl

    lapetti - przypatrz się dobrze- wszystkie te fotki były robione jednym tym samym aparatem z różnymi nastawami! Ktoś tu sobie jaja robił. EXIF łatwo podmienić zwykłym programem exifer, ściema na 100% !!

  • 0

    30.  2009-06-26 22:58:43

    29. zaq22: nie sądzę, aczkolwiek wystąpienie EV-0,3 w trybie manual sprawia wrażenie iż ktoś gmerał w exifie :/

  • 0

    31.  2009-06-26 23:33:17

    Za 100 euro można kupić aparat robiący zdjęcia 100 razy lepsze, a za resztę Kamerę HD z prawdziwego zdarzenia.

  • 0

    32. ~zaq22  2009-06-27 00:11:01  host: chello089077206174.chello.pl

    lapetti- jeśli masz dwa aparaty: lustrzankę i kompakta to ustaw je obok siebie i zrób fotkę- zobaczysz że elementy ustawione w stosunku do siebie na obrzeżach kadru na każdej z tych fotek nie są identyczne- wynika to z różnej długości ogniskowej i innego zakresu kąta patrzenia. Spójrz tutaj na pionowe słupy- na każdej z tych fotek słup przecina dokładnie ten sam element samochodu- nie ma możliwości żeby tak dokładnie ustawić 4 różne aparaty żeby miały identyczne kąty patrzenia w pionie i poziomie. A teraz spójrz na kierowcę niebieskiego Vana na fotkach w 3 rzędzie od góry: na każdej z tych fotek facet ma opartą prawą rękę na kierownicy czyli fotki zostały wykonane w odstępach nie większych niż kilkanaście sekund. Dla mnie jest jasne: fotki zostały robione tym samym aparatem dokładnie z tego samego punktu tylko z różnymi nastawami ISO i ekspozycji.

  • 0

    33.  2009-06-27 00:22:00

    do 32: Przypatrz się na ludzi w drugim zestawieniu.

  • 0

    34. ~qwerty  2009-06-27 09:32:46  host: public63704.xdsl.centertel.pl

    Dalej nie rozumiem czemu niektórzy najeżdżają na ten telefon, przecież nikt nie każe wam go kupować ludzie! A to że zwiększają rozdzielczość matrycy i poprawiają optykę to się nazywa postęp i za parę lat telefony będą robić naprawdę przyzwoite zdjęcia. Co z tego że drogi? Za 12-18 miesięcy takie telefony będą po 800 zł a za 2 lata po 500. Gdyby producenci skończyli rozwój sensorów do komórek to po pierwsze: stare telefony wolniej by taniały, po drugie było by pełno identycznych telefonów tylko ze zmienioną nazwą i sprzedawanych jako nowszy model, ale na szczęście tak się nie dzieje bo producenci dalej rozwijają technologie. Poza tym ja aparat w telefonie uważam za bardzo dobry gadżet, kiedy trzeba szybko zrobić zdjęcie notatek jest jak znlazł:)

  • 0

    35. ~get  2009-06-27 11:15:04  host: host-81-190-85-223.gdynia.mm.pl

    @15 - przecież to ty jesteś typowym dzieckiem neostrady - więc może o sobie mówisz ? @18 - 100% racji, chciałem coś podobnego napisać, ale nie będę powtarzał, bo ty to już powiedziałeś :] dodam tylko że to co było oczywiste teraz się realizuje, skoro można zrobić dobry aparat kompaktowy, to dlaczego tego samego osprzętu i techniki, optyki - nie można włożyć do telefonu komórkowego ?! oczywiście można... jedynie lustrzanki pozostaną poza zasięgiem telefonów... @bambo - ehhh jakież wy dzieci jesteście bez wyobraźni, nie dostrzegasz tego że to tylko zapowiada swego rodzaju nową erę, nie będą już tylok zwiększać mpix, choć to też jest bardzo ważne żeby zwiększali, ale również optykę, przetworniki itp. itd. - to raz, a dwa - każda nowinka techniczna dużo kosztuje, potem technologia się upowszechnia, zaczyna być masowo robiona i kosztuje o wiele mniej, więc niedługo to będzie standardem, tak jak swego czasu standardem stały się aparaty fotograficzne w telefonach - wystarczy trochę pomyśleć, to nie boli :D @24 - ja ci wymienię - 100% takich aparatów za circa 300zł robi gorsze, albo zdecydowanie gorsze zdjęcia od pixona, tylko się nie spoć odpowiadając, albo nie popłacz, nad swoim kompaktem dla ubogich :D

  • 0

    36. ~get  2009-06-27 11:16:35  host: host-81-190-85-223.gdynia.mm.pl

    @34 - niektórzy najeżdżają bo to polaczki, ubodzy umysłowo i finansowo, muszą z siebie wylewać jad, bo wybuchną, a poza tym nie stać ich na dobry telefon czy aparat, więc hołubią jakiś odpad za 300zł i myślą że normalnie wymiatają ;D

  • 0

    37.  2009-06-27 12:11:52

    jak dla mnie ten pixon przeostrzyl kazde zdjecie, pozatym nadal widac na zdjeciach z komorek kompresje... odwzorowanie barw to indywidualna sprawa, bo jednym moze sie to podobac innym nie, ja jednak wole gdy zdjecia sa lekko bledsze. wie moze ktos jaka fizyczna wielkosc ma matryca w tym telefonie?

  • 0

    38. ~blablabla  2009-06-27 13:12:12  host: 188.33.122.100

    @35 100% powiadasz? Fajny z Ciebie gość, a jaki zabawny;] Nie masz pojęcia o aparatach, totalne dno i ignorancja. Zrozum, dobra matryca musi mieć odpowiednią wielkość fizyczną(duzia musi być-czaisz?)Druga ważna sprawa to obiektyw(duzi musi być-czaisz?)Fizyki nie oszukasz. Na początek to Ci wystarczy- możesz się douczyć, albo dalej robić z siebie pośmiewisko. I podaj kilka modeli z tych 100%, a ja powiem Ci(lub nie), jak wielkim jesteś ignorantem. Od dzisiaj jesteś moim guru- sprawdzić jakość zdjęć we WSZYSTKICH tanich kompaktach na rynku, zaiste wielki to wyczyn;] Do dzisiaj nie wiedziałam że tacy ludzie istnieją, ale dzieki Telepolis mam niepowtarzalną okazję prowadzić spór z jednym pośród nich. SZACUN ŹĄ!

  • 0

    39. ~get  2009-06-27 21:13:49  host: host-81-190-85-223.gdynia.mm.pl

    no wiem wiem, dla takiego motłochu jak ty to jestem guru, dobrze że to przyznajesz ;D od razu ustawiasz się na właściwym sobie miejscu... i tak - powiadam 100%, g...o mnie obchodzą twoje aparaty za 50zł, czy za 300zł którymi pewnie handlujesz, wiem jak żenująca jest jakość z takich kompaktów, a teraz jak zwiększyli WIELKOŚĆ MATRYCY w telefonie samsunga (taka duzia jest teraz - czaisz ?) to oczywiste że jakość wzrosła - i nikt tu fizyki nie oszukuje, zresztą już poprzedni pixon odstawiał większość zabawek które tak wychwalasz w niebyt. Ale nie przejmuj się dziecino, z wieku 16 lat też się kiedyś wyrasta i ty kiedyś też dorośniesz :]

  • 0

    40. ~blablabla  2009-06-28 15:08:16  host: 94.254.179.80

    @39 Właśnie, gówno Cię obchodzą tanie kompakty ergo masz o nich gówniane pojęcie. To jaka jest wielkość fizyczna matrycy w tym samsungu? Ciekawe że "każdy" wie ile Mpix ma taki fon, a "nikt" nie wie jaka jest wielkość matrycy. Producent chyba "zapomniał" się pochwalić. Reszta twojego postu to zwyczajne błędy argumentacji, ale niczego innego nie można się spodziewać po osobniku, który zamiast rzeczowej polemiki stosuje "uberkackeneristik".

  • 0

    41.  2009-06-28 17:14:37

    Panowie ale robi sie off topic :) Co do newsa to trzeba przyznac, ze robi niezle zdjecia, chcociaz nie jest wart tych 650 euro prawie. Ostatnio samsung sam sciga sie ze soba jesli chodzi o jakosc aparatow, bo konkurencja zostala gdzies na 5Mpix no moze tylko LG troche nadrabia

  • 0

    42. ~Barcelonista  2009-06-28 17:46:26  host: aya218.internetdsl.tpnet.pl

    Swiete słowa i tak nigdy aparat w telefonie nie pokona nawet nie jakiegos bardzo dobrego aparatu cyfrowego. Na tych fotkach widac duza roznoce na korzysc cannona a miedzy pixonem a innov niewidze rozicy

  • 0

    43. ~  2009-07-31 09:52:39  host: host-195-88-115-2.hypernet.biz.pl

    42 może jesteś slepy , że nie widzisz różnicy .

  • 0

    44. ~ślepiec  2009-09-15 20:33:46  host: phantom02.army.mil.pl

    ŻENUA ... tak jak i mój francuski... Jak można porównać lustrzankę do telefonu? @_@ 1.Brak zmiennej ogniskowej. 2.Brak przesłony(głębia ostrości) 3.Brak raw'ow 4.Brak stabilizacji 5.Brak matrycy :> bo te coś wielkości mojego paznokcia to chyba PAPROCH w miejscu matrycy. 6.7.8.....100 Gołym okiem widać, że na ISO=100 ten telefon ma większe ziarno niż mój wysłużony eos300D z ISO=~800!!! z roku 2003 :> Aberacje też widać i to niemałe. Gdyby w tym telefonie była taka super technologia to wykonany w niej teleskop Hubbla bym nosił w plecaku albo klapie marynarki. Fizykę można przeskoczyć tylko w "papierowej ocenie". Szybki ... 0,5kl/s .. JAK NA TELEFON. Najtańsza lustrzanka sprzed 6ciu lat - 2.5kl/s ... cóż za demon. Nawet do kompakta nie ma porównania poza porównywalną jakościowo matrycą.

Dodaj swoją opinię